Bitcoin Forum
May 18, 2024, 01:58:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: CPU madenciliği  (Read 707 times)
Zalmoxis (OP)
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
June 12, 2017, 11:38:03 PM

Merhaba, aranızda yeniyim. 3-4 gün sonra toplam 12 kartlık 3 set ile madencilik işine başlamayı planlıyorum.

Aklıma takılan şu soru var. XMR gibi CPU ile kazılabilen madenler için VPS, VDS yada Dedicated alsam, ay sonunda kâr elde edebilir miyim? Mesela 6 adet 2 işlemcili (toplamda 12 çekirdek) VDS'i 120 liraya alabiliyorum. Her işlemci çekirdeğinin yaklaşık 70 H/s değeri var. Yani 12 * 70 H/s = 840 H/s gibi bir değer yapıyor. Bu rate ile aylık ne kadar kazanırım? Değer mi? Ve XMR için olmasa bile başka coinler için yapılabilir mi? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
June 15, 2017, 06:46:55 AM

Bunu hesaplayabilirsiniz kolayca,

minergate'in hesap makinesine beraber bir bakalım;

1 haftada 18 mbtc, ayda 60 mbtc (zorluk artışından dolayı kırptım)
60 mbtc de bu gün itibariyle,

teorik olarak 120 TL vps lere ödeyeceksiniz kurlar ve zorluk ortalama aynı kalırsa 480 TL geliriniz olacak.
ancak bu evdeki hesap çarşıya uymaz.
Size sunucu kiralayan firmala sizin süreli CPU'yu meşgul ettiğinizi gördüğü anda hizmetinizi sonlandırır.
bunu takip etmek için yazılım kontrolü var sunum sistemlerinde.

dolayısı ile bu iş göründüğü gibi değil.
Foxin
Newbie
*

Activity: 39

View Profile
June 15, 2017, 07:29:11 AM
Last edit: June 15, 2017, 11:38:29 AM by Foxin

Firma size %100 cpu kullanımını  7/24 kullandırmaz.Hesabınızı askıya alır
sergen34
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
June 15, 2017, 08:11:23 AM

Bunu hesaplayabilirsiniz kolayca,

minergate'in hesap makinesine beraber bir bakalım;

1 haftada 18 mbtc, ayda 60 mbtc (zorluk artışından dolayı kırptım)
60 mbtc de bu gün itibariyle,

teorik olarak 120 TL vps lere ödeyeceksiniz kurlar ve zorluk ortalama aynı kalırsa 480 TL geliriniz olacak.
ancak bu evdeki hesap çarşıya uymaz.
Size sunucu kiralayan firmala sizin süreli CPU'yu meşgul ettiğinizi gördüğü anda hizmetinizi sonlandırır.
bunu takip etmek için yazılım kontrolü var sunum sistemlerinde.

dolayısı ile bu iş göründüğü gibi değil.

Yaptığınız hesapta yanlışlık var.

840 H/S ile, şu an ki şartlarda XMR kazısından ay sonunda 1.61 XMR kazar. Güncel kura göre de bu 72 dolar eder. 72x3.5 den de 252 lira eder.

Zorluk derecesine XMR miktarı azalabilir, fakat XMR fiyatı artarsa denge bozulmaz aksine daha fazla da kazanılabilir. Fakat arkadaşların dediği gibi bunu firmalar kullandırmaz. Barındırma ücreti verdikleri için elektrik pek umurlarında olmaz fakat yıpranma payından ve genel olarak madenciliğe bir çok kişinin soğuk bakmasından dolayı yarım kalabilir planlarınız.

Kişisel fikrim, 32-64 çekirdekli işlemcileriniz yoksa CPU madenciliğinden güzel paralar kazanılamaz. Eğer 32-64 çekirdekli işlemcileri bir şekilde elde edebilirseniz de gözle görülür kazançlar sağlayabilirsiniz.
IITRuSTII
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
June 24, 2017, 10:22:06 PM

Boşta duran 32 Çekirdekli makinemde kazıyorum.
RX480den %10-%20 arası fazal performans veriyor.VDS-VPS de 30 gün boyunca %100 kullanımda sunucunuz kapatılıcaktır.
Onun yerine yurt dışı lokasyon Dedicated alınmalı.
ideal35
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
June 25, 2017, 12:09:20 AM

Bu konu ile alakalı bir kaç kişi amazon ec2 üzerinden vps-vds alıyor ve minergate ile xmr kazıyordu. Aldıkları vps-vds ler 32-64 cpu oluyor ve tamamen bir şekilde bedava alıyorlardı. Şuanda durumları nedir, patladı mı devam mı bilmiyorum ancak bu tür durumlarda illa bir sorun çıkar.

Dedicated bile alsanız gelen gideni karşılar mı muamma. Benim tavsiyem hiç sunucu vs alarak masrafa girmeyin.
coinzoid
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
June 25, 2017, 08:31:39 AM

GPU madenciliği CPU madenciliğe göre daha karlı. Cloud mining'e girmenizi önermiyorum. Bir noktadan sonra aşırı cpu kullanımı servis sağlayıcının dikkatini çekecek ve hesabınız askıya alınacaktır. Tecrübe ile sabittir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: