Bitcoin Forum
May 07, 2024, 10:45:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Da li plaćate porez na kune kad mijenjate bitkoin u kune?
Da
Ne

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Da li plaćate porez na kune kad mijenjate bitkoin u kune?  (Read 2859 times)
marlboroza (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 11, 2017, 12:13:52 AM
Last edit: June 11, 2017, 10:26:21 AM by marlboroza
 #1

Kratko i jasno - da li plaćate porez na kune kad mijenjate bitkoin u kune?
Pitanje je čisto informativnog karaktera.
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
1715121905
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715121905

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715121905
Reply with quote  #2

1715121905
Report to moderator
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
June 11, 2017, 08:47:04 AM
 #2

Kratko i jasno - da li plaćate porez na bitkoin kad ga mijenjate u kune?
Pitanje je čisto informativnog karaktera.

Mislim da ovdje treba malo pojašnjenje.
Porez ne možeš platiti na bitcoine.
Porez možeš platiti samo na iznos u kunama koje si dobio prodajom bitcoina, jer bitcoin sam ne znači ništa poreznoj.
Isto tako, uvjerit ćete se da je kompliciran proces prijaviti porez na internetsku zaradu poreznoj, ali više o tome imate u drugom topicu Smiley
Da, plaćam porez na internetsku zaradu, ne na bitcoine.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
marlboroza (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
June 11, 2017, 10:30:53 AM
 #3

Aj ne filozofiraj, krivo sam složio rečenicu  Tongue

Evo, promijenio sam.

Jel sad ok pitanje?
dugidox
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 0


View Profile
July 14, 2017, 07:43:39 AM
 #4

Vjerojatno će se mnogi nać u mojim riječima uvrijeđeni, ali maloumno je plaćati porez lopovima koji ne priznaju i za njih ne postoji bitcoin.
Da skratimo priču, zašto povezati bitcoin i kune/eur ili općenito fiat novac, tj možete, ima tu jedan pametni kojeg knjigovođa pere kao malu budalu za cca 37%
Ali šteta novca, da skratim priču.
Bitcoinom kupiš zlato u Sloveniji (moro.si/bitcoin), po trenutnoj cijeni zlata na svjetskom tržištu i trenutnoj cijeni BTC-a po Bitstamp-u
Zlato se dostavi na tvoju adresu ili sam preuzmeš u Zagrebu, poslovnici Moro (Eurotower)
To isto zlato prodaš u njihovoj poslovnici za gotovinu (do 105k kn gotovinska isplata).
Naknada za cijeli krug ispadne oko 3%
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
July 14, 2017, 11:27:51 AM
Last edit: July 14, 2017, 11:48:02 AM by fx1Trader
 #5

KRATKO I JASNO...  NE!!!
porez na kapitalnu dobit se NEMOZE aplicirati na trgovinu bitcoinom



justAgame
Member
**
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 11


View Profile
July 14, 2017, 12:33:20 PM
 #6

Vjerojatno će se mnogi nać u mojim riječima uvrijeđeni, ali maloumno je plaćati porez lopovima koji ne priznaju i za njih ne postoji bitcoin.
Da skratimo priču, zašto povezati bitcoin i kune/eur ili općenito fiat novac, tj možete, ima tu jedan pametni kojeg knjigovođa pere kao malu budalu za cca 37%
Ali šteta novca, da skratim priču.
Bitcoinom kupiš zlato u Sloveniji (moro.si/bitcoin), po trenutnoj cijeni zlata na svjetskom tržištu i trenutnoj cijeni BTC-a po Bitstamp-u
Zlato se dostavi na tvoju adresu ili sam preuzmeš u Zagrebu, poslovnici Moro (Eurotower)
To isto zlato prodaš u njihovoj poslovnici za gotovinu (do 105k kn gotovinska isplata).
Naknada za cijeli krug ispadne oko 3%

ok, na kupnju/prodaju investicijskog zlata se ne placa nikakav porez, ali kako ces objasniti poreznoj podrijetlo sredstava kojima si prvobitno kupio investicijsko zlato? mislim kod malih prometa vjerojatno nitko nece nista pitati, ali ako se radi o vecim iznosima sumnjam da ces proci bez ikakvih problema.
frenkki
Member
**
Offline Offline

Activity: 108
Merit: 10


View Profile
July 18, 2017, 02:30:21 AM
 #7

a zašto bi to neko radio kad postoji prepaid visa kartica koja nije povezana s poreznom a funkcionira ko obicni tekuci?

olio666
Member
**
Offline Offline

Activity: 87
Merit: 10


View Profile
July 18, 2017, 11:55:50 AM
 #8

Vjerojatno će se mnogi nać u mojim riječima uvrijeđeni, ali maloumno je plaćati porez lopovima koji ne priznaju i za njih ne postoji bitcoin.
Da skratimo priču, zašto povezati bitcoin i kune/eur ili općenito fiat novac, tj možete, ima tu jedan pametni kojeg knjigovođa pere kao malu budalu za cca 37%
Ali šteta novca, da skratim priču.
Bitcoinom kupiš zlato u Sloveniji (moro.si/bitcoin), po trenutnoj cijeni zlata na svjetskom tržištu i trenutnoj cijeni BTC-a po Bitstamp-u
Zlato se dostavi na tvoju adresu ili sam preuzmeš u Zagrebu, poslovnici Moro (Eurotower)
To isto zlato prodaš u njihovoj poslovnici za gotovinu (do 105k kn gotovinska isplata).
Naknada za cijeli krug ispadne oko 3%

ok, na kupnju/prodaju investicijskog zlata se ne placa nikakav porez, ali kako ces objasniti poreznoj podrijetlo sredstava kojima si prvobitno kupio investicijsko zlato? mislim kod malih prometa vjerojatno nitko nece nista pitati, ali ako se radi o vecim iznosima sumnjam da ces proci bez ikakvih problema.
Ako si zaposlen, svaki mjesec kad dođe plaća, podigni je u keš.

Plaćaj sve u kešu bez kartice.

Gotovo.

Kada napraviš veći promet (sa novcima od btc/altcoina) kažeš da svaki mjesec digneš plaću i čuvaš je u čarapi, uštedio si i sad kupuješ sa tim novcima.

Ako pitaju kako živiš/plaćaš stanarinu/hranu, kažeš da ti daju prijatelji/roditelji novce.

Još bolje ako živiš sa roditeljima/curom/ženom koji imaju primanja. Sve opravdano.
infidelio
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile WWW
August 12, 2017, 12:13:10 PM
 #9

Ova fora sa zlatom izgleda zanimljivo. Treba to dobro proučiti. To što porezna ne lovi sada manje ribe ne znači da neće u nekom trenutku početi, i to retroaktivno.
dugidox
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 0


View Profile
August 15, 2017, 05:56:21 PM
 #10

Nemaš tu što proučavati, vrlo jednostavno. Platiš zlato BTCom, preuzmeš ili odmah prodaš za gotovinu. Samo radiš ispod granice isplate u gotovini koja je trenutno 105k kn.
Da bi tu nešto promijenili onda moraju mijenjati kompletan zakon o kupoprodaji zlata, a s tim diraju o ono što i njima paše.
Ali ako se i to dogodi, kupiš zlato BTCom, izlet u Ljubljanu, prodaš zlato za EUR(gotovina) i opet mirno.
Samo je bitno u svakom slučaju zaobići isplatu na račun...
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
August 15, 2017, 07:08:39 PM
 #11

Nemaš tu što proučavati, vrlo jednostavno. Platiš zlato BTCom, preuzmeš ili odmah prodaš za gotovinu. Samo radiš ispod granice isplate u gotovini koja je trenutno 105k kn.
Da bi tu nešto promijenili onda moraju mijenjati kompletan zakon o kupoprodaji zlata, a s tim diraju o ono što i njima paše.
Ali ako se i to dogodi, kupiš zlato BTCom, izlet u Ljubljanu, prodaš zlato za EUR(gotovina) i opet mirno.
Samo je bitno u svakom slučaju zaobići isplatu na račun...

Od početka ove godine, svaka isplata koja ide preko računa, odmah je vidljiva poreznoj.
Za veće iznose novca, posebno ako osoba nije prijavljena kao porezni obveznik ili osoba sa redovnim prihodima, naravno da će takav slućaj ''zainteresirati'' poreznu.
Naravno, priča da je novac dobiven od prodaje zlata će biti ok ali na pitanje odakle to zlato, da je došlo od prodaje bitcoina (kojeg hrvatska narodna banka ne prepoznaje kao službeno sredstvo plaćanja) taj dio neće ići baš tako lako.
Vrlo vjerojatno će donijeti zaključak da porezni obveznik nije uspio dokazati porijeklo svog novca, kojim je kupio zlato, i da mora platiti porez na neprijavljeni dohodak.
Ja sam njima ''jedva'' uspio dokazati svoju internet zaradu tj. da mi dohodak dolazi od internet businessa, pa mislim da je nerealno da im itko proda priča o kupovini investicijskog zlata od bitcoina.
Tko to uspije, častim ga Smiley
S obzirom da sa poreznom službom i plaćanjem poreza na internet zaradu, imam već višegodišnje iskustvo, vjerujte, znam što govorim.
Ako itko želi pokušati ovakvu ''avanturu'' mogu mu samo poželiti svu sreću ovoga svijeta.
Trebat će mu Smiley
Naravno, možeš pokušati izbjeći provlačenje novca preko računa, i tražiti isplate na ''ruke'' u Sloveniji, no onda činiš još veći prekršaj ako tu gotovinu ne prijaviš na granici, a ako te carina na granici pretraži i otkrije veliki iznos neprijavljene gotovine, bit ćeš u pravoj gabuli.
Ovu ideju ne savjetujem nikome.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
dugidox
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 67
Merit: 0


View Profile
August 16, 2017, 06:56:34 AM
 #12


Od početka ove godine, svaka isplata koja ide preko računa, odmah je vidljiva poreznoj.
Za veće iznose novca, posebno ako osoba nije prijavljena kao porezni obveznik ili osoba sa redovnim prihodima, naravno da će takav slućaj ''zainteresirati'' poreznu.
Naravno, priča da je novac dobiven od prodaje zlata će biti ok ali na pitanje odakle to zlato, da je došlo od prodaje bitcoina (kojeg hrvatska narodna banka ne prepoznaje kao službeno sredstvo plaćanja) taj dio neće ići baš tako lako.
Vrlo vjerojatno će donijeti zaključak da porezni obveznik nije uspio dokazati porijeklo svog novca, kojim je kupio zlato, i da mora platiti porez na neprijavljeni dohodak.
Ja sam njima ''jedva'' uspio dokazati svoju internet zaradu tj. da mi dohodak dolazi od internet businessa, pa mislim da je nerealno da im itko proda priča o kupovini investicijskog zlata od bitcoina.
Tko to uspije, častim ga Smiley
S obzirom da sa poreznom službom i plaćanjem poreza na internet zaradu, imam već višegodišnje iskustvo, vjerujte, znam što govorim.
Ako itko želi pokušati ovakvu ''avanturu'' mogu mu samo poželiti svu sreću ovoga svijeta.
Trebat će mu Smiley
Naravno, možeš pokušati izbjeći provlačenje novca preko računa, i tražiti isplate na ''ruke'' u Sloveniji, no onda činiš još veći prekršaj ako tu gotovinu ne prijaviš na granici, a ako te carina na granici pretraži i otkrije veliki iznos neprijavljene gotovine, bit ćeš u pravoj gabuli.
Ovu ideju ne savjetujem nikome.



Ovaj radi u poreznoj 100%, ili je glup ko matun (moram biti prost jer mi stvarno više ide na živce sa svojim businessom, prijavama, zaradom)
Idemo po redu:

1. Hrvatska >> Limit transakcije u gotovini 105 000 kn bez da ikome moraš prstom mrdnuti ili 15 000 €
2. Slovenija >> U grupi sa Germany, Malta, Cyprus, Iceland, Austria, Lithuania i Slovenija nema limita plaćanja gotovinom
3. U EU tijek novca se ne prijavljuje, ako si zaboravio carine su maknute sa granica, UNOS i IZNOS novca iz/u EU u svotama većim od 10 000 € se mora prijaviti
Unos i iznos novca
Ako s područja EU-a iznosite ili unosite svote veće od 10.000 eura u bilo kojoj valuti, obvezni ste prijaviti prijenos gotovine i ispuniti poseban obrazac
Unos gotovine u Zajednicu i iznos gotovine iz Zajednice (strane i domaće valute i drugih sredstava plaćanja – primjerice putnički čekovi, prenosivi vrijednosni papiri, uključujući čekove, mjenice, bjanko zadužnice i novčane uputnice i drugo) slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, koje mogu uz prijavu carinskom službeniku nesmetano prenositi bilo koju svotu gotovine u bilo kojoj valuti.
https://gov.hr/moja-uprava/aktivno-gradjanstvo-i-slobodno-vrijeme/na-putovanju/unos-i-iznos-novca/1632
4. Stalno klapaš o računima i prijenosu novca na račun, a to je jedino u ovom svemu što se treba izbjegavati, naporan si više s tim
marlboroza (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
August 16, 2017, 10:06:21 AM
 #13

^^^^
Čovjek voli sve po pe-esu, ne možeš ga kriviti zbog toga a uostalom ima pravo na svoje mišljenje isto kao i ti i ja.

Zatvaram temu jer se pretvorila u diskusiju kako zaobići plaćanje poreza i da li treba ili ne treba platiti porez što nije tema ove ankete.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!