Bitcoin Forum
May 11, 2024, 09:35:23 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Αγορά bitcoin στην Ελλάδα  (Read 2401 times)
animax (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
March 03, 2017, 07:43:50 PM
 #1

Καλησπέρα, είμαι σχετικά πολύ νέος στον χώρο. Θέλω να αγοράσω κάποια bitcoin "σαν κληρονομία για τα παιδιά μου" αλλά δεν ξέρω ποιο τρόπο μπορώ να εμπιστευτώ. Διάβασα και εχθές πάλι για κάτι απάτες και έχω τρομοκρατηθεί λίγο http://www.newsbeast.gr/society/astynomiko-deltio/arthro/2599739.
Ακόμα ψάχνω για τον καλύτερο τρόπο ... Για πείτε τον δικό σας τρόπο.
1715463323
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715463323

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715463323
Reply with quote  #2

1715463323
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
March 03, 2017, 10:29:09 PM
 #2

Να μερικοί: https://weacceptbitcoin.gr/#buybitcoin

publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
March 04, 2017, 07:04:53 AM
 #3

και από bitsquare μπορείς με μια απλή εγκατάσταση στον υπολογιστή σου...
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
March 04, 2017, 07:24:58 AM
 #4

και από bitsquare μπορείς με μια απλή εγκατάσταση στον υπολογιστή σου...
με fiat πωςHuh??
φανταζομαι με ευρω θελει ο φιλος  Wink
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
March 04, 2017, 07:56:41 AM
 #5

ναι με fiat € είτε στο bitsquare είτε με έμβασμα στο kraken

αν είναι μικρό το ποσό ίσως βρει και προσφορά από Ελλάδα για μεγαλύτερα μόνο στο εξωτερικό θα βρεί bitcoins


και επίσης μια αγορά hardware wallet

δηλαδή συνοψίζοντας:

1) αγορά hardware wallet για αποθήκευση
2) αγορά bitcoins είτε από kraken (το φτηνότερο - με έμβασμα) είτε από Bitsquare είτε από coinbase με πιστωτική και καπέλο είτε από bitcoin ATM είτε chip chap

Anna.Tsolidoy
Member
**
Offline Offline

Activity: 89
Merit: 10

Your Friend


View Profile WWW
March 04, 2017, 05:56:47 PM
 #6

Στο link που θα βρείτε παρακάτω, παρουσιάζουμε 6 διαφορετικούς τρόπους αγοράς bitcoin στην Ελλάδα. Επίσης στην σελίδα μας μπορείτε να βρείτε μια σύντομη περιγραφή για κάθε τρόπο αλλά και χρήσιμα βίντεο με την διαδικασία αγοράς bitcoin από το εξωτερικό σε 3 λεπτά.

http://www.be-your-boss.gr/pws-na-agoraseis-bitcoin.html

Θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε τυχόν απορίες σας. 

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 05, 2017, 02:03:30 AM
 #7

Καλησπέρα, είμαι σχετικά πολύ νέος στον χώρο. Θέλω να αγοράσω κάποια bitcoin "σαν κληρονομία για τα παιδιά μου" αλλά δεν ξέρω ποιο τρόπο μπορώ να εμπιστευτώ. Διάβασα και εχθές πάλι για κάτι απάτες και έχω τρομοκρατηθεί λίγο http://www.newsbeast.gr/society/astynomiko-deltio/arthro/2599739.
Ακόμα ψάχνω για τον καλύτερο τρόπο ... Για πείτε τον δικό σας τρόπο.

απλά πήγαινε στο atm στην αθήνα η κάνε ένα account στο kraken.com μετέφερε μέσω τράπεζας τα χρήματα που θέλεις για αγορά και κάνε την αγορά που θέλεις. Φυσικά θα πρέπει να έχεις και κάποιο wallet για να μεταφέρεις εκεί τα bitcoin που θα αγοράσεις.
Αφού θέλεις να τα αποθηκεύσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε θα πρέπει να έχεις κάποιο hardware wallet όπως το trezor η το ledgerwallet

https://www.ledgerwallet.com/

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
animax (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
March 08, 2017, 12:48:22 PM
 #8

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, τελικά αγόρασα από coinbase γιατί πήρα και 9 ευρώ δώρο από την σελίδα που μου έδωσε η κοπέλα plus ότι δεν παιδεύτηκα ιδιαίτερα για να στείλω το έμβασμα αφού είχαν φτιάξει βίντεο για το ebanking κάθε τράπεζας στην Ελλάδα, μόνο λίγο στο verification. Thanks a lot Boss, i did it like a boss  Cool hahahah!   

Στο link που θα βρείτε παρακάτω, παρουσιάζουμε 6 διαφορετικούς τρόπους αγοράς bitcoin στην Ελλάδα. Επίσης στην σελίδα μας μπορείτε να βρείτε μια σύντομη περιγραφή για κάθε τρόπο αλλά και χρήσιμα βίντεο με την διαδικασία αγοράς bitcoin από το εξωτερικό σε 3 λεπτά.

http://www.be-your-boss.gr/pws-na-agoraseis-bitcoin.html

Θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε τυχόν απορίες σας. 

Η πρώτη αγορά έγινε, μάλλον πάω και για δεύτερη σύντομα.
Πολύ μου αρέσει ή ιδέα του bitcoin    Wink
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
March 08, 2017, 04:39:35 PM
 #9

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, τελικά αγόρασα από coinbase γιατί πήρα και 9 ευρώ δώρο από την σελίδα που μου έδωσε η κοπέλα plus ότι δεν παιδεύτηκα ιδιαίτερα για να στείλω το έμβασμα αφού είχαν φτιάξει βίντεο για το ebanking κάθε τράπεζας στην Ελλάδα, μόνο λίγο στο verification. Thanks a lot Boss, i did it like a boss  Cool hahahah!   

Στο link που θα βρείτε παρακάτω, παρουσιάζουμε 6 διαφορετικούς τρόπους αγοράς bitcoin στην Ελλάδα. Επίσης στην σελίδα μας μπορείτε να βρείτε μια σύντομη περιγραφή για κάθε τρόπο αλλά και χρήσιμα βίντεο με την διαδικασία αγοράς bitcoin από το εξωτερικό σε 3 λεπτά.

http://www.be-your-boss.gr/pws-na-agoraseis-bitcoin.html

Θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε τυχόν απορίες σας. 

Η πρώτη αγορά έγινε, μάλλον πάω και για δεύτερη σύντομα.
Πολύ μου αρέσει ή ιδέα του bitcoin    Wink

Απλά αν είναι για τα παιδιά σου μην κοιτάζεις ποτέ την ισοτιμία! Και κυρίως μην τα πουλήσεις στην πρώτη πτώση... Απλά όταν πέσει αγόρασε πάλι σε ποιο χαμηλή τιμή ...
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
March 08, 2017, 04:52:05 PM
 #10

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, τελικά αγόρασα από coinbase γιατί πήρα και 9 ευρώ δώρο από την σελίδα που μου έδωσε η κοπέλα plus ότι δεν παιδεύτηκα ιδιαίτερα για να στείλω το έμβασμα αφού είχαν φτιάξει βίντεο για το ebanking κάθε τράπεζας στην Ελλάδα, μόνο λίγο στο verification. Thanks a lot Boss, i did it like a boss  Cool hahahah!   

Στο link που θα βρείτε παρακάτω, παρουσιάζουμε 6 διαφορετικούς τρόπους αγοράς bitcoin στην Ελλάδα. Επίσης στην σελίδα μας μπορείτε να βρείτε μια σύντομη περιγραφή για κάθε τρόπο αλλά και χρήσιμα βίντεο με την διαδικασία αγοράς bitcoin από το εξωτερικό σε 3 λεπτά.

http://www.be-your-boss.gr/pws-na-agoraseis-bitcoin.html

Θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε τυχόν απορίες σας. 

Η πρώτη αγορά έγινε, μάλλον πάω και για δεύτερη σύντομα.
Πολύ μου αρέσει ή ιδέα του bitcoin    Wink

Μέσω coinbase ανωνυμία μηδέν, σωστά?
Παρουσίασες τα πραγματικά σου στοιχεία και χρησιμοποίησες προσωπικό σου λογαριασμό?
ptiper21
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 101


View Profile
March 08, 2017, 11:00:58 PM
 #11

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, τελικά αγόρασα από coinbase γιατί πήρα και 9 ευρώ δώρο από την σελίδα που μου έδωσε η κοπέλα plus ότι δεν παιδεύτηκα ιδιαίτερα για να στείλω το έμβασμα αφού είχαν φτιάξει βίντεο για το ebanking κάθε τράπεζας στην Ελλάδα, μόνο λίγο στο verification. Thanks a lot Boss, i did it like a boss  Cool hahahah!   

Στο link που θα βρείτε παρακάτω, παρουσιάζουμε 6 διαφορετικούς τρόπους αγοράς bitcoin στην Ελλάδα. Επίσης στην σελίδα μας μπορείτε να βρείτε μια σύντομη περιγραφή για κάθε τρόπο αλλά και χρήσιμα βίντεο με την διαδικασία αγοράς bitcoin από το εξωτερικό σε 3 λεπτά.

http://www.be-your-boss.gr/pws-na-agoraseis-bitcoin.html

Θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε τυχόν απορίες σας. 

Η πρώτη αγορά έγινε, μάλλον πάω και για δεύτερη σύντομα.
Πολύ μου αρέσει ή ιδέα του bitcoin    Wink

Μέσω coinbase ανωνυμία μηδέν, σωστά?
Παρουσίασες τα πραγματικά σου στοιχεία και χρησιμοποίησες προσωπικό σου λογαριασμό?

Αν αγοράσεις μέσω sepa από τον τραπεζικό σου λογαριασμό δεν υπάρχει πουθενά ανωνυμία... Όλοι θέλουν ταυτότητα κλπ....
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 12, 2017, 12:33:35 AM
 #12

Νομίζω ότι ο πιο "ανώνυμος" τρόπος αυτή τη στιγμή είναι μέσω chipchap (μετά από το localbitcoin). Από μηχάνημα easypay της Πειραιώς, κατευθείαν μετρητά. Το μόνο που ζητάει έναι ένα "mail" (στο σάιτ)  και ένα "κινητό" στο μηχάνημα κατά την κατάθεση.
animax (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
March 13, 2017, 06:01:57 PM
 #13

Δεν με ενδιέφερε και τόσο η ανωνυμία. Παρόλα αυτά πες μου λίγο περισσότερο τι παίζει με chipchap.
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
March 13, 2017, 06:50:24 PM
 #14

Η προσωπική μου γνώμη, όπου αυτή θα ακολουθήσω όταν προβώ σε αγορά ακόμα και για 0,5BTC, θα ειναι η ανωνυμία.
Για όσους ζούμε στην Ελλάδα που οι καταστάσεις ξεφεύγουν μέρα την ημέρα η ανωνυμία ειναι μονόδρομος, σε λίγο θα φορολογήσουν και τον αέρα...
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 14, 2017, 11:19:09 AM
 #15

Δεν με ενδιέφερε και τόσο η ανωνυμία. Παρόλα αυτά πες μου λίγο περισσότερο τι παίζει με chipchap.

Το μόνο του μειονέκτημα είναι η αρκετά υψηλή προμήθεια (5%).

Αυτή τη στιγμή που γράφω, για να αγοράσεις 1 BTC στο Kraken θα δώσεις €1158.47
Αν χρησιμοποιήσεις το chip chap θα πληρώσεις για 1 BTC 1212.75 !!!

κατά τα άλλα το σάιτ είναι αυτό: https://chip-chap.com/

Επιλέγω web version και κατόπιν το εικονίδιο easypay

Στη συνέχεια θα πρέπει να βάλεις:

1) το πορτοφόλι σου στο οποίο θα σου στείλουν τα BTC
2) τα στοιχεία εγγραφής (email & password) *
3) να επιλέξεις πόσα ευρώ θα πληρώσεις για αγορά BTC (μίνιμουμ 10 ευρώ, μάξιμουμ 500 ευρώ)

Στη συνέχεια σου δίνουν έναν τραπεζικό λογαριασμό και πας σε ένα easypay μηχάνημα και κάνεις την κατάθεση του ποσού. Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις και τράνφερ το ποσό μέσω internet banking (αλλά χάνεις το πλεονέκτημα της "ανωνυμίας")

Αφού ολοκληρώσεις τη συναλλαγή θα δεις τα BTC στο πορτοφόλι που δήλωσες στο 1, μέσα σε 24/48 ώρες (Delivery within 24h/48h)

* Για την εγγραφή το μόνο που ζητάει είναι ένα email.

Το ξέρω ότι φαίνεται σα να κάνω διαφήμιση  Tongue αλλά προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ από το να ψάχνω ας πούμε στο localbitcoin ή εδώ μέσα όταν θέλω να αγοράσω κάποια μικροποσά. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν περίπου 4-5 φορές. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πρόσφατα.
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
March 14, 2017, 11:28:25 AM
 #16

την ανωνυμια την πληρωνεις αδρα!
αναρωτιεμαι αν θα ειναι λιγοτερο απο το ενδεχομενο μελλοντικο φορο (αν και οταν τον βαλουν)
που δεν το βλεπω να γινεται συντομα, εκτος και πολυ λαος αρχιζει να αγοραζει και να πουλαει κρυπτος!
γι' αυτο μη το λετε παραεξω, αφηστε λιγο ακομα  Cheesy
evakka
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 265


View Profile
March 14, 2017, 02:58:58 PM
 #17

χαχαχα
Σωστός!
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 14, 2017, 03:27:01 PM
 #18

την ανωνυμια την πληρωνεις αδρα!
αναρωτιεμαι αν θα ειναι λιγοτερο απο το ενδεχομενο μελλοντικο φορο (αν και οταν τον βαλουν)
που δεν το βλεπω να γινεται συντομα, εκτος και πολυ λαος αρχιζει να αγοραζει και να πουλαει κρυπτος!
γι' αυτο μη το λετε παραεξω, αφηστε λιγο ακομα  Cheesy

κάτσε να έρθει τους επόμενους μήνες το Tublebit και όλοι θα έχουμε την ανωνυμία μας χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 14, 2017, 07:09:26 PM
 #19

την ανωνυμια την πληρωνεις αδρα!
αναρωτιεμαι αν θα ειναι λιγοτερο απο το ενδεχομενο μελλοντικο φορο (αν και οταν τον βαλουν)
που δεν το βλεπω να γινεται συντομα, εκτος και πολυ λαος αρχιζει να αγοραζει και να πουλαει κρυπτος!
γι' αυτο μη το λετε παραεξω, αφηστε λιγο ακομα  Cheesy

κάτσε να έρθει τους επόμενους μήνες το Tublebit και όλοι θα έχουμε την ανωνυμία μας χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω.

Το έψαξα αυτό το Tublebit. Αν κατάλαβα καλά θα είναι κάτι σαν Bitcoin "μίξερ". Οπότε θα χάνονται εντελώς τα όποια ίχνη της συναλλαγής? Πώς ακριβώς θα λειτουργεί?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 14, 2017, 07:12:50 PM
 #20

την ανωνυμια την πληρωνεις αδρα!
αναρωτιεμαι αν θα ειναι λιγοτερο απο το ενδεχομενο μελλοντικο φορο (αν και οταν τον βαλουν)
που δεν το βλεπω να γινεται συντομα, εκτος και πολυ λαος αρχιζει να αγοραζει και να πουλαει κρυπτος!
γι' αυτο μη το λετε παραεξω, αφηστε λιγο ακομα  Cheesy

κάτσε να έρθει τους επόμενους μήνες το Tublebit και όλοι θα έχουμε την ανωνυμία μας χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω.

Το έψαξα αυτό το Tublebit. Αν κατάλαβα καλά θα είναι κάτι σαν Bitcoin "μίξερ". Οπότε θα χάνονται εντελώς τα όποια ίχνη της συναλλαγής? Πώς ακριβώς θα λειτουργεί?

είναι σαν lighting network όπου ανοίγει ένα κανάλι πληρωμών βάζεις τα bitcoin σου ανακατεύονται και χάνουν τελείως τα ίχνη σου. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Τα node που θα κάνουν αυτη την δουλειά δλδ που θα τρέχουν τέτοια p2p mixer θα παίρνουν και fee δλδ θα υπάρχει και κίνητρο για κάποιον να τρέξει ένα Tumbebit node. Το κακό είναι όμως ότι με την ευρωπαική νομοθεσία μπορεί να είσαι και παράνομος να τρέχεις ένα node με ένα τέτοιο mixer αλλά ποιος θα σε βρει? Εδώ δεν ξέρουν την τύφλα ακόμα και θα καταλάβουν ότι τρέχεις bitcoin mixer?

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!