Bitcoin Forum
May 03, 2024, 04:18:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Altcoin kazanci yasal mi?  (Read 1915 times)
Pumpxxx (OP)
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 0

View Profile
May 01, 2017, 10:43:25 PM

Ilk sorunun cevabi hayir. Devletin sana bu konuda hesap sorabilmesi icin kazanc elde edilirken belirlenen yasalarin cignenmis olmasi gerekiyor. Mesela altcoin madenciliginden gelir elde etmenin yasadisi bir yonu yok, ama bunu yaparken bir sahis elektirik calarsa hakkinda bu konuda islem yapilabilir.

Mevduat girisi konusu biraz daha riskli. Zannediyorum en son miktar 1200 tl civarindaydi. Bunun uzerindeki girisler bankalar tarafindan devletin ilgili kurumlarina rapor edilmek zorunda. Peki ediliyor mu? Evet. Her rapor edilen incelemeye aliniyor mu? Hayir. Miktar yukseldikce supheler artiyor tabiki dogal olarak. Vergi dairesinden evinize bir posta gelme sansida yukseliyor.
1200 tl mi?

Bir sifir eksik yazmisim arkadaslar, kusura bakmayin. 12.000tl civari.
Debit card satiyorlarmis. Onlar guvenli mi acaba? Bitcoin yukleyip cekebiliyormussun.

Zaten cok yuksek miktarda bitcoin varligi olanlarin kullanmasi gereken en iyi yontem olarak goruyorum bu debit card sistemini. Aylik kullanacaginiz miktari kendinize maas oder gibi online wallet`a atarak hayatiniza cok rahat bitcoin harcayarak devam etmeniz mumkun. Mesela onde gelen online walletlardan biri olan Xapo kullanicilarina yillik 20 dolar gibi bir miktarla btc cuzdanlarina bagli, visa debit card gonderiyor. Dunyanin her yerinde visa kabul edilen yerlerde kullanilabiliyor. Nakit cekilabiliyor. Exchange ucretlerinden kayip oluyor tabiiki. Ama o kadar yuksek miktarlarla ugrasan birinin sorun etmeyecegi miktarlar. Xapo sirketinin Isvicre sirketi olmasi ve Zurih`ten yonetilmeside pek sasirtmadi beni zaten.

Bunun yaninda, debit card`a ihtiyac kalmadan dogrudan bitcoin odemesi kabul eden ucak rezervasyon siteleri ve havayolu sirketleri var. Mesela https://www.cheapair.com ve https://www.airbaltic.com/ . Bunun yaninda online alisveris siteleri var. Son olarak, dunyanin her yerinde nakit karsili bitcoin satabileceginiz insanlar var. Yinede nakit istiyorum diyorsaniz alici bulmak zor degil.
Satarsin ama o nakiti de bankaya koyacaksin sonucta. Bu arada bu isvicre merkezli debit card satan siteyi, isvicreye gitmeden isvicre bankasindan hesap acmaya benzetebilir miyiz? isvicre mali konularda bilgi vermiyor diye biliyorum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714753094
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714753094
Reply with quote  #2

1714753094
Report to moderator
1714753094
Hero Member
*

Ignore
1714753094
Reply with quote  #2

1714753094
Report to moderator
1714753094
Hero Member
*

Ignore
1714753094
Reply with quote  #2

1714753094
Report to moderator
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
May 01, 2017, 10:48:12 PM

Ilk sorunun cevabi hayir. Devletin sana bu konuda hesap sorabilmesi icin kazanc elde edilirken belirlenen yasalarin cignenmis olmasi gerekiyor. Mesela altcoin madenciliginden gelir elde etmenin yasadisi bir yonu yok, ama bunu yaparken bir sahis elektirik calarsa hakkinda bu konuda islem yapilabilir.

Mevduat girisi konusu biraz daha riskli. Zannediyorum en son miktar 1200 tl civarindaydi. Bunun uzerindeki girisler bankalar tarafindan devletin ilgili kurumlarina rapor edilmek zorunda. Peki ediliyor mu? Evet. Her rapor edilen incelemeye aliniyor mu? Hayir. Miktar yukseldikce supheler artiyor tabiki dogal olarak. Vergi dairesinden evinize bir posta gelme sansida yukseliyor.
1200 tl mi?

Bir sifir eksik yazmisim arkadaslar, kusura bakmayin. 12.000tl civari.
Debit card satiyorlarmis. Onlar guvenli mi acaba? Bitcoin yukleyip cekebiliyormussun.

Zaten cok yuksek miktarda bitcoin varligi olanlarin kullanmasi gereken en iyi yontem olarak goruyorum bu debit card sistemini. Aylik kullanacaginiz miktari kendinize maas oder gibi online wallet`a atarak hayatiniza cok rahat bitcoin harcayarak devam etmeniz mumkun. Mesela onde gelen online walletlardan biri olan Xapo kullanicilarina yillik 20 dolar gibi bir miktarla btc cuzdanlarina bagli, visa debit card gonderiyor. Dunyanin her yerinde visa kabul edilen yerlerde kullanilabiliyor. Nakit cekilabiliyor. Exchange ucretlerinden kayip oluyor tabiiki. Ama o kadar yuksek miktarlarla ugrasan birinin sorun etmeyecegi miktarlar. Xapo sirketinin Isvicre sirketi olmasi ve Zurih`ten yonetilmeside pek sasirtmadi beni zaten.

Bunun yaninda, debit card`a ihtiyac kalmadan dogrudan bitcoin odemesi kabul eden ucak rezervasyon siteleri ve havayolu sirketleri var. Mesela https://www.cheapair.com ve https://www.airbaltic.com/ . Bunun yaninda online alisveris siteleri var. Son olarak, dunyanin her yerinde nakit karsili bitcoin satabileceginiz insanlar var. Yinede nakit istiyorum diyorsaniz alici bulmak zor degil.
Satarsin ama o nakiti de bankaya koyacaksin sonucta. Bu arada bu isvicre merkezli debit card satan siteyi, isvicreye gitmeden isvicre bankasindan hesap acmaya benzetebilir miyiz? isvicre mali konularda bilgi vermiyor diye biliyorum.

Evet, mantik olarak cok benziyor. Kendi iclerinde sistemi nasil kurduklarini bilmiyorum. www.xapo.com sitesinden cuzdan acip hesabinizi onayladiktan sonra hemen kartinizi siparis edebilirsiniz.

Muhesat
Full Member

Activity: 235
Merit: 100

View Profile
May 03, 2017, 11:50:44 AM

Birçok hukukçu ve mali müşavirle konuştum. Benim de işim bu aslında.
Kimse haliyle net birşey söyleyemiyor fakat kripto para al-satından sağlanan gelirin mevcut GVK'ya göre vergilendirilmemesi gerektiğini söyleyen kişiler var.
Şöyleki; Gelir Vergisi Kanunu Gelire Giren Kazanç ve İratlar :
                1. Ticarî kazançlar,
      2. Ziraî kazançlar,
      3. Ücretler,
      4. Serbest meslek kazançları,
      5. Gayrimenkul sermaye iratları,
      6. Menkul sermaye iratları,
      7. Diğer kazanç ve iratlar.

Bu maddelere dahil olan tüm kazançlar Gelir Vergisi'ne tabi. Bitcoin ise bunların altında kategorize edilemiyor. Ben Bitcoin'den sağladığımız geliri İnternet Bankacılığından yaptığımız döviz al-satına benzetiyorum. Orda nasıl vergi vermiyorsak Bitcoin borsalarında yaptığımız gelirler vergilendirilmemeli sadece banka işlem dökümlerinde gördüğümüz BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) gibi borsaların bizden aldığı %0.4 vs gibi komisyonlar vergilendirilmeli ki bu halihazırda yapılıyor.

Edit: Vergi Dairesi Banka yoluyla Bitcoin'den sağladığınız gelirleri yakalayıp sizi sözlü ifadeye çağırırsa yanınıza mutlaka parayı yolladığınız Türk borsasından (Koinim, Paribu vs.) + koini transfer geçtiğiniz varsa yabancı borsadan (Poloniex vs.) hesap dökümlerinizi ve ilgili banka transferlerinizin kaydını yazdırın öyle gidin. Her ne kadar T.C Devleti Bitcoin'i tanımasada izah etmeniz kolaylaşır.

Peki trade işlemi harici, bir kişi sadece mining yapıyor ve hesabına çeşitli şahıslardan sürekli  - 3.500 TL gibi havaleler-eftler yapılıyorsa bunu nasıl açıklayabilir? Elindeki tek dayanak transfer geçmişi.
Geçen hafta vergi dairesi uzlaşma masasında samimi olduğumuz bir müfettişe durumu sordum.;
- vergi dairesine kayıtlı şahıs yada şirket hesabına değilse ve aylık periyotlarda farklı kişilerden gelen 4000 TL altı ödemeler incelemeye girmez ancak şahısta olsan bir kişi sana aylık 4000 TL üstü havale yaparsa bu incelenir. Bu kişinin hesabına sürekli bu şekilde paralar geliyorsa bilgi paylaşımı için vergi dairesine çağırılır, açıklayamaz da detaylı incelemeye alınır. Bu tutar aylık 10.000 TL yi aşarsa banka vergi dairelerine bildirir gibisinden biraz anlattı.

▐   FootballCoin                 FANTASY FOOTBALL MANAGER REVOLUTION                         More Info
▐   FootballCoin                    GAME RULES | SCORING SYSTEM | FAQ                             JOIN NOW
▐   FootballCoin      Collectible Cards and Tokens Issued on the Bitcoin Blockchain         ANN Thread
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
May 03, 2017, 04:43:01 PM

forumda bu konu ile ilgili incelemeye tabi tutulan var mi ?

bildigim kadariyla yok. olsa duyardik zaten.

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
May 03, 2017, 08:55:24 PM

Birçok hukukçu ve mali müşavirle konuştum. Benim de işim bu aslında.
Kimse haliyle net birşey söyleyemiyor fakat kripto para al-satından sağlanan gelirin mevcut GVK'ya göre vergilendirilmemesi gerektiğini söyleyen kişiler var.
Şöyleki; Gelir Vergisi Kanunu Gelire Giren Kazanç ve İratlar :
                1. Ticarî kazançlar,
      2. Ziraî kazançlar,
      3. Ücretler,
      4. Serbest meslek kazançları,
      5. Gayrimenkul sermaye iratları,
      6. Menkul sermaye iratları,
      7. Diğer kazanç ve iratlar.

Bu maddelere dahil olan tüm kazançlar Gelir Vergisi'ne tabi. Bitcoin ise bunların altında kategorize edilemiyor. Ben Bitcoin'den sağladığımız geliri İnternet Bankacılığından yaptığımız döviz al-satına benzetiyorum. Orda nasıl vergi vermiyorsak Bitcoin borsalarında yaptığımız gelirler vergilendirilmemeli sadece banka işlem dökümlerinde gördüğümüz BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) gibi borsaların bizden aldığı %0.4 vs gibi komisyonlar vergilendirilmeli ki bu halihazırda yapılıyor.

Edit: Vergi Dairesi Banka yoluyla Bitcoin'den sağladığınız gelirleri yakalayıp sizi sözlü ifadeye çağırırsa yanınıza mutlaka parayı yolladığınız Türk borsasından (Koinim, Paribu vs.) + koini transfer geçtiğiniz varsa yabancı borsadan (Poloniex vs.) hesap dökümlerinizi ve ilgili banka transferlerinizin kaydını yazdırın öyle gidin. Her ne kadar T.C Devleti Bitcoin'i tanımasada izah etmeniz kolaylaşır.

Peki trade işlemi harici, bir kişi sadece mining yapıyor ve hesabına çeşitli şahıslardan sürekli  - 3.500 TL gibi havaleler-eftler yapılıyorsa bunu nasıl açıklayabilir? Elindeki tek dayanak transfer geçmişi.
Geçen hafta vergi dairesi uzlaşma masasında samimi olduğumuz bir müfettişe durumu sordum.;
- vergi dairesine kayıtlı şahıs yada şirket hesabına değilse ve aylık periyotlarda farklı kişilerden gelen 4000 TL altı ödemeler incelemeye girmez ancak şahısta olsan bir kişi sana aylık 4000 TL üstü havale yaparsa bu incelenir. Bu kişinin hesabına sürekli bu şekilde paralar geliyorsa bilgi paylaşımı için vergi dairesine çağırılır, açıklayamaz da detaylı incelemeye alınır. Bu tutar aylık 10.000 TL yi aşarsa banka vergi dairelerine bildirir gibisinden biraz anlattı.

Bu al-sat gibi ticaret de değil bir nevi üretim-komisyonculuk oluyor. Bu yüzden gelirin kaynağı(elde ediliş şekli-yeri) farklı olduğundan vergilendirme aşaması-vergilendirilecek olay-kişi de farklı olacaktır. Açıkçası miner cihazlarını memura gösterseniz faturalarını ibraz etseniz, bu cihazların sarf ettiği elektriğe ait faturaları dosyaya iliştirseniz bu işlemin vergilendirilebileceğini düşünüyorum. Ama hepsinden önemlisi teknolojiden nispeten anlayan yeni kuşak memurlara ancak laf anlatabilirsiniz Smiley Ha işin kötü tarafı her ne kadar gelirin kesinlikle vergilendirilmesi taraftarı olsamda zaten ROI süreleri malum, birde işin içine Maliye girerse değmeyin keyfe . .
BtcAnkara
Member
**

Activity: 309
Merit: 15

View Profile
May 04, 2017, 10:01:24 PM

Ancak ve ancak kanunla vergi, harç vs. konulabilir. O yüzden zat-ı şahaneleri henüz uyurlarken ortalık bulandırmanın alemi yok.
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
May 04, 2017, 10:52:52 PM

Ancak ve ancak kanunla vergi, harç vs. konulabilir. O yüzden zat-ı şahaneleri henüz uyurlarken ortalık bulandırmanın alemi yok.

Peki yürürlükte bulunan kanun bitcoin'i kapsayacak düzeyde ucu açık bir kanunsa ? İstisna durumlar hariç tüm gelirler vergiye tabidir. İlla kalem kalem sayılmasına gerek yok, genellemeye dahil olur.
BtcAnkara
Member
**

Activity: 309
Merit: 15

View Profile
May 04, 2017, 11:00:32 PM

Peki yürürlükte bulunan kanun bitcoin'i kapsayacak düzeyde ucu açık bir kanunsa ? İstisna durumlar hariç tüm gelirler vergiye tabidir. İlla kalem kalem sayılmasına gerek yok, genellemeye dahil olur.

Yine sorun değil, bizim memurlar başlarına iş almazlar. Serbest meslek erbapları beyannameleri zamanında verip, Kdv, stopaj vs. bilimum diğer yükümlülükleri yerine getirsinler kimse dokunmaz. 4A/4C kapsamını başka bir bilen cevaplasın.
lowcost
Full Member

Activity: 171
Merit: 100

View Profile WWW
May 07, 2017, 01:44:23 PM

özellikle diğer gelirler konusuna herşey sokulabilir bence. ama maliyenin radarına girmek için meblağın biraz yüksek olması lazım gibi. arkadaşın dediği gibi aylık 4000 tl nin üzeri ve yıllık ta da şüphe uyandıracak bir miktar.ben şahsen lbc de işlem yapmayı bu yüzden bıraktım.

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: