Bitcoin Forum
June 20, 2024, 08:05:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: FX Trading  (Read 818 times)
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
July 14, 2017, 08:23:02 PM

Fx trading bana mantıksız geliyor. Devletlerin paraları ufak ufak azalıyor veya çıkıyor. Neden insanlar fx trading yapıyor peki? Smiley Burada da eminim yapanlar vardır.
Account Supplier
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 252

View Profile
July 14, 2017, 09:13:23 PM

kolay para hırsı var insanlarda (enayilerde) batacaklarını bile bile o piyasaya giriyorlar.
bir de greater fool theory var, illaki daha pahalıya satabileceğim bir enayi bulurum diyorlar.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
      ██            ▀▀███▄▄
    ██                  ▀███▄
   █       ▄▄  ▄▄         ████
  █        ██  ██          ████
 █       ███████████        ████
█        ███████████         ████
█        ████                █▀ ▀▌
█        ██████████           ▄█▄
█        ██████████          ████▌
█        ████               ▐████
 █       ███████████        ████
  █      ███████████       ████
   █       ██  ██         ████
    ██     ▀▀  ▀▀       ████▀
      ██            ▄▄████▀
        ▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀▀▀▀
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
▄███▄
███████████████████████
██                   ██
██ ░███████████████░ ██
██                   ██
▀███ ░███████████████░ ███▀
▄  ▀█                   █▀  ▄
██▄    ███████████████    ▄██
████▄                   ▄████
██████▄               ▄██████
████████             ████████
██████▀  ▄██▄   ▄██▄  ▀██████
████▀  ▄██████▄██████▄  ▀████
██▀  ▄█████████████████▄  ▀██

WHITEPAPER
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
██▄     ███████     ▄███
████     █████     █████
████ ▌    ███▌     █████
████ █     █▌ ▐    █████
████ ██      ▐█    █████
████ ███    ▐██    █████
███▀ ▀███   ███    █████
█▀     ▀██ ██▀      ▀███
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
█████████████▀    ▀█████
██░▀████████▌      ▀████
██░   ▀████▀        ▀███
██                 █████
███                █████
█████              █████
██████           ▄██████
█████▀         ▄████████
███▄▄      ▄▄███████████
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
████████████▀▀    ▐█████
███████▀▀     ▄▀  ▐█████
███▀▀       ▄▀    ██████
██░       ▄▀      ██████
████▄▄  ▄▀       ███████
████████▄        ███████
█████████        ███████
██████████ ██▄▄ ████████
████████████████████████
.██████████████████████
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

View Profile
July 14, 2017, 10:20:05 PM

kolay para hırsı var insanlarda (enayilerde) batacaklarını bile bile o piyasaya giriyorlar.
bir de greater fool theory var, illaki daha pahalıya satabileceğim bir enayi bulurum diyorlar.
Bu işten kazananlar da var. Smiley Sormak istediğim, nasıl yaptıkları.
iktisatci
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
July 14, 2017, 10:20:54 PM

ufak ufak dediğimiz 100.000$ için günlük ciddi paralar bırakmaktadır. %1 kalsa mesela ? Biz coinlerle neden uğraşıyorsak onlarda o yüzden uğraşıyor Smiley saygılarımla

in cryptography we trust
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
July 14, 2017, 11:37:51 PM
Last edit: July 14, 2017, 11:53:08 PM by calligrapher

valla sözüm meclisten dışarı ben asıl parası olup da fx yapmayan adama enayi gözüyle bakıyorum. düşeceği gün gibi ortada olan bir piyasada hala dip yaptı diyip 100x pump yemiş altcoinlere girmek bana göre asıl cesaret isteyen iş. ben biraz fazlaca riskli giriyorum fakat btc'nin düşme ihtimali, aldığım riskten çok daha garanti seviyedeydi.

whaleclub üzerinden 20x kaldıraçla 2800 usd civarından beri devamlı 100-150 dolar spread aralıklarıyla short, arada çok satış olunca da long yapıyorum. 10 btc ile başladım shortlamaya, bugünkü düşüşle 30 btc olarak realize ettim.

şimdi ben mi enayiyim yoksa dgb'yi dip yaptı diyerek 1000 satoshiden alıp bekleyen (muhtemelen daha çoook uzun süre bekleyecek olan) arkadaşlar mı enayi? üstelik benim öyle ahım şahım bir trade bilgim de yok. grafiklere bakan kasap bile zaten anlayabilir btc'nin bu değerlerde yemyeşil dildolar ile tutunamayacağını.

bu işten kazananların nasıl yaptığı çok açık; btc 2 kere tepe yaptı 2900 üzerinde, 3. sünü boğa gücü toplamadan deneyemeyeceği son derece açıktı. bir de işin içine segwit bok püsür girince zaten balon tescillenmiş oldu. sonra bir daha o değere en yakın nere varsa oradan başlayacaksın shorta, benim için 2800 ideal geldi başladım 1 aydır devamlı gidiyorum. fikrimce devam da edecek 1800lere kadar. etmezse de canımız sağolsun, long gireriz 2000'den.

bu arada ben tamamen btc endeksli yazmışım. dolar için iktisatci'nin dediği gibi, daytrader için günlük %0.5 kazansa zaten adam mutluluktan ağlıyor.

selamlar olsun.
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

View Profile
July 15, 2017, 12:01:07 AM

valla sözüm meclisten dışarı ben asıl parası olup da fx yapmayan adama enayi gözüyle bakıyorum. düşeceği gün gibi ortada olan bir piyasada hala dip yaptı diyip 100x pump yemiş altcoinlere girmek bana göre asıl cesaret isteyen iş. ben biraz fazlaca riskli giriyorum fakat btc'nin düşme ihtimali, aldığım riskten çok daha garanti seviyedeydi.

whaleclub üzerinden 20x kaldıraçla 2800 usd civarından beri devamlı 100-150 dolar spread aralıklarıyla short, arada çok satış olunca da long yapıyorum. 10 btc ile başladım shortlamaya, bugünkü düşüşle 30 btc olarak realize ettim.

şimdi ben mi enayiyim yoksa dgb'yi dip yaptı diyerek 1000 satoshiden alıp bekleyen (muhtemelen daha çoook uzun süre bekleyecek olan) arkadaşlar mı enayi? üstelik benim öyle ahım şahım bir trade bilgim de yok. grafiklere bakan kasap bile zaten anlayabilir btc'nin bu değerlerde yemyeşil dildolar ile tutunamayacağını.

bu işten kazananların nasıl yaptığı çok açık; btc 2 kere tepe yaptı 2900 üzerinde, 3. sünü boğa gücü toplamadan deneyemeyeceği son derece açıktı. bir de işin içine segwit bok püsür girince zaten balon tescillenmiş oldu. sonra bir daha o değere en yakın nere varsa oradan başlayacaksın shorta, benim için 2800 ideal geldi başladım 1 aydır devamlı gidiyorum. fikrimce devam da edecek 1800lere kadar. etmezse de canımız sağolsun, long gireriz 2000'den.

bu arada ben tamamen btc endeksli yazmışım. dolar için iktisatci'nin dediği gibi, daytrader için günlük %0.5 kazansa zaten adam mutluluktan ağlıyor.
Çok iyi kazanmışsın. Smiley
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

View Profile
July 15, 2017, 12:13:39 AM

Yanlış anlamadıysam, 20x kaldıraç ile short girersen, btc, short girdiğin andan itibaren %5 yükselirse, tüm paran gidiyor di mi?
iktisatci
Member
**

View Profile
July 15, 2017, 12:26:10 AM

Yanlış anlamadıysam, 20x kaldıraç ile short girersen, btc, short girdiğin andan itibaren %5 yükselirse, tüm paran gidiyor di mi?

hocam FX konusuna hakim değilseniz, yani kısaca bu işin eğitimini almadıysanız, tecrübeniz yoksa sakın ama sakın bulaşmayın. kazanan oranı %23 idi son baktığımda ( hangi şirket hatırlamıyorum) yani %77 lik kesim kaybetmiş. geçtiğimiz aylarda sırf bu yüzden SPK 50.000 TL üzeri limit koyup kaldıraç miktarını sınırladı. çünkü çok fazla kaybeden var.

sorunuzun cevabı evet paranızın tamamını dakikalar içerisinde eritebilirsiniz. ve yine evet calligrapher arkadaşımızın dediği gibi düşeceğini genel kanaat olarak anlayabiliyorsanız short pozisyon açıp tabiki kazanabilirsiniz. Benim gördüğüm genel algı bir "şey" i  1 birim fiyatından alıp 2-3-5 artık neyse fiyatına satma çabası. Piyasa yükselirken değil düşerken de kazanılır. hatta daha fazla kazanılır.  ama bu kesinlikle konuya hakim olan insanların anlayabileceği, sezebileceği bir olaydır.
saygılarımla

in cryptography we trust
bitkolik
Sr. Member

Activity: 532

View Profile
July 15, 2017, 06:22:59 AM

FX te kazananlar yuzde 20 kaybedenler yuzde 80 civarinda olur her zaman. Bu oran oyle kolay kolay degismez. Fx kumardan baska bir sey degildir. Bilgi ile ongoru ile bu is yapilmaz. Surekli margin cagrisina maruz kalir sonunda da fonu kaybedersiniz. Basima cok geldi... Kaldiraclar cok tehlikeli. Bulasmayin
calligrapher
Sr. Member

View Profile
July 15, 2017, 08:35:15 AM

evet. ama tabiki paranın tamamını riske etmiyorsun. bide ben büyük girdim ama 4 senedir bu piyasada üstümden kamyonla geçtiler, bi zahmet artık kazanalım:) konuya yabancıysan hiç bulaşmamak veya demo hesapla oynamak en iyisi. şimdi dolar, euro, altın, gümüş, petrol gibi şeylerde piyasayı bilemiyorsun, kim ne derse yalan söyler. Hem teknik hem temel analiz bilginin aşmış olması lazım genel pazarlarda iyi para kazanmak için, hatta batmamak için. piyasadaki kuyumcular falan kolay para gazıyla hiçbir şey bilmeden 1-2 milyon parayı fx piyasalarında 1 ayda hiç ediyor. bilmiyor ki garibim sonsuz parametre var işin içinde, ilk başta bi 100-200k kazanıp kendini dahi sanıyor, aynı olay crypto pazarında hat safhada, balon şişmeden önce eşşeğe para versen zaten 5e katlayacağı bir piyasa burası, insanlar balon sayesinde şişen varlıklarını, başkalarının bir bok bilmeden piyasaya girip para kaybetmesini; kendi başarıları, üstün zekaları falan sanıyor, kendilerini dahi addediyorlar bu pazarda yanlış anlamayın bu hataya hepimiz düşüyoruz, hor gördüğümden değil, insan doğası bu. dahi sayısı sayısı arttığı anda çatır çatır short girmek gerekiyor. ve pareto ilkesi diye bir şey var, çoğu disiplinde çalışan bir ilkedir. insanların %80'inin kaybettiği parayı, kalan %20 kazanır. insanlar varlıklarının %80'ini pozisyonlarının %20'sinden kazanır gibi değişik varyasyonlarda borsada da çalışır. hayatın nerdeyse her alanında işleyen bir kural.

bitcoin diğer emtialar gibi, pariteler gibi değil. bitcoin, altcoin gibi ponzi, mambo jambo marketlerde yükseliş bi başladımı durmak bilmiyor, aynı şekilde düşüş de. orman kanunları hat safhada, regülasyon yok, spekülatif saçma sapan bir pazar. tam bir ponzi dünyası. az buçuk gözlem yapıyorsan zaten anlıyorsun fiyata ne olup ne biteceğini, teknik analiz işin fasa fisosu, temel analiz gayet yeterli bitcoine nolacağını anlamak için. ben de tamamen bitcoine google trend verilerinden ve borsayla alakasız bambaşka verilerden baktığım halde bi sefer fazlaca riske ettim, bi ters pozisyonda kaldım, pazar alanında gecenin 3ünde başlık açmıştım allah rızası için ödünç bitcoin lazım diye. margin call yicem korkusundan Cheesy o yüzden banko gördüğün bir ihtimal yoksa bulaşmamak en iyisi.

velhasıl kısa vadeli rakamlara bakıp gaza gelmemek lazım, bugün kazanırız, yarın yarıya iner. önemli olan varlığımızı yılda %40-50 artırabiliyor muyuz? onu yapabiliyorsak arada kazanıp kaybettiklerimiz tamamen teferruat bence.

selamlar olsun.
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

View Profile
July 15, 2017, 10:31:38 AM

evet. ama tabiki paranın tamamını riske etmiyorsun. bide ben büyük girdim ama 4 senedir bu piyasada üstümden kamyonla geçtiler, bi zahmet artık kazanalım:) konuya yabancıysan hiç bulaşmamak veya demo hesapla oynamak en iyisi. şimdi dolar, euro, altın, gümüş, petrol gibi şeylerde piyasayı bilemiyorsun, kim ne derse yalan söyler. Hem teknik hem temel analiz bilginin aşmış olması lazım genel pazarlarda iyi para kazanmak için, hatta batmamak için. piyasadaki kuyumcular falan kolay para gazıyla hiçbir şey bilmeden 1-2 milyon parayı fx piyasalarında 1 ayda hiç ediyor. bilmiyor ki garibim sonsuz parametre var işin içinde, ilk başta bi 100-200k kazanıp kendini dahi sanıyor, aynı olay crypto pazarında hat safhada, balon şişmeden önce eşşeğe para versen zaten 5e katlayacağı bir piyasa burası, insanlar balon sayesinde şişen varlıklarını, başkalarının bir bok bilmeden piyasaya girip para kaybetmesini; kendi başarıları, üstün zekaları falan sanıyor, kendilerini dahi addediyorlar bu pazarda yanlış anlamayın bu hataya hepimiz düşüyoruz, hor gördüğümden değil, insan doğası bu. dahi sayısı sayısı arttığı anda çatır çatır short girmek gerekiyor. ve pareto ilkesi diye bir şey var, çoğu disiplinde çalışan bir ilkedir. insanların %80'inin kaybettiği parayı, kalan %20 kazanır. insanlar varlıklarının %80'ini pozisyonlarının %20'sinden kazanır gibi değişik varyasyonlarda borsada da çalışır. hayatın nerdeyse her alanında işleyen bir kural.

bitcoin diğer emtialar gibi, pariteler gibi değil. bitcoin, altcoin gibi ponzi, mambo jambo marketlerde yükseliş bi başladımı durmak bilmiyor, aynı şekilde düşüş de. orman kanunları hat safhada, regülasyon yok, spekülatif saçma sapan bir pazar. tam bir ponzi dünyası. az buçuk gözlem yapıyorsan zaten anlıyorsun fiyata ne olup ne biteceğini, teknik analiz işin fasa fisosu, temel analiz gayet yeterli bitcoine nolacağını anlamak için. ben de tamamen bitcoine google trend verilerinden ve borsayla alakasız bambaşka verilerden baktığım halde bi sefer fazlaca riske ettim, bi ters pozisyonda kaldım, pazar alanında gecenin 3ünde başlık açmıştım allah rızası için ödünç bitcoin lazım diye. margin call yicem korkusundan Cheesy o yüzden banko gördüğün bir ihtimal yoksa bulaşmamak en iyisi.

velhasıl kısa vadeli rakamlara bakıp gaza gelmemek lazım, bugün kazanırız, yarın yarıya iner. önemli olan varlığımızı yılda %40-50 artırabiliyor muyuz? onu yapabiliyorsak arada kazanıp kaybettiklerimiz tamamen teferruat bence.
Tekrar 10 btc ile devam et bence. Smiley 20 btc kar yapmak süper. Smiley
iktisatci
Member
**

View Profile
July 15, 2017, 12:29:39 PM

ders diye okumalı yeni başlayanlar. tebrikler

in cryptography we trust
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
July 15, 2017, 12:45:26 PM

Eğer margin kontrolü nedir biliyor ve uygulayabiliyorsanız çoğu fx piyasasında zararlı çıkmak için aç gözlü olmak gerekir. Ama aksiyon istiyorsanız hızlandırılmış parite vardır mesela FX'te. GJ denir, GBPJPY. Ağır, hantal paritelere göre gözle görülebilir bir hızla hareket ederler. Ama bitcoin. Hele x20 kaldıraç. Bilemiyorum. Çok eğlenceli olsa gerek Smiley
calligrapher
Sr. Member

View Profile
July 15, 2017, 01:57:01 PM

Eğer margin kontrolü nedir biliyor ve uygulayabiliyorsanız çoğu fx piyasasında zararlı çıkmak için aç gözlü olmak gerekir. Ama aksiyon istiyorsanız hızlandırılmış parite vardır mesela FX'te. GJ denir, GBPJPY. Ağır, hantal paritelere göre gözle görülebilir bir hızla hareket ederler. Ama bitcoin. Hele x20 kaldıraç. Bilemiyorum. Çok eğlenceli olsa gerek Smiley

Evet kalbi biraz fazla çalıştırıyor Smiley) ama cidden resmen böyle olacağına inanmıyordum, biliyordum gibi bi durum var ortada. Yoksa uzak durulması gerek.

selamlar olsun.
Big Cosmos (OP)
Newbie
*

View Profile
July 15, 2017, 07:32:26 PM

Evet kalbi biraz fazla çalıştırıyor Smiley) ama cidden resmen böyle olacağına inanmıyordum, biliyordum gibi bi durum var ortada. Yoksa uzak durulması gerek.
Sen fx trading'e başla derken bitcoini mi diyordun? Ben devletlerin parasını trade yap dediğini sanmıştım.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: