Bitcoin Forum
May 07, 2024, 04:00:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Margin Trade Nedir? - Poloniex  (Read 3217 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
April 03, 2017, 04:20:26 PM

Arkadaşlar talep üzerine kısaca anlatacağım, sonra sorularınızı cevaplayacağım.

Poloniex'de bulunan margin trading'de 2.5x kaldıraç, yani bir nevi borç alıyorsunuz.

Şöyle ki, eğer margin hesabınıza 1 btc atarsanız, margin hesabınızda kullanmalık toplam 2.5 btc oluyor. Aynı şekilde de ekranınızda açık olan coinin, o anki anlık fiyatından 2.5 btc değerinde coin gözüküyor.

Önünüzde iki seçenek var: Long (alım yapmak) ve Short (satım yapmak). Bunlara long ve short pozisyon diyoruz.

Alım yapmakta, yani long pozisyon açmakta amaç elbette bir coinin yukarı çıkacağını düşünmek. Bu durumda yukarıdaki örnekten devam edelim, 1 btc margin hesabımıza attık ve 2.5 btc oldu. 2 btc'lik alım girdik. 4000 satoshiden xrp aldık. Bu durumda şuna benzer bir tab açılıyor al sat kutucuklarının üzerinde (resim temsili):

- Alım yaptığınız için pozisyon tanımı long.
- Aldığınız XRP (resimde Ether) miktarı.
- Base price, pozisyonu açtığınız ortalama taban fiyat.
- Est. Liquidation Price, eğer fiyat bunun altına düşerse likude olma durumunuz, yani aldığınız btc borcunu geri ödeyebilmenizi garanti etmek adına ve daha fazla zarar yaşamamanız adına böyle bir sistem var. Bunun oranlarına aşağıda değineceğim.
- Unrealized P/L o anda pozisyonu Close (kapatma) tuşu ile kaparsanız edeceğiniz karı gösteriyor. Yanlız fiyatlar oynak olduğu için bu pek sağlıklı değil, daha sonra bunu da açıklayacağım.
- Unrealized Lending Fees, aldığınız borç için ödediğiniz faiz.
- Close kısmı ise pozisyonu kapatıyor.

- Satım yapılması, yani short pozisyon açılması ise, düşüceğini düşündüğünüz bir coini satmak, dilerseniz satım emri koyarak, dilerseniz direk alım defterine dumplayarak. Bu durumda short pozisyon açılmış olur ve siz sattığınız kadar altcoini, ki mesela 0.05 btc fiyatttan 100 ether sattığımızı düşünelim; bu da 5 btc yapar, 0.05'in altında bir fiyattan geri alarak kar ediyorsunuz. Bu durumda 5 btc değerinde ether satmışken, 0.04'den 100 etheri geri aldığınızda arada kalan 1 btc'lik fark sizin oluyor.

Margin hesabınıza para aktarmak için, transfer balances kısmına girebilirsiniz ya da margin tradingde her hangi bir coinin içine girebilirsiniz, burada Quick Transfer kısmını açtığınızda, exchange kısmından kaç btc aktarmak istediğinizi girerek aktarım yapabilirsiniz.

Margin trading ekranında, sağ tarafta böyle bir kutucuk olacak. Bu kutucuktaki açıklamalar şöyle;
- Total Margin Value: Margine aktardığınız btc.
- Unrealized P/L yukarıda açıklamıştım.
- Unrealized Lending Fees yukarıda açıklamıştım.
- Net value, o an pozisyonunuzu kapatırsanız btc'nizin düşeceği miktar.
- Total barrowed value, o pozisyonu açmak için aldığınız toplam borç.

Şimdi gelelim iki can alıcı noktaya: Forced liquidation ve pozisyon kapama.

Forced liquidation'da, eğer zararınız yukarıdaki kutucukta %20'nin altına düşerse, pozisyonunuzun otomatik olarak kapatılması ve margine attığınız btc'nin otomatik olarak gitmesidir.  Bu sebeple pozisyonları ben özellikle short girerken margin value'umun (yani margine attığım btc'nin) maksimum 5'de biri ile short giriyorum. Longda ise, teknik olarak açtığınız pozisyon eğer margin value'nuzdan küçükse, coin 1 satoshi bile olsa likude olmuyorsunuz. Bu tabii biraz tecrübeyle kazanılan bir içgüdu ve strateji.

İkinci önemli nokta ise pozisyon kapama, ki bu konuyu eminim burada margin al satı yapanlardan da yanlış uygulayanlar vardır.
Yine aynı örnekle devam edelim, 100 Ether sattınız, yani shortladınız. Base fiyatınız 0.05. Şimdi ether tahmin ettiğiniz gibi biraz geri çekildi, ama daha düşer mi emin değilsiniz ve riskinizi azaltmak istiyorsunuz. Fiyat 0.046 diyelim. Buradan 10 ether alım giriyorsunuz ve alınıyor. Böylece margin short pozisyonunuz 90 ethere düşüyor zira 10'unu geri alarak borcunuzun bir kısmını ödediniz. Aynı zamanda base price yani taban fiyatınız da haliyle yükselecek, 0.051 gibi bir şey olacak. Bu şekilde düştükçe alarak riskinizi azaltabilirsiniz. Aynı şekilde 100 ether 0.04'den long açtınız, aldınız diyelim. Ether biraz yükseldi ve 0.045 oldu, ama daha çıkacağından emin değilsiniz, öyleyse 0.045'den satışa 50 ether (rakamlar örnek) koyarak hem long pozisyonunuzu toplam 50 ether'e düşürebilirsiniz, hem de taban fiyatınızı bir hayli düşürürsünüz.

Son olarak, yine pozisyon kapatmada, her halükarda sakın "Close" tuşunu kullanmayın. Zira close tuşu o an marketteki alımları satımları alır. Şöyle izah edeyim:
100 ether shortunuz var 0.05'den. Fiyat 0.04'e kadar indi, satım defterleri 0.0405 alım defterleri 0.0400'de. Ama satım defterlerinden 0.0410'a kadar sadece 25 ether var. Bu durumda close tuşuna basarsanız otomatik olarak 0.041 üzerine çıkarak 100 etheri alır. Halbuki alım koyarak alırsanız, 0.04'den hepsini alabilirsiniz, dolayısıyla da karınız daha fazla olur.

Sorularınızı alabilirim, bağış atmak isterseniz profilimdeki adresi kullanabilirsiniz. Kiss

1715097634
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715097634
Reply with quote  #2

1715097634
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
exortis
Sr. Member

Activity: 322
Merit: 250

View Profile
April 03, 2017, 05:31:42 PM

Yerimizi alalim,hocam supersiniz.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
April 03, 2017, 07:28:38 PM

eline sağlık, gayet ayrıntılı açıklamışsın, ufak bir miktarla denene yapıcam, öğrenme adına ne kadarlık bir miktarla girelim. 0.5 btc  ile girsem, 0.1 ile al sat yapsam uygun olurmu acaba.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 03, 2017, 08:32:32 PM

eline sağlık, gayet ayrıntılı açıklamışsın, ufak bir miktarla denene yapıcam, öğrenme adına ne kadarlık bir miktarla girelim. 0.5 btc  ile girsem, 0.1 ile al sat yapsam uygun olurmu acaba.

Uygundur bence. Geri bildirimlerini bekliyorum.
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
April 03, 2017, 08:39:09 PM

teşekkürler, okudum ama tam anlayamadım, tekrar bakacağım ve 0.1btc lik bu işi deneyeceğim..sonucu paylaşırım...
entr
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 277

View Profile
April 03, 2017, 10:04:22 PM

Ben short pozisyonunu hiç anlamadım. Elimde olmayan coini nasıl satıyorum? Hadi sattım aşağıdan alınca tekrar yükselmesini beklemeden nasıl kar ediyorum? Kafamda deli sorular  Huh Açıklarsanız sevinirim.
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1512

View Profile
April 03, 2017, 10:10:23 PM

Ona açığa satış denir. Elinizde olmayan coini başkasından ödünç alıp sanki sizinmiş gibi satarsınız, fiyat düşünce ucuz fiyattan alıp ödünç aldığınız miktarı yerine koyarsınız. Fiyat farkı da size kalır oradan kar edersiniz. Wall Street'in sevdiği enstrümanlardan biridir açığa alış ve satış.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
entr
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 277

View Profile
April 03, 2017, 10:15:13 PM

Ona açığa satış denir. Elinizde olmayan coini başkasından ödünç alıp sanki sizinmiş gibi satarsınız, fiyat düşünce ucuz fiyattan alıp ödünç aldığınız miktarı yerine koyarsınız. Fiyat farkı da size kalır oradan kar edersiniz. Wall Street'in sevdiği enstrümanlardan biridir açığa alış ve satış.

Anladım çok teşekkürler.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
April 04, 2017, 01:49:37 AM

Ama sonuçta işlemler başka coin ile yapılıyor, lending'e bitcoin koyan adamın da o altcoini yok. Ödünç aldığımız kişi kim?

Poloniex'te margin trading yapılabilen bütün altcoinler ile lending yapılabiliniyor. Örneğin XRP ödünç alacaksanız, bunun için size belirli bir faiz oranıyla XRP'yi ödünç verecek birileri mutlaka olacaktır.

https://poloniex.com/lending#XRP

Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
April 04, 2017, 03:58:13 AM

Emeğiniz için teşekkür ederiz hocam. Guzel bir paylaşım olmuş.
exortis
Sr. Member

Activity: 322
Merit: 250

View Profile
April 04, 2017, 09:08:50 AM

walla ben bırşey anlamadım,bır kaç defa okudum ama polo uzerınde uygulama yapmadıktan sonra kavramak bıraz zor olacak
ayrıca mesela 2.5 kat borç verıyor polo ben butun parayı kaybettım dıyelım borcunu gerı nasıl alıyor
gokcey
Full Member

Activity: 208
Merit: 100

View Profile
April 04, 2017, 09:28:44 AM

Akşam detaylı bakıcam Smiley
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
April 04, 2017, 09:41:16 AM

walla ben bırşey anlamadım,bır kaç defa okudum ama polo uzerınde uygulama yapmadıktan sonra kavramak bıraz zor olacak
ayrıca mesela 2.5 kat borç verıyor polo ben butun parayı kaybettım dıyelım borcunu gerı nasıl alıyor

Zararın margin'e attığın btc'nin yarısını geçerse pozisyonun otomatik kapanıyor, btc'n gidiyor.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 04, 2017, 10:56:40 AM

@olcaytu2005 hayır işlerine başlamıssın. Kazandığın btclerin zekatınımı veriyorsun Smiley
Marginde ani dump ve pumplarda terste kalırsanız saniyeler icinde tum pozisyonunuz kapanır. su sıralar coinler oynakken getirisi yuksek ama riski de yuksektir. Doge bile dün 60 satoshiye cıkıp kısa sürede 40 satoshiye indi. Dogru zamanda kapanmayan işlemler 0 olarak geri döner. Buda benden amme hizmeti olsun.
vincetcm
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
April 04, 2017, 02:04:54 PM

XRP

bunu kaçtan kapatmalıyım_?

Long   28126.76056338 XRP   0.00003214   0.00000487   -0.00350518 BTC   -0.00000181 BTC
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
April 04, 2017, 02:58:32 PM

Ağzına sağlık çok güzel anlatmışsın. Pratik yapmadan öğrenmek zor; birde mutlaka stop loss kullanılmalı yoksa bir anda çok ters pozisyonda kalınabilir. Bir video vardı dili ingilizcede değil ancak videoyu seyredince anlaşılıyor. Google amcaya poloniex margin stoploss yazınca çıkıyor. Bulamazsanız akşam gidince paylaşayım. Stoploss olmadan kesinlikle işlem yapmayın derim Wink
vincetcm
Hero Member

View Profile
April 04, 2017, 03:14:33 PM

Ağzına sağlık çok güzel anlatmışsın. Pratik yapmadan öğrenmek zor; birde mutlaka stop loss kullanılmalı yoksa bir anda çok ters pozisyonda kalınabilir. Bir video vardı dili ingilizcede değil ancak videoyu seyredince anlaşılıyor. Google amcaya poloniex margin stoploss yazınca çıkıyor. Bulamazsanız akşam gidince paylaşayım. Stoploss olmadan kesinlikle işlem yapmayın derim Wink

Bu mu acep?

https://www.youtube.com/watch?v=C6yY3NrNCO8
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
April 04, 2017, 04:35:47 PM

İşim olmaz. Kafamda basmadı

Ama o kadar uğraşarak yazmışsın ki sana biraz BTC gönderdim.  

Lazım böyle adamlar. Tebrikler.
vincetcm
Hero Member

View Profile
April 04, 2017, 04:41:47 PM

XRP

bunu kaçtan kapatmalıyım_?

Long   28126.76056338 XRP   0.00003214   0.00000487   -0.00350518 BTC   -0.00000181 BTC

Ben mi XRP ye girdim o mu bana girdi anlamadım
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
April 04, 2017, 05:12:34 PM

margin trade nasıl yapılacağına dair bir örnek

https://www.youtube.com/watch?v=CY1F4FNAsSU&t=230s
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: