Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:49:57 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Linux kurulumunda Lilo/Grub/Grub2 sorunu!  (Read 645 times)
btclife01 (OP)
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
June 17, 2017, 01:07:36 PM
Last edit: June 17, 2017, 01:21:59 PM by btclife01

Linux dağıtımlarında sıkça karşılaşılan bir Boot Loader/ön yükleme sorunu. Özellikle ikinci bir işletim sistemi olarak kurulacaksa.

Dağıtımdan dağıtıma çözüm yolları değişiyor fakat bunun günümüzde dahi sorun olması ayrı bir sorun!

Biosun Legacy modunda olması, veya UEFI olması durumu değiştirmiyor.

Dolayısıyla eğer ilk defa Linux kurulacaksa, ve bu kurulum 2. işletim sistemi olarak yapıalcaksa, MBR nin bozulma ihitmali ne karşı önlem alınmalıdır*.

Çalıştığından emin olduğunuz bir Windows DVD si ve biraz fixmbr(bkz. Google: fixmbr) bilgisi lazım olabilir!
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
June 17, 2017, 01:47:25 PM

ikinci işletim sistemi olarak kurulaaksa önce windows sonra linux kurarsanız sorunsuz kurarsınız.
uefi disk üzerinde ikinci sistem olarak denemedim ama ikinci disk olarak kurarsanız sorun olacağını zannetmiyorum.
daha sonra linux kurulumunu kaldırmak isterseniz windows cd veya flash  bellek ile sistemi boot edip komut satırında

bootrec /fixmbr ve bootrec /fixboot yazarsanız
grub veya lilo boot silinir sadece windows boot kalır
btclife01 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 17, 2017, 04:02:05 PM

ikinci işletim sistemi olarak kurulaaksa önce windows sonra linux kurarsanız sorunsuz kurarsınız.
uefi disk üzerinde ikinci sistem olarak denemedim ama ikinci disk olarak kurarsanız sorun olacağını zannetmiyorum.
daha sonra linux kurulumunu kaldırmak isterseniz windows cd veya flash  bellek ile sistemi boot edip komut satırında

bootrec /fixmbr ve bootrec /fixboot yazarsanız
grub veya lilo boot silinir sadece windows boot kalır

OpenSUSE ve Mint, Windows 10 un üzerine(ikinci bir işletim sistemi olarak) kurulmaya çalışıldığında, kullanıcı eğer harddiskl kendisi bölümler ve boot sektörü olmadan sadece root sektörü ile kurulum yapar ve Grub2 yi MBR ye yazdırırsa boot etmiyor, Grub Loading ekranında kalıyor.

OpenSUSE, Grubu MBR ye değilde Linuxun boot edildigi harddisk kurunca çalışıyor fakat bu durumda Windows 10 işletim sistemini boot edemiyor.

Mint te de benzer sorunlar oluyor. Bios UEFI destekli ise, Linux kurulumu kafayı toparlayamıyor.

Fedora 25 ile de yukarıdaki sorunlar yaşanıyor, fakat Fedora  elle bölümlemeye izin vermediğinden(tam denetim) sistemi kendi boot sektörü üzerinde Grub2 kurarak açıyor.

Yukarıdaki sorunların tamamı kurulum sorunsuz gerçekleşmiş ise elle, grub2.conf dosyası düzenlenerek çözülebilir.

Fakat ilk defa kurulum yapacak olanlar için ilk mesajda yaptığım uyarı hala geçerli.
Mimar
Sr. Member

Activity: 288
Merit: 250

View Profile
June 17, 2017, 11:22:39 PM

ben windowsu zor kullanıyorum Cheesy linüx çok zor, herşey için kod girmek lazım Grin
btclife01 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 17, 2017, 11:31:58 PM

ben windowsu zor kullanıyorum Cheesy linüx çok zor, herşey için kod girmek lazım Grin

Aslında Linuxu 2. işletim sistemi olarak değil, Windows gibi birinci ve tek işletim sistemi olarak kullansan kurulum dahil hemen herşey Windows kadar kolay.

Artık millet, Debian, Slackware kullanmıyor/kullanmak zorunda değil. Ubuntu, Mint vs. kullanıyor ki bunlar da neredeyse son kullanıcı için Windows kadar anlaşılır.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
June 17, 2017, 11:44:16 PM

Linux dağıtımlarında sıkça karşılaşılan bir Boot Loader/ön yükleme sorunu. Özellikle ikinci bir işletim sistemi olarak kurulacaksa.

Dağıtımdan dağıtıma çözüm yolları değişiyor fakat bunun günümüzde dahi sorun olması ayrı bir sorun!

Dolayısıyla eğer ilk defa Linux kurulacaksa, ve bu kurulum 2. işletim sistemi olarak yapıalcaksa, MBR nin bozulma ihitmali ne karşı önlem alınmalıdır*.

Çalıştığından emin olduğunuz bir Windows DVD si ve biraz fixmbr(bkz. Google: fixmbr) bilgisi lazım olabilir!

Niye böyle dolambaçlı yollar kullanıyorsunuz.
Derdimiz partition table yedeklemek değil mi?

dd if=/dev/sda of=partitiontable.bin bs=1 skip=446 count=64 # backup
dd if=partitiontable.bin of=/dev/sda bs=1 seek=446 count=64 # restore

Yok partition table değilde mbr ı yedeklemek isteniyorsa?

# dd if=/dev/sdX of=/tmp/sda-mbr.bin bs=512 count=1 # backup
# dd if= sda-mbr.bin of=/dev/sdX bs=1 count=64 skip=446 seek=446 # restore

Güncel linux dağıtımları grub kurulurken zaten os-probe ile diski tarar ve boot edebilecek durumdaki işletim sistemlerini grub menüsüne ekler.

çabanızı takdir etmekle birlikte, Linux kurulumu öncesi windows ile yedekleme önerilmesini aykırı buluyorum Smiley
btclife01 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 17, 2017, 11:51:05 PM

Niye böyle dolambaçlı yollar kullanıyorsunuz.
Derdimiz partition table yedeklemek değil mi?

dd if=/dev/sda of=partitiontable.bin bs=1 skip=446 count=64 # backup
dd if=partitiontable.bin of=/dev/sda bs=1 seek=446 count=64 # restore

Yok partition table değilde mbr ı yedeklemek isteniyorsa?

# dd if=/dev/sdX of=/tmp/sda-mbr.bin bs=512 count=1 # backup
# dd if= sda-mbr.bin of=/dev/sdX bs=1 count=64 skip=446 seek=446 # restore

Güncel linux dağıtımları grub kurulurken zaten os-probe ile diski tarar ve boot edebilecek durumdaki işletim sistemlerini grub menüsüne ekler.

çabanızı takdir etmekle birlikte, Linux kurulumu öncesi windows ile yedekleme önerilmesini aykırı buluyorum Smiley

Aslında değil. Yedeklemek için önce çalışan bir Linux olması lazım.

Sorun MBR yi yedeklemek veya partition işi değil, sorun teorikte sorunsuz olması gereken "Güncel linux dağıtımları grub kurulurken zaten os-probe ile diski tarar ve boot edebilecek durumdaki işletim sistemlerini grub menüsüne ekler." olayının sorunla bitmesi. Boot işleminin "Grub Loading" de kalması. Kurulum sonrası İşletiin sistemlerine Grub ile ulaşılamaması.

Yoksa eninde sonunda Boot edecek bir yöntem bulunur.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
June 17, 2017, 11:59:33 PM

Sorun MBR yi yedeklemek veya partition işi değil, sorun teorikte sorunsuz olması gereken "Güncel linux dağıtımları grub kurulurken zaten os-probe ile diski tarar ve boot edebilecek durumdaki işletim sistemlerini grub menüsüne ekler." olayının sorunla bitmesi. Boot işleminin "Grub Loading" de kalması. Kurulum sonrası İşletiin sistemlerine Grub ile ulaşılamaması.

Linux kurabilmeniz için zaten boot eden bir usb veya cd yok mu elinizde Smiley
Dolayısı ile çalışan bir Linux var zaten. Ha?! şunu sorabilirsiniz? dd komutu live Linux cd lerinde var mı?
Bakalım hemen,

varmış.
btclife01 (OP)
Sr. Member

View Profile
June 18, 2017, 12:08:24 AM
Last edit: June 18, 2017, 12:24:44 AM by btclife01

Linux kurabilmeniz için zaten boot eden bir usb veya cd yok mu elinizde Smiley
Dolayısı ile çalışan bir Linux var zaten. Ha?! şunu sorabilirsiniz? dd komutu live Linux cd lerinde var mı?
Bakalım hemen,

varmış.

Tüm dağıtımlar Live özelliğine sahip değil.

Ki zaten konu birşeyleri yedeklemek hiç değil!

Konu kurulum yaparken muhtemel karşılaşılacak Grub sorunu ve Mbr nin hemen herkesin elinde bulunan bir Windows ile halledilmesi.

Elindeki Live linuxta terminal/konsol açıp komut yazabilecek biri için zaten bu yazdığım uyarı teferruat olmalı.

Neyse en azından "teminalde Vi editör açıp grub.cfg dosyası editleme" konusuna atıf yapılmamış/gerek kalmamış.

Ben de bir ekran paylaşayım, katkı olsun.

utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
June 18, 2017, 07:48:32 PM

Bence zorlamaya gerek yok su akar yolunu bulur derler.
Bir ara  pardusa heveslendim bir kaç değişiklik yapayım dedim yanına da slack, sonra harddisk mefta. Meğer se ölmemiş, iki defa daha kurtadım üstüne, ama üçüncüyü bekliyor şimdi. Raw durumda vaktim olursa bi ara bakıcam.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀