Bitcoin Forum
May 09, 2024, 05:35:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Sıkışan Bitcoin ödemelerini anında çözmenin yolu  (Read 4642 times)
niko83 (OP)
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
May 16, 2017, 03:41:18 PM
Last edit: May 16, 2017, 07:51:42 PM by niko83

Bitcoin ödemeniz sıkıştıysa çözmek çok basit. Bitcoin çekirdeğinde ödemelerini işleyen bazı havuzlarda? child-pays-for-parent diye bir özellik var. Yani yaptığınız işlemin "çocuklarından" herhangi biriyle yüksek ücretli bir işlem daha yaparsanız zincirleme olarak iki ödemeyi birlikte geçirebilirsiniz. Çok karışık mı anlattım? Aslında çok basit. Bir işlemin output kısmında bulunan adreslere child, çocuk, deniyor.

Ödemeyi gönderirken dikkat etmedim, blokchain.info düşük bir ücretle yollayıvermiş. Tabi ödeme sıkıştı.
Hesapta kalan bakiyeyi kendime ait başka bir hesaba yüksek bir ücretle transfer ettikten sonra ilk blokta iki işlem birden onaylandı.
Aslına bakarsanız aynı şeyi iki kere yaptım. Önce 3 küsür USD ücret verdim, sonra dedim ya herro ya merro, 7-8 dolar bastım. Anında görüntü aldım.

Ben ödemeyi alan taraftan parayı tekrar harcamasını rica etmiştim çünkü yaptığım işlemdeki tek "child"ın onun adresi olduğunu zannediyordum. İşlem detaylarına bakınca, ödemeyi yapan hesabın da alan hesabın da teknik olarak "child" olduğunu fark ettim. Yani her iki taraf da, alan da veren de bu işlemleri hızlandırabilir, tabii söz konusu "child" adreslerde işlemleri hızlandıracak kadar bakiye varsa.

Umarım yeterince açık anlatabilmişimdir.

* İlk transferde 0.0009816 BTC ücret ile 0.1521 BTC yolladım: https://blockchain.info/tx/b6e7d902cebf7e58097e363c0d31ab766657e757813b28097549f195033ba744?show_adv=true
Gördüğünüz gibi yollayan hesapta 0.00407523 BTC kaldığı için, işlemin bakiyesi, parayı yollayan adrese geri yollanıyor. Yani parayı yollayan ve parayı alan her iki adres de "çocuk" haline geliyor.

* İşleri hızlandırmak için 0.0015 BTC ödeyerek kendime yaptığım ikinci transfer: https://blockchain.info/tx/a5ae3d5ff0054388542d28cebac6c8698d296ffa298b59789d374de46f92e89e?show_adv=true
Bunu yapınca toplamda byte başına ücret olarak normal bir seviyeye gelmiş oldum.

* Sonra işler hemen yürüsün diye 0.0045 BTC ücretle bir transfer daha yaptım ve ilk bloğun blok zincirine eklenmesini beklemeye başladım: https://blockchain.info/tx/5d8f5b17c030a350ab1e005a38aaf672b3dd98e546905f17cf2c6d488780270a
2-3 dakika sonra işlem ilk blokta onaylanıverdi.

Adresleri incelerseniz tüm işlemlerin zincir gibi birbirine bağlı hesaplarla yapıldığını görebilirsiniz. Bu yöntemi kullanartak binlerce sıfır ücretli işlem yapmak ve ardından tek seferde tümünü onaylatmak mümkün.

Dipnot: Admin bir zahmet bu başlığı münasip bir yere taşırsa insanlar istifade ederler. Burada gazete haberi gibi durdu, olmadı sanki. Geçenlerde vatandaşın biri 3-4 BTC için yardım istiyordu ama neredeydi bulup cevap yazamadım. Belki de halen bekliyordur.

EN DİP NOT: Bahşişleri 1Niko83AnexWVJ38AbcAv5QVkgfeUyg1DT adresine yollayabilirsiniz.  Wink
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715276152
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715276152
Reply with quote  #2

1715276152
Report to moderator
sebastianpenguen
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 250

View Profile
May 16, 2017, 04:26:42 PM

Çok enteresan bir konu herkesin bunu okuması şart. Ama ücretler baya baya fazla onu çok net belirtmek lazım. O kadar zengin değiliz henüz yahu naptınız...
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 16, 2017, 04:42:20 PM
Last edit: May 16, 2017, 05:52:07 PM by niko83

Çok enteresan bir konu herkesin bunu okuması şart. Ama ücretler baya baya fazla onu çok net belirtmek lazım. O kadar zengin değiliz henüz yahu naptınız...

Karşı tarafın ihtiyacı var diye alışverişte epey indirim elde etmiştim. Ödemeyi böyle elime yüzüme bulaştırmam çok amatörce olacaktı.

Buna izin veremezdim.  Cool
Yunuyunuyun
Member
**

Activity: 93
Merit: 14

View Profile
May 16, 2017, 07:44:41 PM

Shocked
Yöntemi en kısa sürede deniyeceğim. Bir de kendi gözlerimle göreyim. Dediğininiz gibi "bu yöntem ile sıfır ücretli işlem yapmak ve ardından tek seferde tümünü onaylatmak" oldukça mümkün ki bu müthiş bir bilgi oldu benim için.
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 16, 2017, 07:49:52 PM
Last edit: May 16, 2017, 09:25:22 PM by niko83

Shocked
Yöntemi en kısa sürede deniyeceğim. Bir de kendi gözlerimle göreyim. Dediğininiz gibi "bu yöntem ile sıfır ücretli işlem yapmak ve ardından tek seferde tümünü onaylatmak" oldukça mümkün ki bu müthiş bir bilgi oldu benim için.

İşlemler zincirinin madenciler tarafından ilgi görmesi için eninde sonunda işlemlerin "kümülatif" ücretini ödemek zorunda kalacaksınız ama evet, teorik olarak bunu yapmak gayet mümkün. Hatta bu teknikle hekzadesimal Sudoku bulmacası hazırlayıp, ipuçlarını birleştirenin ödülü kendi kendine alacağı bir yarışma düzenlemek bile "teorik olarak" mümkün. Your mileage may vary.

"Ne kadar altın kalpli iyi bir insanmış yeaa işimi çözdü" diye bir duygu seli yaşarsanız hemen 1Niko83AnexWVJ38AbcAv5QVkgfeUyg1DT adresine bahşiş yollamanızda hiçbir sakınca yok.   Cool
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 17, 2017, 04:11:13 PM

Bu yöntemin işe yaradığını bir kere daha teyit ettim. Child-Pays-For-Parent, kısaca CPFP olarak bilinen bir uyarlama. Bitcoin çekirdeğinde olan bir özellik değil, bazı havuzların ticari kaygılarla uyarladıkları bir bonus gibi düşünebilirsiniz. Ucunda iyi bir ödül olan zincirleme işlemleri tespit edebilen bir yazılım kullanıyorlar, olay bundan ibaret. Dün "zincirleme binlerce işlem" falan dedik ama her yazılımın sınırları olduğunu unutmamak gerek.
gorki
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
May 18, 2017, 12:10:04 PM

niko83 hocam bana yardım edebilirmisin. blockchainden koinim hesabıma btc yolladım ama 48 saat oldu daha geçmedi.doğrulanmamış işlemlerde bekliyor. Acemiliğime geldi ücretide değiştirmeden ve yükseltmeden olduğu gibi bırakarak göndermiştim.Dediğin açıklamaları okudum yapmayada çalıştım ama olmadı. muhtemelen yanlış yaptım. dün kendi blockchain adresimden arkadaşın blockchain adresine btc yolladım yüksek ücretle sonra tekrar arkadaşın hesabından kendime attım yüksek ücretle, bu btc lerde sorun olmadı ulaştı ama koinime yaptığım ilk işlemim hala doğrulanmamış olarak bekliyor. Durumum da acil olduğu için sabredemiyorum. Senin dediğin gibi yapmak için konimdeki aynı hesabamı gönderim yapmam lazımdı?
lastguard
Full Member

Activity: 125
Merit: 100

View Profile
May 18, 2017, 06:54:42 PM

bitcoinin sıkışması denince aklıma hep düğünde "bıçak kesmiyor abiii" diyen garson geliyor , aslında teknik olarak çokta yanlış değil at bahşişimi yapayım işini diyor minerlarda. buda böyle bir anımdır..

ignorance is bliss.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
May 18, 2017, 07:10:50 PM

CPFP (Child Pays For Parent)
Çocuk ebeveyni için ödeme yapar işlemini aktarmışsınız detaylı olarak.

Burada unutulmaması gereken bir püf nokta var: Onaylanmamış miktarları harcarken yaptığınız zincir işlemlerin toplam boyutunu da hesaplayın.
Örneğin ilk işlem 200 byte, ikinci işlem 400 byte, son işlem 200 byte olacaksa toplamda 800 byte'lık bir işlem ücreti ödeyin. byte başı 250 satoşi ise ortalama 800*250 = 250k satoşi yani 2.5 mbtc ödeyin son işlemde.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
May 19, 2017, 01:22:46 PM

ben bekliyim en iyisi Smiley . Bunları yapana kadar yatıp uyurum. Şaka bir yana böyle püf noktalarının paylaşılması Türkçe kaynak ve ilerde acil ihtiyacı olan arkadaşlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Klavye ne sağlık.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

View Profile
May 19, 2017, 07:38:29 PM

niko83 hocam bana yardım edebilirmisin. blockchainden koinim hesabıma btc yolladım ama 48 saat oldu daha geçmedi.doğrulanmamış işlemlerde bekliyor. Acemiliğime geldi ücretide değiştirmeden ve yükseltmeden olduğu gibi bırakarak göndermiştim.Dediğin açıklamaları okudum yapmayada çalıştım ama olmadı. muhtemelen yanlış yaptım. dün kendi blockchain adresimden arkadaşın blockchain adresine btc yolladım yüksek ücretle sonra tekrar arkadaşın hesabından kendime attım yüksek ücretle, bu btc lerde sorun olmadı ulaştı ama koinime yaptığım ilk işlemim hala doğrulanmamış olarak bekliyor. Durumum da acil olduğu için sabredemiyorum. Senin dediğin gibi yapmak için konimdeki aynı hesabamı gönderim yapmam lazımdı?
Bu işlemi (CPFP) siz yapamazsınız. Ödeme size gelseydi yapabilirdiniz, ancak ödeme koinim'e gittiği için koinim'in yapması lazım.
Ancak koinim'in böyle bir uygulaması yok bildiğim kadarıyla.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 19, 2017, 08:36:12 PM

CPFP (Child Pays For Parent)
Çocuk ebeveyni için ödeme yapar işlemini aktarmışsınız detaylı olarak.

Burada unutulmaması gereken bir püf nokta var: Onaylanmamış miktarları harcarken yaptığınız zincir işlemlerin toplam boyutunu da hesaplayın.
Örneğin ilk işlem 200 byte, ikinci işlem 400 byte, son işlem 200 byte olacaksa toplamda 800 byte'lık bir işlem ücreti ödeyin. byte başı 250 satoşi ise ortalama 800*250 = 250k satoşi yani 2.5 mbtc ödeyin son işlemde.

Bu durum "büyükannem bile yapar" mantığının dışına çıkıyor git gide...
internaldr
Full Member

Activity: 378
Merit: 100

View Profile
May 19, 2017, 10:05:48 PM

bitcoinin sıkışması denince aklıma hep düğünde "bıçak kesmiyor abiii" diyen garson geliyor , aslında teknik olarak çokta yanlış değil at bahşişimi yapayım işini diyor minerlarda. buda böyle bir anımdır..

bitcoin zaten değerleniyor, aslında bahşişin düşmesi beklenir ama aksine gönderim ücretininde yükselmesi enterasn geliyor bana
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
May 20, 2017, 04:21:24 AM

Dünden beri bir ödeme bekliyordum. Bu şahıstan gelen ödemelerin askıda kalmasına pek alışık değilim, belki de yeni öğrendiğim numarayı denemem için bana bir fırsat vermiştir... Her neyse, 1,5 gündür bir türlü gelemeyen ödemeyi şipşak nasıl getirdiğimi ekran görüntüleriyle gösteriyorum. Planladığım şeyi beceremesem de işe yaradı.

Sorular geliyor ama maalesef bu başlıkta yazanlardan fazlasını anlatmam mümkün değil. Müneccim de değilim. Vatana millete bir hayrım dokunsun diye bildiğim her şeyi zaten bedavaya anlattım. Herkese tek tek yardım da edemem ancak %3-5 komisyon karşılığı sıkışan ödemelerinizi geçirmemi isterseniz özel mesaj yazabilirsiniz.

Şimdi ilk ekran görüntüsünde sözünü ettiğim ödemenin nasıl da bir türlü gelemediğini görelim:

18 Mayıs Perşembe günü TSİ 18:03'te yapılan 0.053 BTC ödeme, 20 Mayıs Cumartesi günü saat 6 itibarıyla halen onaylanmamıştı. Bunun üzerine henüz hesaba geçmemiş ödemeyle birlikte yaklaşık 0.065 BTC yapan toplam meblağı saat 6:03 itibarıyla kendime ait başka bir hesaba yolladığımı işlemden hemen sonra aldığım ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

İlk işlem 225 bayt, bayt başına 180 satoshi idi. İkinci işlemin de 225 bayt civarında olması gerektiğini hesapladım ve toplamda bayt başına 220 satoshiden biraz fazla olacak şekilde ödemeyi yaptım fakat ikinci işlem her nedense 582 bayt tuttuğu için bu hedefin epey altında kaldım. Yine de kısa süre sonra her iki işlemin birden onaylandığını aşağıda görebilirsiniz.

İlgili adreslere bakmak isterseniz: https://blockchain.info/address/1Niko83AnexWVJ38AbcAv5QVkgfeUyg1DT
sezyumx
Hero Member

Activity: 686
Merit: 500

Sandblock - Customer satisfaction on blockchain

View Profile
May 20, 2017, 09:05:20 AM

Çok işime yarayacak bir yöntem ama btc bir çözüm bulması lazım bu duruma  .Belkide piyasa değeri %70 lerden %47 lere bu yüzden inmiştir.

Meteeray
Sr. Member

Activity: 329
Merit: 250

View Profile
June 07, 2017, 04:29:49 PM

İşe yarar bir yöntem paylaşımın için teşekkürler. Fee ücretleri minerlara aktarıldığı için sistemin yüksek fee gönderen işlemleri otomatik olarak daha öncelikli kabul ettiğini önceden de duymuştum. Bu biraz daha anlamamı sağladı.

░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄▄░░░░░░░░░░▄▄██▄▄
░░░░░░░░░░░▄▄██████▄▄░░░░░░▄▄██████▄▄
░░░░░░░░░▄████████████▄░░▄████████████▄
░░░░░░░░█▄▀█████████████████████████▀▄█
░░░░░░░░███▄▀█████████████████████▀▄███
░░░░░░░░█████▄▀█████████████████▀▄█████
░░░░░░░░███████▄▄▀███████████▀▄▄███████
░░░░░░░░██████████▄▄▀█████▀▄▄██████████
░░░░░░░░█████████████▄▀█▀▄█████████████
░░░░░░░░▀▀█████████████░░████████████▀▀
░░░░░░░░░░░▀▀██████████░░██████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░▀▀████████░░████████▀▀
░░░░░░░░░░░░░░░▀███████░░███████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░███████░░███████
░░░░░░░░░░░░░░░░▀██████░░██████▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀███░░███▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀█░░█▀
░░░░░░░░░░░░░░░░░░

.

TEMCO

.
.
...
...
.
.
.

██████████
█░░░░░░░░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀▀▀▀░█
█░▀▀▀░░░░█
██████████

.
.

░░░░░░░░░░░░░░░░░▄▄██▄
░░░░░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░██
░░░░░░░░░▄▄█▀▀░░░░░█▌
░░░░░▄▄█▀▀░░░▄▀░░░██
░░▄▄█▀▀░░░░▄█▀░░░▐█
░██░░░░░░▄██▀░░░█▌
░▀▀█████▀░░░░░░██
░░░██▀▀█▄▄░░░░█▌
░░░█▄░░██▀▀▀▄██
░░░█▄█▀
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 07, 2017, 05:30:54 PM
Last edit: June 08, 2017, 03:38:44 AM by niko83

İşe yarar bir yöntem paylaşımın için teşekkürler. Fee ücretleri minerlara aktarıldığı için sistemin yüksek fee gönderen işlemleri otomatik olarak daha öncelikli kabul ettiğini önceden de duymuştum. Bu biraz daha anlamamı sağladı.

https://blockchain.info/unconfirmed-transactions adresine bakarsan şu an yaklaşık 67'000 KB civarında onay bekleyen işlem olduğunu görebilirsin. Bir blok 1 MB ile sınırlı. Yani şu an herkes bitcoin yollamayı bıraksa bu kadar işlemin onaylanması EN AZ 67 blok sürer.

Karma işleminin (hash) üreteceği sonucu kestirmek mümkün değil, bu yüzden adı saklı, gizli, gizemli anlamında "kriptografik". 1 MB verinin herhangi bir permütasyonunu alıp hashlediğinizde ne çıkacağını kimse kestiremiyor. Matematiksel olarak, oraya ne yazarsanız yazın, yani 1 milyon baytın hangi permütasyonunu alırsanız alın, belirli kriterlere uyan bir karma değeri alma ihtimaliniz aynı. Şansınıza etki eden tek şey "kriterler" yani zorluk derecesi.

İşte bu basit sebeple havuzlar direk en çok para bırakan 1000 KB veriyi (işlemlerin kaymağını) alıp direk karma işlemi yapmaya başlıyorlar. Her başarısız denemeden sonra bloğa eklenen "nonce" yani işe yaramaz, anlamsız veri setini increment edip bir daha bir daha bir daha deniyor.

Edit: işe yaramaz demek doğru değil, şu işe yarıyor: bu "nonce" adlı herhangi bir anlamı olmayan parça, karma işleminin farklı bir sonuç üretmesi için değiştiriliyor. Karma işlemi kriptografik yani sonucunu kestirmek mümkün değil fakat rastgele bir işlem de değil. Yani aynı girdi ile aynı sonucu üretiyor. Bu yüzden mesela niko83 yazıp denediğinde olmuyorsa, niko84, 85, 86... vb. yazıp istedikleri kriterlere uyan bir sonuç alana kadar deniyorlar.

İşte bu yüzden adı proof-of-work, yani emeği ispat. Eğer madencilik yapmak istiyorsanız, defalarca "ya tutarsa" diye rastgele olta atmaktan başka çareniz yok. Emek harcadığınızı ispat edebilecek tek şey ise geçerli bir hash yani karma değeri bulmak. İşte o zaman bulduğunuz bu veri setini "ben bir blok buldum" diye yayınlıyorsunuz. Hash işlemi kararlı bir fonksiyon dedik, dileyen herkes sizin bulduğunuz bu blok gerçek mi palavra mı diye kontrol edebiliyor.

İşte bu yüzden bir merkezi olmayan dağıtılmış bir mutabakat sistemi olduğu söyleniyor. Yani merkezde tutulan bir veri tabanı, bunu idare eden bir otorite yok. Otorite matematik. Saf matematik. Sizin yolladığınız ödemelerin geçerliliğini kontrol eden şey de matematik. Aşağıda anlattığım asimetrik şifreleme sayesinde şifrenizi kimseye söylemeden, şifrenizi kullanarak bir adresteki parayı harcayabiliyorsunuz. Asimetrik teknikler sayesinde madenci verdiğiniz talimatın doğru olduğunu tasdik edebiliyor, fakat şifreyi asla görmüyor.
jednostka
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 252

View Profile
June 07, 2017, 06:34:55 PM

Hocam elinize sağlık, on numara beş yıldız bir anlatım olmuş.

Bundan sonra bu sorunda da sayenizde artık sıkıntı çekmeyeceğiz.

Tekrardan teşekkürler!
ercankartal026
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
June 07, 2017, 07:31:33 PM

https://blockchain.info/unconfirmed-transactions adresine bakarsan şu an yaklaşık 67'000 KB civarında onay bekleyen işlem olduğunu görebilirsin. Bir blok 1 MB ile sınırlı. Yani şu an herkes bitcoin yollamayı bıraksa bu kadar işlemin onaylanması EN AZ 67 blok sürer.

Karma işleminin (hash) üreteceği sonucu kestirmek mümkün değil, bu yüzden adı saklı, gizli, gizemli anlamında "kriptografik". 1 MB verinin herhangi bir permütasyonunu alıp hashlediğinizde ne çıkacağını kimse kestiremiyor. Matematiksel olarak, oraya ne yazarsanız yazın, yani 1 milyon baytın hangi permütasyonunu alırsanız alın, belirli kriterlere uyan bir karma değeri alma ihtimaliniz aynı. Şansınıza etki eden tek şey "kriterler" yani zorluk derecesi.

İşte bu basit sebeple havuzlar direk en çok para bırakan 1000 KB veriyi (işlemlerin kaymağını) alıp direk karma işlemi yapmaya başlıyorlar. Her başarısız denemeden sonra bloğa eklenen "nonce" yani işe yaramaz, anlamsız veri setini increment edip bir daha bir daha bir daha deniyor.
Yemiş yutmuşsun Bitcoin olayını Cheesy
niko83 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 08, 2017, 02:54:58 AM
Last edit: June 08, 2017, 03:11:33 AM by niko83

Yemiş yutmuşsun Bitcoin olayını Cheesy

Ahahaha, okuyom ben ya!

Aslında pek karışık bir şey değil ama birkaç kritik özelliğini anlayabilmek için bu konuda biraz okuma yapmak gerekiyor. Mesela kriptografik karma, asimetrik şifreleme, olasılık, istatistik gibi konulara biraz kafa yormak gerekiyor. Bütün istatistik bilimini yalayıp yutmaktan bahsetmiyorum ama bir paranın yazı ya da tura gelmesi gibi aslında temelde çok basit bir matematiksel ihtimal hesabının çok karmaşık bir hali burada kullanılıyor.

Bunları anlayabilmek için belirli bazı kavramlarla ilgili ansiklopedik bilgilere ihtiyaç var. Sanırım ilk anlaşılması gereken şey asimetrik şifreleme. Şu örnek belki anlatmaya yardımcı olur. Ortalık yere kapağı açık bir kasa bıraksam, her isteyen bu kasanın içine bir not koyup, kapağını kapayabilir. Kapak kapanınca kilitlendiği için, anahtara sahip olandan başka kimse o notu okuyamaz.

İşte asimetrik şifreleme buna benziyor. Bir açık "anahtar" var, yani kasanın kolu, bir de özel "anahtar" var, yani kasanın kilidini açan anahtar. İşte bu basit ama über icat sayesinde o kadar acayip işler başarmak mümkün oluyor ki... Kasanın içine para koyabilirsiniz, kasa sahibinden başka kimse onu alamaz. Kasanın içine bir şifre koyabilirsiniz, böylece o şifreyi size söyleyenin o kasa sahibinden başkası olamayacağından emin olabilirsiniz.

İşte bu gibi özelliklerden istifade ederek blok zinciri kimlik doğrulama, para nakli, oy verme, içeriğini açık etmeden belgeleri noter tasdiğinden geçirmek gibi binbir çeşit iş için kullanılabiliyor. Henüz bir şey görmüş sayılmayız, bitcoin çıkalı şunun şurasında kaç yıl oldu. 2017 ve 2018 blok zincirinin patlama yaptığı yıllar olacak.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: