Bitcoin Forum
May 22, 2024, 01:18:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Samsung klima anakart arızalanmış - anlayan var mı?  (Read 591 times)
Lydian (OP)
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
June 30, 2017, 09:13:04 PM

Bizim evdeki klima kaç gündür doğru dürüst çalışmıyordu, açıyoruz ama eskisi gibi soğuk vermiyor ve kendiliğinden 3-4 dk sonra kapanıyor...
Servisi çağırdık bugün, baktılar: anakart arızalanmış dediler. Dış ünitenin üzerindeki kapağı açınca oradaki anakartı gösterdi, bozuk olan parça oymuş.

Dış ünite anakart değişecek ve buna uyumlu iç ünitenin de anakartı değişecekmiş. Maliyet yaklaşık 1.000 TL + işçilik.

Klima: Samsung Maldives Inverter 18000

Alternatif olarak ikinci el anakart bakacaklar, bir iki güne bulunursa onu takacaklar ve 3-5 ay garanti verecekler kendileri... Maliyet yaklaşık: 500 TL + işçilik.

Bende düşündüm: anakartı bulsam, ben kendim değiştiremez miyim? Ne de olsa bol bol toplama bilgisayar kurmuşluğum, takip çıkarmışlığım var...
Ha tabii ikinci el anakart (bizim klimaya uyumlu iç ve dış ünite anakartları) bulmak gerek; bu da başlıca bir handicup...

Bu işlerden anlayan varsa, bir yorum yapsa da bir yol gösterse... Belki daha değişik ve basit bir çözümü vardır?
Mesela bakıyorum internete: üniversal kartlar mevcut, bizim klimaya uyar mı uymaz mı bilemem tabii...

12-14 ay daha bir şekilde çalışıtırsam klimayı yeter... sonra isterse çöp olsun... O zaman yeni eve taşınınca zaten yeni klima alırım - ama şimdi yeni klima almakla uğraşmak istemiyorum; o parayla bir BTC alırım daha iyi şimdi:)
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
June 30, 2017, 11:59:07 PM

bulduğun kart sağlamsa takması kolay ama bozuk çıkarsa kart artı servis masrafı çıkacak.
ama servisin bulduğu kart arızalı çıkarsa onun problemi.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
July 02, 2017, 12:05:31 AM

Yapabiliyorsan ana kartı  bir çıkart incele derim. Çamaşır makinesi ile bulaşık makinesinde de aynı şey başıma geldi. Kartları çıkarttım bi güzel sağını solunu inceledim. Bi lehim çaktım çamaşır makinesi canavar gibi, bulaşık makinesi de iyiydi ama son zamanda yine sapıtmaya başladı.
Baktın bi yerinde bişey bulamadın kartı bir elektroniçiye  götür. Bir baksın,  olur gibiyse zaten yapar. 500-1000 TL gibi rakamlardan iyidir. Zaten 14-15 idare etse diyorsun. Kartı değiştirmene gerek olmayabilir.

Ama işim sağlam olsun, uğraşamam, anlamam dersen paraya kıyacan.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀