Bitcoin Forum
April 18, 2024, 10:28:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Se cauta traducatori! Bitcoin wiki romana  (Read 9021 times)
FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
January 25, 2014, 12:14:41 PM
Last edit: January 25, 2014, 12:29:04 PM by FiR3
 #21

Beton, mersi 8fold! Grin Mă apuc chiar acum

EDIT: mă gândesc că nu păstrăm referințele către alte pagini wiki ([[]]-urile), ci e suficient traducerea de text, pt moment.
EDIT2: am tradus secțiunea cu PayPal-ul. Dacă poate cineva să verifice coerența și corectitudinea traducerii, aș putea să traduc tot restul secțiunii „General” până diseară Smiley

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713436133
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713436133

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713436133
Reply with quote  #2

1713436133
Report to moderator
8fold
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 391
Merit: 250



View Profile
January 25, 2014, 03:31:30 PM
 #22

Scuze de offtopic , o intrebare :
Cum pot aduga link catre http://bitcoin-romania.ro in https://ro.bitcoin.it/ ?

Multumesc

Eu văd ro.bitcoin.it ca pe o inițiativă publică, voluntară și fără câștig personal, care are ca singur scop educarea românilor pe subiectul Bitcoin. De asta am ales să donez o parte din timpul meu acestui proiect.

Or ceea ce ai făcut tu Rammy, este, din punctul meu de vedere, o inițiativă egoistă, și eu unul, nu am să adaug link. Ceea ce nu mi se pare în regulă este că îl intitulezi bitcoin-romania, care îi dă o oarecare legitimitate și sentiment de comunitate, iar tu pui link de referral personal pe prima pagină, vizibil tuturora, dar ceri crearea de user pentru a vedea alte link-uri. Mă aștept ca pe viitor să văd reclame, pe urma cărora vei câștiga personal. Același lucru l-am văzut anul trecut și pe forumul bitcoin.ro, care era administrat de un român, și care a eșuat pentru că era făcut în spiritul câștigului personal pe spatele unei "comunități".
Cei care citesc rândurile astea vreau să înțeleagă esența problemei, și anume: dacă faci un forum privat, o afacere, un serviciu plătit, asta e altă treabă - lumea știe din start unde intră; dar dacă cumperi un domeniu bitcoin-romania și pui pe el un forum în numele comunității unde oamenii postează, din bune intenții, iar tu câștigi din link-uri și reclame, asta e altă treabă, și eu nu susțin o astfel de inițiativă, pentru că nu îmi pare democratică.

Aș adăuga cu plăcere link către btcxchange.ro sau orice alt serviciu românesc plătit, care are intențiile clar declarate din start.

Bitrated user: 8fold.
8fold
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 391
Merit: 250



View Profile
January 25, 2014, 03:33:45 PM
 #23

Beton, mersi 8fold! Grin Mă apuc chiar acum

EDIT: mă gândesc că nu păstrăm referințele către alte pagini wiki ([[]]-urile), ci e suficient traducerea de text, pt moment.
EDIT2: am tradus secțiunea cu PayPal-ul. Dacă poate cineva să verifice coerența și corectitudinea traducerii, aș putea să traduc tot restul secțiunii „General” până diseară Smiley

Referințele sunt bune, dar se pot pune ulterior.
Pare în regulă traducerea secțiunii Paypal. De la mine ai undă verde. În cel mai rău caz, cineva are să corecteze peste traducere, dacă vede ceva totalmente greșit.
Spor la traducere!

Bitrated user: 8fold.
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
January 25, 2014, 05:02:42 PM
 #24

Scuze de offtopic , o intrebare :
Cum pot aduga link catre http://bitcoin-romania.ro in https://ro.bitcoin.it/ ?

Multumesc

Eu văd ro.bitcoin.it ca pe o inițiativă publică, voluntară și fără câștig personal, care are ca singur scop educarea românilor pe subiectul Bitcoin. De asta am ales să donez o parte din timpul meu acestui proiect.

Or ceea ce ai făcut tu Rammy, este, din punctul meu de vedere, o inițiativă egoistă, și eu unul, nu am să adaug link. Ceea ce nu mi se pare în regulă este că îl intitulezi bitcoin-romania, care îi dă o oarecare legitimitate și sentiment de comunitate, iar tu pui link de referral personal pe prima pagină, vizibil tuturora, dar ceri crearea de user pentru a vedea alte link-uri. Mă aștept ca pe viitor să văd reclame, pe urma cărora vei câștiga personal. Același lucru l-am văzut anul trecut și pe forumul bitcoin.ro, care era administrat de un român, și care a eșuat pentru că era făcut în spiritul câștigului personal pe spatele unei "comunități".
Cei care citesc rândurile astea vreau să înțeleagă esența problemei, și anume: dacă faci un forum privat, o afacere, un serviciu plătit, asta e altă treabă - lumea știe din start unde intră; dar dacă cumperi un domeniu bitcoin-romania și pui pe el un forum în numele comunității unde oamenii postează, din bune intenții, iar tu câștigi din link-uri și reclame, asta e altă treabă, și eu nu susțin o astfel de inițiativă, pentru că nu îmi pare democratică.

Aș adăuga cu plăcere link către btcxchange.ro sau orice alt serviciu românesc plătit, care are intențiile clar declarate din start.

Salut, sa stii ca judeci gresit din start, fara sa intrebi.
Daca vroiam sa-mi pun link cu refferal, imi puneam in sectiunea BTC Gratis, ceea ce vezi tu, acel link din footerul formului, este un test; si ca sa-ti explic ce e cu testul, din moment ce nu-mi permit sa rasplatesc moderatorii in BTC (cum sunt cei de pe bitcointalk) , m-am gandit sa-i rasplatesc cu acordarea dreptului sa-si faca advertising la un link propriu.

In legatura cu linkurile, ca nu sunt vizibile, am dat disable la acest lucru.

Initiativa nu a fost egoista, eu l-am invitat pe Cyrus acolo, sa cladim o comunitate pur romaneasca, dar a refuzat ; de ce ma lovesc de atata ura din partea voastra, chiar nu stiu.

Reclame vezi si pe bitcointalk, nu inteleg de ce te-ar deranja sa nu fie si acolo.

Eu personal te invit sa te alaturi echipei !

O seara placuta tuturor!
FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
January 25, 2014, 07:18:33 PM
Last edit: January 26, 2014, 10:14:39 AM by FiR3
 #25

Terminat de tradus cealaltă jumătate a secțiunii General Cheesy. Asta datorită avântului de start.

Preconizez că, la o subsecțiune pe zi, aș putea să termin singur FAQ-ul într-o lună (+/-).

LE: în dimineața aceasta m-am apucat și de secțiunea „economie”. Am tradus deja răspunsul la prima întrebare a acesteia.

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
January 26, 2014, 11:32:27 AM
 #26

Super! Daca doresti, as dori sa ofer un mic 'tip' daca-mi lasi o adresa prin PM(Macar sa-ti compensez taxa anti-spam de la crearea contului).

8fold
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 391
Merit: 250



View Profile
January 26, 2014, 01:25:05 PM
 #27

Terminat de tradus cealaltă jumătate a secțiunii General Cheesy. Asta datorită avântului de start.

Preconizez că, la o subsecțiune pe zi, aș putea să termin singur FAQ-ul într-o lună (+/-).

LE: în dimineața aceasta m-am apucat și de secțiunea „economie”. Am tradus deja răspunsul la prima întrebare a acesteia.
Îl iau și eu la puricat pe măsură ce traduci.


Super! Daca doresti, as dori sa ofer un mic 'tip' daca-mi lasi o adresa prin PM(Macar sa-ti compensez taxa anti-spam de la crearea contului).
De apreciat, Mikez!

Bitrated user: 8fold.
FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
January 26, 2014, 04:48:32 PM
 #28

Tradus și următoarele 2 subsecțiuni.
Nu promit nimic (să văd cum îmi permit timpul și dispoziția), dar preconizez că va fi gata în mai puțin de-o lună.

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
January 26, 2014, 05:15:32 PM
 #29

Ia ca ma apuc si eu din seara asta! Nu m-am mai logat de cand traduceam cu 8fold, si mai punea si diacritice dupa mine(thanks buddy + de data asta o sa pun direct cu diacritice).

Daca mai multi facem un efort mic, dar sustinut, in relativ scurt timp vom avea o baza de articole consistenta si tocmai buna de folosit ca material didactic. Multumesc tuturor pentru implicare!

Cine doreste sa mai contribuie la "marea traducareala" sa ma contacteze pentru decontarea taxei anti-spam de care vorbeam in primul post.

Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
January 30, 2014, 03:45:10 AM
 #30

Zis si facut, m-am apucat si eu in cele din urma.
Trebuie sa mentionez, foarte buna treaba Fir3!

Incet, incet, va capata forma.

FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
January 30, 2014, 11:27:53 PM
 #31

^ mulțumesc! Sincer, îmi e foarte util și mie tradusul, deoarece așa învăț mai în profunzime un pic despre monedă.
Drăguță imaginea adăugată la categoria următoare. Colorează puțin FAQ-ul.

Am mai dobândit și astăzi 4 subsecțiuni. Mai unul măricel și e gata și cu „Economie”.

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
February 01, 2014, 01:08:40 PM
 #32

De apreciat, Mikez!

Multumesc. Imi pare rau ca nu am timp/spor sa traduc si eu, dar am vrut sa contribui si eu Smiley.

Am observat ca aici se pot vedea toate schimbarile recente: Schimbari recente. Keep it coming guys!

FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
February 02, 2014, 08:27:35 AM
 #33

Mulțumesc, încă o dată, Mikez pentru donație!
În dimineața aceasta a fost finalizată secțiunea „Economie”.

Cyrus - terminăm FAQ-ul împreună?

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
February 02, 2014, 11:32:03 AM
 #34

Cyrus - terminăm FAQ-ul împreună?
La noapte ma pun iar pe treaba. Intr-o zi/doua il dovedim sigur, nu a mai ramas mult.

studeer
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
March 04, 2014, 03:06:39 PM
 #35

Salutare tuturor.
Mă bag și eu la traduceri.
Cyrus, care mai e procedura de înscriere (la ora actuală, vreau să zic)?

mulțumesc

Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
March 04, 2014, 03:09:13 PM
 #36

Verific indata. Stiu ca acum ceva timp erau niste discutii sa se schimbe taxa acea anti-spam.

Edit: Bun, asa cum ma asteptam, s-a scos taxa anti-spam. In schimb, se cere dreptul de editare pe IRC, pe canalul #bitcoin-wiki

studeer
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
March 04, 2014, 03:26:22 PM
 #37

ok, will follow that
tnx
br
g
Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
March 05, 2014, 02:01:01 AM
Last edit: March 05, 2014, 02:15:49 AM by Cyrus
 #38

Daca-mi lasi userul aici(sau prin PM) rezolv eu.
Multumim de implicare! Smiley

Edit: De asemenea, am updatat si OP cu noile detalii.

Cyrus (OP)
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
April 21, 2014, 07:25:09 PM
 #39

Nu mai este obiligatorie plata unei taxe anti-spam. Cine doreste sa contribuie si nu are cont verificat, nu trebuie decat sa-mi zica Smiley.

Va multumesc!

FiR3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 192
Merit: 100


View Profile
May 06, 2014, 09:12:22 AM
 #40

Domnilor, doresc să vă anunț de finalizarea, în mare parte, a paginii de Întrebări Frecvente. Probabil că mai are mici scăpări, dar vă mai las și pe voi să o revizuiți.

(SPAM) Acestea fiind spuse, anunț pe această cale că will work for food BTC

▒▒▒▒▒ SC ∩ AR = {wonder}  // SC=science, AR=art ▒▒▒▒▒
Pround quantum of the Romanian Bitcoin community.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!