Bitcoin Forum
June 16, 2024, 06:20:33 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Et Tüketimi  (Read 8237 times)
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
April 28, 2017, 12:43:17 PM
Last edit: April 28, 2017, 07:41:30 PM by hhk1045

Veganlık Türkiyenin gerçeği olma yolunda. Ne yazık et hastası ben ucuz ete ulaşamıyorum. Dünyada et tüketiminde son sıralara oynuyoruz artık , Ülkemiz dünyada et tüketiminde 120 sırada.

Sıralamayı karma yaptım. Bir çok ülkeyi sıralamaya eklemedim. Tam sıralamaya göre Türkiye 120.sırada.
Senelik tüketimde ülke sıralamaları;

Lüksemburg: 117 kg
ABD: 120 kg
Avusturulya : 109 Kg
Yunanistan: 74.8 kilo
Romanya: 62.7 kilo
Çin: 54.1 kilo
Ermenistan: 37 kilo
İran: 33.3 kilo
Namibya: 32.5 kilo
Myanmar: 29.8 kilo
Libya: 28.5 kilo    
Nikaragua: 26 kilo
120. Sıra: Türkiye: 26 Kg
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
April 28, 2017, 12:50:44 PM

millet ekmek parasını zor buluyor ya da parası anca yetiyor ekmege malasef kı ..ülkede et tuketımını de artıran godomanlar yoksa 120.sıra olamayız... böle adaletsız bır gelir dagılımı olan ulkede normalll
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 28, 2017, 12:56:54 PM

Ulkeyi tarım ve hayvancılıktan o kadar cok uzaklastırdılarki et ithal mercimek ithal kurufasulye ithal pirinc ithal bunlar aslında anadolu topraklarına cok uygun ürünler. ama dısarı alıma bagımlı hale getirildi herkes. zaten sonumuzda bundan gelecek.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1510

View Profile
April 28, 2017, 02:04:33 PM

Benim asıl dikkatimi çeken Lüksemburg ve ABD. Hadi Lüksemburg nüfus olarak küçük bir ülke, bireysel olarak bile ortalamayı etkileyebilirsiniz ama 300 milyonluk ABD'de 111 kilo et tüketimi günde 300 grama denk gelir. Ortalamaya bakınca devasa bir rakam bu. Amerikalılar sürekli etle besleniyorlar demek ki.
Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
April 28, 2017, 04:56:41 PM

Almanlar çok fazla tüketiyor diye biliyorum listede göremeyince baya şaşırdım, Türkiyede en fazla kurban bayramında görüyor insanlar, aslında turk insani veteragen olmaya cok elverisli Smiley

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 28, 2017, 05:10:01 PM

Benim asıl dikkatimi çeken Lüksemburg ve ABD. Hadi Lüksemburg nüfus olarak küçük bir ülke, bireysel olarak bile ortalamayı etkileyebilirsiniz ama 300 milyonluk ABD'de 111 kilo et tüketimi günde 300 grama denk gelir. Ortalamaya bakınca devasa bir rakam bu. Amerikalılar sürekli etle besleniyorlar demek ki.
Etle besleniliyor birde porsiyonlar cok buyuk bir akşam yemeginde steak soyleseniz ortalama 250-300gr gelir. Hamburger koftesi normal restaurantlarda 250gr civarında. dolayısıyla 300gr cok normal bir değer.ogun basına 100 gr a denk gelir. ki kahvaltıda bile et cok tuketiliyor. Burda etten kasıt sanırım et balık domuz tavuk hepsini toplam iceriyor.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
April 28, 2017, 05:22:10 PM

New Yorkta asgari ucret saat basi ortalama $9 , Marketten bir Steak alsan ortalama 400-500 gram hayvanin yerine gore 5 ila 15 dolar fiyati var. yine 400-500 gram tavuk hayvanin yerine gore 4 ila 7 dolar, Bir ekmek alsan 3-4 dolar  Karar sizin .
U20
Full Member

Activity: 546
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile
April 28, 2017, 06:22:58 PM

New Yorkta asgari ucret saat basi ortalama $9 , Marketten bir Steak alsan ortalama 400-500 gram hayvanin yerine gore 5 ila 15 dolar fiyati var. yine 400-500 gram tavuk hayvanin yerine gore 4 ila 7 dolar, Bir ekmek alsan 3-4 dolar  Karar sizin .

Türkiyede Bir asgari ücretlinin saatlik kazancı 7.40 TL tabi bu brüt.Yani tabiri caiz ise sigortanıza yansıyan tutar.Aylık hesabınıza yansıyan tutar 5 TL Dolaylarındadır.
Türkiyede Bir hamburgerdeki et en fazla 50-60 gramdır.
Bunu bizzat mcdonalds da çalışmış biri olarak söylüyorum.Amerikadaki bir Mcdonalds ile Türkiyedeki bir Mcdonalds ın şartları aynı değildir.Bu şartlar Personel imkanları değil, verilen hizmettendir.
Yani gidin amerikadaki bir mc donaldsdan hamburger alın, bende burdakinden alayım aradaki gram farkını görelim.Ve şöyle birşey var, aynı gramları üretsek yani atıyorum 250 gram Amerika, 250 gram türkiyedeki şube üretsin, Eminimki Türkiyedeki şube maliyet acısından daha az kalıcaktır.
Neyse daha konuşulucak çok şey var Smiley
Sevgiler Saygılar.

DeepCoin
Legendary
*

Merit: 1001

View Profile
April 28, 2017, 07:28:06 PM

Türkiyede Bir asgari ücretlinin saatlik kazancı 7.40 TL tabi bu brüt.Yani tabiri caiz ise sigortanıza yansıyan tutar.Aylık hesabınıza yansıyan tutar 5 TL Dolaylarındadır.
Bunu bizzat mcdonalds da çalışmış biri olarak söylüyorum.Amerikadaki bir Mcdonalds ile Türkiyedeki bir Mcdonalds ın şartları aynı değildir.Bu şartlar Personel imkanları değil, verilen hizmettendir.
Yani gidin amerikadaki bir mc donaldsdan hamburger alın, bende burdakinden alayım aradaki gram farkını görelim.Ve şöyle birşey var, aynı gramları üretsek yani atıyorum 250 gram Amerika, 250 gram türkiyedeki şube üretsin, Eminimki Türkiyedeki şube maliyet acısından daha az kalıcaktır.
Sevgiler Saygılar.

McDonalds'in gercek et kullandigini mi iddia ediyorsun yani ? 
hhk1045 (OP)
Hero Member

View Profile
April 28, 2017, 07:44:53 PM

Et alamıyorsanız size ısmarlayabilirim. Geçen exchange sitesindeki noktalama işareti hatası sayesinde 3 BTC kaldırdım. Keyfim yerinde. DeepCoin hocam sağolsun, bu taktiği o öğretti. Siz de et alamıyorsanız bu taktiği deneyebilirsiniz.

Bu forumda et alamayan yoktur. Et fiyatı pahalı diyoruz. İlla ısmarlayacağım diyorsan kızılaya bağış yap.
U20
Full Member

Activity: 546
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile
April 28, 2017, 09:17:19 PM

Sevgiler Saygılar.

McDonalds'in gercek et kullandigini mi iddia ediyorsun yani ? 

McDonalds ' ın gerçek et kullanıp kullanmadığı konusunda bilgim yok yorumumda zaten gramlarla konuştuk.
Ancak Şöyle birşey var, internette dolaşan o McDonalds, veyada Burger King in ne eti kullanıldıklarından çok, insanlar o etin nasıl piştiğini, o dereceye nasıl geldiğini, içerideki personelleri konuşmuyorlar.
Yani Buz Dağının Görünmeyen kısmıyla ilgilenen yok.
Et kısmı, Sadece Buz Dağının Görünen Kısmıdır.
Sevgiler, Saygılar.

Granxis
Hero Member

View Profile
April 28, 2017, 09:32:40 PM

McDonalds ve  Burger King Turkiye subeleri rezalet otesi malzeme kullaniyorlar, ozellikle McDonalds  pınar'dan et almaya devam ettikçe pazar payını daha da kaybedecek

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
████▌                ▐█████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
April 28, 2017, 11:03:17 PM

Markete gidiyorsunuz raflarda etin en ucuz çeşidi kıyma neredeyse 50 tl valla benim çevremde insanlar etin yüzünü bu yüzden zor görüyor bu fiyat inanılacak gibi değil , çobana sorsan yem pahalı maliyetler yüksek para kazanamıyoruz diyor kasaba gitsen alırsan al kardeşim havasında , ülkemiz toprakları hayvancılığa müsait ama gel gelelim et lüks tüketim olmuş durum vahim , dünyada ekmek tüketiminin sıralamasını çıkarsalar Türkiye üst sıralarda yer alır sanırım!
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
April 28, 2017, 11:42:41 PM

Yakında altın daha ucuz olacak et niyetine altın yeriz artık.
stromae
Full Member

Activity: 309
Merit: 100

View Profile
April 29, 2017, 10:58:51 PM

Markete gidiyorsunuz raflarda etin en ucuz çeşidi kıyma neredeyse 50 tl valla benim çevremde insanlar etin yüzünü bu yüzden zor görüyor bu fiyat inanılacak gibi değil , çobana sorsan yem pahalı maliyetler yüksek para kazanamıyoruz diyor kasaba gitsen alırsan al kardeşim havasında , ülkemiz toprakları hayvancılığa müsait ama gel gelelim et lüks tüketim olmuş durum vahim , dünyada ekmek tüketiminin sıralamasını çıkarsalar Türkiye üst sıralarda yer alır sanırım!

Çok doğru yorum yapmışsınız. Aynen katılırım buna. Yurtdışında ekmek yemek diye bir şey mi var. Bizde millet alışmış 4 kişilik aile 1 tam ekmek yiyor öğünde. Hatta tek başına yarım veya 1 ekmek yiyenler bile var. Hamur, vücuda yazık. Ama napsınlar gelir de düşük. Ekmek 1 lira.
kenanzz
Legendary
*

Merit: 1000

View Profile
April 30, 2017, 09:04:06 AM

Bu araştırma hangi tarihli yapılmış 2015-2016 tarihleri civarındamı yoksa daha mı eski şunun için soruyorum eğer bu tüketime kurban bayramında kesilen etlerde dahilse gerçekten inanılmaz düşük bir seviyedeyiz birkaç sene önceye kadar kurban bayramlarında küpesiz hayvan görüyordum ancak şuanda köydeki hayvanların bile hepsinde küpe var yani sayımı kontolü yapılıyor eğer bilgisi olan varsa yazabilirmi bu ortalamaya sadece parakende et satışlarımı dahil edilmiş yoksa bütün hayvanlarmı? çünkü türkiyede özellikle kanatlı hayvanlar kırsalda pek kontrol edilmiyor örnek vermek gerekirse ben bahçemde beslediğim horozlardan her ay 1-2 tane indiriyorum Cheesy
hhk1045 (OP)
Hero Member

View Profile
April 30, 2017, 09:27:28 AM

Bu araştırma hangi tarihli yapılmış 2015-2016 tarihleri civarındamı yoksa daha mı eski şunun için soruyorum eğer bu tüketime kurban bayramında kesilen etlerde dahilse gerçekten inanılmaz düşük bir seviyedeyiz birkaç sene önceye kadar kurban bayramlarında küpesiz hayvan görüyordum ancak şuanda köydeki hayvanların bile hepsinde küpe var yani sayımı kontolü yapılıyor eğer bilgisi olan varsa yazabilirmi bu ortalamaya sadece parakende et satışlarımı dahil edilmiş yoksa bütün hayvanlarmı? çünkü türkiyede özellikle kanatlı hayvanlar kırsalda pek kontrol edilmiyor örnek vermek gerekirse ben bahçemde beslediğim horozlardan her ay 1-2 tane indiriyorum Cheesy

araştırma 2015-2016 yıllarını kapsıyor bu arada  afiyet olsun Cheesy kaç horoz var. horoz eti yemeyeli uzun zaman oldu.
kenanzz
Legendary
*

Merit: 1000

View Profile
April 30, 2017, 10:21:04 AM

araştırma 2015-2016 yıllarını kapsıyor bu arada  afiyet olsun Cheesy kaç horoz var. horoz eti yemeyeli uzun zaman oldu.

Kendi çapımızda 50-60 adet tavuk besliyoruz kuluçka makinasında çıkarttığımızda haliyle yarı yarıya tabuk horoz çıkıyor tavukların yumurtasından horozlarında etinden faydalanıyoruz kümeste 5 tavuğa 1 horoz düşücek şekilde fazlalık tavuklarda bizim mideye gidiyor eğer imkanınız varsa şehirden biraz uzak yerde çok değil 300 500 metrekare bir yerde olsa almanızı tavsiye ederim ufak ufak kendi sebzenizi meyvenizi yetiştirebilirsiniz hayvan bakabilirsiniz hiçbirşey olmasa bile hafta 1 gün gidip ciğerlerinize temiz hava depolayabilirsiniz not: Türkiyede özelliklede tavuk etinde müthiş derecede hormon ve antibiyotik takviyesi var belki biliyorsunuzdur ancak not edeyim tavuk eti normalde beyaz değil kahverengidir ve tencerede 25-30 dakikada kesinlikle pişmemesi gerekir Smiley
hhk1045 (OP)
Hero Member

View Profile
April 30, 2017, 10:35:59 AM

Kendi çapımızda 50-60 adet tavuk besliyoruz kuluçka makinasında çıkarttığımızda haliyle yarı yarıya tabuk horoz çıkıyor tavukların yumurtasından horozlarında etinden faydalanıyoruz kümeste 5 tavuğa 1 horoz düşücek şekilde fazlalık tavuklarda bizim mideye gidiyor eğer imkanınız varsa şehirden biraz uzak yerde çok değil 300 500 metrekare bir yerde olsa almanızı tavsiye ederim ufak ufak kendi sebzenizi meyvenizi yetiştirebilirsiniz hayvan bakabilirsiniz hiçbirşey olmasa bile hafta 1 gün gidip ciğerlerinize temiz hava depolayabilirsiniz not: Türkiyede özelliklede tavuk etinde müthiş derecede hormon ve antibiyotik takviyesi var belki biliyorsunuzdur ancak not edeyim tavuk eti normalde beyaz değil kahverengidir ve tencerede 25-30 dakikada kesinlikle pişmemesi gerekir Smiley

biliyorum bende 30 tavuk 1 horoz var günde 15 yumurta alıyorum. arttırmayı planlıyorum bakalım et ve yumurtasından faydalanıyorum. evimizde 2 koli yumurta gidiyordu haftada artık o para cepte kalıyor. Ben bazı günler 4 yumurta yediğim olur saf protein ihtiyacı için bulunmaz nimet. tavuk etine gelince evet sert ve kahverengi oluyor güzel bir kaynaması gerek marketten alınan tavuklar 15-20 dk oluyor ve aşırı zararlı. horoz etini ise uzun zamandır yemedim daha sert oluyordu galiba.
Granxis
Hero Member

View Profile
April 30, 2017, 01:13:07 PM

biliyorum bende 30 tavuk 1 horoz var günde 15 yumurta alıyorum. arttırmayı planlıyorum bakalım et ve yumurtasından faydalanıyorum. evimizde 2 koli yumurta gidiyordu haftada artık o para cepte kalıyor. Ben bazı günler 4 yumurta yediğim olur saf protein ihtiyacı için bulunmaz nimet. tavuk etine gelince evet sert ve kahverengi oluyor güzel bir kaynaması gerek marketten alınan tavuklar 15-20 dk oluyor ve aşırı zararlı. horoz etini ise uzun zamandır yemedim daha sert oluyordu galiba.

Cahilliğimi mazur gör ama bizim ev bahçeli, 5 tavuk atsam bahçeye, horoz olmadan yumurta verirler mi, hangi cins alayım ? Et için, yumurta için diye ayırmaksizn tek cins tavuk alayım diyorum.

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...