Bitcoin Forum
June 19, 2024, 11:08:41 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Et Tüketimi  (Read 8237 times)
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
July 29, 2017, 11:25:45 PM
Last edit: July 29, 2017, 11:40:08 PM by Matthias9515

Bak güzel kardeşim.
Kasların ya da beynin gelişimi için iki şeye ihtiyaç vardır.
Genetik ve beslenme

Dolayısıyla zekanın genetikle birebir alakası varken aynı zamanda beslenme ile bu durum desteklenmektedir. Hayvansal proteinle, bitkisel protein arasında fark vardır. Bir çeşit değil birsürü protein çeşidi olduğundan dolayı bitkisel protein kaynaklarında hepsinden yeterli olarak alamazsın aynı zamanda sadece et yiyerek sağlıklı bir birey olamaz ve gelişimini sürdüremezsin. Ve et yemek sadece protein yemek değildir. Bu işin makrolarından bahsederken, mikrolarını unutuyorsun. Her şey protein demek değildir. Her insanın belirli bir katsayısı vardır örneğin kilon x 0.8 kaslarının erimemesi için gerekli olan protein miktarı, kilon x 1.2 - 1.6 kas gelişimi için gerekli olan protein miktarıdır. Ve aynı zamanda insan vücudunun karbonhidrat ve yağada ihtiyacı vardır. İnsanlar tarımdan sonra karbonhidratla tanıştıkları için göbek yapan şey bilinenin aksina yağ değil, karbonhidrattır. Çünkü bünyemiz karbonhidrata diğerlerine olduğundan daha az alışıktır. Diş yapımız bile kesici ve çiğneyicidir, insanların herbivor yani hem etçil hem otçul gelişmesi tesadüf bir şey değildir. Sadece bitkisel beslenen insanlar çürümeye mahkumdur.

Birde hayvansal besinlere kolestrol demişsin, bullshit. Kolesterol bile insanın ihtiyacı olan bir steroiddir.
Tekrar ediyorum; hayvan eti sadece protein demek değildir. Örneğin vücudumuzda üretimi az olan kreatin sadece kırmızı et ile dışardan alınabilir. Kreatin ise kaslarımızdaki ATP yani Enerji Depolarının doldurulup boşaltımından sorumludur. Kısacası et yemeyen biri ne güçlü, ne akıllı olabilir. Bundan dolayı birçok savaşta askerler kuşattıkları ülkelerdeki yardım kaynaklarından eti çıkartmıştır. İnsanlara et yedirmeyip onları güçsüz bırakmış ve ileriki nesillerini çelimsizleştirmeyi amaçlamıştır.

Not: Bence et yemediğin için zeka seviyen azalmış çünkü bitkisel proteinle vücut yaptığını iddia ettiğin sporcuların vücutları steroid ile elde edilmiş vücut tipi.
Heleki Atatürk'ün yemek yiyişiyle Tayyip Erdoğan'ın tavuk yiyişini bu konuyla nasıl bağdaştırdın, nasıl attın bilmiyorum. Lütfen, benim atamı rahat bırakın. Bu ülkede Atatürkçüsüde en az yobazı kadar benim atama zarar veriyor.
Pulsar77
Sr. Member

Activity: 1750
Merit: 311

View Profile
August 01, 2017, 08:20:30 AM

Ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı bu durum oluşuyor maalesef. Fiyatlar çok uçuk dünya geneline göre. Sporla uğraşanlar bile doğru düzgün et yiyemiyor ve bu yüzden de kaslarının gelişimi daha zor oluyor. Avrupada spor yapan insanları görüyoruz. Sadece et için değil her şeyi daha çok ve sağlıklı tüketiyorlar.
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
August 01, 2017, 08:37:42 AM

Günümüzde et tüketmek bence artık büyük bir lüks haline geldi. Yalnız sıkıntı yok. Biz de hayatımızın geri kalanını vejetaryan olarak devam ettiririz. Kasaplarda kendi etini kendileri yer artık. 🐄🐑🐓

hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
August 01, 2017, 08:38:30 AM

Et fiyatlarını düşürmenin yolları:

- Küçük büyük farketmez üretici desteklenecek.
- Yemden ötv kdv falan vergi asla alınmayacak. Üstüne üretici desteklenecek.
- Yem üretiminde yerli kaynaklara yönelinecek.
- Köyden kente göç engellenecek.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
August 01, 2017, 09:37:14 AM

karadenizde şuan yaylalardaki fiyat 1kg et 50 tl ortama 20 kg 1 asgari ücret Cheesy

1 kuzu alamıorsun
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
August 01, 2017, 10:35:54 AM

amk dunyadakı en pahalı eti yersek tuketımı bırak ızlemek bıle zor eti karsıdan Cheesy
miraekiz
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
September 17, 2017, 01:40:03 PM

türk toplumunun belki de tüketmeyi en sevdiği ürün olabilir ancak fiyatlar ateş pahası olduğu için kolay kolay ürünü satın alıp tüketemiyoruz. Bende et tüketmeyi seven bir tüketiciyim ama çok sık tüketemiyorum. Bu fiyatlar böyle olduğu sürece ve her geçen gün artığı sürece biz en son sıraya bile düşebiliriz. O yüzden şaşırmamak lazım umarım ilerleyen yıllarda fiyatlar düşer de toplum olarak rahatça tüketebiliriz.

▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
● PLINKO  (+) ROULETTE ║ BITVEST ║ |7| SLOTS    ▼ BIT SPIN
▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
Erdem223
Member
**

Activity: 74

View Profile
September 18, 2017, 12:51:34 AM

Bir yılda kişi başına düşen et miktarının en fazla olduğu ülke 120.2 kilogram ile ABD olurken, Türkiye'de ise bir yılda kişi başına düşen et tüketim miktarının 25.3 kg olduğu belirlendi.
murtezza
Full Member

Activity: 226
Merit: 100

View Profile
September 18, 2017, 11:56:18 AM

Almanya da yasiyorum ama gecen ay türkiye ye tatil yapmaya geldim .. et fiyatlarini görünce valla sasirdim Cheesy Almanya ile hemen hemen ayni

Almanya da aliyorsun en düsük aylik ücret 1600-1700 Euro yani 6000 - 6500 TL ( et fiyatlari .. dana kusbasi 6-7 Euro bilemedin 8 Euro   / Kg yani 28 - 29 TL ) olsun genede acayip fiyat farki var

ArmaDildo
Full Member

Activity: 672

View Profile
September 18, 2017, 12:02:04 PM

Ondan sonra neden ülkenin boy ortalaması kısa neden sporlarda gerideyiz ulan ekmek alacak parayı zor buluyor millet ne durumlara geldik

udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
September 18, 2017, 03:03:20 PM

kurban bayrami da olmasa kimse et yiyemeyecek demek ki. et cok onemli bir besin bu fiyatlarda satilmasi cok kotu.
osman.uysal
Member
**

Activity: 70

View Profile
September 18, 2017, 03:20:24 PM

Önemli olan et tüketimi değil sağlıklı et tüketimidir diye düşünüyorum. Henüz bize bulaşmadı ancak ilerde bulaşacak gibi görünüyor; Amerika ve Avrupa'da tüketilen etlerin çok sağlıksız olduğuna dair belgeseller var. Sebebi de ağırlıklı olarak gereğinden fazla bekletilen etlerin tüketilmesi. Az tüketiyoruz ancak şimdilik sağlıklı tüketiyoruz.
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
September 18, 2017, 03:29:29 PM

Önemli olan et tüketimi değil sağlıklı et tüketimidir diye düşünüyorum. Henüz bize bulaşmadı ancak ilerde bulaşacak gibi görünüyor; Amerika ve Avrupa'da tüketilen etlerin çok sağlıksız olduğuna dair belgeseller var. Sebebi de ağırlıklı olarak gereğinden fazla bekletilen etlerin tüketilmesi. Az tüketiyoruz ancak şimdilik sağlıklı tüketiyoruz.

Türkiyedeki etler et degil, çogu ithal. Kendi bile üretmedigin et nasil saglikli olabilir? Amerika ve Avrupa'daki denetimin üçte biri Türkiye'de bulunmuyor. Türkiye'de bazi hastaliklarin testini yapabilecek cihazlar bile yok. Üzgünüm ama ülkemiz ayni Kuzey Kore'deki gibi yapay bir ütopyaya inandirilmaya çalisiyor.
Aiwenor
Newbie
*

Activity: 50
Merit: 0

View Profile
September 18, 2017, 05:15:53 PM

Türkiyedeki etler et degil, çogu ithal. Kendi bile üretmedigin et nasil saglikli olabilir? Amerika ve Avrupa'daki denetimin üçte biri Türkiye'de bulunmuyor. Türkiye'de bazi hastaliklarin testini yapabilecek cihazlar bile yok. Üzgünüm ama ülkemiz ayni Kuzey Kore'deki gibi yapay bir ütopyaya inandirilmaya çalisiyor.
Son dediğinize katılıyorum. Gerçekten hayaller içinde yaşıyor insanlar. Durumumuz içler acısı denebilecek hali geçti, rezaletin de rezaleti günleri yaşıyoruz.

Avrupa'da yapılan tarımı ve hayvancılığı gördükçe ağlayasım geliyor. Onu bırak dünyanın her yeri bizden iyi durumda şu anda
jamesdean35
Member
**

Activity: 336

View Profile
September 18, 2017, 06:00:42 PM

Neyde birinciyiz ki.Allah belalarını versin ülkeyi bu hale getiren doyumsuzların

murtezza
Full Member

Activity: 226

View Profile
September 18, 2017, 08:16:57 PM

Arkadasin teki sacmalamis .. avrupa hastalikli et yiyor biz saglikli et yiyoruz diye ...
saten sana gelen ettin / hayvanin yarisi avrupa dan ithal olarak geliyor .. sen hic et yememen lazim o halde
ben türkiye de sakat hayvani köyden 1000 liraya alip sonra kasaba turp gibi diye saten sahtekarlar taniyorum türkiye de .. sen neyi kime anlatiyorsun
ben Almanya da yasiyorum ve cok saglikliyim cok sükür .. Almanya ve Avrupa ile göbek yarisdirmayi birakin .. kendinizi kandirmayi birakin ..almanya ekonomi yönünden en az 5-6 kattlar Türkiyeyi
Almanya da her kesimhanede Doktor Hazir bulunur , vetiner bulunur , kontroll edildi diye mühür vurulur
haftaya referandum olursa osaman bu türkiyenin iyi günleri derim .. olasi bir kürdistan saten türkiye icin felaketin baslangici
Adama sorarlar o Kürt Kantonu oraya kurulurken sen ayakta mi uyuyordun ..bence et ve gida fiyatlari yakinda patlar ..

Internet Explorer
Member
**

Activity: 208

View Profile
September 19, 2017, 04:04:26 AM

26 kgyi çıkartan da zenginlerdir kesin bizim halkımız nerde bulacakta yiyecek orta hallisi bile beyaz ete kalmış hey yavrum hey yanlış politikaların bedelini ödüyoruz kısa vadeli dolan cepleri düşünürlerse olacağı bu
erdinger45
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
September 19, 2017, 06:33:31 AM

Benim asıl dikkatimi çeken Lüksemburg ve ABD. Hadi Lüksemburg nüfus olarak küçük bir ülke, bireysel olarak bile ortalamayı etkileyebilirsiniz ama 300 milyonluk ABD'de 111 kilo et tüketimi günde 300 grama denk gelir. Ortalamaya bakınca devasa bir rakam bu. Amerikalılar sürekli etle besleniyorlar demek ki.

ABD'de 1 yıl kadar yaşadım. Et orada buradaki tavuk gibi. Çok ucuz. Tam tersine tavuk da orada daha pahalı. Ama kesinlikle et ve tavuk buradakinden daha lezzetli. Smiley
fyraa1996
Newbie
*

Activity: 44

View Profile
September 19, 2017, 08:47:23 AM

Aslında genel anlamda eti seven insanlara sahip bir ülkeyiz ve hayvancılığın gelişmiş olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz . Bu rakamlar önümüzdeki senelerde değişebilir.
OldButGold
Newbie
*

Activity: 15

View Profile
September 19, 2017, 11:04:22 AM

anadoluda etsiz yemeğe yemek demezler. ne yazık ki hepinizin yorumlarınızda belirttiğiniz gibi et fiyatları türlü nedenler, ihmaller ve siyasi güçsüzlüğümüzün getirdiği zorunluluklar yüzünden çok pahalı. lakin kalplerimizde yatan sevgi veganlık değil kuzu tandırdır
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 »  All
  Print  

Jump to: