Bitcoin Forum
May 08, 2024, 12:24:04 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Vergi ile ilgili bir Soru  (Read 1171 times)
Captain Corporate (OP)
Hero Member

Activity: 1974
Merit: 575

View Profile WWW
April 20, 2017, 06:13:43 PM

Arkadaşlar, düzenli sayılabilecek bir işim var bitcoin ile, 3 websitesi için (ağırlıklı olarak 2 site için) content yazarlığı yapıyorum ve buradan para kazanıyorum, şuan için yeni olduğundan çok büyük bir para kazanmadım ama uzun vadeli düşünecek olursak yıllar içerisinde bu para gayet maaş gibi gözükebilir.

Benim sorum şu, ben bir yıl içerisinde bir ay içerisinde bir haftada ya da istediğiniz süre farketmez, ne kadar para kazanırsam sorun olmaz? Veya ne kadar para kazanırsam banka/ vergi dairesi/ devlet ya da kim ilgileniyorsa bu konuyla, hop birader nereden geliyor bu değirmenin suyu? diye sorar.

Hedefim daha da fazla kazanmak ama vergi konularını bilmediğim için şimdilik resmen kendimi limitliyorum, atıyorum ayda 10 bin lira kazansam sorun olur mu? 20 bin? 1 milyon? Tam olarak bir kanunu var mı ne kadar para kazanmaya başlayınca sorun oluyor diye?

/] Mr.Stork   
/]E X C H A N G E
S E R V I C E
████████▄▄▄▄▄
██████▄█████████▀
█████▀██▀▀█████▄
████████████████
█████▐█▄▀▄██▄▀▄██
█████▄█▄▄▄██▄▄
█████▀██████████
███████▀▀██████▌
███████████▀██▀

█████████
█████▄████████▄
███▄█████████████▄
░░▄███████████████▄

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
▄▄███▄▄
▄█████████▄
▄█████████▄
▀██▀██▀
▀█████████▀
▀███████▀
█████████
███████████████
███████████████████
▐███████████████████▌
███████████████████
█████████████████████
▀▀███████████████▀▀
██████████████████████████████████████████████████████████████████████

/]NO KYC    NO AML
NO REGISTRATION

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
1715127844
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715127844
Reply with quote  #2

1715127844
Report to moderator
1715127844
Hero Member
*

Ignore
1715127844
Reply with quote  #2

1715127844
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715127844
Hero Member
*

Ignore
1715127844
Reply with quote  #2

1715127844
Report to moderator
Celebrity
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
April 20, 2017, 06:51:55 PM

Arkadaşlar, düzenli sayılabilecek bir işim var bitcoin ile, 3 websitesi için (ağırlıklı olarak 2 site için) content yazarlığı yapıyorum ve buradan para kazanıyorum, şuan için yeni olduğundan çok büyük bir para kazanmadım ama uzun vadeli düşünecek olursak yıllar içerisinde bu para gayet maaş gibi gözükebilir.

Benim sorum şu, ben bir yıl içerisinde bir ay içerisinde bir haftada ya da istediğiniz süre farketmez, ne kadar para kazanırsam sorun olmaz? Veya ne kadar para kazanırsam banka/ vergi dairesi/ devlet ya da kim ilgileniyorsa bu konuyla, hop birader nereden geliyor bu değirmenin suyu? diye sorar.

Hedefim daha da fazla kazanmak ama vergi konularını bilmediğim için şimdilik resmen kendimi limitliyorum, atıyorum ayda 10 bin lira kazansam sorun olur mu? 20 bin? 1 milyon? Tam olarak bir kanunu var mı ne kadar para kazanmaya başlayınca sorun oluyor diye?

Hocam dalga mı geçiyorsun ya ne vergisi ne incelemesi?

Youtube'dan ayda binlerce dolar kazananlar var, Türk Youtube forumlarına bakın görürsünüz. Kimsenin 1 kuruş vergi ödediğini duymadım. Onu geç Donanımhaber'de indirim kuponu, hediye çeki satanların bir kısmının ayda 5-10 bin lira arası geliri vardır en az. Onların da kafası rahat. Ülke önce vergi kaçıran iş adamlarını denetlesin. Sonra vatandaşın 3 kuruş parasının derdine düşsün.
Captain Corporate (OP)
Hero Member

View Profile WWW
April 20, 2017, 06:56:20 PM

Ben keyfi olarak kafama göre takılırsam başıma iş gelir demiyorum.

Vergi ne zaman başlıyor onun kanuni karşılığını soruyorum.

Atıyorum 1 yılda 50 bin tl gelirden sonra vergi var falan gibi bişi varsa uğraşmayalım ödeyelim.

/] Mr.Stork   
/]E X C H A N G E
S E R V I C E
████████▄▄▄▄▄
██████▄█████████▀
█████▀██▀▀█████▄
████████████████
█████▐█▄▀▄██▄▀▄██
█████▄█▄▄▄██▄▄
█████▀██████████
███████▀▀██████▌
███████████▀██▀

█████████
█████▄████████▄
███▄█████████████▄
░░▄███████████████▄

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
▄▄███▄▄
▄█████████▄
▄█████████▄
▀██▀██▀
▀█████████▀
▀███████▀
█████████
███████████████
███████████████████
▐███████████████████▌
███████████████████
█████████████████████
▀▀███████████████▀▀

/]NO KYC    NO AML
NO REGISTRATION

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
Celebrity
Sr. Member

Activity: 420

View Profile
April 20, 2017, 08:03:32 PM

Ben keyfi olarak kafama göre takılırsam başıma iş gelir demiyorum.

Vergi ne zaman başlıyor onun kanuni karşılığını soruyorum.

Atıyorum 1 yılda 50 bin tl gelirden sonra vergi var falan gibi bişi varsa uğraşmayalım ödeyelim.

Afedersiniz hocam ben öyle anlamamışım soruyu. Peki, bilen arkadaşlar yardımcı olurlar umarım biz de öğrenmiş oluruz.
lettucebee
Sr. Member

Activity: 462

View Profile
April 21, 2017, 05:14:20 AM

Bu konu hakkında pek net bir şey diyen yada diyebilen yok. Bazı kesin 23 K tl ye kadar sorun yok diyor. Bir kesim ne 23 K tl si Yo öyle bir şey sadece şüpheli hesaplara girer buda vergi vereceği anlamına gelmez diyor bende anlamadım konunun takipçisiyim.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
E R N
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
TOKEN SALE
AIRDROP
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
  ▬▬   GET IN TOUCH   ▬▬ 
TELEGRAM  FACEBOOK  TWITTER
YOUTUBE   INSTAGRAM
Captain Corporate (OP)
Hero Member

View Profile WWW
April 21, 2017, 06:38:16 AM

İşte bende onu soruyorum, 25 bin diyelim ki limit ben 60 bin kazanırsam kalkıp kapıyı kırıp silahlarla dalmıyorlar onu bende biliyorum ama vergi borcu falan çıkar yıllar sonra bu sefer haydaaa uğraş en baştan faizle borç öde.

Benim aradığım böyle X numaralı kanunun Y bendinin Z bilmemnesinde dediğine göre falan gibi bir cevabı yok mu bunun.

/] Mr.Stork   
/]E X C H A N G E
S E R V I C E
████████▄▄▄▄▄
██████▄█████████▀
█████▀██▀▀█████▄
████████████████
█████▐█▄▀▄██▄▀▄██
█████▄█▄▄▄██▄▄
█████▀██████████
███████▀▀██████▌
███████████▀██▀

█████████
█████▄████████▄
███▄█████████████▄
░░▄███████████████▄

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
▄▄███▄▄
▄█████████▄
▄█████████▄
▀██▀██▀
▀█████████▀
▀███████▀
█████████
███████████████
███████████████████
▐███████████████████▌
███████████████████
█████████████████████
▀▀███████████████▀▀

/]NO KYC    NO AML
NO REGISTRATION

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 21, 2017, 07:58:59 PM

Var tabi, olmaz mı? Elde ettiğiniz her kazanç gelirinizi oluşturur. İstisnaları da vardır. Güncel rakamları bilmiyorum ama toplam gelir bir noktayı geçtikten sonra (23K olabilir bu) veri beyan etme sorumluluğunuz başlar ve vergi mükellefi olmanız gerekir. Bu noktadan sonra beyan etmediğiniz ve bir mükellef olmadığınız sürece vergisiz kazanç elde ediyorsunuz demektir ve bu iyi bir şey değil Smiley

Herhangi bir muhasebeciye danışarak güncel rakamları inceleyebilirsiniz. Yok ne muhasebesi internet diye bir şey var derseniz, herhangi bir konuyla ilgili bilgi alabileceğiniz en güvenilir kaynaklar kanunlar, bağlı yönetmelikler ve khk'lardır. Örneğin gelir vergisi konusu 193 numaralı Gelir Vergisi Kanunu'nunda tanımlanır. (http://bfy.tw/BMPA) Her türlü detaya buradan başlayarak ulaşabilirsiniz.

Kanunlar öyle zırt bırt değişmez ama kanunun içeriğinde güncellenmesi gereken yerler vardır. Bunlar da kanunda refere edilir, yönetmelik külliyatına işlenir. Örneğin yukarıda 23 bin lira olarak verilen rakam bundan 5 sene önce 15 bin liraydı belki. Bu düzenlemeyi yapmak için yeni kanun çıkarılmaz.

TC Kanunlarına birinci elden ulaşmak için http://www.mevzuat.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
April 21, 2017, 08:21:04 PM

Öncelikle yaptığınız iş hukuken de ahlaken de vergiye tabii bir iş.
Türk vergi hukukuna göre yaptığınız iş(yazarlık) sebebiyle aldığınız ücret geliri bazı istisna gelirler dışında herhangi bir alt sınır olmaksızın vergiye tabiidir.
Detaylar http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2017_ucretgeliri.pdf

Ayrıca her ne kadar beyan sistemine göre vergi ödesekte Maliye Bakanlığı'nın sistemi günümüz teknolojisi sebebiyle tüm bankaların ve devletin datalarına ulaşabildiği için bahsettiğiniz gibi yıllar boyunca hesabınıza her ay giriş yapılan kaynağı belirsiz para illaki Maliye Bakanlığı yada Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun ağına takılacaktır.

Basitinden örnek vermek gerekirse: Evinizi kiraya verdiğinizi varsayalım. Kira ücretini bankadan alıyorsunuz ama kira geliriniz için GMSİ beyannamesi vermiyorsunuz yani vergi kaçırıyorsunuz. Maliye bakanlığı sizin her ay gelirinizi görüyor, bir yandan da adınıza kayıtlı gayrimenkulde farklı kişilerin ikamet ettiğini İçişleri Bakanlığı - Nüfus Müdürlüğü'nün datalarından görüyor. Hal böyle olunca sizi vergi dairesine kadar çağırıp izahat istiyorlar. Ardından Kaçırılan Vergi + Vergi Ziyaı Cezası + Gecikme Faizi adınıza tahakkuk ettiriliyor.

Velhasıl kelam, kaçırmayalım. Facebook bile birazdan ilgi alanınıza göre bitcoin, kripto reklamları çıkartacak sağda solda. Hal böyleyken bankadan açıkça gelen ve aylar, yıllar boyu devam eden gelir kaçar mı maliyeden Smiley
Captain Corporate (OP)
Hero Member

View Profile WWW
April 21, 2017, 08:32:25 PM

Kaçmaz işte Cheesy Bende o yüzden bunun üsulu nedir nasıl yapılır onu öğrenmek istiyordum. Madem yazarlıktan para kazanmaya başladım ve madem bu bir kerelik geçici bişi değil kalıcı olacak gibi o zaman bu maaş gibi bir şey oluyor. Peki bu gelirin vergisini nasıl ödüyoruz, şirket veya kurum mu olmam gerekiyor? Yani şirket açmadan birey olarak bunu ödeyebiliyor muyum? Şirket açmanın çok fazla teferruatı var, birey olarak evden home ofis veya direk serbest meslek tarzı bir şey mümkün mü?

Bunları aslında en iyisi sanırım bir muhasebeciyle konuşmak olacak, daha detaylı ve kesin bilgi alıp onunla ilerlersem kendim içinde daha iyi olabilir gibi geliyor. Hedefim tabii ki vergi kaçırmak değil, kaçırmak olsa burda yazmaz paramı alırdım, 23bin lira sınır varsa 20 bin kendime çeker 20 bin eşime çeker hile hurda yapardım, hedefim kazandığım paranın vergisini ödemek olduğu için detaylarını öğrenip nasıl ilerlemem gerektiğini kestirmek. Muhasebeci bu konuda sanırım en yetkili kişi oluyor, ben avukatla konuşmam lazım sanıyodum Cheesy

Hadi hayırlısı, aramızda ki nadir bitcoinle maaş kazanan kişilerden biri oluyorum bu durumda bende Cheesy Bitcoin güzel ekmek kapısı oldu bir çoğumuza sanırım. Bi de tabii bu ek gelirler var ICO olsun Day Trading olsun bir çok yerden güzel para gelebiliyor ama onlar düzenli değil tabii, onlarla birlikte yılda 23 bini çok rahat geçer (hatta yazarlık tek başına geçer) o yüzden muhasebeci sanırım ilk ulaşmam kişi olacak. Pazartesi günü "bitcoinden anlayan muhasebeci" diye bir arayışa giricem asıl en zoru o olacak, normal muhasebeci kolayda bitcoinden anlayanını bulmak zor olur heralde.

edit: daha da kafa karıştırıcı tarafı, ben bir yere makbuz kesemem, adamlar bana btc ödüyor, ben koinime atıyorum, koinim bana tl gönderiyor, sonuçta benim hesabıma koinim durduk yere para göndermiş gibi duruyor, yani bir yer ile çalışıp onlardan makbuz kesip paramı almıyorum ben. O daha da zora sokacak işimi, bu sorunu bir muhasebeciye anlatmakta ölüm olur bitcoinden anlamıyorsa Cheesy

/] Mr.Stork   
/]E X C H A N G E
S E R V I C E
████████▄▄▄▄▄
██████▄█████████▀
█████▀██▀▀█████▄
████████████████
█████▐█▄▀▄██▄▀▄██
█████▄█▄▄▄██▄▄
█████▀██████████
███████▀▀██████▌
███████████▀██▀

█████████
█████▄████████▄
███▄█████████████▄
░░▄███████████████▄

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
▄▄███▄▄
▄█████████▄
▄█████████▄
▀██▀██▀
▀█████████▀
▀███████▀
█████████
███████████████
███████████████████
▐███████████████████▌
███████████████████
█████████████████████
▀▀███████████████▀▀

/]NO KYC    NO AML
NO REGISTRATION

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 21, 2017, 08:56:50 PM

Hadi hayırlısı, aramızda ki nadir bitcoinle maaş kazanan kişilerden biri oluyorum bu durumda bende Cheesy

Profesyonel olarak görüş bildirmek olarak saymayın ama "Bitcoin kazanıyor olmak para kazanıyor demek değildir. Ne zaman o bitcoinler paraya döner, o zaman kazanmak olur." diye düşünüyorum. Evet, doğru adres bu işin erbabı Smiley
Captain Corporate (OP)
Hero Member

View Profile WWW
April 21, 2017, 08:59:32 PM

Bende kazandığım parayla genelde faturaları ödemek, bakkal siparişi, gezmeye gitmek, taksi vs gibi şeylere harcadığım için çoğunu tl'ye çevirmek zorunda kalıyorum. Faturaları ve bakkalı bitcoin ile ödeyebileceğim bir yöntem bulursam zaten çevirmem Cheesy O zaman bile bitcoin kazancın vergisini vermek gerekebilri gerçi ama bitcoin olarak kalması taraftarı olurum o zaman.

/] Mr.Stork   
/]E X C H A N G E
S E R V I C E
████████▄▄▄▄▄
██████▄█████████▀
█████▀██▀▀█████▄
████████████████
█████▐█▄▀▄██▄▀▄██
█████▄█▄▄▄██▄▄
█████▀██████████
███████▀▀██████▌
███████████▀██▀

█████████
█████▄████████▄
███▄█████████████▄
░░▄███████████████▄

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
▄▄███▄▄
▄█████████▄
▄█████████▄
▀██▀██▀
▀█████████▀
▀███████▀
█████████
███████████████
███████████████████
▐███████████████████▌
███████████████████
█████████████████████
▀▀███████████████▀▀

/]NO KYC    NO AML
NO REGISTRATION

██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
April 21, 2017, 09:36:05 PM

Kaçmaz işte Cheesy Bende o yüzden bunun üsulu nedir nasıl yapılır onu öğrenmek istiyordum. Madem yazarlıktan para kazanmaya başladım ve madem bu bir kerelik geçici bişi değil kalıcı olacak gibi o zaman bu maaş gibi bir şey oluyor. Peki bu gelirin vergisini nasıl ödüyoruz, şirket veya kurum mu olmam gerekiyor? Yani şirket açmadan birey olarak bunu ödeyebiliyor muyum? Şirket açmanın çok fazla teferruatı var, birey olarak evden home ofis veya direk serbest meslek tarzı bir şey mümkün mü?

Bunları aslında en iyisi sanırım bir muhasebeciyle konuşmak olacak, daha detaylı ve kesin bilgi alıp onunla ilerlersem kendim içinde daha iyi olabilir gibi geliyor. Hedefim tabii ki vergi kaçırmak değil, kaçırmak olsa burda yazmaz paramı alırdım, 23bin lira sınır varsa 20 bin kendime çeker 20 bin eşime çeker hile hurda yapardım, hedefim kazandığım paranın vergisini ödemek olduğu için detaylarını öğrenip nasıl ilerlemem gerektiğini kestirmek. Muhasebeci bu konuda sanırım en yetkili kişi oluyor, ben avukatla konuşmam lazım sanıyodum Cheesy

Hadi hayırlısı, aramızda ki nadir bitcoinle maaş kazanan kişilerden biri oluyorum bu durumda bende Cheesy Bitcoin güzel ekmek kapısı oldu bir çoğumuza sanırım. Bi de tabii bu ek gelirler var ICO olsun Day Trading olsun bir çok yerden güzel para gelebiliyor ama onlar düzenli değil tabii, onlarla birlikte yılda 23 bini çok rahat geçer (hatta yazarlık tek başına geçer) o yüzden muhasebeci sanırım ilk ulaşmam kişi olacak. Pazartesi günü "bitcoinden anlayan muhasebeci" diye bir arayışa giricem asıl en zoru o olacak, normal muhasebeci kolayda bitcoinden anlayanını bulmak zor olur heralde.

edit: daha da kafa karıştırıcı tarafı, ben bir yere makbuz kesemem, adamlar bana btc ödüyor, ben koinime atıyorum, koinim bana tl gönderiyor, sonuçta benim hesabıma koinim durduk yere para göndermiş gibi duruyor, yani bir yer ile çalışıp onlardan makbuz kesip paramı almıyorum ben. O daha da zora sokacak işimi, bu sorunu bir muhasebeciye anlatmakta ölüm olur bitcoinden anlamıyorsa Cheesy

Hayır böyle bir geliri beyan etmek için şirket açmanıza gerek yok. Dediğiniz gibi, mali müşavir bu konuda yardımcı olacaktır ama önce siz ona bitcoin konusunda yardımcı olun  Smiley

Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu diyor ki:
Serbest meslek kazançlarında:
Madde 18 – (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.) Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar
programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri,
bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eserlerini gazete,
dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve
nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya
kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır

Hayır, para direk yazarlık yaptığınız yerden gelse bu md.ye göre ispatlanabilir ama koinim aracılığıyla BTC TL'ye çevrilip koinim'den hesabınıza geldiği için bitcoin'i kabul etmeyen Maliye'ye aradaki işlemleri anlatamazsınız  Smiley

https://www.youtube.com/watch?v=blxezhKJyfc
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 16, 2017, 12:47:23 PM

peki banka hesaplarına gelen atıyorum aylık 5-10 bin TL lik paraları bu paralar nerden geliyor diye soran takip eden biri yok mu ?

kaldı ki kendi hesapların arasında ki transferleri bile inceleyip bunları gelirmiş gibi görme durumundan bahsediyorlar. Transfer işlemi fazla olunca ticari faaliyet şüphesi ile takibe alıyorlarmış, diye duydum.

Tabi herkesi almayabilir, aynı trafik cezası gibi kime denk gelirse onu bilemiycem.
ssantur
Sr. Member

Activity: 387
Merit: 252

View Profile
May 16, 2017, 04:13:02 PM

Bende kazandığım parayla genelde faturaları ödemek, bakkal siparişi, gezmeye gitmek, taksi vs gibi şeylere harcadığım için çoğunu tl'ye çevirmek zorunda kalıyorum. Faturaları ve bakkalı bitcoin ile ödeyebileceğim bir yöntem bulursam zaten çevirmem Cheesy O zaman bile bitcoin kazancın vergisini vermek gerekebilri gerçi ama bitcoin olarak kalması taraftarı olurum o zaman.

Çalıp çırpmayıp faturaları ödeyerek, bakkal siparişi vererek, gezmeye giderek ve ya taksiye binerek zaten +kdv'ni, vergini de ödediğini düşünürsek her iki taraf içinde dert edilecek bir durum yok gibi gözüküyor.

Banka hesaplarınız ancak şüpheli durumlarda (dolandırıcılık, kaçakçılık, siber suçlar vs) kapsamında adınız geçiyorsa ya da sık sık ve yüksek meblağda giriş çıkış olduğu taktirde incelemeye düşebilir. Bunun dışında robotik bir gözlem vs gibi bir durum söz konusu değil bildiğim kadarıyla. Olmasında zaten.

Dürüst olmak zor zanaat gerçekten.
javalemcgee
Full Member

Activity: 215
Merit: 100

View Profile
May 16, 2017, 04:54:59 PM

yazın yazın amına koyum biraz daha yazın ki bitcoine de el atsınlar. bir o kalmıştı zaten.
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
May 16, 2017, 06:41:59 PM

Daha önce başka konuya yazmıştım sanırım. Yıllık 25.000 TL kaynağı belirsiz para hesabına girebilir. Sorun yok, arızi kazanç der geçersin, vergilendirilmez.
Ama 25 bin'i geçince maliye yakana yapışır (Bulması genelde şikayet üzerine olur, ama belli de olmaz. Devlet baba paraya sıkışınca vergiyi dayar dar gelirliye).

En iyisi acil ihtiyaçların için borsalarda aylık 1-2k tl'yi geçme, eğer çok fazla olursa da bir çok plastik kart var, onlardan al 3-5 tane, nakite o kartlarla geç.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#