Bitcoin Forum
May 28, 2024, 08:56:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kuantum Bilgisayarları Blockchain'i tehdit eder mi  (Read 1101 times)
hhk1045 (OP)
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
May 10, 2017, 08:14:56 PM
Last edit: May 15, 2017, 05:18:51 PM by hhk1045

Aşağıdaki yazı tamamen kendi araştırmam ve okuduğum yazılardan çıkardığım yorumumlardır, eksik ya da hataları kısımları var ise konu hakkında bilgilere sahip olan kişilerin düzeltmesi dileğiyle;

Uzun zamandır araştırdığım  Kuantum bilgisayarlarının yıl olarak 2030 dan sonra evlerimize gireceği konuşuluyor. Bu hızda çalışan bir bilgisayarın kıramayacağı şifre yok diyorlar. Bence haklılar, çünkü sıradan bilgisayarlardan çok farklılar yaşayan bir robot organizmanın ilk parçaları olarak görüyorum. Blockchain sistemine bir çok zararı olacağı hatta sistemi çökertilebileceği haberlerini okuyorum. Blockchain konusunda neden bilinmez ben ise tam tersini düşünüyorum. Kuantum bilgisayarları direkt olarak blockchain teknolojisine hizmet edecektir. Zira günümüzde klasik bilgisayarlarda bile sağlam hackerlerin çökertemediği sistem yok. Sınırı olmayan, çalışma şekli diğer bilgisayarlara göre farklı olan kuantum bilgisayarların bireysel şifreleme ve güvenliğin sonunu getirecektir. Bu bilgisayarlarla bireysel şifreleme veya belirli güvenlik önlemleri ile başa çıkılamayacaktır. Bir banka nın tabi o zamana kadar var olurlar ise 2030 yılından sonra çok kolay hacklendiğini görebiliriz. Bir devletin tüm sistemlerinin çökertildiğini android tüm aletlerin bir anda durdurulduğuna şahit olabiliriz, her şeyden önemlisi yapay zekanın neler yapacağına ilk defa şahitlik edebiliriz.

Blockchain neden önemli: Binlerce hatta milyonlarca bilgisayarın bir araya gelip oluşturduğu block zincirlerinin şuan kırılması hacklenmesi imkansız olarak bakılıyor. Ben kuantum bilgisayarlarının da bu sisteme karşı boy ölçüşeceğini düşünmüyorum. Zira kuantum bilgisayarları da çıktıktan sonra madenciliğe blok zincirine hizmet edecek blockchain'de önemli görevler üstlenecektir. Milyonlarca bilgisayarın gücünün birleşmesi karşısında bir bilgisayarın hiç bir şansı yok. Böylelikle bireysel şifreleme güvenlik tarihe karışacak, devletler dahi tüm arşiv kayıtlarını blockchain'e taşımak zorunda kalacaktır. İnsanların kimlik bilgileri, pasaportları da, güvenliği ve koruması üst düzey olan blockchain'e taşınacak sınırsız sağlam bir güvenlik sağlanacaktır. Seçimler, pasaportlar, bankacılık borsacılık faliyetleri, kütüphane kayıtları aklınıza gelebilecek kayıt altına alınıp korunması gerekecek ne kadar bilgi var ise bu sistem üzerine taşınmak zorundadır. Zira kuantum bilgisayarlarının şakası yoktur. Kuantum bilgisayarları bir devrimin ötesinde bir organizmanın açığa çıkarılmasıdır. Bu organizmayı kullanmasını bilen kişilerin yeni bir süper kahramana sahip olacağını bilmemiz gerekir. Şimdi blockchain sistemi üzerinde bu kadar projenin arge altyapı çalışmalarının olmasını anlayışla karşılamayız devlet ve ülke olarak geleceğimize yatırım yapmalıyız. Son bir not tüm bunlar olursa blockchain'in motoru dediğimiz ve çarkı döndüren Bitcoinin fiyatının milyon dolarla ifade etmek herhalde şaşılacak bir mevzu olmamalı. 21.yy dijital devrimin yaşanacağı çağ olarak tarihe geçecektir.
sezyumx
Hero Member

Activity: 686
Merit: 500

Sandblock - Customer satisfaction on blockchain

View Profile
May 10, 2017, 08:23:48 PM

Onlarda süper bilgisayar varsa . Bizimde GOLEM , SONM , Elastic ve İEX projelerimiz var . Belkide onlar bizi saldırmadan biz onlara saldırırız .

The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
May 10, 2017, 08:24:44 PM

"Böylelikle bireysel şifreleme güvenlik tarihe karışacak, devletler dahi tüm arşiv kayıtlarını blockchain'e taşımak zorunda kalacaktır"

Bu cümle komple yanlış. "Post Quantum Cryptology" araştırmaları "henüz" "açık anahtar altyapısı" için bir çözüm bulamadı.

Bitcoin / blockchainlerin tamamı "açık anahtar altyapısı" ile çalışmakta (Eliptik Eğri). Bu da kuantum bilgisayarlar gerçekten yapılabildiği anda bütün kripto paraların tehtit altında olması demek.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

hhk1045 (OP)
Hero Member

View Profile
May 10, 2017, 08:34:03 PM

"Böylelikle bireysel şifreleme güvenlik tarihe karışacak, devletler dahi tüm arşiv kayıtlarını blockchain'e taşımak zorunda kalacaktır"

Bu cümle komple yanlış. "Post Quantum Cryptology" araştırmaları "henüz" "açık anahtar altyapısı" için bir çözüm bulamadı.

Bitcoin / blockchainlerin tamamı "açık anahtar altyapısı" ile çalışmakta (Eliptik Eğri). Bu da kuantum bilgisayarlar gerçekten yapılabildiği anda bütün kripto paraların tehtit altında olması demek.

Her (Aşk) Diye bir film var izlemiştim. Bir yapay zekaya aşık olan adamı anlatıyordu. Adam sonra yapay zekanın aslında onunla konuşurken aynı anda 10.000 kişiyle birden konuştuğunu aldatıldığını anlamıştı absürd ve can sıkıcı bir filmdi. İnsan zekasının aslında ne kadar da kısıtlı olduğunu yüzümüze çarpıyordu. Burada kuantum bilgisayarları yapay zekanın önünü açacağından bahsediliyor. Şimdi bakıyorum her şey internete dökülmüş hastane kayıtları, mali kayıtlar, tüik verileri, rezervasyonlar. Tüm bu sistemin günümüz bilgisayarlarından milyon hatta yüzlerce milyon kat güçlü olacağı söyleniyor blockchain ve kripto paraların bir şansı yoksa şuan ki devlet bankacılık sistemini çöp hatta ceset görebiliriz.
graviteta
Sr. Member

Activity: 415
Merit: 250

View Profile
May 11, 2017, 12:53:00 AM

çok iyi bir yazı
bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

quantum bilgisayara en yakın şuan googleın d-wave projesi var diye biğliyorum. dikine bir işlemcisi var. görüntüsü bir fuze gibi

gelecek çok fantastik olacak

▄▄▄                                          ███                ▄▄▄     ███
███                                          ███               ▐███▌    ███
███                                          ███                ▀▀▀     ███
███        ▄███████▄   ▐███▄█████▄     ▄▄███████ ▄▄███████▄▄    ███   ███████▄
███       ████▀  ████  ▐████▀▀████▌   ████▀▀██▀▄████▀▀▀▀▀███▌   ███   ▀▀███▀▀▀
███      ▐████▄▄▄████  ▐███    ███▌  ████    ▄████▀▄█▌   ▐███   ███     ███
███      ▐███▀▀▀▀▀▀▀▀  ▐███    ███▌  ███▌   ████▀▄███▀   ▐███   ███     ███
███       ████▄    ▄▄  ▐███    ███▌  ████▄   ▄█████▀▄█   ████   ███     ███▄ ▄▄
▀████████  ▀████████▀  ▐███    ███▌   █████████▀▀  ████████▀    ███     ▀█████▀

ALL YOU NEED IS LOAN

▄▄██████▄▄
       ▄▄██████████████▄▄
    ▄▄████████████████████▄▄
 ▄████████████████████████████▄
████████████▌  █████████████████
████████████▌  █████████████████
███████▀▀      ███▀      ▀██████
██████   ▄██▄▄▀▀  ▄▄▄██▄   █████
█████▌  ████    ▄▀  ████   █████
█████▌  ▐███▄▄▀▀  ▄▄████   █████
██████   ▀▀▀   ▄▄█▀  ▀▀   ▄█████
████████▄▄▄▄███████▄▄▄▄▄████████
▀██████████████████████████████▀
   ▀▀███████████████████████▀▀
      ▀▀████████████████▀▀
          ▀▀▀██████▀▀▀
markyminer
Hero Member

Activity: 532

View Profile
May 11, 2017, 05:19:44 AM

Belki sistemi. Çökertmek yerine sistemi besleyecek ve maliyetin Mello bir kısmını çıkartmak için madencilik yapacaklar eğer madencilik yaparsa bu bilgisayarlar tüm ağ ödülünü alabilir gibi duruyor. Hatta belkide tüm coinleri aynı anda kazıp coinlerin merkez bankası yada darphanesi konumuna gelebilir.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
.JINBI..

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
.
...T H E   G O L D E N   I C O...
.────────     WHITEPAPER     ────────.
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
May 11, 2017, 05:46:42 AM

Belki sistemi. Çökertmek yerine sistemi besleyecek ve maliyetin Mello bir kısmını çıkartmak için madencilik yapacaklar eğer madencilik yaparsa bu bilgisayarlar tüm ağ ödülünü alabilir gibi duruyor. Hatta belkide tüm coinleri aynı anda kazıp coinlerin merkez bankası yada darphanesi konumuna gelebilir.

Bitcoin Quantum resistant. Bu yuzden israrla her islem icin farkli adres kullanin deniyor.
Quantum bilgisayarlar eliptik egride basarili olmasi icin binlerce qubit islem gucu gerek, en iyimser tahminlerle bile 2030-2040 yili ongoruluyor 1000 qubit icin. Diyelim ki quantum bilgisayarlar bunu kiracak guce eristi, bunun icin sizin yaptiginiz islemin ilk bloga yazilmasindan evvel bu kirma isleminin gerceklesmesi lazim ki basarili olunabilinsin. O gunler geldiginde kimse buyuk rakamlari tek bir adreste toplamayacak zaten topluluk her gecen gun bilincleniyor. Ozetle Quantum bilgisayar blok zincirini kirabilecek zamana geldiginde astari yuzunu gececeginden kimseler bunun icin ugrasmaz, o gun geldiginde gunumuzdeki musluklardan toplanan sakiz parasi bile etmeyen bir ugras icin digip binlerce dolar asic cihaz almak gibi olacaktir durum.
The Young Turk
Legendary
*

View Profile
May 11, 2017, 03:30:14 PM

Bitcoin Quantum resistant. Bu yuzden israrla her islem icin farkli adres kullanin deniyor.
Quantum bilgisayarlar eliptik egride basarili olmasi icin binlerce qubit islem gucu gerek, en iyimser tahminlerle bile 2030-2040 yili ongoruluyor 1000 qubit icin. Diyelim ki quantum bilgisayarlar bunu kiracak guce eristi, bunun icin sizin yaptiginiz islemin ilk bloga yazilmasindan evvel bu kirma isleminin gerceklesmesi lazim ki basarili olunabilinsin. O gunler geldiginde kimse buyuk rakamlari tek bir adreste toplamayacak zaten topluluk her gecen gun bilincleniyor. Ozetle Quantum bilgisayar blok zincirini kirabilecek zamana geldiginde astari yuzunu gececeginden kimseler bunun icin ugrasmaz, o gun geldiginde gunumuzdeki musluklardan toplanan sakiz parasi bile etmeyen bir ugras icin digip binlerce dolar asic cihaz almak gibi olacaktir durum.

Eliptik eğri bitcoin'de "işlem imzalarken" kullanılıyor. Yani "bitcoin sahipliği"nde kullanılıyor.
Özel anahtarın kırılması söz konusu kuantum bilgisayarlarla, blokların bulunması vs değil. Düşünün satoshi'nin btc adreslerini tek tek kırdığınızı.

Kaldı ki simetrik şifreleme algoritmaları bile fazla dayanıklı değil kuantum bilgisayarlara.

███████                   
                                        ███████      ██████         
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
██████████████                       
████████████████                       

.xx-coin.io.

Peao
Legendary
*

Activity: 1320
Merit: 1001

View Profile
May 11, 2017, 05:28:11 PM

şu an bile tehdit söz konusu aslında her alanda var. bu zincirlerin içindeki hazineyi kim bulmak istemez. BTC ve altcoinler gelişip global olarak kendilerini kabul ettiren bir sistem haline gelirse önemli bir yer edinir. bunun üst düzey güvenlik önlemleri alarak korunması durumunda nasıl şimdi bilgisayarı bilgisayar koruyorsa (programcıların geliştrdiği kodlarla).

gelecek yüzyılda da bunu yapacak kuantum olur, süper bilgisayarlar olur yapay zeka ile programlanmış güçlü sistemler geliştirilecektir.
hiç kuşkusuz burada yapay zeka ve süper bilgisayarlar üzerine geliştirilen projeler değerini artıracaktır. hayatımızın kolaylaşmasını sağlayacak Teknolojik gelişmelerin devam etmesi için bu tür projelere destek vermeliyiz.

forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
May 12, 2017, 10:47:17 PM

evrim filmini hatırlattı soru
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
May 14, 2017, 09:28:26 PM

Kuantum bilgisayarların neler yapabileceği konusunda videolar izledim ve çok hızlı bilgi alma (hızlı derken ışık hızında ) bir video da anlatıyordu eğer gerçekten kuantum bilgisayarlar devreye girerse tabletler telefonlar aklınıza ne geliyorsa tüm bu toplanılan verileri 3 -4 gün içerisinde toplayabiliyor bu manyak bir şey bunu düşünce Bilockchain gibi yerler ve bunlardan daha çok güvenlik gereksinimi yapan yerlerin daha üstün koruma yolları arayışına geçeceğine düşünüyorum!
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476

View Profile
May 14, 2017, 09:45:09 PM

Kriptocular olarak, Quantum bilgisayarlardan bizim pek korkmamamız lazım aslında. Başında geliştirici ekibi olan her proje kendini Quantum pc resistansı geliştirebilir. Atıl projelerin sonu olur ama
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 15, 2017, 09:03:13 AM

pc nin ilk kulanımına başlandığında şu anda ki işlemci güçleri düşünülse herhalde onlarda aynı tedirginliğe sahip olurlar dı veya olmuşlardır. Böyle bir teknoloji hayatımıza gökten zenbille inmeyecek bir süreç yaşanacak bu süreç içinde her kurum her proje yenilenen teknoloji karşısında bir pozisyon alacak. Yeni yeni algoritmalar , yöntemler geliştirecek. yani herkes aynı silah ile silahlanacak. Ok ve kılıçların olduğu dönemde nasıl ki barutun icadıyla bazı şeyler değişmiş bu konuda da aynı şeyler olacak zamanla oda hayatımızın bir parçası olacak belki evimizde ki normal pc ler yerine kuantum bilgisayarları kullanacağız.

Bu ne zaman tehlikeli olur derseniz ; Şu anda biri bunu icat etmiş ve kimseden habersiz kullanıyor ise işte o zaman sıkıntı çünkü buna hiç kimse hazırlıklı değil.
hhk1045 (OP)
Hero Member

View Profile
May 15, 2017, 09:35:16 AM

pc nin ilk kulanımına başlandığında şu anda ki işlemci güçleri düşünülse herhalde onlarda aynı tedirginliğe sahip olurlar dı veya olmuşlardır. Böyle bir teknoloji hayatımıza gökten zenbille inmeyecek bir süreç yaşanacak bu süreç içinde her kurum her proje yenilenen teknoloji karşısında bir pozisyon alacak. Yeni yeni algoritmalar , yöntemler geliştirecek. yani herkes aynı silah ile silahlanacak. Ok ve kılıçların olduğu dönemde nasıl ki barutun icadıyla bazı şeyler değişmiş bu konuda da aynı şeyler olacak zamanla oda hayatımızın bir parçası olacak belki evimizde ki normal pc ler yerine kuantum bilgisayarları kullanacağız.

Bu ne zaman tehlikeli olur derseniz ; Şu anda biri bunu icat etmiş ve kimseden habersiz kullanıyor ise işte o zaman sıkıntı çünkü buna hiç kimse hazırlıklı değil.

Elbette bir çok hazırlık olacaktır. Ancak insanoğlu'nun klasik ben herşeyi bilir ve üstesinden gelirim egoistliği bizi bitireceğini düşünüyorum. Kuantum bilgisayarları okuduğum gibi ise onlarla nod32 yükleyip baş edemezsiniz ve tüm güvenlik önlemlerini aldım diyemezsiniz. Nasıl ki savaşta zeki bir insan ile belinizde sadece silah taşıyarak baş edemiyorsanız bu da öyledir. Karşınızda klasik bilgisayar yok onlardan milyon kere milyon kat güçlü insan gibi olasılıklı düşünebilen, yaratabilen bir zeka olacak. Bu tür bir canavarla, üniversiteli bilgisayar mezunlarının yazdığı yazılımların baş edebileceğini düşünmüyorum. Bize çok daha fazlası lazım olacak. İnsanoğlu çok ciddi sınava doğru gidiyor belkide tarihinde ilk kez yaratılacak yapay zekaya karşı, bilgisayarlarla ittifak yapmak zorunda kalabilir. Geleceğe adım olan Blockchain yüksek güvenirlikli ilk ciddi projedir. Bu proje binlerce bilgisayarın bir araya gelip oluşturduğu güvenlik zinciri sayesinde şuan kırılamaz bir yapıdadır. Kuantum bilgisayarlarının bu güvenlik zincirine karşı neler yapacağını  zaman gösterecek.
The Young Turk
Legendary
*

View Profile
May 15, 2017, 05:06:16 PM

Kriptocular olarak, Quantum bilgisayarlardan bizim pek korkmamamız lazım aslında. Başında geliştirici ekibi olan her proje kendini Quantum pc resistansı geliştirebilir. Atıl projelerin sonu olur ama
Grin Grin
kalgon da kullansın mı resistans geliştirenler?
kuantum pc resistansın bitcoini nasıl koruyacak biraz açıklar mısın lütfen? Çok merak ediyorum Smiley

███████                   
                                        ███████      ██████         
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
██████████████                       
████████████████                       

.xx-coin.io.

tristan1960
Full Member

Activity: 217
Merit: 100

View Profile
May 16, 2017, 06:02:52 PM

Grin Grin
kuantum pc resistansın bitcoini nasıl koruyacak biraz açıklar mısın lütfen? Çok merak ediyorum Smiley

Hahahahaha kilit soru cidden.  Cheesy
valley365
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1003

View Profile
May 22, 2017, 07:12:51 PM

Grin Grin

Bakınız: Rezistans yazmak istemek ?

Bakınız: Bitcoin' in ilk release edildiği tarihte, bugünkü teknoloji mevcut olsaydı neler olurdu? Onu düşünmek.
The Young Turk
Legendary
*

View Profile
May 23, 2017, 03:55:11 PM

Grin Grin

Bakınız: Rezistans yazmak istemek ?

Bakınız: Bitcoin' in ilk release edildiği tarihte, bugünkü teknoloji mevcut olsaydı neler olurdu? Onu düşünmek.
Şu anki teknoloji (transistör tabanlı asicler) 2009 yılında olsaydı bitcoin'e hiçbir şey olmazdı.
Sadece 2 haftalık diff retarget süresi çok hızlı blok kırılacağı için 1 güne falan düşerdi o kadar.
Zorluk bir anda şu anki seviyelere geleceği için sadece btc arzı 2 hafta heriye düşmüş olurdu.
Şu anki teknoloji ile eliptik eğriyi kırabiliyor musun? HAYIR.

███████                   
                                        ███████      ██████         
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████