Bitcoin Forum
May 04, 2024, 01:50:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Çok çok yeniyim, bi el atın :)  (Read 1223 times)
prolambo (OP)
Full Member

Activity: 317
Merit: 114

View Profile
July 04, 2017, 02:27:54 PM

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Yıllar önce bir arkadaşım gel 5-10 dolarlık bitcoin alalım demişti. Şimdi o
arkadaşımdan haber alamıyorum. Eğer satmadıysa dolar milyoneri olmuştur kesin Smiley Benim de hep uzaktan takip ettiğim kripto paralara artık daha çok ilgili duymamdan dolayı buraya üye oldum. Tabi bitcoin dünyası derya olmuş. Forumdaki soruları biraz kurcaladım, yine de baktım çok gerideyim. Bende kafamdaki deli soruları forumdaki duayenlere sorayım dedim. Basitten başlamak gerek artık. Şimdiden teşekkürler.

1) İlk nereden başlamalıyım? Blockchain, Bitcoin, Altcoin konusunda en iyi türkçe dokümanı önerebilir misiniz?
2) Bitcoini ilk nerden almalıyım? İlla Türk sitesinden mi? Hangisinden almak daha güvenilir? Yabancı sitelerden almak daha mı ucuz? Kredi kartı ile mi alınıyor? Havale ile de alınabilir mi?
3) Bitocin almadan önce cüzdan mı edinmeliyim? Cüzdanı nerden alabilirim? Şu gizli anahtar olayı nedir? Ne için gerekli? Cüzdanı kullandığım sistem içindeki bitcoinleri alamaz mı? Ya da gizli anahtarı elde edemez mi? Buralar kafamda çok karışık? Burayı biraz açarsanız sevinirim?
4) Kafamda Bitcoin,Etherium ve Ripple'a yatırım yapmak var. Altcoin almak için illa önce bitcoin alıp sonra mı altcoin almam gerekiyor? Etherium ve Ripple'ı nerden almalıyım?
5) Mining olaylarına bu saatten sonra girilir mi? Yatırım maliyeti düşünülünce hala karlı bir iş mi?

1714830649
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714830649
Reply with quote  #2

1714830649
Report to moderator
1714830649
Hero Member
*

Ignore
1714830649
Reply with quote  #2

1714830649
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714830649
Hero Member
*

Ignore
1714830649
Reply with quote  #2

1714830649
Report to moderator
hhk1045
Hero Member

Activity: 644
Merit: 504

View Profile
July 04, 2017, 02:29:50 PM
Last edit: July 04, 2017, 02:41:12 PM by hhk1045

Forumun yeni başlayanlar yardım kısmında sabitlenmiş tüm başlıkları oku. Aradığın her konuyu bu forumda bulabilirsin. Doğru yerdesin.

Forum dışı kaynaklar için: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1980359.0
jednostka
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 252

View Profile
July 04, 2017, 02:40:34 PM

1) İlk nereden başlamalıyım? Blockchain, Bitcoin, Altcoin konusunda en iyi türkçe dokümanı önerebilir misiniz?

Satoshi Nakamato'nun kendi whitepaperından başlayıp, geçmiş blockchain haberlerinden itibaren kaynakları tarayın. Türkçe kaynak yok denecek kadar az.

2) Bitcoini ilk nerden almalıyım? İlla Türk sitesinden mi? Hangisinden almak daha güvenilir? Yabancı sitelerden almak daha mı ucuz? Kredi kartı ile mi alınıyor? Havale ile de alınabilir mi?

Cex.io veya indacoin'den kredi kartıyla bitcoin alabilirsin buralar oldukça güvenilir mekanlardır. Yabancı sitelerden kredi kartıyla kur farkıyla türk borsasından daha pahalıya gelebiliyor. Bazen de Türk borsası yabancı forsalardan daha ucuz oluyor. coinmarketcap'tan bunu takip edebilirsin. Paribu'dan havaleyle alabilirsin.

3) Bitocin almadan önce cüzdan mı edinmeliyim? Cüzdanı nerden alabilirim? Şu gizli anahtar olayı nedir? Ne için gerekli? Cüzdanı kullandığım sistem içindeki bitcoinleri alamaz mı? Ya da gizli anahtarı elde edemez mi? Buralar kafamda çok karışık? Burayı biraz açarsanız sevinirim?

Bitcoin aldığın yerde ki cüzdanda da tutabilirsiniz. Cüzdanları bitcoin.org'tan takip edebilirsiniz. Private key'i kaybetmezseniz bitcoin wallet'inize bir şey olsa bile bir sorun olmaz. Hayır hacklenmeseniz ya da private keyi biriyle paylaşmazsanız çalınmaz.

4) Kafamda Bitcoin,Etherium ve Ripple'a yatırım yapmak var. Altcoin almak için illa önce bitcoin alıp sonra mı altcoin almam gerekiyor? Etherium ve Ripple'ı nerden almalıyım?

Eğer komisyon vereyim uğraşamyım derseniz almak istediğiniz coini pazar alanı bölümüne açıp satın alabilirsiniz.

5) Mining olaylarına bu saatten sonra girilir mi? Yatırım maliyeti düşünülünce hala karlı bir iş mi?

Ne kazanacağınıza bağlı, kazım tarzına göre karlı olup olmayacağı değişebilir.
prolambo (OP)
Full Member

View Profile
July 04, 2017, 06:43:33 PM

Cevap için teşekkürler. Aslında konu konuyu açıyor. Siteyi biraz daha karıştırmam lazım. Tabi herşey bana teorik geliyor şu anda. Dediğim gibi cüzdan ve hesap olayları karışık kafamda.

- Bitcoini aldığım yerden cüzdanı alabilirsin demişsin. Sanırım bulut cüzdan oluyor bu. Cüzdanı onlardan almam güvenli mi? Ya da bilgisayarda veya telefonda kullandığımız cüzdan uygulması güvenli midir? Uygulamayı yapan kişi benim cüzdan bilgilerime erişemez mi?
- Cüzdan dediğimiz şey 256 karakter veya bit tutan bir şey değil mi? Cüzdan yerine dışarda bu diziyi tutamaz mıyım? Yani atıyorum bilgisayarım bozuldu. Cüzdan, hesap vs bilgisini başka bir yerde tutamaz mıyım?
- Gizli anahtar dediğimiz şey tam olarak ne? Bu da cüzdan içinde mi tutuluyor? Yoksa sadece transfer anında kullanılan bir şey mi? Cüzdan, hesap, anahtar ilişkisini tam çözemedim.
- Her coinin kendi cüzdanı mı var? Yani bitcoinin ayrı, etheriumun ayrı mı?

Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
July 05, 2017, 02:46:35 AM

Öncelikli olarak altcoin piyasasının bokunu çıkarmamış ve önüne gelen her altcoini bünyesine eklememiş güvenilir bir borsa ile çalışmaya başlamalısın. Bu piyasada Türkçe kaynak vardır fakat Türkçe kaynakların hepsi maddi çıkar uğruna yazılmış ve yetersizdir. Beginner olarak Alp Işık'ın Youtube sayfasından piyasa hakkında bilmen gereken her şeyi öğrenebilir. Bitcoin'i Reddit ve Bitcointalk'ın İngilizce sayfalarından takip edebilirsin. Şu anki piyasanın yeterince şişmiş ve insanların 1 Ağustos'ta yaklaşan Segwit'ten korktuğunu unutma, düşüşü bekle ve harekete geç.
Sir_Lancelot
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
July 05, 2017, 05:33:23 AM

Forumun yeni başlayanlar & yardım kısmında geçmişe doğru bir yolculuk yap, yaklaşık bu süreç 1-1,5 hafta civarında sürecektir. Hem kafandaki soruların  cevaplarını hem de fazlasını çok rahatlıkla bulabilirsin. Sorduğun sorulara verilen cevaplar seni doyurmayacaktır. 
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
July 05, 2017, 02:58:55 PM

VAy be resmen başınıza talih kuşu konmuş siz o kuşu kovalamışsınız. Öncelikle çok okumanı lazım. Forumda yeni başlayanlar bölümünü özellikle okuyun daha sonra aklınıza takılan takıldığınız ve cevabını bulamadığınız şeyler için konu açın.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
iktisatci
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
July 05, 2017, 09:27:29 PM

kendi sürecimi tam olarak yazıyorum

coinmarketcap teki historical snapshots tan birkaç ay geriye seçerek fiyatları karşılaştıracaksın, gözlerin yerinden çıkacak, kafanı duvarlara vurup pişman olacaksın, yine olabilir diye forumda geçmişe yolculuk yapacaksın, hiçbirşey anlamayacaksın. Sıfırdan blockchain 101 ile başlayıp her bir coin in sayfasını baştan sonra okuyacaksın. her birinin varsa cüzdanını kurup deneyeceksin. çeşitli borsalara üye olup dünya kadar komisyon vereceksin. en yüksekten alıp en düşükten satacaksın. paranın yarısını eriteceksin.  birkaç hafta kırmızı ve uykusuz gözlerle gezeceksin ve öğrenmeye başlayacaksın. hata yapmaktan korkma.

saygılarımla

in cryptography we trust
prolambo (OP)
Full Member

View Profile
July 06, 2017, 06:32:33 AM
Last edit: July 06, 2017, 06:42:41 AM by prolambo

Arkadaşlar şu sorulara cevap verirseniz sevinirim???

- Bitcoini aldığım yerden cüzdanı alabilirsin demiş arkadaş. Sanırım bulut cüzdan oluyor bu. Cüzdanı onlardan almam güvenli mi? Ya da bilgisayarda veya telefonda kullandığımız cüzdan uygulması güvenli midir? Uygulamayı yapan kişi benim cüzdan bilgilerime erişemez mi?
- Cüzdan dediğimiz şey 256 karakter veya bit tutan bir şey değil mi? Cüzdan yerine dışarda bu diziyi tutamaz mıyım? Yani atıyorum bilgisayarım bozuldu. Cüzdan, hesap vs bilgisini başka bir yerde tutamaz mıyım?
- Gizli anahtar dediğimiz şey tam olarak ne? Bu da cüzdan içinde mi tutuluyor? Yoksa sadece transfer anında kullanılan bir şey mi? Cüzdan, hesap, anahtar ilişkisini tam çözemedim.
- Her coinin kendi cüzdanı mı var? Yani bitcoinin ayrı, ethereumun ayrı mı?
- Bitcoin borsası dediğimz şey paribu, cointürk gibi firmalar mı yoksa ayrı birşey mi? Borsa deyince kafamda başka birşey oluşuyor. Sanki daha çok döviz bürosu gibi değil mi bunlar?
hchc
Hero Member

Activity: 504
Merit: 500

View Profile
July 06, 2017, 02:30:26 PM

Arkadaşlar şu sorulara cevap verirseniz sevinirim???

- Bitcoini aldığım yerden cüzdanı alabilirsin demiş arkadaş. Sanırım bulut cüzdan oluyor bu. Cüzdanı onlardan almam güvenli mi? Ya da bilgisayarda veya telefonda kullandığımız cüzdan uygulması güvenli midir? Uygulamayı yapan kişi benim cüzdan bilgilerime erişemez mi?
- Her coinin kendi cüzdanı mı var? Yani bitcoinin ayrı, ethereumun ayrı mı?
- Bitcoin borsası dediğimz şey paribu, cointürk gibi firmalar mı yoksa ayrı birşey mi? Borsa deyince kafamda başka birşey oluşuyor. Sanki daha çok döviz bürosu gibi değil mi bunlar?

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1177109.0

Bu konu sorularını cevaplar okumadan soru sormak nedir ?

............
.           ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
        ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
      ▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
   ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
     ▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
       ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
          ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓

..           ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
        ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
      ▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
     ▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
       ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
          ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓

.............
usdman
Full Member

Activity: 208
Merit: 100

View Profile
July 09, 2017, 09:22:36 PM

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Yıllar önce bir arkadaşım gel 5-10 dolarlık bitcoin alalım demişti. Şimdi o
arkadaşımdan haber alamıyorum. Eğer satmadıysa dolar milyoneri olmuştur kesin Smiley Benim de hep uzaktan takip ettiğim kripto paralara artık daha çok ilgili duymamdan dolayı buraya üye oldum. Tabi bitcoin dünyası derya olmuş. Forumdaki soruları biraz kurcaladım, yine de baktım çok gerideyim. Bende kafamdaki deli soruları forumdaki duayenlere sorayım dedim. Basitten başlamak gerek artık. Şimdiden teşekkürler.

1) Forumdaki konuları okumalısın sabit başlıkları oku ben 1 yılı geçti bitcoin'i araştırıyorum okuyorum v.s
3) bitcoin cüzdanı'nın olması lazım bitcoinlerini orada saklıyorsun onun için belli bir ücret ödemene gerek yok birçok site var blockchain.info sitesinden cüzdan alabilirsin.

4) bitcoin'i herhangi bir btc altcoin borsasında altcoine çeviriyorsun örneğin poloniex ben onu kullanıyorum oraya btc lerini atıp etherium veya ripple alabilirsin.

5) mining olayı için geç kaldın şuan ki cihazların elektrik parası çıkmıyor. çok yüksek miktarda yatırım lazım.

umarım yardımcı olabilmişimdir . foruma hoşgeldin Smiley

edit: buda yeni hesabımla ilk post'um eski hesabım ban yedi hiçbir fikrim yok 2-3 aydır girmiyordum bir gün girdim ban yemiş hesap uzun süre girmeyince ban yiyoruz saçma deyilmi ? imza kampanyasından mesaj gelmiş post atmadığın için çıkarıldın diye onla alakası varmı ? eski hesabım fullmember'di şimdik başladık newbie den Sad
Pages: [1]
  Print  

Jump to: