Bitcoin Forum
June 27, 2024, 08:35:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: GPU Mining Rig için soğutma ve ısı tahliye  (Read 2654 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
March 19, 2017, 09:46:56 PM

Antminer S7 ler için bir sistem geliştirdim. Daha doğrusu kendim için böyle birşeyi düşünüp uyguladım.

İki fan var cihazda. Biri cihaz içine hava çekiyor, diğeri cihaz dışına sıcak havayı atıyor.

Sıcak havayı dışarı atan fanın önüne davlumbaz borusu yerleştirip bu borunun diğer ucunu odanın dışına gelecek şekilde yerleştirdim. Bu sayede cihazın ürettiği ısı oda içerisinde kalmıyordu.

Odanın içindede klima çalıştırınca odanın içi serin oluyor. Doğal olarak fan dönüş hızları daha yavaş ve cihaz serin bir ortamda çalışıyor. Birde klimayı duvarın üst kısmına değil de alt kısmına yerleştirdim. Sebebi ise soğuk havanın aşağıda sıcak havanın yukarıda olması.

Böyle bir sistemi ekran kartlarından oluşan mining rigler için nasıl kurarız ?

Sıcak hava belli bi yere atılmıyor. Ekran kartının her yerinden sıcak hava geliyor.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
March 20, 2017, 08:57:06 AM

resimdeki gibi bir davlumbazı tam minerin üztüne yerleştirip ısınıp yükselen havayı boru ile dıraı atılabilir hatta davlumbazın borusuna bir fan eklenirse ısı atımı daha kolay olur...
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 500

View Profile
March 20, 2017, 04:19:00 PM

bu tarz bir fan daha çok iş görür Wink
Muhesat
Full Member

Activity: 235
Merit: 100

View Profile
March 20, 2017, 06:23:07 PM

Antminer S7 ler için bir sistem geliştirdim. Daha doğrusu kendim için böyle birşeyi düşünüp uyguladım.

İki fan var cihazda. Biri cihaz içine hava çekiyor, diğeri cihaz dışına sıcak havayı atıyor.

Sıcak havayı dışarı atan fanın önüne davlumbaz borusu yerleştirip bu borunun diğer ucunu odanın dışına gelecek şekilde yerleştirdim. Bu sayede cihazın ürettiği ısı oda içerisinde kalmıyordu.

Odanın içindede klima çalıştırınca odanın içi serin oluyor. Doğal olarak fan dönüş hızları daha yavaş ve cihaz serin bir ortamda çalışıyor. Birde klimayı duvarın üst kısmına değil de alt kısmına yerleştirdim. Sebebi ise soğuk havanın aşağıda sıcak havanın yukarıda olması.

Böyle bir sistemi ekran kartlarından oluşan mining rigler için nasıl kurarız ?

Sıcak hava belli bi yere atılmıyor. Ekran kartının her yerinden sıcak hava geliyor.
Gpu larda kapalı sistem havalandırma sağlıklı olmuyor maalesef, rig başı en az 0.5 m3 alan ve rig farm larda en az 2 yönlü dış ortam hava menfezi ve ortamın mümkünse üst(tavan) kısmından fanlarla ısınan havayı tahliye etmek en sağlıklı sistem oluyor.

▐   FootballCoin                 FANTASY FOOTBALL MANAGER REVOLUTION                         More Info
▐   FootballCoin                    GAME RULES | SCORING SYSTEM | FAQ                             JOIN NOW
▐   FootballCoin      Collectible Cards and Tokens Issued on the Bitcoin Blockchain         ANN Thread
velbet
Member
**

Activity: 448
Merit: 88

View Profile
March 24, 2017, 03:38:24 PM

Klima taktırmayı düşünüyorum ben de
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
March 28, 2017, 09:01:55 PM

Klimayı soğuk modda çalıştırmak yerine nem alma modunda açtığımda daha iyi bir performans aldım. Bende şuanda 4 adet R9 390X var. Oda 12 metre kare. Odada ayrıca 4 bilgisayar çalışıyor.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
eksi30
Member
**

Activity: 93
Merit: 10

View Profile
March 31, 2017, 09:59:31 PM

Bende ekran kartlarının yüksek yoğunlukta ısı atan bölümlerine aspiratör takıp ön kısımdan da evoporatif soğutucu ile yazıcı geçirebilieceğimi ümit ediyorum çünkü yazın adana yanıyor  Cry
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 02, 2017, 08:15:48 PM

klima maalesef bu tür ısı üreten sistemler de işe yaramıyor. Geniş alan, mümkünse yüksek tavan ve hava sirkülasyonu gerek.
TroubleMaker
Sr. Member

Activity: 355
Merit: 250

blockchaintr.net

View Profile WWW
June 05, 2017, 10:17:42 AM

Evde olmazsa olmazım yangın tüpüm.

Şaka bir yana Asus Strix RX 480 kullanıyorum ve soğutma sistemi çok iyi. Ayrıca Powercolor Red Devil RX 480 de kullanıyorum. %75 fanla bile hiç ses yok. Haliyle hem sessiz, hem soğuk çalışabiliyor. Hava akışı olması açısından rig yan tarafında bir tane 10 dolarlık fan astım.
eviltamer
Full Member

Activity: 378
Merit: 100

View Profile
June 05, 2017, 03:28:26 PM

ciddi şekilde şu bitcoin yüzünden bitcoin mimarlığı bölümü açılacak demedi demeyin Smiley güzel fikirler okuyorum
gokayc
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 263

View Profile
June 08, 2017, 10:03:26 AM

Klima takıp 7/24 çalıştırıldığında halen daha kar yapabiliyorsanız iyi bir mining farmınız var demek ki. Çünkü sadece bir adet miming rig (6 adet ekran kartı) pek kurtarmaz gibi.

Ek olarak bir de düzeneklerinizin resimlerini de burada bizlerle paylaşsanız çok daha faydalı olur yeni başalayacaklar için.

▄▄█████████▄▄                         ▄█▄                ▀██████▄                   ▄██████▀
        ▄█████████████████▄▄                    ▄███▄                 ▀██████▄               ▄██████▀
         ▀███████████████████▄                 ▄█████▄                  ▀██████             ██████▀
           █▀▀       ▀▀████████▄              ▄███████▄                   ██████▄         ▄██████
  ▄█▄                    ▀██████▄            ▄█████████▄                   ▀██████▄     ▄██████▀
 ▄████▄                    ▀█████▄          ▄███████████▄                    ███████▄ ▄███████
▄█████▀                     ▀█████▄        ▄██████▀██████▄                     █████▀▀▀█████▀
██████                       ██████       ▄██████   ██████▄                     ▀█▀     ▀█▀
██████                       ██████      ▄██████     ██████▄                     █       █
██████                       ██████     ▄██████       ██████▄                   ▄█▄     ▄█▄
▀██████▄                    ▄█████▀    ▄██████         ██████▄                ▄█████▄▄▄█████▄
 ▀██████▄                  ▄█████▀    ▄██████                                ███████▀ ▀███████
  ▀██████▄               ▄██████▀    ▄██████                               ▄██████▀     ▀██████▄
   ▀████████▄▄       ▄▄████████▀    ▄██████                               ▄██████         ██████▄
     ▀███████████████████████▀     ▄██████                 ██████▄      ▄██████▀           ▀██████▄
       ▀▀█████████████████▀▀      ▄██████                   ██████▄   ▄██████▀               ▀██████▄
           ▀▀█████████▀▀         ▄██████                     ██████▄▄██████▀                   ▀██████▄
  O HOLD YOUR
OWN KEYS!
  O   O [SUCCESS   
RAISE
US$18mil+]
Pages: [1]
  Print  

Jump to: