Bitcoin Forum
May 05, 2024, 02:39:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Tezos Fiyat ve Spekülasyon Alanı | ICO Bitti  (Read 4711 times)
novello (OP)
Full Member

Activity: 161
Merit: 100

View Profile
July 13, 2017, 09:41:57 AM

Evet beyler. Tezos ICO'sunun sonuna geldik.

Toplanan para muhteşem:

BTC: 65522
ETH: 360604

usd cinsinden karşılığı: 232 milyon dolar

Tezosun başlı başına bir devrim olduğunu düşünüyorum. Btc v1 idi, eth v2 oldu, tezos ise v3. Diğer bütün icolarla kıyaslandığında çok sağlam teorik temellere dayalı bir whitepaperları var. Ekip sağlam. Danışmanlarından biri Emin hoca, ki kendisi DAO'daki açığı bulup DAO'yu bitiren adam. Türkiye'den çıkan en önemli insan kriptopara alanında.

0.7 btc karşılığnda 4200 tezos verdi yaklaşık (ilk gün bonusuyla birlikte). Btc fiyatı düştüğünden dolayı hafif zarardayız desem de gelecekte bunun karşılığını kat ve kat alacağımızı düşünüyorum.

Benim fiyat tahminim:1 XTZ= 10 usd

Bu miktardan önce elimdeki xtzleri satmayacağım.

Zamanında kripopara vardı. Eth 100 usd olacak dediğinde herkes t..k geçiyordu. Ama tezosdan beklentim de bu. Yeni bir teknoloji, yeni bir blok zinciri.

Bol şans hepimize...

1714919960
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
1714919960
Hero Member
*

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
1714919960
Hero Member
*

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714919960
Hero Member
*

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
1714919960
Hero Member
*

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
1714919960
Hero Member
*

Ignore
1714919960
Reply with quote  #2

1714919960
Report to moderator
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
July 13, 2017, 10:08:25 AM

Bu Tezos'un Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor sanırım. Pos kullanılıyor bunda. Peki bu pos olayı nasıl işleyecek? Elimdeki Tezosları nasıl artırabilirim? Bunun cüzdanı da yok sanırım. Ne yapacağız arkadaşlar şimdi?

PokerStein1
Full Member

Activity: 392

View Profile
July 13, 2017, 10:30:02 AM

Bende tezos`a girenlerdenim. Butun youtube yorumculari vs.. tezos`un patlayip gidecegini soyluyor fakat bir yandanda Tim Draper`in yatirimci olmasi , danismanlik aldiklari insanlarin kalitesi vs.. olsun , pisman olmamak adina en ufak miktardan bende girdim. Umarim guzel seyler olur.

Bu linkten toplanan para vs.. gorebilirsiniz ;

http://tezos.live/

Leonbtc
Full Member

Activity: 266
Merit: 190

View Profile
July 13, 2017, 11:16:05 AM

Guzel bir baslik burada devamli tezos hakkindaki bilgileri konusalim bende icoya girmedim ama fiyat hateketlerini takip edecegim.

HartmaniA
Hero Member

Activity: 953
Merit: 504

View Profile
July 13, 2017, 11:20:11 AM

Bu Tezos'un Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor sanırım. Pos kullanılıyor bunda. Peki bu pos olayı nasıl işleyecek? Elimdeki Tezosları nasıl artırabilirim? Bunun cüzdanı da yok sanırım. Ne yapacağız arkadaşlar şimdi?

Bu konuyu ben de merak ediyorum? Pos olarak nasıl işeleyecek, Tezosun cüzdanı falan çıkacak mı?
kim-yon
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 251

View Profile
July 13, 2017, 11:25:51 AM

Bu konuyu ben de merak ediyorum? Pos olarak nasıl işeleyecek, Tezosun cüzdanı falan çıkacak mı?

250 milyon dolar topladılar . Bir zahmet en gelişmiş cüzdanı çıkarsınlar bence. Waves , ETH , BTC deki dezavantajlara bakıp düzeltmeleri lazım.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
July 13, 2017, 11:31:41 AM

tezos bi durakoysun kenarda... hic aceleye gerek yok... zaten 3-4 aya kadar cüzdan vs. olmayacak.
bundan önce waves'te bi canlilik olsa hic fena olmayacak...

tezos bilgilerinizin ciktisini alin, güvenilir saglam bir yere saklayin... elbet birgün zamani gelecek...
exortis
Sr. Member

Activity: 322
Merit: 250

View Profile
July 13, 2017, 11:32:03 AM

Zamanında kripopara vardı. Eth 100 usd olacak dediğinde herkes t..k geçiyordu. Ama tezosdan beklentim de bu. Yeni bir teknoloji, yeni bir blok zinciri.

Hocam 1 yıl sonra bakalım ne olmuş tezos fiyatı benımde elımde 3000 e yakın bırsey var 10$ olacagını duşunuyorum bende,sanırım 3 yıl saklarım diyorum.Etherde yapılan hataları yapmamak gerekıyor
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
July 13, 2017, 11:44:41 AM

1 btc de ben attım, dursun kenarda,bu kadar konuşulan bircoin, full boşolsada 1-2 pump yer
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
July 13, 2017, 12:03:16 PM

500$ kadar bende yatırım yaptım,uzun muddet bekletecegım 1000 adet verdı 200 de bonustan geldi ama fiyatının duşuk olmasının nedeni nedir,çok ciddi rakam toplandı neden bu kadar düşük fiyat belırlendı
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
July 13, 2017, 02:33:12 PM

bir cacık olmaz, çok konuşulduğuna bakmayın, fazla çokluk da kötü birşey. 1-2 seneye kalmaz patlayıp sıfır olacağını düşünüyorum şahsen ben de.  Grin
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
July 13, 2017, 02:53:57 PM

bir cacık olmaz, çok konuşulduğuna bakmayın, fazla çokluk da kötü birşey. 1-2 seneye kalmaz patlayıp sıfır olacağını düşünüyorum şahsen ben de.  Grin

çok komiksin.. öyle salla pati yorum yapacağına nedenleri ile açıklamanı yapsan insanlar en azından saygı duyarlardı. Burda bir sürü insan bunu takip ediyor , yatırım yapıyor. En azından sen onlara saygı duyda mesnetsiz yorum yapma.
exortis
Sr. Member

Activity: 322

View Profile
July 13, 2017, 03:01:42 PM

çok komiksin.. öyle salla pati yorum yapacağına nedenleri ile açıklamanı yapsan insanlar en azından saygı duyarlardı. Burda bir sürü insan bunu takip ediyor , yatırım yapıyor. En azından sen onlara saygı duyda mesnetsiz yorum yapma.

ali bırakacaksın boyle işkembecileri,biz yaptık yapacagımızı gerisi şans,iyi olur kötü olur bilemeyiz.Attık birşeyler bakalım benim inancım var güzel bir gelecegi olacaktır ama uzun süreçte olacaktır.
dnz gns
Sr. Member

Activity: 434

View Profile
July 13, 2017, 03:24:33 PM

ben 5 btc gönderdim ortalama sene bu zamanlar eğer büyük bir açık çıkmazsa yada bulunacak bir boşluk hızlı bir şekilde forklanıp yatırımcısını korursa 10 yada 20 x yapacağı kanatindeyim btc kuru olarak 3k doları baz alıyorum btc ozman 10k dolar olursa değişir tabi Cheesy
turquaise
Full Member

Activity: 308
Merit: 105

View Profile
July 13, 2017, 03:53:42 PM

açıp ethereumun icosuna bakın, onda da yukarıda ki gibi bir sürü yorum var. yok scam, yok gitti paralarınız. hiç dikkate almayın bunları. bin tane fake hesapla post kasmak için yaptıkları boş laftan başla birşey değil. önemsemeyin.
aliyagiz207
Full Member

Merit: 242

View Profile
July 13, 2017, 04:05:12 PM

açıp ethereumun icosuna bakın, onda da yukarıda ki gibi bir sürü yorum var. yok scam, yok gitti paralarınız. hiç dikkate almayın bunları. bin tane fake hesapla post kasmak için yaptıkları boş laftan başla birşey değil. önemsemeyin.

aynen hocam zamanında adam ethereum uçar dediğinde trol muamelesi yapmışlar,keşke o zaman onu dinleselermiş veya en azından adamla kafa yapmasalarmış
bu piyasanın ne olacagı hiç belli olmaz az once populous konusunu okudum icoya giren adam uçar gidermiş,imzadakıler 70-80bın tl civarı para aldılar.
Leonbtc
Full Member

Merit: 190

View Profile
July 13, 2017, 04:28:59 PM

Aip patlayan coin basliklarinida okuyabilirsiniz kimse fake hesap acipta boyle bisekilde birbirine yalan soylemeye calismaz herkesin fikride ayni olmaz adam belki girmedi giremedi icoya tutmasin diye icinden dua ediyor iste. Smiley

CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
July 13, 2017, 04:37:02 PM
Last edit: July 13, 2017, 05:55:41 PM by CoolnQuiet

Ethereum'u kaçıran herkes buna saldırıyor. Zira, onu kaçırdık bunu kaçırmayalım, voleyi vuralım derdindeler ama iş o kadar kolay değil. Velhasılı, ikinci ether olacak bizde şu kadar kaldıracağız hayalleri bence boş, zira bu projeyi çok araştırdım, slack kanalını da çok takip ettim, burda benim kadar takip eden yoktur. Zira, solidity ile ilgili benim de çok büyük endişelerim var. The DAO kabusundan sonra ve o olayı bizzat yaşamış birisi olarak (çok şükür sıfır zararla atlattık) eleştirilerim şunlar;

- sözde arthur birader 3.5 yıldır bu projeyi geliştiriyormuş, ama linkedin deki profiline bakarsanız, işden ayrılalı daha 1 yıl bile olmamış, yani projeyi goldman sachs da mı google x demi ne çalışırken paralel geliştirmiş, dolayısıyla çok fazla zaman ayıramamış, o yüzden o kadar zamana rağmen ortada bakmayın hala birşey yok, ICO dan kaldırdığı parayla o sitesinde takım olarak gösterdiği adamları toplayıp kodu toparlayacak. 4 ay dan uzun sürecek diyor ama bence 6 ay hatta daha da uzun olabilir chain in hazır olması, ki bir de ether in developer larından farklı olarak yavaş ve amatör ekipleri. bunu ICO da gördük, bazı hesapların balanslarında hata yaptılar ki bu da çok acemi olduklarının bence bir göstergesiydi.

- karı koca wall street den geliyorlar, kripto dünyasındakiler gibi pure programmer değiller, bu da insanda para vurmak için bu işe girdiler hissi uyandırıyor.

- ico ismini kullanmıyorlar, onun yerine hukuki çekinceler nedeniyle tge (token generation event) ismini kasıtlı kullandılar ve ICO ya yatırılan paraları bir vakfa yapılan yardım anlamında contribution olarak kasıtlı olarak isimlendirdiler ki bu ilerde sistem çökerse kimseye tazminat ödemek durumunda kalmamak için yaptıkları kasıtlı birşey. The DAO vakasını iyi takip edip kendilerince ders çıkarmışlar. Kısacası tezos tamamen sıfıra gitse karı koca şu an 232 milyon *0.085 (toplanan paranın % 8.5 u bunlara gidiyor.) = 19.72 milyon dolar, bunların zimmetine geçti bile. Arthur akıllı adam, kendini herşekilde garantiye aldı en kötü durumda bile yaklaşık 20 milyonla karı koca ömür boyu takılır artık.

- projeye yönelik daha teknik eleştirilere gelelim:

- governance ana satış teması olarak kullanılıyor ama oylama oranları çok yüksek, %80 den başlayıp, %60 a kadar düşüyor, yani bir teklifin kabulü için en az %60 oy şart (ayrıntılar için whitepaper ı okuyun), bu kadar milletin teknik inovasyondan çok voleyi vuralım diye yatırım yaptığı birşeyde şahsen %5 den fazla oy kullanılacağını sanmıyorum. bkz: DAO daki oylamalar ve oranları, zira şekil 1.a da da görüldüğü gibi millet teknolojinin kendisi ile değil de parasını ne kadar kısa sürede 10x ya da 100x yapacağı ile ilgili.  Grin

- chain yapısı ile ilgili hiçbir detay belli değil, tx rate ne olacak kaç kere sordum arthur a cevap vermekten kaçındı bilerek, bir de öyle garip bir huyu var, istemediği şeylere hiç cevap vermiyor, bir de acayip kendini beğenmiş, bu da benim için büyük eksi, nerde vitalik nerde bu, çok zeki adam ağırbaşlı olur, nasılsa herkesi alt ederiz sıkıntı yok hesabı Grin bunda o yok, zaten vitalik kadar da zeki değil, bu da tezos un ether yanında devede kulak kalacak olmasına bir diğer sebep.

- ether i çok kafaya takmışlar, smart contract dillerinin adı michelson. O da michelson-morley deneyi vardır, fizikçiler bilir, evrende etherin olmadığını kanıtlamak için dizayn edilmiştir. Üstü örtülü olarak etheri sileceğiz demek istiyor arthur ama önemli olan özgün bir proje koymak ortaya daha başlamadan birilerini hedef tahtasına oturtmak değil. arthur a sordum kaç kere bu isim o yüzden mi michelson diye cevap vermedi hiç, o yüzden muhtemelen bence sebep bu. Bir de kaç kere sordum, ethereum la rakip mi olacak tezos diye, yok dedi biz kendi halimizde takılacağız, onlarla rakip değiliz felan dedi. O zaman sorarlar adama bu michelson adı nerden geliyor diye.  Grin

- daha söyleyecek çok şey var ama özet geçecek olursam:

Adam güvenilir değil, blockchainin teknik ayrıntıları bile belli değil ve ICO yapısından ve hukuki endişelerden projeyi yaratan adamın bile büyük endişeleri olduğu sonucuna vardım. Daha da önemlisi bu crowdfund işlerinde bir proje top proje olmuşsa yani çok fazla miktarda para toplamışsa, topladığı para ile aynı oranda hackerların hedefi oluyor ve bu nedenle de proje açığını kapatmaya fırsat bulamadan hemen gümletiyorlar. Bkz: The DAO recursive bug sorunu, bu sorun slock.it takımı tarafından keşfedildi ama güncelleme yayınlanamadan, ki o da oylamaya bağlıydı, patlattılar.  Cool Bu projenin de çok yeni ve kurucuların da Vitalik kadar zeki olmadığını düşündüğünüzde şahsen ben büyük bir olasılıkla patlayacağını düşünüyorum ve muhtemelen arthur da bunu öngördüğünden, zira benden daha zeki kendisi,  o yüzden kendisini hem mali hem de hukuki olarak garantiye aldı. Etherin ICO sunda böyle birşey göremezseniz mesela.

Bir de son olarak Tim Draper'ı da çok iyi reklam malzemesi olarak kullandılar, bu da muhtemelen gelecek parayı şişirmek içindi ve çok iyi de başardılar.

Beni dinlemiyorsanız, Vitalik kardeşimiz ne demiş bir bakın: https://futurism.com/ethereum-co-founder-takes-to-twitter-to-disagree-with-tezos-blockcain-plan/ o da bu projenin patlayacağını ima ediyor üstü örtülü buradaki tweetinde.

Unutmadan EGS (Emin Gün Sirer) nin bu projeye olan ve anlam veremediğim desteğine değinmeden geçmek olmaz. zooko (zcash in kurucusu) onu geçin, zira adam yazdığı yazıda, zcash i geliştirirken bizim takımda arthur da vardı, tezos un danışmanı olur musun dedi, bende kıramadım ama bir daha advisor olmayacağım diye bir blog yazısı yazdı. EGS, garip bir şekilde mayıs 2017 de advisor yapılmasına rağmen, o tarihten itibaren üstü örtülü olarak hep bu adamların reklamını yaptı, bu adamlar dediğimde yani slack'tekiler 5-10 kişi felan değil, arthur, eşi kathleen ve rawzee nickli daha önce boğaziçi ekonomide yüksek lisans yaptığını söyleyen ve kendisiyle de kanalda tanışma imkanı bulduğumuz bir adam (ico ya nasıl katılınacağına ilişkin video yayınlayan adam). EGS, sırf oyun teorisini kullanarak onlarca eleştiri yapabilecekken tezos un governance yapısına, muhtemelen advisor olduğu için ağzını hiç açmadığı gibi hatta tweet leriyle de bu adamları tanıtmaya çalıştı hep, tabii tweeter dan sorduğum sorulara da cevap vermedi hiç, madem destekliyon niye cevap vermiyon, madem ortadasın niye reklam yapıyon derler adama.  Grin

Vlad Zamfir de tezos un governance yapısını eleştiren tweet ler attı ama o da sorularıma cevap vermedi ama onu tanıdığım kadarıyla yakında bir makale yazar bombayı patlatır medium da gibime geliyor. Neyse fazla uzadı, burada da sadede gelecek olursam, arthur akıllı adam, muhtemelen EGS ile tanışıklıkları var önceden, EGS yi advisor yaptıki, proje online hale gelene kadar bir makale yazıp, BANCOR a ve zamanında DAO ya yaptığı gibi projeyi başından patlatmasın, ki öyle de oldu. EGS muhtemelen tezos la ilgili ağzını açmayacak eleştiri bağlamında en az 1 yıl felan ama baktıki proje tepe taklak gidiyor o da bir iki şey yazmak zorunda kalacaktır uzun dönemde kendini aklamak için.

Velhasılı proje kısa dönemde spekülatörler tarafından fiyat anlamında şişirilse bile ben şahsen uzun bir ömrü olamayacağını düşünüyorum. O yüzden etherde kalmaya devam kararı aldım. İlerde daha güzel projeler çıkacaktır, smart contract lara formal verification imkanı veren ve ethere nazaran daha güvenli bir altyapı sağlayan, o zaman boşarız etheri, ancak benim gördüğüm kadarıyla öyle bir proje henüz çıkmadı, daha vakit var.

O yüzden diyorum ki, patlar.  Grin hadi kolay gele, herkese bol şans.
TroubleMaker
Sr. Member

Activity: 355

blockchaintr.net

View Profile WWW
July 13, 2017, 04:50:48 PM

Adamlar uçtular abi kim ne derse desin:) O kadar parayla ölü projeyi bile canlandırırsın.

Twitter'daki bir anket; 69 kişi katılmış ve %43 ihtimalle bundan 1 yıl sonra fiyatının 0.01$'dan daha düşük olacağını söylemişler, o da ayrı bir konu.

Bana kalırsa adamlar her türlü bu projeyi canlandıracaklar, varsa hataları da aşarlar. 1001 saçma proje var, köstek olmak yerine böyle altyapısı olan projelere biraz destek olsak fena olmaz..
PokerStein1
Full Member

Activity: 392

View Profile
July 13, 2017, 07:04:50 PM

İşin teknik kısmına yorum yapamam fakat ben çokta balon olmayacağını kanaatindeyim 20 milyon dolar aldılar karı koca ömürleri boyunca onlara yeter mantığı yanlış bence çünkü projeyi düzgün şekilde hayata geçirirlerse milyarder olma şansları var neden az ile yetinsinler ? Tim Draper ismi belki çok kullanıldı vs.. ama bence elbette bu adamın bu projede yatırımı olmasının bir faydası olacaktır gerekirse projenin elçiliğini yapacaktır katıldığı programlar veya cemiyetlerde. Umarım balon olup gitmez Smiley topu topu 500 coin'im var ne zengin olurum ne fakir bekleyip görücez.

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: