Bitcoin Forum
May 21, 2024, 12:19:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kısa Vadeli Kazanç mı, yoksa Uzun Vadeli mi  (Read 2343 times)
taner32 (OP)
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 253

View Profile
May 15, 2017, 06:47:17 AM

Merhaba Arkadaşlar,

Kafama takılan bir soruyu sizlere danışmak istiyorum. Coin borsası hızlı iniş, çıkışlar gösteriyor. Sizce kazanmak için kısa vadeli mi bakmak lazım, yoksa uzun vadeli mi?

Kendi örneğimi vermek istiyorum.

WAVES alım satımında geçen hafta 6300-6800 satoshi grafigi arasında gitti geldi. düşükten alıp, yüksekten satmada 0.1 btc ile kazanç 0.025 btc (toplam 3 günlük) gün içinde iki üç sefer alım yapıp, satıldı. bugün WAVES baktıgımızda 7600 civarlarında.

düşünceleriniz nelerdir? kısa vadeli kazançlar mı yoksa uzun vadeli mi, yoksa ortaya karışık bir şeyler mi yapmak lazım.
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
May 15, 2017, 06:58:18 AM

Küçük yatırımcı için uzun vade daha mantıklı
10BTC gibi ortalama bir sermaye için al sat da yapılabilir uzun vade de, %1 bile kazansan 10BTC ile 0.1BTC yapar ki bu günlük/haftalık tatmin edici bir miktar.
100+ BTC içinse kısa vade daha mantıklı
Kendi fikirlerim ve yatırım düşüncelerimdir, tavsiye değildir Smiley

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
fkod
Sr. Member

Activity: 594
Merit: 252

View Profile
May 15, 2017, 07:24:12 AM

Bu herkesin kendi psikolojik yapısına (sabırlı/sabırsız, evhamlı/soğuk kanlı, takıntılı/esnek, hayalci-duygusal/gerçekci vs. insani zaaflarından ne kadar arınmış olması durumu) ve trading bilgisi, yeteneği, tecrübesine göre değişir. Sistem / kasa bilgisi ve yönetimi ve onları disiplinli bir şekilde uygulamayı başarmak kaç babayiğidin işi olabilir. Eğer bir kişi sürekli istikrarlı bir şekilde genel toplamda kazançlı olarak kısa vadeli kazancı başarabiliyor ise o kişinin trading konusunda insanların %5-10 luk kısmına giren üstün yetenekli olduğuna inanırım.

Uzun vade ise sağlam projeleri çöplerden ayırmak doğru seçim ve nasip. O vadenin uzunluğu da ölçülebilir değil tabi bilmem kaç ay veya bilmem kaç yıl. Piyasanın geleceği, değişecek dengeler kesin bilinmez malum ama öngörü yeteneği başarıyı artıracak faktör olur.

Bana göre uzun vade candır.

Sevdiğim bir söz vardır. "Hangi yolu seçtiğiniz önemli değil. O yolda yürümeyi başarabiliyorsanız o yol sizin için doğrudur"
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
May 15, 2017, 08:04:44 AM

yatırım tercihleriniz başarılıysa, uzun vadeli yatırımla daha fazla kazanırsınız normalde. örneğin LTC 4 dolardan 30 dolara geldi. belkide bu sene sonunda 100 dolar olacak. eminim kısa vadeli bir çok yatırımcı daha 10 dolar olmadan satıp büyük bir fırsatı kaçırdı, çünkü sonrasında fiyat yükseldiği için tekrar giriş yapamadılar.

ama şu anki piyasada altcoin fiyatları şişmiş gibi geliyor bana. o yüzden altcoin fiyatları iyice dalgalanmaya başladı. altcoin alım satımı konusunda tecrübe sahibiyseniz, şu anki ortamda kısa vadeli alım satımlar daha fazla kazandıracaktır gibi geliyor bana. değilseniz uzun vadeden şaşmayın derim.

Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
May 15, 2017, 01:31:42 PM

Doğru analiz ve haberleri takip edebiliyorsanız ; giriş ve çıkış noktalarını doğru olarak seçebiliyorsanız kısa vade iyidir. Bilemiyorsanız tabiki uzun vade her zaman kazandırır.
Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
May 15, 2017, 01:37:42 PM

Kısa vadeli işlemler uzuna göre çok daha detaylı araştırma ve analiz gerektirir. Grafik analizi, proje takibi updateler hacim değişiklikleri vs bunların hepsine yoğunlaşabiliyorsanız, projenin coin dağılımı, bot hareketlerini takip edebiliyorsanız veya birileri takip edip size tuyo veriyorsa kısa vadede kazanç mümkün. Bunun harici kısa vade için pozisyon alanlar kumar oynuyordur
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 15, 2017, 01:39:26 PM

Her ikisi fakat acemi trader için kısa vadeli kazanç çok riskli bu piyasa normal piyasaya benzemiyor.
Panik satışı denilen bir şey var 1 aylık birikiminizi 5 dakika süreyle kaybedebilirsiniz Smiley En iyisi beklemek beklemek beklemek.
Bu piyasanın altın kuralı sabır..
tayfundeniz
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 296

View Profile
May 15, 2017, 03:59:11 PM

Her ikisi fakat acemi trader için kısa vadeli kazanç çok riskli bu piyasa normal piyasaya benzemiyor.
Panik satışı denilen bir şey var 1 aylık birikiminizi 5 dakika süreyle kaybedebilirsiniz Smiley En iyisi beklemek beklemek beklemek.
Bu piyasanın altın kuralı sabır..
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.Satarken karını alıp çıkmak.Ve beklemek düştüğünde tekrar almak.Panik haline kapııldığında yüksekden girip düşüşe geçtiğinde daha çok düşmeden satayım derken sermaye kuşa dönmüş olabilir.Sabır ve uygun anı kollamak.Düşük iken girmek yükseldiğinde satmak ve sabır üçü altın kural.
Red John
Full Member

Activity: 163
Merit: 100

View Profile
May 17, 2017, 09:26:33 AM

Ben 1 yıldan uzun süredir bu işin içindeyim fakat gala al-sat kısmına geçemedim, ne o kadar vaktim var ne de piyasaya iyi derecede hakim oldugumu düşünmüyorum. Yeni başlayanlar için tabiki uzun vade daha mantıklı
saulzaents
Hero Member

Activity: 560
Merit: 501

View Profile
May 17, 2017, 11:26:52 AM

al sat biraz zahmetli bi iş. iyi analiz yapmak lazim elinizdeki miktar da iyiyse kaybetme riskini göze almaniz lazim öncelikle sonra üzülmemek adina. uzun vadeli işte sabir gerekli aldiginiz fiyata koydugunz miktar 1 ay içerisinde gözünüzün önünde %30 erirken öyle bakarsiniz sonra bundan hayir gelmez cikayim bari dersiniz o zararla cikar ertesi günü %70 arttigini görünce yine canınız sıkılır. bende uzun vadeciyim sorarsan ama ne kadar uzun 1 en fazla 1.5 ay.. gerekli kar miktarini yakalayinca da cikarim.. grafik okurum iyi yorumlarim anlarim bu işlerden derseniz eğer kısa vade de şans denenebilir ama şahsen biraz anliyor olsam kesinlikle denerdim.
so_handsome
Member
**

Activity: 69
Merit: 10

View Profile
May 17, 2017, 04:56:16 PM

altcoinlerde volatilite cok yuksek gun ici cok iyi alim satim firsati veriyor. Ben gelecek vaadeden 1-2 coine uzun vade yatirim yaparim digerlerini al sat yaparak bekledigim kâri gorunce cikarim.
ap3311
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 300

View Profile
May 17, 2017, 06:24:52 PM

yani kazanç olduktan sonra bence cok önemi yok aslinda Smiley bence sizin de öyle olsun derim sonucta bu işi biz yapiyoruz al sat vs tamam da adamlar oynuyor her türlü ripple da gördük adamlar yeri gelince fişi dahi çekebiliyor. o yüzden kısa vadede aslinda  sanki biraz riskli gibi bi fiyattan aliyosun sonra başliyosun izlemeye az aşaği doğru kafayi eğdimi hoop korku basiyor hele bide yüklü girildiyse off stresi gör. ama uzun vade de biraz rahat olunabiliyor  bu hafta olmadi haftaya olmadi diğer ay vs diye zaman sayar beklersin. bol kazançlar herkese.

⚫▶      BUILDERIUM 
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Creating the future you desire, one bid at a time

██
    ██
    ██
    ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
YOUR RELIABLE PLATFORM FOR SKILLED &
QUALITY CONSTRUCTION CLIENTS & CONTRACTORS

██
    ██
    ██
    ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██
█  ██

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄██████████▀▀▀▀██████▄
▄█████████▀     ███████▄
▄██████████   ███████████▄
█████████▀▀   ▀▀██████████
█████████       ██████████
███████████   ████████████
███████████   ████████████
▀██████████   ███████████▀
▀█████████   ██████████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄████████████████████▄
▄██████████████▀▀▀█████▄
▄█████ ▀███████     ▀▄███▄
██████   ▀▀█▀▀      ▄█████
███████              █████
████████             █████
█████████▄          ██████
▀████████▀        ▄██████▀
▀███▀▀        ▄▄███████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀

▄▄████████▄▄
▄████████████████▄
▄████████████████████▄
▄████████████████▀▀▀███▄
▄███████████▀▀▀      ████▄
██████▀▀▀       ▄    █████
███▄         ▄█▀    ██████
██████▄    ▄█▀      ██████
█████████▄█▀       ███████
▀██████████  ▄     ██████▀
▀█████████ ███▄  ██████▀
▀████████████████████▀
▀████████████████▀
▀▀████████▀▀
Whitepaper
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
JOIN AIRDROP

MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 17, 2017, 07:07:30 PM

Bu tamamen sizin hedeflediğiniz şeye bağlı. Sizin hedefiniz zaman bağımsız bir kazanç ise hangi vadede kazanacağınızın bir önemi yok, ama kazanç bağımsız sürdürülebilir bir gelir ise zaten olaya uzun vadede bakmak gerek.

Ama sormak istediğiniz asıl şeyin cc piyasalarının hangi vadede daha performanslı olduğu ise ki bunu sormaya çalıştığınızı düşünüyorum, kendi içinde onlarca yatırım seçeneği olan bir piyasadan bahsediyoruz. Her bir aracın kendine has getiri oranı ve yine kendine has vadesi var.

Olay bazında detay bakmak piyasa geneli ile ilgili fikir vermez. Örneğin zamanında ben çok kısa bir vadede whitecoinden 5 BTC civarı bir gelir elde etmiştim. Uzun vadeli 3 BTC'lik alıp kenara attım. Coin çöp oldu. Bir sürü litecoin mine edip bir sürü de kenara atmıştım. Anca bu aralar maliyetime kadar yükselebildi. Deneme için TL bazında aldığım ilk BTC'lerim x20 kazandı.

Şu an için yapılacak tek bir şey var bence. Eğer kişi cc olayına inanıyorsa, BTC birikimini arttırması gerekli. Yok hayır inanmıyorsa TL bazında kar edip güzel anılar biriktirmesi yeterli olur.

Ama bu soruyu burada sormamış olsaydınız ve soru şu şekilde olsaydı: "Yüksek volatiliteli bir piyasada yatırım yapacağım, stratejim ne olmalı?" Her 100 traderın 99'u "karını al çık" derdi.
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
May 17, 2017, 08:05:39 PM

sabırlı olup uzun vade beklemek getirisi daha yüksek olur.

günlük al sat da; 10 kere kazanırsın ama 1 kere kaybdeince o 10 kere kazandığını götürür. boşuna uğraştığınla kalırsın. stresi siniri de cabası. piyasalar çok oynak. bir haberin söylentisi bile fiyatı 6x 7x lere çıkarabiliyor. çoğu zaman o kadar anlık takip etmek mümkün olmuyor.

o yüzden her zaman uzun vade iyidir.
jmalkovich
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
May 17, 2017, 09:34:40 PM

%10000 olan coinleri görünce kısa vadeli oynamayı bıraktım beklesin dursun bi yere kaçmıyor.
Tabi ihtiyacınız olmayan parayı yatırdığınız sürece  Wink

retail.global

◣  FACEBOOK
◣  TWITTER
◣  TELEGRAM
◣  MEDIUM
taner32 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 18, 2017, 11:28:46 AM

kısa vade, uzun vadeli işler tabiki biraz farklı oluyor.

waves üstüne örnek verirsem 40k civarlarında alıp bekleseydim 80k olacaktı ama kısa günün karı diye alıp-satımlarla küçük kar ettim. tamamen psikolojik ve piyasayı takip etme galiba. bazı coinleri takip etmek lazım, kendilerini belli ediyorlar.
desperado596
Member
**

Activity: 95
Merit: 10

View Profile
May 18, 2017, 02:22:12 PM

bence al sat .
taner32 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 18, 2017, 02:53:07 PM

uzun vadeden kasıt sizce nedir?

1 ay mı? 3 ay mı? yoksa bitcoin artacak diye 2020 yi beklemek mi lazım.
Account Supplier
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 252

View Profile
May 18, 2017, 07:26:28 PM

Hedefinize göre değişir. Eğer hedefiniz 6 ay içerisinde bir araba almaksa, kısa vade.
Ama yok ben X yaşımda erken emekli olup dünyayı gezceğim diyorsanız 3-5 yıllık kalkınma planı (uzun vadeli).

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
      ██            ▀▀███▄▄
    ██                  ▀███▄
   █       ▄▄  ▄▄         ████
  █        ██  ██          ████
 █       ███████████        ████
█        ███████████         ████
█        ████                █▀ ▀▌
█        ██████████           ▄█▄
█        ██████████          ████▌
█        ████               ▐████
 █       ███████████        ████
  █      ███████████       ████
   █       ██  ██         ████
    ██     ▀▀  ▀▀       ████▀
      ██            ▄▄████▀
        ▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀▀▀▀
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
▄███▄
███████████████████████
██                   ██
██ ░███████████████░ ██
██                   ██
▀███ ░███████████████░ ███▀
▄  ▀█                   █▀  ▄
██▄    ███████████████    ▄██
████▄                   ▄████
██████▄               ▄██████
████████             ████████
██████▀  ▄██▄   ▄██▄  ▀██████
████▀  ▄██████▄██████▄  ▀████
██▀  ▄█████████████████▄  ▀██

WHITEPAPER
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
██▄     ███████     ▄███
████     █████     █████
████ ▌    ███▌     █████
████ █     █▌ ▐    █████
████ ██      ▐█    █████
████ ███    ▐██    █████
███▀ ▀███   ███    █████
█▀     ▀██ ██▀      ▀███
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
█████████████▀    ▀█████
██░▀████████▌      ▀████
██░   ▀████▀        ▀███
██                 █████
███                █████
█████              █████
██████           ▄██████
█████▀         ▄████████
███▄▄      ▄▄███████████
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
████████████▀▀    ▐█████
███████▀▀     ▄▀  ▐█████
███▀▀       ▄▀    ██████
██░       ▄▀      ██████
████▄▄  ▄▀       ███████
████████▄        ███████
█████████        ███████
██████████ ██▄▄ ████████
████████████████████████
.██████████████████████
ofergul
Full Member

Activity: 209
Merit: 100

View Profile
May 18, 2017, 09:22:51 PM
Last edit: May 18, 2017, 09:59:09 PM by ofergul

aralıktan beri altcoin tutanlar ortalama 5x-10x yaptılar, günlük alsatla bunu yaptıgını idda eden var mı bilmiyorum ama özellikle son dönemde uzun vade çok karlı gözüküyor.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: