Bitcoin Forum
June 17, 2024, 02:09:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Cüzdan güvenirliği  (Read 1804 times)
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
June 03, 2017, 09:26:01 AM

Cüzdan için gizli kodu bize cüzdan programı ürtettiği ve verdiği için güvenlik açısından aklımda soru işareti oluşuyor.

Cüzdan yazılımı bize vermesi gereken gizli kodu kendiyle paylaşma ihtimali var mıdır ?

Varsa bu kodu kendimiz üretebilir miyiz? Ya da basit bir cüzdan yazılımı kendimiz yapabilir miyiz?
Togie
Member
**

Activity: 100
Merit: 10

View Profile
June 03, 2017, 09:33:27 AM

içiniz bu durumdan dolayı rahat değilse açık kaynaklı cüzdan yazılımlarını tercih edebilirsiniz.
electrum,bitcoin core vs. ayrıca cüzdan yazılımınızı internetteki açık kaynak cüzdan kodlarını inceleyerek oluşturabilirsiniz.
Sir_Lancelot
Member
**

Activity: 70

View Profile
June 03, 2017, 09:39:24 AM

Merhaba,

Asla %100 güvenlik diye bir durum söz konusu değil.

Online walletlarda hak iddia etmek söz konusu bile değil. Adam dükkanı kapadı gitti veya hesaplar çalındı. Yapacak birşey yok.

Pc'nize indirdiğiniz electrum tarzı yazılımlar nispeten daha güvenlikli fakat sıkça kullandığınız bir pc ise, bu sefer virüs, trojan, keylogger tarzı 3rd party zararlı yazılımlar ile problemler söz konusu.

Hardware walletlar nispeten daha güvenilir. 24+1 seed (+1 aklınızda tutun diye verdikleri son seed) ve onaylar fiziksel bir buton yardımıyla oluyor.

Ayrıca borsada işlem yapıyorsanız, devamlı parayı wallet'a göndermek çoğu zaman feasible da değil.

Dolayısıyla kendi güvenliğinizi maksimize edeceksiniz. Gerisi için yapacak çokta fazla bir işlem söz konusu değil.

Kolay gelsin.
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
June 03, 2017, 09:59:22 AM

içiniz bu durumdan dolayı rahat değilse açık kaynaklı cüzdan yazılımlarını tercih edebilirsiniz.
electrum,bitcoin core vs. ayrıca cüzdan yazılımınızı internetteki açık kaynak cüzdan kodlarını inceleyerek oluşturabilirsiniz.

populer bitcoin.org sitesinde şu bilgiler var

Electrum için
-Basit şeffaflık-
Bu cüzdanın geliştiricileri istemcinin kaynak kodunu paylaşmıştır. Bu demektir ki dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir. Bununla birlikte nihai yazılımı güncellerken yada yüklerken Bitcoin Core gibi belirleyici bir şekilde yapılmadığından bu cüzdanın geliştiricilerine güvenmeniz gerekmektedir.

Bitcoin Core için
-Tam şeffaflık-
Bu cüzdan açık-kaynaktır ve belirleyici bir şekilde yapılmıştır. Bu demektir ki dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu denetleyebilir ve nihai yazılımın herhangi bir sır saklamadığına emin olabilir.

Sitenin eskileri electrum kullanıyor ama vardır bildikleri.
efeaydin
Full Member

Activity: 181
Merit: 102

View Profile
June 03, 2017, 10:19:40 AM

Bunun için açık kaynak kodlu programlar kullanmak, hatta gene de güvenmiyorsanız kodları kendiniz derlemek daha mantıklıdır.
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
June 03, 2017, 10:23:56 AM

Merhaba,

Asla %100 güvenlik diye bir durum söz konusu değil.

Online walletlarda hak iddia etmek söz konusu bile değil. Adam dükkanı kapadı gitti veya hesaplar çalındı. Yapacak birşey yok.

Pc'nize indirdiğiniz electrum tarzı yazılımlar nispeten daha güvenlikli fakat sıkça kullandığınız bir pc ise, bu sefer virüs, trojan, keylogger tarzı 3rd party zararlı yazılımlar ile problemler söz konusu.

Hardware walletlar nispeten daha güvenilir. 24+1 seed (+1 aklınızda tutun diye verdikleri son seed) ve onaylar fiziksel bir buton yardımıyla oluyor.

Ayrıca borsada işlem yapıyorsanız, devamlı parayı wallet'a göndermek çoğu zaman feasible da değil.

Dolayısıyla kendi güvenliğinizi maksimize edeceksiniz. Gerisi için yapacak çokta fazla bir işlem söz konusu değil.

Kolay gelsin.

Ofline cüzdanların kaybedecek bişeyi yok. çok bişey kazandıklarını sanmıyorum. hatta belki 10 yıl sonra patlatmak için güven birikimi yapmaya da çalışabilirler. bir sabah uyandığımızda populer bir A cüzdan uygulamasının patladığı ve tüm gizli anahtarları aldığını düşünürsek Mt. Gox tan daha fazla vurgun yapacaktır.

Borsa cüzdanları önümüzde kötü örnek mevcut olsa da bence daha güvenli. milyonlarca dolar kazandığı için dükkanı kapatmak istemeyecektir.

1 haftalık araştırmam sonu en mantıklısı kasanızı güvenilir cüzdan ve borsalarda 5 e hatta 10 a eşit bölmek en mantıklısı görünüyor

Tam inceleme fırsatı bulamadım bir videoda internet bağlantısını kapatıp mouse imleciyle üretilen kağıt cüzdan gördüm sanki. Eğer yapılabiliyorsa en güvenlisi o olacak. Kağıt cüzdan bastırırsınız resmini çekersiniz rar dan şifreleyip bilgisayara attınız mı tamamdır. Bilgisayarınız hem hacklenmesi hem de o dosyayı bulması hemde rar şifresini kırması gerekecek.
HakanYAZICI
Full Member

Activity: 195
Merit: 111

View Profile
June 03, 2017, 01:03:01 PM

Arkadaşlar açık kaynaklı cüzdanlarla ilgili güven biraz yüksek olabilir ama dağıtımın söz konusu kaynaktan derlenip derlenmediğini bilemeyiz. Bu yüzden en güvenli cüzdanlar ana çekirdeklerdir. Eğer çok güvensiz paronayak bir tipseniz biriktirmek istediğiniz bitcoini interneti kapalı bir bilgisayarda oluşturduğunuz adrese yollayıp o bilgisayarı internete bağlamadan format atabilirsiniz : Shocked Roll Eyes

coinvs.net - kripto paralar hakkında temel bilgiler. canlı bitcoin borsaları
hhk1045
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
June 03, 2017, 07:09:50 PM

İnternetin girdiği hiç bir yerde %100 güvenlik sağlanamaz. %100 güvenlik için internetin girmediği soğuk cüzdanlara yönelmek lazım. 1-2 Btc için uğraşmaya değmez ben uğraşmıyorum. 1-2 Btc'niz varsa bölün %50sini borsalarda %50 sini farklı cüzdanlarda tutun. Böylece hem paranız sizin için çalışmış olur.Anlık fırsatları değerlendirirsiniz.
Ancak bu forumda çok daha fazla Btc'si olanlar var onlar elbet soğuk cüzdan stoklarını yapmıştır. Paper wallet en temel örneği.
HakanYAZICI
Full Member

Activity: 195
Merit: 111

View Profile
June 03, 2017, 07:32:28 PM

İnternetin girdiği hiç bir yerde %100 güvenlik sağlanamaz. %100 güvenlik için internetin girmediği soğuk cüzdanlara yönelmek lazım. 1-2 Btc için uğraşmaya değmez ben uğraşmıyorum. 1-2 Btc'niz varsa bölün %50sini borsalarda %50 sini farklı cüzdanlarda tutun. Böylece hem paranız sizin için çalışmış olur.Anlık fırsatları değerlendirirsiniz.
Ancak bu forumda çok daha fazla Btc'si olanlar var onlar elbet soğuk cüzdan stoklarını yapmıştır. Paper wallet en temel örneği.

Aynen katılıyorum. Fişe takılı hiçbir bilgi yeterince güvende değildir. Ha o kadar zahmete üç beş btc için değeceğini düşünmüyorum. Ben bir adet stick pc aldım ve çoğu riskli verim onun içinde linuxun güvenli kollarında uyuyorlar ve alayı yedekli.

coinvs.net - kripto paralar hakkında temel bilgiler. canlı bitcoin borsaları
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
June 05, 2017, 05:58:19 AM

Secret kodları kendimiz üretmediğimiz sürece cüzdanların çevrimiçi-çevrimdışı hepsi güvensizdir. Paranızı kasaya koyuyorsunuz. Kasanın anahtarının kopyasını da hiç tanımadığınız yurtdışındaki X firmasına veriyorsunuz.(yada sizden habersiz alıyor) Herhangi bir olumsuzlukta hukuki boyutu geçtim muhattabımız kim onu bile bilmiyoruz.(gerçi bilsek ne olacak)
Bu firmanın kullanıcıların secret keylerini alıp uçma olasılığı, sizin güncel antivirüslü bilgisayarınıza virüs girip şifrenizi de kırıp coinlerinizi alma olasılığından çok yüksektir.

Secret kodları kendiniz üretmedikçe yapılacak en makul iş kasanızı 10 a bölüp farklı büyük borsalarda ve bilinir cüzdanlarda tutmak olacak.
Mimar
Sr. Member

Activity: 288
Merit: 250

View Profile
June 07, 2017, 02:12:32 AM

eteryum cüzdanımın güvenliği için cüzdan dosyasını flashdiskimde tutuyorum. 2adet kopyası var.
exotr
Member
**

Activity: 113
Merit: 20

View Profile
September 04, 2017, 02:02:48 AM

Cüzdanı nasıl güvende tutabilirim şifre güvenli olmuyor mu neden sorduğuma bakmayın daha yeniyim yatırım yapmayı düşünüyorum bu yüzden biraz beni tedirgin etti ve son olarak en iyi cüzdan hangisi sizce.
bedevra
Newbie
*

Activity: 40
Merit: 0

View Profile
September 09, 2017, 08:31:12 PM

Tam güvenlik diye birşey olduğuna inanmıyorum. Bitcoin ile alakalı yoğun okuma yaptığım bu bir haftanın ardından güvenlikle alakalı vardığım sonuç şudur:
Eğer sürekli al-sat yapacaksanız kripto para varlığınızı birden fazla borsaya bölerek riski de bölüştürmek. Bir borsa batarsa diğeri elinizde kalır.
Eğer alıp uzun süre dokunmayacaksanız tüm varlığı  private keyi sadece sizde olan bir kağıt cüzdanda saklamak.

Tabi yukarıda yazanların bir acemiye ait tavsiyeler olduğunu unutmayın.
AMD FTW
Sr. Member

Activity: 317
Merit: 250

GET IN - Smart Ticket Protocol - Live in market!

View Profile
September 10, 2017, 03:48:21 PM

Genelde güvenlik problemleri cüzdanlardan değil bizden kaynaklanıyor private keylerimizi açık bir şekilde saklamamalıyız. Mümkünse bu piyasa için ayrı mail adresi kullanın mailden gelen hiç bir dosyayı indirmeyin. Keylogger tehlikesi için mutlaka Antivirüs kullanın ve private key girerken ekran klavyesi kullanmayı kendinize alışkanlık haline getirin.

GUTS | GET-Protocol ICO
smart-ticket protocol for events | live product with market traction!
BTC ANN | WEBSITE | BLOG | SANDBOX | WHITEPAPER | BOUNTY
everbtcnever
Member
**

Activity: 114
Merit: 38

View Profile
September 11, 2017, 06:10:05 PM

Genelde güvenlik problemleri cüzdanlardan değil bizden kaynaklanıyor private keylerimizi açık bir şekilde saklamamalıyız. Mümkünse bu piyasa için ayrı mail adresi kullanın mailden gelen hiç bir dosyayı indirmeyin. Keylogger tehlikesi için mutlaka Antivirüs kullanın ve private key girerken ekran klavyesi kullanmayı kendinize alışkanlık haline getirin.

Bunun en büyük örneğini yalan yanlış sitelere girip tüm bilgilerini veren kullanıcılardır. Aslında sistem kendi içinde güvenli ama kullanıcı sistemi bozuyor.
sakebtc
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
October 09, 2017, 03:12:44 PM

Benimde dikkatimi çekti mail'ime slacktan olsun diger sitelerden olsun ve en cok ta private key isteyen mailler geliyor en çok slacktan geliyor şimdi private keyi isteyenler oluyor maillerde ben tiklamiyorum tabi  private key verildiğinde kazayla o cüzdanımi ele geçiriyorlar ben yeniyim ondan sordum cevap için şimdiden  teşekkürler.
merserize
Newbie
*

Activity: 58

View Profile
October 09, 2017, 03:23:14 PM

Ben core kullanıyorum, kriptolu. Private keyleri havalarda uçurmuyorum. Bir keyde binlerce btc tutmuyorum. Daha da yapacağım bir şey yok diye düşünüyorum.
xenport
Newbie
*

Activity: 45

View Profile
November 02, 2017, 11:57:27 PM

Hocam metamask ı kur faydası çok ben onu kullaniyorum borsa işlemlerinde private key gibi durumlarda sıkıntı çıkartmıyor gizli kalıyor ve bu chrome eklentisidir tavsiye ederim.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
November 03, 2017, 01:25:52 AM

Cüzdan için gizli kodu bize cüzdan programı ürtettiği ve verdiği için güvenlik açısından aklımda soru işareti oluşuyor.

Cüzdan yazılımı bize vermesi gereken gizli kodu kendiyle paylaşma ihtimali var mıdır ?

Varsa bu kodu kendimiz üretebilir miyiz? Ya da basit bir cüzdan yazılımı kendimiz yapabilir miyiz?

bu tarz kuşkulardan kaçınmak için open source yazılıma sahip cüzdanları kullanabilirsiniz. Trezor donanım cüzdanı olarak, electrum da yazılım cüzdan olarak kullanılabilecek opensource yazılımlar. Tabi kendiniz derlemeyip hazır derlenmiş yazılımları kullanacaksanız en azından checksum değerlerine bakılabilir ve bu sayede içinde herhangi bir değişiklik yapılmış mı kontrol edilebilir.
redsilentstorm
Member
**

Activity: 448

View Profile
November 07, 2017, 01:00:17 PM

Electruma hiç ısınamadım , kendimi rahat hissetmiyorum. Ama bitcoin core de çok büyük devamlı data indirmesi gerekiyor falan.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: