Bitcoin Forum
June 17, 2024, 09:08:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Περί Fee ο λόγος...  (Read 2137 times)
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 25, 2017, 10:10:31 AM
 #1

Θέλω να στείλω νομίσματα, συνολικό ποσό 0.0245

παίζω λίγο με το slider των fees που έχει το electrum και βλέπω ότι η ένδειξη "within 25 blocks" έχει 5 διαφορετικά ποσά (5 θέσεις στο slider), από 0.0015 έως 0.0027

Φυσικά υπάρχει και η τελευταία επιλογή των 0.003 για "within 2 blocks".

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Έχει καμιά σημασία εάν επιλέξω το 0.0015 ή το 0.0027? Και οι δύο επιλογές λένε για 25 blocks. Θα κερδίσω κάτι σημαντικό από άποψη χρόνου ή μιλάμε για καμιά ώρα διαφορά?

(Το 0.003 μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο για να επιλέξω within 2 blocks...)
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 25, 2017, 12:10:42 PM
 #2

δεν νομίζω να έχει σημασία. Σε μένα πάντως στο ledger του βάζω πάντα τα κανονικής προτεραιότητας που είναι περίπου στα 0.80-1.20$ και σχεδόν πάντα τα πιάνει το πρώτο block.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
May 25, 2017, 03:08:50 PM
 #3

δεν νομίζω να έχει σημασία. Σε μένα πάντως στο ledger του βάζω πάντα τα κανονικής προτεραιότητας που είναι περίπου στα 0.80-1.20$ και σχεδόν πάντα τα πιάνει το πρώτο block.

καλά το ύψος των fees προφανώς έχει να κάνει με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη address είναι πολυχρησιμοποιημένη και κουβαλάει μαζί της αρκετά inputs / outputs, οπότε γι αυτό μάλλον πάει τόσο το fee και στη μία και στην άλλη περίπτωση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, και το έχω ξανακούσει από εσένα, ότι σχεδόν πάντα πιάνεις τα πρώτα blocks και ποτέ δεν έχεις θέμα με καθυστερήσεις. Δεν ξέρω αν φταίει το ledger (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, μια ζωή πορευόμουνα με το multibit και τώρα τελευταία έχω αλλάξει σε electrum)
theoulis
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
May 25, 2017, 03:27:18 PM
 #4

αν ισχυει αυτο με τα πολλα In/out τοτε στο coin control λογικα θα μπορεις να διαλεξεις μια και μοναδικη addressa απο οπου θα στειλεις!
μηπως αυτο κανει τη διαφορα?
p.x. σε μενα αν στειλω χυμα απο το core τοτε μπορει να διαλεξει καμια 10αρια διαφορετικες διαυθυνσεις με μικροποσα για να στειλει!
αυτο λογικα ανεβαζει και το fee?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 25, 2017, 03:32:17 PM
 #5

δεν νομίζω να έχει σημασία. Σε μένα πάντως στο ledger του βάζω πάντα τα κανονικής προτεραιότητας που είναι περίπου στα 0.80-1.20$ και σχεδόν πάντα τα πιάνει το πρώτο block.

καλά το ύψος των fees προφανώς έχει να κάνει με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη address είναι πολυχρησιμοποιημένη και κουβαλάει μαζί της αρκετά inputs / outputs, οπότε γι αυτό μάλλον πάει τόσο το fee και στη μία και στην άλλη περίπτωση.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, και το έχω ξανακούσει από εσένα, ότι σχεδόν πάντα πιάνεις τα πρώτα blocks και ποτέ δεν έχεις θέμα με καθυστερήσεις. Δεν ξέρω αν φταίει το ledger (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, μια ζωή πορευόμουνα με το multibit και τώρα τελευταία έχω αλλάξει σε electrum)

μια φορά μόνο μου έχασα block και για ώρα όταν είχε γίνει το manipulation στα fee ακι είχαν εκτοξευτεί ξαφνικά. Το wallet λόγο της ταχύτητας δεν μπόρεσε να τα παρακολουθήσει. Αλλά γενικά εκείνη την μέρα ήταν εξωφρενικά τα fee για αρκετές ώρες. Μόλις ομαλοποιήθηκε η κατάσταση η συναλλαγή έγινε confirm.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
locopao (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
June 06, 2017, 11:30:53 AM
 #6

χεχε επιτέλους, έχω να λέω κι εγώ ότι έπιασα τα πρώτα μπλοκ (εντάξει όχι το πρώτο, αλλά σίγουρα 2ο-3ο)

χθες έστειλα ένα μικροποσό από electrum σε kraken, έβαλα το fee slider στο full (δηλαδή 300 satoshi / kb) και το ποσό πήγε στο kraken σε λιγότερο από 30 λεπτά!!! (και το kraken όπως ξέρετε θέλει 6 confirmations)

(απορώ γιατί χρησιμοποιούσα τόσο καιρό το multibit...)
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 06, 2017, 11:52:56 AM
 #7

H δικια μου απορεια ειναι, γιατι κανουμε τους miners πλουσιους χωρις λογο? Δεν προσφερουν τπτ αλλο περα απο μπλεξιματα και ομοιαζουν στους εβραιους τραπεζιτες καθε μερα που περναει.
Οι τυποι μαζευουν εξωφρενικα ποσα ανα μπλοκ και θα συνεχισουν να μπλοκαρουν το segwit για παντα.
Πρεπει να οργανωθουμε και να τους αναγκασουμε να περνουν φραγκοδιφραγκα της ταξης των 2 cents και αμα τους αρεσει, ηδη βγαζουν τρελα κερδη απο το mining, τα fees τι τα θελουν? Για να "την βγαλουν" τα κακομοιρα?

Εστειλα 10$ πριν λιγο για να πληρωσω εναν server και το οικονομικο fee στο trezor ηταν 4.2$...
vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
June 06, 2017, 12:35:06 PM
 #8

H δικια μου απορεια ειναι, γιατι κανουμε τους miners πλουσιους χωρις λογο? Δεν προσφερουν τπτ αλλο περα απο μπλεξιματα και ομοιαζουν στους εβραιους τραπεζιτες καθε μερα που περναει.
Οι τυποι μαζευουν εξωφρενικα ποσα ανα μπλοκ και θα συνεχισουν να μπλοκαρουν το segwit για παντα.
Πρεπει να οργανωθουμε και να τους αναγκασουμε να περνουν φραγκοδιφραγκα της ταξης των 2 cents και αμα τους αρεσει, ηδη βγαζουν τρελα κερδη απο το mining, τα fees τι τα θελουν? Για να "την βγαλουν" τα κακομοιρα?

Εστειλα 10$ πριν λιγο για να πληρωσω εναν server και το οικονομικο fee στο trezor ηταν 4.2$...

Τους χρειαζομαστε! Πιστεψε με δεν θα ηθελες 50 δις μαρκετ καπ να την κρατανε οι node. Χρειαζομαστε μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ να κρατα σταθερο το δικτυο. Απο την αλλη και οι ιδιοι εχουν καταλαβει οτι αυτα τα φις καταστρεφουν την διεισδυση του BTC. Μια μεση λυση θα ηταν οτι καλυτερο. Πιστευω οτι θα βρεθει

Liberland.org   To live and let live
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 09, 2017, 02:23:47 PM
 #9

H δικια μου απορεια ειναι, γιατι κανουμε τους miners πλουσιους χωρις λογο? Δεν προσφερουν τπτ αλλο περα απο μπλεξιματα και ομοιαζουν στους εβραιους τραπεζιτες καθε μερα που περναει.
Οι τυποι μαζευουν εξωφρενικα ποσα ανα μπλοκ και θα συνεχισουν να μπλοκαρουν το segwit για παντα.
Πρεπει να οργανωθουμε και να τους αναγκασουμε να περνουν φραγκοδιφραγκα της ταξης των 2 cents και αμα τους αρεσει, ηδη βγαζουν τρελα κερδη απο το mining, τα fees τι τα θελουν? Για να "την βγαλουν" τα κακομοιρα?

Εστειλα 10$ πριν λιγο για να πληρωσω εναν server και το οικονομικο fee στο trezor ηταν 4.2$...

Τους χρειαζομαστε! Πιστεψε με δεν θα ηθελες 50 δις μαρκετ καπ να την κρατανε οι node. Χρειαζομαστε μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ να κρατα σταθερο το δικτυο. Απο την αλλη και οι ιδιοι εχουν καταλαβει οτι αυτα τα φις καταστρεφουν την διεισδυση του BTC. Μια μεση λυση θα ηταν οτι καλυτερο. Πιστευω οτι θα βρεθει

Η μεση λυση υπαρχει εδω και μηνες φιλε μου, Segregated Witness λεγεται και ειναι το softfork που θα επιτρεψει στο δικτυο να παρει ανασα με τα δευτερογενη chains. Οι miners ομως στην πλειοψηφεια τους δεν αρεσκονται σε λιγες (τεραστιες σε αξια) συναλλαγες στο Blockchain, θελουν να μαζευουν ταλιρα απο συναλλαγες του ενος δολλαριου.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 09, 2017, 10:20:02 PM
 #10

H δικια μου απορεια ειναι, γιατι κανουμε τους miners πλουσιους χωρις λογο? Δεν προσφερουν τπτ αλλο περα απο μπλεξιματα και ομοιαζουν στους εβραιους τραπεζιτες καθε μερα που περναει.
Οι τυποι μαζευουν εξωφρενικα ποσα ανα μπλοκ και θα συνεχισουν να μπλοκαρουν το segwit για παντα.
Πρεπει να οργανωθουμε και να τους αναγκασουμε να περνουν φραγκοδιφραγκα της ταξης των 2 cents και αμα τους αρεσει, ηδη βγαζουν τρελα κερδη απο το mining, τα fees τι τα θελουν? Για να "την βγαλουν" τα κακομοιρα?

Εστειλα 10$ πριν λιγο για να πληρωσω εναν server και το οικονομικο fee στο trezor ηταν 4.2$...

Τους χρειαζομαστε! Πιστεψε με δεν θα ηθελες 50 δις μαρκετ καπ να την κρατανε οι node. Χρειαζομαστε μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ να κρατα σταθερο το δικτυο. Απο την αλλη και οι ιδιοι εχουν καταλαβει οτι αυτα τα φις καταστρεφουν την διεισδυση του BTC. Μια μεση λυση θα ηταν οτι καλυτερο. Πιστευω οτι θα βρεθει

Η μεση λυση υπαρχει εδω και μηνες φιλε μου, Segregated Witness λεγεται και ειναι το softfork που θα επιτρεψει στο δικτυο να παρει ανασα με τα δευτερογενη chains. Οι miners ομως στην πλειοψηφεια τους δεν αρεσκονται σε λιγες (τεραστιες σε αξια) συναλλαγες στο Blockchain, θελουν να μαζευουν ταλιρα απο συναλλαγες του ενος δολλαριου.

Δυστυχώς οι miner είναι και short profit. Τους ενδιαφέρει το άμεσο κέρδος και γνωρίζουν καλά ότι στο bitcoin mining οικοσύστημα σήμερα υπάρχει και κυριαρχείς και αύριο μπορεί να μην σε θυμάται κανείς.
Γιαυτό τον λόγο δεν του καίγετε καρφί για τα upgrade στο Bitcoin και νομίζω ακόμα και το hard fork που υποτίθετε ότι υποστηρίζουν είναι απλά προφάσεις για να κρατάνε το δίκτυο στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα ώστε να έχουν το όσο μεγαλύτερο τους κέρδος.
Προσωπικά και έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν βλέπω καμία επυτηχία σε όποια απόπειρα αναβάθμισης και είμαι σίγουρος πλέον ότι αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί για πολλούς μήνες.
Φυσικά ούτε το UASF δεν έχει κανένα μέλλον καθώς δεν μπορείς με 10% μόνο των node να κάνεις fork το δίκτυο προς το μέρος σου και ούτε και η συμφωνία για segwitX2 δεν έχει μέλλον γιατί δεν μπορεί να αλλάξει το 90% του Bitcoin δικτύου έτσι μέσα σε μια μέρα για μια πρόταση ενεργοποίησης ενός segwit που είναι ασύμβατος με το υπάρχον δίκτυο.
Δυστυχώς για άλλη μια φορά στο bitcoin έχουν key ρόλο αρκετοι τσαρλατάνοι, μηδενικής ποιότητας σαν άνθρωποι και σαν τεχνική κατάρτιση που το μόνο που έκαναν ήταν ότι ανακάλυψαν από καθαρή τύχη το bitcoin νωρίς.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 10, 2017, 11:11:18 AM
 #11

Kαι οσο σκεφτομαι οτι θα μας αναγκασουν με τα fees σε 2-3 χρονια να κανουμε μικροσυναλλαγες με altcoins τρελαινομαι  Shocked
Πανω που ειχα συνηθισει το Bitcoin και σκεφτομουν να εκανα και ενα node για το γαμωτο Smiley
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
June 10, 2017, 11:15:56 AM
 #12

Kαι οσο σκεφτομαι οτι θα μας αναγκασουν με τα fees σε 2-3 χρονια να κανουμε μικροσυναλλαγες με altcoins τρελαινομαι  Shocked
Πανω που ειχα συνηθισει το Bitcoin και σκεφτομουν να εκανα και ενα node για το γαμωτο Smiley

δεν πιστεύω να τραβήξει τόσο το πρόβλημα. Δλδ μέσα στο 2018 θα έχει βγει κάποια τεχνική πρόταση που θα ικανοποιεί τους πάντες και θα εξαναγκαστούν όλοι σε συμφωνία γιατί κανέναν δεν συμφέρει να τραβήξει πολύ αυτή η κατάσταση. Πάντως το πρόβλημα των fee είναι γενικό ακόμα και στα altcoin. Δλδ και στο eth έχουν πάει στον θεό τα fee.
Θα γελάσεις αλλά το μόνο νόμισμα που θα κρατήσει πάντα χαμηλά τα fee του και το μόνο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μικροσυναλλαγές είναι το dogecoin και αυτό λόγο του υπερβολικού πληθωρισμού που έχει.
Στα υπόλοιπα μόνο με λύσεις εκτός main chain μπορει να γίνει κάτι.
Και όποιος ισχυρίζεται ότι με μια μόνο αύξηση του block μπορεί να λυθεί το πρόβλημα απλά δεν ξέρει τι του γίνετε η απλά είναι πληρωμένος να λέει σαχλαμάρες. Γιατί για να φτάσεις τις συναλλαγές ας πούμε της visa θέλεις περίπου 500mb block size. Γελοίο και μόνο να το σκέφτεται κανείς.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
VC George
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 325
Merit: 250


Carpe noctem


View Profile
June 10, 2017, 08:47:38 PM
 #13

Aμα το blocksize limit ανεβαινε στα 500mb θα ειχαμε τεραστιο προβλημα ασφαλειας, τα blocks θα ερχονταν τουλαχιστον ανα 1 ωρα και σε αυτο το διαστημα θα μπορουσαν να γινουν πολλες ατασθαλειες Smiley

Το πολυ πολυ (και με τεραστια επιφυλαξη) να ερθουν σε συμφωνια για blocks των 2mb και ενεργοποιηση του segwit (προσαρμοσμενο). Για οσους δεν γνωριζουν, τα μεγαλυτερα blocks χτυπανε κατα κυριο λογο τα μικρα ανεξαρτητα nodes
απο τα οποια ουσιαστικα εξαρτιεται η ανεξαρτησια του Bitcoin(decentralization). Οσο λιγοτερα nodes, τοσο μεγαλυτερη εξαρτηση θα εχουμε απο λιγες μεγαλες εταιριες που θα διαχειριζονται datacenters για αυτη την δουλεια.

vapapgr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 253
Merit: 114


View Profile
June 11, 2017, 09:17:35 AM
 #14

Οι miner ποιοι ειναι? Εγω κι εσυ που γνωρισαμε το BTC πιστεψαμε και επενδυσαμε χρηματα. Μεσα απο το προσωπικο κερδος το συστημα παραμενει αποκεντρωμενο. Δεν υπαρχει αλτρουισμος ουτε "γενικο καλο". Θα βρεθει λυση. Και η αποδειξη ειναι οτι καμια φαρμα δεν εχει τιναξει το συστημα στον αερα , πολυ απλα γιατι δεν τη συμφερει. Ειναι πολυ νωρις τσεκ για να ανταγωνιστεις τη visa.

Liberland.org   To live and let live
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!