Bitcoin Forum
May 04, 2024, 04:59:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bir beyin fırtınası yapalım  (Read 2566 times)
vincetcm (OP)
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
February 19, 2017, 12:50:59 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Yapılan fonları ilgi ile takip ediyorum bazılarına katılıyorum, herkesin elindeki parayı değerlendirmek gibi bir düşüncesi var. Her ne kadar ben de katılsam da bu fonlara şahsen ayakları yere basan ciddi bir işin peşindeyim.

Bu aralar endüstriyel imalat sektöründe hizmet verecek bir firma kurma hayalimiz var sektör ve imalat bilgisi yüksek 2 arkadaşız.
Bu işte kullanılacak ekipmanların maliyetleri yüksek olduğundan işi yapmadan evvel başlangıç aşamasında sermayeyi denkleştirmek bir hayli güç.

Böyle bir fon olsa da olmasa da artık kendi adıma bir şeyler yapmam gerektiğinin farkındayım ve bu işi şahsen yapacağım.

Böyle bir platformda fon açsam ve bu fona katılan yatırımcılara %33 hisse versem bu iş nasıl realize edilir, nasıl bir işbiliriği doğar. Buna biraz kafa yorar mısınız?

Teşekkürler
1714798758
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714798758
Reply with quote  #2

1714798758
Report to moderator
1714798758
Hero Member
*

Ignore
1714798758
Reply with quote  #2

1714798758
Report to moderator
1714798758
Hero Member
*

Ignore
1714798758
Reply with quote  #2

1714798758
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714798758
Hero Member
*

Ignore
1714798758
Reply with quote  #2

1714798758
Report to moderator
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
February 19, 2017, 01:31:48 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Yapılan fonları ilgi ile takip ediyorum bazılarına katılıyorum, herkesin elindeki parayı değerlendirmek gibi bir düşüncesi var. Her ne kadar ben de katılsam da bu fonlara şahsen ayakları yere basan ciddi bir işin peşindeyim.

Bu aralar endüstriyel imalat sektöründe hizmet verecek bir firma kurma hayalimiz var sektör ve imalat bilgisi yüksek 2 arkadaşız.
Bu işte kullanılacak ekipmanların maliyetleri yüksek olduğundan işi yapmadan evvel başlangıç aşamasında sermayeyi denkleştirmek bir hayli güç.

Böyle bir fon olsa da olmasa da artık kendi adıma bir şeyler yapmam gerektiğinin farkındayım ve bu işi şahsen yapacağım.

Böyle bir platformda fon açsam ve bu fona katılan yatırımcılara %33 hisse versem bu iş nasıl realize edilir, nasıl bir işbiliriği doğar. Buna biraz kafa yorar mısınız?

Teşekkürler

İş fikri güzel benim sormak istediğim konu iş kurulduğunda müşteri hazır mı ?
Müşteri hazırsa ortalama geri dönüş maliyetini kaç ayda çıkarıyor ?
Ekipman maliyetleri herhangi bir durumda ne kadar zamanda likide dönebiliyor ?
Ne kadarlık bir sermaye söz konusu olacak ?
Ekipmanların kullanım ömürleri ne kadar , ekipmanlarin boşa çalışma durumunda ki getirdiği iş yükü hesaplandı mı?
Sorularım bunlar şuan için benim ilgimi çeken bir konu olarak şunu söyleyebilirim ; Ortak bir şirket kolay olabilir ama yönetmesi zordur. Yönetim şeması oluştuktan sonra neden böyle bir iş fikri yapılmasın
Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
February 19, 2017, 01:33:30 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Teşekkürler

Endustriyel imalat derken? Konuyu açabilirmisiniz. Ayrıca tecrübe ve referanslarınızın bilgisini verebilirmisiniz? Bunun üzerine daha saglıklı yorum yapılabilir.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 01:57:05 PM

İş fikri güzel benim sormak istediğim konu iş kurulduğunda müşteri hazır mı ?
Müşteri hazırsa ortalama geri dönüş maliyetini kaç ayda çıkarıyor ?
Ekipman maliyetleri herhangi bir durumda ne kadar zamanda likide dönebiliyor ?
Ne kadarlık bir sermaye söz konusu olacak ?
Ekipmanların kullanım ömürleri ne kadar , ekipmanlarin boşa çalışma durumunda ki getirdiği iş yükü hesaplandı mı?
Sorularım bunlar şuan için benim ilgimi çeken bir konu olarak şunu söyleyebilirim ; Ortak bir şirket kolay olabilir ama yönetmesi zordur. Yönetim şeması oluştuktan sonra neden böyle bir iş fikri yapılmasın

- İlk iş kurulumunda sabit müşteri durumu söz konusu

- İş kurulduktan sonra ilk zamanlar yapılacak ticaret daha çok firmayı ayakta tutmaya yönelik olacaktır (Bir Mining sistemi kurup 5 ayda bir dönüş beklemek gibi bakmamak gerekir)

- 300-350bin Tl  başlangıç için yeterli olacaktır, başlandıktan sonra gerekirse borçlanlabilir ve bu borcu çalısan sistem karsılayabilir.

- 0 ekipmaların amortismanı 10 12 yıl olarak değerlendirilir ama 20 yıl kullanılan ekipmanlar da bakımları duzgün yapıldığında kullanılabilir durumda.

Kendisi real, katılımcıları sanal bir iş, yatırımcılar aralarından birini gözlemci olarak belirleyebilir, hatta bu kişi mümkünse muhasebeci bile olabilir.

Endustriyel imalat derken? Konuyu açabilirmisiniz. Ayrıca tecrübe ve referanslarınızın bilgisini verebilirmisiniz? Bunun üzerine daha saglıklı yorum yapılabilir.

-İlk etapta belki fason ama sonrasında Dental, Medikal veya savunma alanında organize olmuş bir yapı olabilir.

-Şu anda real bir durum sözkonusu değil sadece beyin fırtınası yapıyoruz, yaptığım işler ve referanslarımla ilgili bilgi verirsem sektörle ilgili bilgi sahibi  bir çok kişi kim olduğumu bilecektir.
Belli olmamış bir iş ile ilgili bu başlığı açıklamam biraz saçma gelecektir insanlara.

Bilemedim Smiley
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
February 19, 2017, 03:18:12 PM

Eğer şirketin %33'ünü vererek oluşabilecek kar/zararı paylaşmak, değişik disiplinlerdeki insanlardan know-how almayı planlıyorsanız neden olmasın? Ama sadece başlangıç maliyetini karşılamak için böyle bir şey yapıyorsanız çok pahalı borçlanıyorsunuz demektir. Pratik olarak çok mümkün görünmüyor düşünceniz.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 03:23:35 PM

Eğer şirketin %33'ünü vererek oluşabilecek kar/zararı paylaşmak, değişik disiplinlerdeki insanlardan know-how almayı planlıyorsanız neden olmasın? Ama sadece başlangıç maliyetini karşılamak için böyle bir şey yapıyorsanız çok pahalı borçlanıyorsunuz demektir. Pratik olarak çok mümkün görünmüyor düşünceniz.

Bilgisayar destekli imlat, cad/cam ve sektörel imalata ilgili her türlü know-how bizde mevcut zaten.

Yıllarca bu tür imalat yazılımların satışı desteği ve eğitimi ile ilgilnedim.
Hatrı sayılır düzeyde imalat tecrübem de var,  bir çok firma için yeni üretim projeleri de geliştirdim.
Ne kadar bilgi sahibi olursanız olun sermayeniz olmadığında sadece başkalarına kazanç kapıları yaratıyorsunuz malesef.

Dediğim gibi bu sadece bir beyin fırtınası ama ben bu işi yapacağım.

Bu arada bu işin ilerlemesi ile birlikte bu kar/zarar katılımcılarla paylaşılmaya devam edecektir. Belki Kripto coin camiası ile ilgili firma olma avantajları  kullanılarak farklı kulvarlar oluşturulabilir.

Eth veya waves tabanlı bu işe özel coin üretilebilir.
Firmaya ait alanda mining yapılıp nakte çevirme durumu olabilir.

Bilemiorum, farklı geliştirmeler de olabilir.
MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
February 19, 2017, 03:35:33 PM
Last edit: February 19, 2017, 03:50:01 PM by EAL

Bir şeyi üretmek ile ilgili know-how o işin sürdürülebilirliği anlamına gelmez. Bir parçasıdır evet, ama bir parçasıdır Smiley

Bu arada herhangi bir şeyi kesinlikle baltalamıyorum, negatif algılamayın lütfen. Biraz daha açalım konuyu.

Ben kalem üreten şirketlerde çalıştım. Profesyonel hayatımın %90'ında bu sektördeyim. Ürettiğimiz kalemler gerçekten iyiler. Pazarları belli, pazar payları belli. Günün birinde diyorum ki ben bu işi biliyorum, neden artık kendi MorpheWQ markalı kalemleri üretmeyeyim?

Aklıma ilk olarak şu soru geliyor. Tamam nasıl üretileceğini biliyorum ama üretmek için gerekli olarak ekipman, mekan, işçilik ücretleri, legal harcamalar, yöentim maliyetleri vs için gerekli parayı nasıl bulacağım? Burada yol ikiye ayrılıyor. Bulamıyorum deyip oturmak, bulmak için alternatif yolları araştırmak. İkinci seçeneği tercih ettiğimizi varsayıp devam edelim.

Bana para lazım ne yapabilirim?

1. Kendi birikimlerimi kullanırım, annemden babamdan alırım, biraz da arkadaşlarda toplar işe girişirim. (hatır niyaz işleri)
2. Bir bankanın kapısını çalarım. (yüksek maliyetli borçlanma)
3. Yatırımcı bulma (agresif borçlanma)
4. Alternatif yatırım kanalları, şu andaki başlık, crowdfunding vs (sorunlu borçlanma)
5. Devletin kapısını çalarım (düşük maliyetli borçlanma)

Durumu doğru anladıysam ve söylediklerim akla yatkınsa buradan ilerleyelim mi?
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 03:43:47 PM
Last edit: February 19, 2017, 03:50:13 PM by EAL

Beyin fırtınsı dedim olumsuz bir durum söz konusu değil, nihayetinde bir saldırı yada hakaret yok.

Kendi sermayem benim hayatta kalmamı sağlar ama işi yaşatmamı sağlamaz.
Bu başlık birazda melek yatırımcı bulmak gibi değerlendiriyorum aslında, bu yatırımcılar hem işin ayakta kalmasına yardımcı olacak hem de sadece borç vermemiş olmayacaklar belli bir gelire sahip olacaklar (hisseleri oranında)
MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
February 19, 2017, 03:46:12 PM
Last edit: February 19, 2017, 03:52:00 PM by EAL

Şu kısmı editledim:

1. Kendi birikimlerimi kullanırım, annemden babamdan alırım, biraz da arkadaşlarda toplar işe girişirim. (hatır niyaz işleri)
4. Alternatif yatırım kanalları, şu andaki başlık, crowdfunding vs (sorunlu borçlanma)

Bu başlık birazda melek yatırımcı bulmak gibi değerlendiriyorum aslında, bu yatırımcılar hem işin ayakta kalmasına yardımcı olacak hem de sadece borç vermemiş olmayacaklar belli bir gelire sahip olacaklar (hisseleri oranında)

Ben henüz sizin açınızdan düşünüyorum. Yatırımcı açısından bakmıyorum olaya. Orası ayrı bir boyut Smiley
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 03:50:09 PM

Şu kısmı editledim:

Devlet kapısı biraz aksak,
kosgep kursuna katılıyorsunuz size 100bin tl kredi  veriyor, 50 siz hibe şeklinde ama onu da bir bankdan  alıyorsunuz.
Bu aşamada banka sizin geçmiş ticaretinizi ve cirolarınızı sorguluyor.

Yaşayan bir firma i,çin güzel ama yeni kurulan firmayı pek yardımcı olmuyor.

Yani işini yoluna koymuş olana destek..

Ben henüz sizin açınızdan düşünüyorum. Yatırımcı açısından bakmıyorum olaya. Orası ayrı bir boyut Smiley

Evet o da ayrı bir boyut, enine boyna değerlendirmek lazım.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
February 19, 2017, 03:56:56 PM

Hangi alanda üretim yapılacağını paylaşırsanız belki daha dikkat çekici olur.
Kendinizi tanıtırsanız, şirketi kurmuş olursanız, hatta üretim sahası hazır olursa sadece burada değil bir asset veya coin şeklinde hazırlanır, dediğiniz rakamların çok daha üstü toplanabilir.

Bendeki negatif trustlar olmasa öyle yapardım mesela.

Ancak iş hakkında biraz daha detaya ihtiyaç var, ülkenin durumu iş kurmak için ne kadar uygun tartışılır. İş peşin parayla dönmeyecekse, sizin de yatırımcılarınıza düzenli ödeme yapmanız mümkün olmaz.

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 04:03:15 PM

Kendinizi tanıtırsanız, şirketi kurmuş olursanız, hatta üretim sahası hazır olursa sadece burada değil bir asset veya coin şeklinde hazırlanır, dediğiniz rakamların çok daha üstü toplanabilir.

Ancak iş hakkında biraz daha detaya ihtiyaç var, ülkenin durumu iş kurmak için ne kadar uygun tartışılır. İş peşin parayla dönmeyecekse, sizin de yatırımcılarınıza düzenli ödeme yapmanız mümkün olmaz.

Evet şu anda iç piyasadaki belirsizlikler bahane edilerek ödemelerde sorunlar yaşatılabiliyor.
Aslında 2008 den bu yana  piyasa bu şekilde ağlıyor.

Bu konjonktürde kısa vade ödeme yapan yada avrupa ile çalışmak daha mantıklı gibi.
Bu da iş seçmek anlamına geliyor.

Dediğim gibi ilk etapta sadece ayakta kalabilmek adına fason işler yapılabilir ama sonrasında Medcal, Dental ve Savunma Alanlarında uzmanlaşılabilir.
bobmarley650
Legendary
*

View Profile
February 19, 2017, 04:06:46 PM

Evet şu anda iç piyasadaki belirsizlikler bahane edilerek ödemelerde sorunlar yaşatılabiliyor.
Aslında 2008 den bu yana  piyasa bu şekilde ağlıyor.

Bu konjonktürde kısa vade ödeme yapan yada avrupa ile çalışmak daha mantıklı gibi.
Bu da iş seçmek anlamına geliyor.

Dediğim gibi ilk etapta sadece ayakta kalabilmek adına fason işler yapılabilir ama sonrasında Medcal, Dental ve Savunma Alanlarında uzmanlaşılabilir.

Sektörüne göre değişebilecek bir şey, bazı sektörler vardır her zaman böyle işler. Ancak sizin hangi alanda çalışacağınızı ben anlayamadım.

Birkaç makine ve tezgah ile başlayacaksınız gibi geliyor rakama bakınca. Dediğim gibi daha çok detaya ihtiyaç var.

vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 04:22:36 PM
Last edit: February 19, 2017, 04:51:46 PM by EAL

Mesela geçmişte Türkiyede kişiye özel Abutmen üretimi yapılamiyordu, bununla ilgili üretim alanında firmalara destek sundum bugün üretiliyor.
Bu abutmentlar standard fabrika üretimi değil, cerrahi sonucu hasta ağızında duruş poziyonları  standard ürün kullanımına izin vermiyor. (Aslında her cerrahi işlem için kişiye özel kullanmak daha doğru bir çözüm olacaktır)

Bu resmi Googledan buldum, herhangi bir telif sözkonusu ise istenmesi halinde kaldırılacaktır.

Üretimde kullanılacak bilgisayar destekli makınalar.

Medikal alanda çene elmacık kemiği ve tranva sonucu eksilmis kemik parçaları titanyum metali tukkanılarak 3d printer ile üretilebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=zApmGFDA6ow

Hedef yukarıdaki gibi olacak ama dediğiniz gibi sermaye ufkumla doğru orantılı daha mütevazi bir başlangıç planındayım Smiley

bobmarley650
Legendary
*

View Profile
February 19, 2017, 04:27:09 PM
Last edit: February 19, 2017, 04:51:16 PM by EAL

Türkçe bölümünün bir sayısı var, forumda teknik anlamda donanımlı birçok üye de var. Bir asset şekline dönüştürmeyi düşünürsen fikrinin altı bu forumda daha hızlı dolar diye düşünüyorum.

MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
February 19, 2017, 04:46:55 PM

Eğer o aşamaya gelirse Bob'un asset fikri çok güzel. Hatta gerçek hayatta da A.Ş. hissesi ile karşılığını koyabilirsen bir ilk olabilir Smiley
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 04:50:15 PM

Eğer o aşamaya gelirse Bob'un asset fikri çok güzel. Hatta gerçek hayatta da A.Ş. hissesi ile karşılığını koyabilirsen bir ilk olabilir Smiley

En başından beri bu hisseleri bir varlığa bağlamak var bob un yaptığı gibi ama bunun için ciddi bir ekip ve planlama gerek.
Belki bu varlıklar sanla borsaya da açılabilir, kar dağılımı zamanında elde bulunan varlığa göre kar dağılımı vs.

Dediğim gibi beyin fırtınasına devam...
rokwell
Member
**

Activity: 83
Merit: 10

View Profile
February 19, 2017, 05:31:00 PM

Öncelikle başarılar diliyorum umarım birşekilde başarılı olursunuz.Bende 1998 den beri cnc/cad/cam teknolojileri ile iç içeyim. Tecrübe olarak hangimiz daha deneyimli bilmiyorum fakat benim naçizane düşüncem , işe koyulduğun zaman , diyelim ki herşey düzgün gitti yatırımcı yada yatırımcılar bulundu , bütün mesaini ve kendine dair ne varsa emek anlamında verdiğin bir oluşumun .  örneğin buna senin ağacın diyelim , ona bakıp bütüyüp yeşertip meyvelerini hasat edip , bu x kişiler  ile hakkaniyetli bir şekilde paylaşmak için ayrıca mesai ayırıp ve işin ters gideceği ödemelerin  aksayacağı ön görülemeyen maliyetlerin karşına çıkacağı durumları da izah ettiğini ve onların da bir şekilde anlayışlı davrandığını düşünürsek.Bu sizi ciddi anlamda yoracak bir durum diye düşünüyorum .Benim size tavsiyem 2. el bir makina araştırıp dükkan kirası en uygun bulabileceğiniz bir yere yerleşip kendi başınıza başlamak olacaktır. Ve fakat bunların hepsi benim sizin fikriniz üzerindeki beyin fırtınam tabi ki söylediğimin tam tersi şekilde yapıp başarılı da olarabilirsiniz.Bu sizin hangi konuda ne kadar kararlı ve azimli olduğunuz ile alakalıdır.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
February 19, 2017, 05:43:24 PM

Öncelikle başarılar diliyorum umarım birşekilde başarılı olursunuz.Bende 1998 den beri cnc/cad/cam teknolojileri ile iç içeyim. Tecrübe olarak hangimiz daha deneyimli bilmiyorum fakat benim naçizane düşüncem , işe koyulduğun zaman , diyelim ki herşey düzgün gitti yatırımcı yada yatırımcılar bulundu , bütün mesaini ve kendine dair ne varsa emek anlamında verdiğin bir oluşumun .  örneğin buna senin ağacın diyelim , ona bakıp bütüyüp yeşertip meyvelerini hasat edip , bu x kişiler  ile hakkaniyetli bir şekilde paylaşmak için ayrıca mesai ayırıp ve işin ters gideceği ödemelerin  aksayacağı ön görülemeyen maliyetlerin karşına çıkacağı durumları da izah ettiğini ve onların da bir şekilde anlayışlı davrandığını düşünürsek.Bu sizi ciddi anlamda yoracak bir durum diye düşünüyorum .Benim size tavsiyem 2. el bir makina araştırıp dükkan kirası en uygun bulabileceğiniz bir yere yerleşip kendi başınıza başlamak olacaktır. Ve fakat bunların hepsi benim sizin fikriniz üzerindeki beyin fırtınam tabi ki söylediğimin tam tersi şekilde yapıp başarılı da olarabilirsiniz.Bu sizin hangi konuda ne kadar kararlı ve azimli olduğunuz ile alakalıdır.

Başlangıç yılımız aşağı yukarı aynı,

Bilgi birikim  bir yere kadar  siz de biliyorsunuz ki, ciddi anlamada birşeyler yapabilmek için ciddi sermayelere ihtiyaç var.

Konuda da belirttiğim gibi, şahsi ilerlemem gerekirse diye bir senaryom mevcut, daha büyük ölçekli bir şey için yardım şart.
rokwell
Member
**

Activity: 83
Merit: 10

View Profile
February 19, 2017, 05:51:54 PM

Başka bir önerim daha var.3d tarama hizmeti  tasarım hizmeti vererek başlayıp ardından ordan kazandığınız para ve müşteri potansiyeli ile talaşlı imalata geçebilirsiniz.Gerçi zaten o kadar yıl işin içinde olduktan sonra bu ve bunun gibi envai çeşit fikir tarafınızdan düşünülmüştür ama insan yine de söylemeden edemiyor. Smiley
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: