Bitcoin Forum
May 09, 2024, 07:11:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Probleme cu fiscul?  (Read 7008 times)
jedaite (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100



View Profile
April 29, 2017, 10:19:02 AM
 #1

Salutare, are cineva idee de limita maxima de retragere de EUR (pe luna sau zi) sub care trebuie sa stam pentru a nu fi reperati de fisc?

Eu stiam ca ce e sub 5000 EUR pe zi nu se raporteaza la fisc.

Aveti ceva experienta in acest sens?

Astept cu nerbadare raspunsurile voastre.

1715238698
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715238698

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715238698
Reply with quote  #2

1715238698
Report to moderator
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715238698
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715238698

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715238698
Reply with quote  #2

1715238698
Report to moderator
1715238698
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715238698

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715238698
Reply with quote  #2

1715238698
Report to moderator
1715238698
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715238698

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715238698
Reply with quote  #2

1715238698
Report to moderator
xhomerx10
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3836
Merit: 8011



View Profile
April 29, 2017, 02:27:31 PM
 #2

In forumul romanesc, ar fi mai bine sa nu-ti tii rasuflarea.  Numai Cyrus ar raspunde repede.
Ai rabdare, prietene Wink

 Imi pare rau dar nu am cont bancar in Romania deci nu stiu nimic despre subiect.

jedaite (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 128
Merit: 100



View Profile
April 29, 2017, 06:41:50 PM
 #3

Mersi mult, am sa-l intreb personal Smiley
hanisnl
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 100

www.thecryptobot.com


View Profile WWW
May 02, 2017, 02:14:39 PM
 #4

din cate stiu, orice tranzactie peste 10.000 euro se raporteaza .. dar la Oficiul pentru Spalarea Banilor .

https://thecryptobot.com - Buy GunBot Licenses and Services
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 24, 2017, 02:16:13 PM
 #5

Aveti idee care sunt implicatiile legale daca eu cumpar cu euro pe exchange-uri apo dupa 1 -2 -3 scot sume mult mai mari in euro in contul meu bancar ? se autosesizeaza vreo institutie ? cum pot demonstra ca au fost facuti in mod legal din trading ? Daca unele exchange-uri de pe care am tranzactionat sa zicem ca mi-au blocat contul sau ca au dat faliment sau s-au inchis sau plm pur si simplu nu au record-uri cu tranzactii mai vechi ( din perioada in care am tranzactionat eu ) ce se intampla in aceasta situatie ? imi confisca tot ce trece de suma pe care am investit-o ?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 25, 2017, 08:08:21 PM
 #6

In mod normal orice venit ar trebui declarat. Depinde de tine daca faci aceasta declaratie sau nu.
Daca realizezi venituri mari din trading de crypto, cel mai probabil ar trebui sa declari aceste venituri cu formularul 200 (cred), cel care se depune pana in mai pentru anul anterior.
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 25, 2017, 09:54:58 PM
 #7

mersi pt reply . momentan nu realizez venituri mari  din trading. sunt incepator si nu stiu daca o sa ma ocup de asta serios . Intrebam asa in ipoteza in care chiar as face multi bani din asta si as dori sa-i scot sa cumpar chestii , de ex. o casa. nu prea inteleg de ce ar trebui sa le dau explicatii de unde provin banii sau sa le demonstrez .Practic eu banii respectivi i-am facut in afara jurisdictiei romanesti . am tranzactionat pe un exchange strain care se supune legilor din tara in care a fost inregistrat ca si companie la registru comertului de acolo. deci oamenii aia sunt legali si au platit taxe acolo . in plus eu deja am platiti niste taxe / comisioane echange-ului respectiv. nu se considera ca am platit deja taxe pe activitatea mea economica ? daca am niste bani , merg in bulgaria , cumpar o gaina, o las in bulgaria undeva la curte sa creasca , o vand tot in bulgaria si vin cu banii in romania , trebuie sa platesc impozit pe banii respectivi ? nu e aceeasi situatie ?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 26, 2017, 06:52:09 AM
 #8

mersi pt reply . momentan nu realizez venituri mari  din trading. sunt incepator si nu stiu daca o sa ma ocup de asta serios . Intrebam asa in ipoteza in care chiar as face multi bani din asta si as dori sa-i scot sa cumpar chestii , de ex. o casa. nu prea inteleg de ce ar trebui sa le dau explicatii de unde provin banii sau sa le demonstrez .Practic eu banii respectivi i-am facut in afara jurisdictiei romanesti . am tranzactionat pe un exchange strain care se supune legilor din tara in care a fost inregistrat ca si companie la registru comertului de acolo. deci oamenii aia sunt legali si au platit taxe acolo . in plus eu deja am platiti niste taxe / comisioane echange-ului respectiv. nu se considera ca am platit deja taxe pe activitatea mea economica ? daca am niste bani , merg in bulgaria , cumpar o gaina, o las in bulgaria undeva la curte sa creasca , o vand tot in bulgaria si vin cu banii in romania , trebuie sa platesc impozit pe banii respectivi ? nu e aceeasi situatie ?

Totul depinde de volum. Daca cumperi o gaina si vinzi cu profit de nu stiu 5-50 lei, nimeni nu va fi interesat de acest lucru. Dar daca cumperi 100,000 de gaini si faci un profit de 5,000,000 lei fii sigur ca va veni cineva si te va intreba de unde ai banii.
Acelasi lucru e si cu crypto trading. Daca nu ai venituri declarate (sau cele declarate sunt cu mult sub nivelul de trai pe care il ai), va veni fiscul (mai devreme sau mai tarziu) si te va intreba de unde ai banii.
enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 28, 2017, 04:44:13 PM
 #9

Inteleg ... oarecum .. Totusi mai sunt multe intrebari . Daca de exemplu vand monedele digitale face-to-face pe bani cash ( lei , euro etc.) apoi pun acei bani intr-un cont bancar ( si sunt multi bani ) , de asemenea o sa se sesizeze astia . Si daca le spun cum am facut rost de banii respectivi , unde vor incadra activitatea mea ? o considera impozabila ? Ei nici nu stiu ce sunt alea crypto-monede nu sunt reglementate ? Presupun ca o sa se comporte ca niste imbecili si o sa -mi confiste banii pt simplul motiv ca nu ar intelege sau in cel mai bun caz o sa-mi iar "doar" 16%. Sunt multi oameni care pur si simplu au participat la airdrop-uri cand s-au lansat unele monede , iar adaca au avut succes s-au trezit cu o gramada de bani . Cum explica acei oameni, daca hotarasc sa vanda monedele respective si sa puna banii in banca,  de unde au banii ? O sa zica i-am primit cadou , prin distributie gratuita . Iti dai seama ca autoritatile nu pot sa conceapa asa ceva Smiley)  
alin8888
Member
**
Offline Offline

Activity: 105
Merit: 10


View Profile
July 29, 2017, 07:47:29 PM
 #10

Dar de ce nu folosești carduri prepaid ca să-ți scoți banii și nu conturi bancare?

enzeperix
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 143
Merit: 100



View Profile
July 29, 2017, 08:12:23 PM
 #11

Multumesc pt sugestie , Alin. Nu stiam ca exista asa ceva . Presupun ca sunt bune daca vrei sa scoti cantitati relativ mici , cum ar fi pt o vacanta , cocaina , curve etc. Daca vrei sa -ti iei o casa, putini sunt cei care accepta sa platesti cu o punga/valiza de bani si chiar daca gasesti sa cumperi cu cash, o sa apara din senin o casa pe numele tau iar fiscu vine sa te intrebe.
bluedeep
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 977
Merit: 1011



View Profile
July 29, 2017, 10:00:50 PM
 #12

Nu exista o asemenea limita. Bancile sunt obligate ca de la 1 Iulie 2016, sa raporteze zilnic Fiscului informatii despre conturile deschise/inchise, rulaje etc. Ce zici tu  cu 5000 euro, era  inainte de 1 Iulie 2016. O masura cat se poate de utila daca unii tot vor "o tara ca'n afara", modernism, progres. Am o problema cu cei care trag mata de coada pe taxele si impozitele mele.

Cat timp pastrezi sumele in criptomonede nu trebuie sa te temi de evaziune fiscala. Daca le schimbi in monede fiat ( lei, euro, usd etc) acele sume sunt impozitabile - Venituri realizate din alte surse ( pentru cei care cunosc).

||
IDO PARTNER
▄▄▄▀▀▀██▄▄
████▀▀░▀███
███▌████▐███
███▌████████▌
███▌█████████
███▌█████████
███▌████▐███▌
▄▄▄▄▄█▀░███▀
▀▀██▀▄██▀▀
.
DAOStarter
IEO PARTNER
▄███▄
▄██▀▀▀▀██▄
██░░░░░░▀▀
██░░▀██▄▄░░
▀██▄▄▀▀██▄
░░▀▀██▄░░██
▄▄░░░░░░██
▀██▄▄▄▄██▀
▀███▀
.
Coinstore
LISTING
██▀▀▀▀████▄▄
███▄▄▄▄▄▄▄█▀█
██▄▄▄▄▄▄▄▄░▐▐▌
█████▄▄▄▄▄▄▌█
███▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄
███▄▄▄▄▄▀▀▄▀█▐▌
██▄▄▄▄░▄▄▄░░▐██
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█▄▀
░▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀


▄███▄░▄███▄
▄██████████▄
▄█████████████▄
▄███████████████▄
▀███████████████▀
BitMart
MEXC
DEX PARTNERS

░▀▄░█▀▀▄▄▄
░▀▄▀████▀███▄
██▀██████▄▄▄▄▀
███░░▀████▀▀██▄
▄█████████░█▄░▀
█▀█▄███▀▀█████
▀▀▀░▀█▀▀▄████
██████▀░▀▄


█████▄▄▄▄▀
██▄▀█████▀░░▄▄
░▀█▄████▀███▄▀▀
▀█▄▀▀█▀█▀▄░▀████▀
█▄██▄░▀▄▀▄▀██▀▀
██▀▀
UNISWAP
LobsterSwap
Crespo1337
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
August 28, 2017, 09:07:13 PM
 #13

Хорошо пока что не было проблем с налоговой  Smiley
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
August 29, 2017, 07:19:15 AM
 #14

Vad ca mai nou apar si comentarii in rusa pe forumul romanesc. Smiley Eu de acum o sa scriu in maghiara, ca sa nu va fie usor  Smiley, banuiesc ca engleza o stapanim toti. Smiley
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 10:05:36 AM
 #15

Хорошо пока что не было проблем с налоговой  Smiley
Google translate zice: "Well, so far there have been no problems with the tax"
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 02, 2017, 05:17:44 PM
 #16

Legat de taxe și așa mai departe, este cineva care are o idee cu privire la modul de impozitare a veniturilor din BTC? Presupun că dacă merg la ăștia din zonă probabil că o să se uite îndelung la mine și o să rămână nelămuriți pentru o lună de zile.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
October 03, 2017, 07:02:23 AM
 #17

Legat de taxe și așa mai departe, este cineva care are o idee cu privire la modul de impozitare a veniturilor din BTC? Presupun că dacă merg la ăștia din zonă probabil că o să se uite îndelung la mine și o să rămână nelămuriți pentru o lună de zile.

Declari la alte venituri toate diferentele de curs materializate (schimbate in fiat). Deci, daca cumperi cu 13,000 RON si vinzi la 17,000 RON, ai un venit de 4,000 RON.
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 03, 2017, 07:40:26 PM
 #18

Legat de taxe și așa mai departe, este cineva care are o idee cu privire la modul de impozitare a veniturilor din BTC? Presupun că dacă merg la ăștia din zonă probabil că o să se uite îndelung la mine și o să rămână nelămuriți pentru o lună de zile.

Declari la alte venituri toate diferentele de curs materializate (schimbate in fiat). Deci, daca cumperi cu 13,000 RON si vinzi la 17,000 RON, ai un venit de 4,000 RON.
Nu sunt un mare fan al economiei, da stiu e ironic, dar oarecum partea cu fiscalitatea ma depaseste. Oricum multumesc de lamurire, presupun ca o astfel de explicatie, pe intelesul tuturor, nu as fi primito de la autoritati.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
October 04, 2017, 05:58:31 AM
 #19

Legat de taxe și așa mai departe, este cineva care are o idee cu privire la modul de impozitare a veniturilor din BTC? Presupun că dacă merg la ăștia din zonă probabil că o să se uite îndelung la mine și o să rămână nelămuriți pentru o lună de zile.

Declari la alte venituri toate diferentele de curs materializate (schimbate in fiat). Deci, daca cumperi cu 13,000 RON si vinzi la 17,000 RON, ai un venit de 4,000 RON.
Nu sunt un mare fan al economiei, da stiu e ironic, dar oarecum partea cu fiscalitatea ma depaseste. Oricum multumesc de lamurire, presupun ca o astfel de explicatie, pe intelesul tuturor, nu as fi primito de la autoritati.

Autoritatile prefera sa complice lucrurile cat se poate de mult. Foloseste intotdeauna calea cea simpla.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
October 04, 2017, 10:50:57 AM
 #20

Legat de taxe și așa mai departe, este cineva care are o idee cu privire la modul de impozitare a veniturilor din BTC? Presupun că dacă merg la ăștia din zonă probabil că o să se uite îndelung la mine și o să rămână nelămuriți pentru o lună de zile.

Declari la alte venituri toate diferentele de curs materializate (schimbate in fiat). Deci, daca cumperi cu 13,000 RON si vinzi la 17,000 RON, ai un venit de 4,000 RON.
cum sa declar? Eu cumpar de la tine 1btc cu 15 000cu cash prin simplul transfer in unul dim walleturile(gen cellium, bloclchain etc) apoi il vand cu 14 000 la unul din exchange uri prin contul bancar personal. Ce mai declar atunci?

Daca cumperi cu 15,000 cash si vanzi cu 14,000, nu ai venit sa declari...
Daca e invers, simplu declari venit de 1,000 lei dar daca cumperi cu cash de la o alta persoana fizica mai bine consulta un avocat ca asta ar putea avea niste implicatii suplimentare. Do it at your own risk.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!