Bitcoin Forum
April 26, 2024, 03:56:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Merkezîdir!  (Read 4334 times)
faaty (OP)
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 250

View Profile
July 15, 2017, 11:11:46 AM

Evet, decentralized olduguna inanmıyorum. Bitcoin'in anarşist günleri çoook eskide kaldı.
Eskiden bitcoinin modern çağın altını olacağına inanıyordum. Şöyle ki altın günümüzde ve paranın icadı ile birlikte alışveriş aracı olarak değil bir zenginlik depolama aracı olarak görülüyor; gerek insanlar gerek merkez bankaları tarafından.
Modern çağda ise hash gücüne dayalı dijital bir değer olan bitcoin bir zenginlik depolama aracı olarak pekala görülebilir diye düşünüyordum.

Ancak,
bir düşünsenize: altın periyodik cetvelde yeri belli bir element. Çağlar boyunca insanlar simyacılık ile altın yapmaya çalışmışlar, teknoloji bu kadar ilerlemesine rağmen yapılamamış, yapılsa bir astarı yüzünden pahalı olacaktır. Altın elde etmenin tek yolu yerin altından çıkarmak.

Bitcoin ise öyle değil. Sonuçta bir yazılım ve core ekibi tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Yani çıkıp bundan sonra bitcoin öyle değil böyle olacak diyebilirler. Hard fork, soft fork, segwit 1,2,3,4,5 her şeyi yapabilirler. Elinizdeki bitcoin 10 tane çatala da ayrılabilir. Altının aksine bitcoine diledikleri gibi şekil verebilirler. Güçlü devletler ve şirketler, zengin insanlar, derin güçler, artık kim kontrol ediyorsa dünyayı pek ala bitcoin geliştiricilerini diledikleri gibi etkileyerek istedikleri kararı alabilir, manipülasyonu yapabilirler.

Bitcoin core tek bir yerde değil, dağınık durumda dediğinizi duyar gibiyim. Sonuçta kim daha çok maden gücüne ve bitcoin zenginliğine sahipse onun gücü geçmeyecek mi olası bir forkta?

Bitcoin merkezi olmayan bir sistem midir? Yoksa tam aksine zenginliğin yönetildiği merkezi bir sistem olarak mı evrimleşecek bunun üzerine düşünmek gerekir.
1714146986
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714146986
Reply with quote  #2

1714146986
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
ofergul
Full Member

Activity: 209
Merit: 100

View Profile
July 15, 2017, 11:46:20 AM

çok güzel anlatmışsınız hocam, özellikle son dönemdeki çinli madencilerin tavırlarından sonra eminim birçok kişi sizin düşündüğünüz gibi düşünmeye başlamıştır, sanki birileri kasıtlı olarak bitcoini bitirmeye çalışıyor gibi duruyor son gelişmeler.
ChaoWei
Newbie
*

Activity: 29
Merit: 0

View Profile
July 15, 2017, 12:05:15 PM

Çindeki 3 büyük mining firmasının kontrolünde biraz. Merkezi olayına gelirsek merkezi demek ne demek onu araştır bence bitcoin in merkezi yok.
lastguard
Full Member

Activity: 125

View Profile
July 16, 2017, 04:48:59 PM

Külliyen FUD.

malesef sizin neye inandığınızdan çok çoğunluğun neye inandığı önemli, bitcoin yada başka hangi dijital paradan bahsedersen et, bütün bunların arkasında insanların güveni olduğunu unutuyorsunuz. Şu an ne kadar değerli ise en küçük iktidar ilanında insanların güvenini kaybedeceğini bilemeyecek kadar aptal değil kimse.

Core ekibine kim mecbur?Şöyle varsayalım core ekibi sattı ruhunu ve dediğinizi yaptı. Core ekibinin kimseye zorla yazılım güncelletirme gücü var mı? siz bu işi gerçekten anlamadan yorum yaptığıınızın bile farkında değilsiniz.

Hem kim bitcoine bağlı kalmak zorunda ki, diyelim ki merkezi otoriteyle yönetilmeye başlandı . Emin olun yerine btcnin küllerinden doğacak başka bir dijital para oturur. Kullanıcıların desteğini kaybettikten sonra bitcoininde bir değeri yoktur.

ignorance is bliss.
matrixturk
Full Member

Activity: 476

View Profile
July 16, 2017, 09:45:03 PM

yazdıklarınıza katılıyorum. "Merkezsiz" kavramının kişilerin düşüncelerine göre yorumlandığı kanaatindeyim. Hepimizin kabul ettiği ortak nokta şudur. Nasılki merkez bankaları fiat paranın fiyatını istedikleri gibi belirleme yetkisine sahiplerse kripto para sisteminde de Hash gücü ve yeterli parayı elinde tutan fiyatta istediği türden bir karmaşa ortamı oluşturabilecektir.

Örneğin Bitcoin merkezsiz olduğu halde Bitmain sahibi Jihan'ın tehditleri ve dayatmalarıyla sadece bitcoin değil tüm kripto paralar üzerindeki olumsuz etkisini hepimiz yakından görüyoruz. Bu da merkezsiz bitcoinin istendiğinde farklı kişi ve kurumların yüksek oranda (tamamen değil) kontrolüne girebileceğinin ispatıdır.
furry04
Full Member

Activity: 308

View Profile
July 17, 2017, 02:18:13 AM

1 Ağustosta yaşanacaklardan sonra daha fazla tartışmaya açılacaktır bu konu, maalesef görüntü dediğiniz yönde.
torikan
Hero Member

Activity: 518
Merit: 500

View Profile
July 17, 2017, 07:32:54 AM

Burdaki merkezsiz kavramı karışmış .
merkezsiz demek btc için iki farklı karvram var . gerçekçi merkezsiz birde merkezsiz ama kontrol edilebilen olacak aslında
ne kadar merkezsiz desekte gücü elinde tutan yönlendirir dünyanı gerçeği
ne kadar güçlü olursan ol piyasa senin istediğini kabul etmezse yapcak bir şeyin yok.

artık hangisi gerçekleşirse şuanda güçlü olan manipilasyonun anasını zikiyor görüdüğünüz gibi. ancak bir gerçekte kendi elinde pararnında değerini öldürüyor. ve kimse elindeki parasını yakmaz.
1 ağustostan sonra net olarak ne oldğunu anlayacağız. o kadar karıştırdılarki segwit yapıp çatallanma olmasa piyasa birdaha bunların konuşmalarına aldırmaz ve çok fazla itibar kaybederler.
çalanma olursa kendi istedikleri para birimine geçerse ozamanda büyük borsaların insafına kalacaklarından kontrulünü yitirecekler örek olarak btzort ile btcort olacak jihan ben cort olcam dedi tamam polo kraken ne bileyim yunbi biz zort olcakz dedi eline verdiler arkadaşın cortu bunu yapmaa cesaret edebilir mi ? görücez.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
July 17, 2017, 10:21:13 AM

Bütün kripto'lar merkezidir. Merkezi olmayan bir şey örnek vereyim altın. Elimde bulunan altını ben istediğim kişiye veririm bunun için ispat gerektirmez, altını verdiğim kişiyle benim aramdadır. Bitcoin de ise merkezinde merkezi vardır. Herkes bozdurup çıkıyor neden bunu bizler mi istedik? Merkezler olduğu gibi bu merkezler elimizdekileri diledikleri gibi küçültüp büyütebiliyorlar. Olaya teorik olarak değil gerçekçi yaklaşalım. Bozdurmak için ne yapıyoruz bankalardan yardım alıyoruz. Herkes kazanç kapısı olarak görüyor dolayısıyla kazanç yoksa bitcoin ile işimiz de yoktur! Oysaki para zaten paradır takas aracıdır. Korkarım gelecekte durum değişmeyecek, bugün yaşadıklarımızın arkasında bankaların veya herhangi bir devletin olmadığı ne malum? Bitcoin teknolojisi tek başına yeterli gelmedi yeterli seviyede ekosistem oluşturamadılar.
lastguard
Full Member

View Profile
July 17, 2017, 10:59:48 AM

Bütün kripto'lar merkezidir. Merkezi olmayan bir şey örnek vereyim altın. Elimde bulunan altını ben istediğim kişiye veririm bunun için ispat gerektirmez, altını verdiğim kişiyle benim aramdadır. Bitcoin de ise merkezinde merkezi vardır. Herkes bozdurup çıkıyor neden bunu bizler mi istedik? Merkezler olduğu gibi bu merkezler elimizdekileri diledikleri gibi küçültüp büyütebiliyorlar. Olaya teorik olarak değil gerçekçi yaklaşalım. Bozdurmak için ne yapıyoruz bankalardan yardım alıyoruz. Herkes kazanç kapısı olarak görüyor dolayısıyla kazanç yoksa bitcoin ile işimiz de yoktur! Oysaki para zaten paradır takas aracıdır. Korkarım gelecekte durum değişmeyecek, bugün yaşadıklarımızın arkasında bankaların veya herhangi bir devletin olmadığı ne malum? Bitcoin teknolojisi tek başına yeterli gelmedi yeterli seviyede ekosistem oluşturamadılar.

hayret ediyorum, sizler blockchain teknolojisini yada ne ile uğraştığınızı bile tam bilmiyorsunuz. Kafanızı takmışsınız coin fiyatlarına, gelecekle ilgili bir tek öngörünüz bile yok. Evet bitcoin merkezi satın gidin güzel kardeşlerim, niye gitmiyorsunuz söyleyim çünkü tek umursadığınız şey para kazanmak , birşeyleri merak bile etmiyorsunuz yada anlamak bile istemiyorsunuz.

Altın yada en iyi gördüğünüz neyse arkasındaki tek güç alıcısı olmasıdır. Şu an marsta altın bulundu SpaceX kargo şirketide var getiriyoruz altınları külçe külçe deseler 1 kuruş değeri olmaz, ki zaten öyle birşeyde demezler olsa bile.

ignorance is bliss.
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
July 17, 2017, 11:03:11 AM

merkezı ıle merkezsız lık kavramlarını karıstırıyorsunuz.

merkezı sıstem adı uzerınde bırılerının kontrolunde olan sıstemdır. su an kullandıgınız tl. turkıye cumhurıyetı merkez bankasının tekelındedır. merkezıdır. merkez bankası tl basmak ıstedıgınde yerıne altın koyar ve tl basar. derkı benım tl nın degerı 100 ton altın. 100 ton altına karsılık pıyasada 100 mılyar tl var der. bastıgı para karsılıgı yerıne altın koymazsa enflasyon olur. ornek olarak 100 ton altın karsılıgı 100 mılyar tl ıken kalkıp 50 mılyar tl basım yerıne altın koymazsa 100 ton altın karsılıgı 150 mılyar tl olur ve %50 enflasyon gerceklesır. paranın degerı duser.

bıtcoınde bır merkez yoktur. herkez basabılır. herhangı bır devletın yada sırketın tekelınde degıldır. sen evınde tl basmaya kalktıgında kalpazanlıkla suclanırken evınde bıtcoın madencılıgı yaptıgında kımse bısı demez dıyemez. bıtcoının degerı ıcınde hash gucu konur. bılmem kac kw hash gucu su kadar edıcek dıyebılırız. hash gucu arttıkca bıtcoınınde degerı artar. hash gucunu elınde bulunduran kısının yada sırketın yada devletın merkezıyetıne gırıyor gıbı bır durum soz konusu degıl.

bıtcoın merkezsız derken uretılme asamasından bahsedılıyor. gucun merkezı ıle paranın merkezını karıstırmayın. ıkısı bırbırı ıle ilintilidir ama etherıum etc ornedınde oldugu gıbı elıne verme durumuda olabılır. yukarda arkadasın dedıgı gıbı bıtstampmıdır nedır ben btczort u  destekleyecem dedı yanı merkezı olmak ıstıyorum benım dedıgım olsun dedı poloda sıttır ordan btccort kabul edecem ben dedı nabacak o zaman Cheesy merkezsızlık budur.

bır baska ornekle anlatayım guncel. tc merkez bankası tl den 6 sıfır atacam dedı. attı. kımse sıttır ordan bız eskı parayı kabul edecez dıyemedı dıyemez. cunku merkez bankası merkezı o ne derse o olur. ama her hangı bır madencı su anda oldugu gıbı ben bıtcoınden 6 sıfır atacam dedıgınde sıttır len dıyebılıyor herkes. kavga da burdan cıkıyor zaten. cogunluk kabul ederse anca elemanların dedıgı olabılır. seçim gibi düşünün. sadece normal dunya duzenınde oldugu gıbı %51 alan devletı yonetemıyor cok daha fazla bır % gerekıyor bu iş için.

ayrca yanlıs hatırlamıyorsam polonıex olası bır hard forkta su ankı btc yı destekleyecegını acıkladı. yanı sıttırın ordan dedı bıle Cheesy
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219

View Profile
July 17, 2017, 11:33:11 AM

1 ağustostan sonra daha somut verilerle tartışılabilir bu konu
torikan
Hero Member

View Profile
July 17, 2017, 11:38:31 AM

polo unlimititcilere gıcık zaten asıl önemli olan bunu koreli yüksek hacimli borsaların tercihi onlarda btc kalıcaz dedimi  hard fork falan yimez. efendi gibi segwit2 yaparlar btc ağustos sonu 3k dolara gelir.
bitpazari
Hero Member

View Profile
July 17, 2017, 11:47:54 AM

Merkezsiz olarak görülse bile merkezi sistemlerden çokta fazla bir farkı bulunmuyor. En başta dolar üstünden hesaplama yapılması bile merkezlere bağlılık oluşturuyor. Basit bir örnek vereyim btcturk kapanmıştı ne oldu? Türkiye'de işlem yapabileceğimiz sınırlı sayıda borsa var devlet dese ben bunları kapatıyorum bankalarda destek vermeyi keserse sen neyi referans alarak değiş tokuş yapacaksın. İlk işin elindekileri para karşılığında takas etmek olurdu (hani dijital para diyorlardı!) Kendi başına yeterli gelecek mi takas aracı olarak kullanmak için. Altın örneğini vermiştim altın bugün parayla değişimi olmasa bile bir kıymeti var en kötü takı olarak kullanırsın bunun haricinde pek çok sektörde kullanım alanı vardır, kendi başına bir değeri var.

Bitcoin'in şu an tek değeri bir kazanç sistemi olarak görülmesinden kaynaklıdır. Bir merkez yoktur ancak merkezlere bağımlıdır. Saf hali beni ilgilendirmiyor pratikte ne kadar iş gördüğü işimi gördüğü önemli. 21 milyon adet var ve isteyen herkes basabilir sözünü çürütüyor. Basmasına basıyoruz da 21 milyon adet bitcoin hiç bir zaman dünya geneline ulaşamaz. Amacımız nedir? sınırlı sayıda bitcoin var ve talep artıyor dolayısıyla kazancımız çoğalıyor! Peki ellerinde yüklü miktarda tutanlar ne yapıyor, burada altı sıfırın silinmesinden çok daha büyük sorunlarımız var fiyatı istedikleri gibi yönlendiriyorlar. ABD hükümeti bugün bir emir verse toplayın piyasada ne kadar bitcoin var dese al sana merkez, bitcoin'i engellemelerine gerek yoktur kendi tekellerine alırlar. Sen 2 hafta önce diyelim 2500 dolardan alım yaptın epey bir düştü fiyatı sonra sattın çıktın ne oldu zarar ettin. 1 ağustosta 100 doları görürse söyle bakalım bunun önünde kim duracak, danışıklı dövüş yaparak toplamadıklarını nereden bileceğiz. Benim dün aldığım bugün yarı fiyatına alıcı buluyor adı merkezsiz olsa ne olacak, ne diyeyim arkadaşıma tavsiye edebilir miyim? panpa bitcoin al merkezsiz bağımsız para kullanmayalım kağıt para tarih oldu. Tam merkezsiz bir sistem geliştirsinler o zaman bende sizin gibi konuşabilirim.      
lastguard
Full Member

View Profile
July 17, 2017, 01:24:22 PM
Last edit: July 17, 2017, 01:41:42 PM by lastguard

Merkezsiz olarak görülse bile merkezi sistemlerden çokta fazla bir farkı bulunmuyor. En başta dolar üstünden hesaplama yapılması bile merkezlere bağlılık oluşturuyor. Basit bir örnek vereyim btcturk kapanmıştı ne oldu? Türkiye'de işlem yapabileceğimiz sınırlı sayıda borsa var devlet dese ben bunları kapatıyorum bankalarda destek vermeyi keserse sen neyi referans alarak değiş tokuş yapacaksın. İlk işin elindekileri para karşılığında takas etmek olurdu (hani dijital para diyorlardı!) Kendi başına yeterli gelecek mi takas aracı olarak kullanmak için. Altın örneğini vermiştim altın bugün parayla değişimi olmasa bile bir kıymeti var en kötü takı olarak kullanırsın bunun haricinde pek çok sektörde kullanım alanı vardır, kendi başına bir değeri var.

Bitcoin'in şu an tek değeri bir kazanç sistemi olarak görülmesinden kaynaklıdır. Bir merkez yoktur ancak merkezlere bağımlıdır. Saf hali beni ilgilendirmiyor pratikte ne kadar iş gördüğü işimi gördüğü önemli. 21 milyon adet var ve isteyen herkes basabilir sözünü çürütüyor. Basmasına basıyoruz da 21 milyon adet bitcoin hiç bir zaman dünya geneline ulaşamaz. Amacımız nedir? sınırlı sayıda bitcoin var ve talep artıyor dolayısıyla kazancımız çoğalıyor! Peki ellerinde yüklü miktarda tutanlar ne yapıyor, burada altı sıfırın silinmesinden çok daha büyük sorunlarımız var fiyatı istedikleri gibi yönlendiriyorlar. ABD hükümeti bugün bir emir verse toplayın piyasada ne kadar bitcoin var dese al sana merkez, bitcoin'i engellemelerine gerek yoktur kendi tekellerine alırlar. Sen 2 hafta önce diyelim 2500 dolardan alım yaptın epey bir düştü fiyatı sonra sattın çıktın ne oldu zarar ettin. 1 ağustosta 100 doları görürse söyle bakalım bunun önünde kim duracak, danışıklı dövüş yaparak toplamadıklarını nereden bileceğiz. Benim dün aldığım bugün yarı fiyatına alıcı buluyor adı merkezsiz olsa ne olacak, ne diyeyim arkadaşıma tavsiye edebilir miyim? panpa bitcoin al merkezsiz bağımsız para kullanmayalım kağıt para tarih oldu. Tam merkezsiz bir sistem geliştirsinler o zaman bende sizin gibi konuşabilirim.      

siz bazı şeylere armut piş ağzıma düş mantığıyla yaklaşıyorsunuz farkında değilsiniz, Şu an bulunduğunuz ortam dünya geneli için düşünüldüğünde ekonomik anlamda henüz dişe dokunur bir hacim değil , bizler henüz dijital para teknolojisinin ilk sahiplenicileri bile değiliz(onlar henüz gelmediler,bizler daha çok çılgın bir fikrin akıntısına kapılmış "nerd"leriz). Söylediğiniz şeyler bu teknolojinin açığı olduğundan yada sorunlarından kaynaklı değil , henüz daha yeterince hacime sahip olmadığından kaynaklı.Bunları göremiyorsanız size tavsiyem tamamen bu teknolojiyi takip etmeyi bırakıp 10 yıl sonra yorum yapmanızdır. Eğer dijital paralarda dönen hacim gerçekten global anlamda dünya için yeterli rakamlara ulaşırsa , o zaman bu parayı kontrol etmek kolay hale gelmeyecek.Neyi eleştirdiğinizin farkında değilsiniz.

Şu an çok parası olan biri çok basit bir tahıl borsasındaki tüm ürünleri toplayıp değerini arttırsa yada düşürse bu o tahılın işe yaramaz yada bir ihtiyaç olmadığının kanıtı değildir.Ülkeler bu tür şeyleri engellemek için regülasyonlar yapıyorlar zaten küçük borsalar için.

Ayrıca yazdıklarınızın tamamını şu an için FX piyasası için de söyleyebiliriz doğru mu? eur/usd paritesi için konuşalım,  usdnin yada eur nun değerini 0 a yaklaştırma amacıyla piyasadaki tüm euroları yada usdleri toplamak yada satmak teorik olarak doğru fakat uygulanamaz, imkansız bir şey. Çünkü kimsede ne bunu yapabilecek kadar para var nede (varsayalımki o kadar paranız var) bunu yapmaya çalıştığında sürecin başından sonuna kadar geçecek süre çok uzun olacağı için ve farkedileceği için zaten size karşı piyasa farklı yöntemlere uygulamaya başlamıştır bile.

Dolayısı ile teoride yazdıklarınız doğru olsada, yeterince hacime sahip bir değer borsasında onları uygulamak gittikçe imkansızlaşır. Siz blockchain teknolojisinin değil de günümüz dünyasında borsalar ve bunlara uygulanan regülasyonlar yada şu anda dijital para piyasalarının regülasyona tabi olmamasıyla alakalı endişelerinizden bahsettiğinizin farkında değilsiniz.

Gerçek anlamda bitcoin alan biri bugün 10 koyup yarın 100 yapmak için alıyorsa kumar oynuyordur, kumarla ilgili tehlikelerden burada bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. Buradaysanız neye tanık olduğunuzu araştırın, bu teknolojiyi anlamaya çalışın yada bir katkıda bulunmaya çalışın. Yok hayır üstte yazdığım yöntemle kumar oynamak için buradaysanız, bence şansınızı kumarhanelerde deneyin en azından çok daha hızlı sonuç alacaksınızdır, iyi yada kötü yönde ..

Saygılarımla

ignorance is bliss.
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
July 17, 2017, 01:31:50 PM

felsefesını tam anlamamıssınız. konusmalarınız tamamıyla su ankı ekonomık algı uzerıne. bıtcoın dolar karsılıgı var dıyorsunuz. neden var. olmak zorundamı. dolar dedıgınız nedır. neden vardır. kım var etmıstır. dunya da kabul gordugu ıcın var. kaldı kı dolar dedıgınız parayı sonsuza kadar var olacak sanıyorsunuz anladıgım kadarı ıle kı bu yanlıs bırsey degıl herkes oyle sanıyor ama tum ekonomıstler dolar euro fılan 100 yıl sonra kalmayacak derler. cunku ekonomık sıstem degısecek. belkı komple bıtcoıne gecılır yada o tarz bırseye. su an dunya ekonomık sıstemı kagıt para uzerıne kurulu. bıtcoının kagıt olanını dusunun. bıcoınde bunun dıgıtal olanı kaldı kı akbanktan garantıye para transferı yaptıgınızda kagıtların mı gıttıgını dusunuyorsunuz. Smiley gıden yıne dıgıtal. aynı waves gate awaylerı gıbı. waves platorma bıtcoın gonderıyorsun ama waves cuzdanı bır bıtcoın cuzdanı degıl sadece btc asset olusturulmus sana orda btc gondermıs muamelesı yapıyor cekmek ıstedıgınde de sırket cuzdanında olan btc yı senın gercek btc cuzdanına gondermeyı taahhut edıyor. aynı banka gıbı. karısık bıraz.

arkadasıma mı tavsıye edeyım dıyorsunuz. kagıt para kullanmayalım mı dıyeyım dıyorsunuz. bunu yapanlar var. bıtcoınle ev alıp satanlar var amerıkada. kagıt mı kullanıyor onlar.

bıtcoın 100 dolara duserse dıyorsunuz. bıtcoının fıyatı dolara bagımlı degıldır. senın sattıgın fıyata baglıdır. satma 100 dolar karsılıgı . dusmesın fıyatı. mıllet satıyor dıye sende satmak zorunda degılsın. doların ve dıger para bırımlerının fıyatı altına baglıdır. ulkenın merkez bankasında ne kadar fazla altını varsa o kadar fazla degerlıdır parası. ama bıtcoının degerı dolara baglı degıldır arz talep e baglıdır. bugun arz talep denges dolar gıbı gorulebılır. bıtcoın karsılıgı ınsanlar dolar ıstıyor. yarın bıtcoın karsılıgı ether ısteyebılırler yada ne bıleyım ev ısteyebılırler. ama dolarda boyle bır durum soz konusu degıl dolar karsılıgı altındır doların degerını belırleyen altındır. amerıka benım dolarımın karsılıgı demırdır artık dıyemez. derse dunyadakı tum devletlerın aynı seyı soylemesı lazım. hard fork yapmaları lazım yanı Cheesy

benım kıt bılgımın anlatabıldıgı bu kadar sanırım. bu tarz konular hakkında ansıklopedıler var Smiley kıssa dan hısse anlamanız gereken su ankı dunya duzenı kagıt para ve altına gore ayarlı. ama sonsuza kadar boyle gıtmeyecek kağıt bır ömrü var. ehh altınında bellı bır kapasıtesı var. sonsuz bır kaynak degıl. yukarda arkadasında dedıgı gıbı marsta altın bulduk getırıyoruz deseler dolarında bır degerı kalmaz her yer altın kaynayacagı ıcın dolar yerıne ekmegı altınla alırsın. coook eskı zamanlarda kı o kadarda eskı degıl osmanlı devletınde maaslar altınla odenırmıs. o zamankı nufus altın oranını dusun sımdı kı nufus altın oranını dusun.

ornek verılecek cok fazla sey var. konuda cok uzar. kendın arastırıp bıtcoının felsefesını anlaman lazım. merkezlı derken ne denmek ıstenıyor merkezsız derken ne denmek ıstenıyor falan fılan.
bitpazari
Hero Member

View Profile
July 17, 2017, 04:14:05 PM

Ben söyleyeceklerimi toparladım ve yazdım daha fazlz yazmama gerek yoktur ne demek istediğimi anlamışsınız. Bitcoin'i araştırmam merakımla birlikte gelişti aklımda hiçbir şekilde kazanç sağlama gibi bir durum yoktur. Eleştirim zaten kazanç olarak görülmesi ve gelişememesi. İnsanlar bu şekilde görmeye devam ettikçe kullanım alanları çoğalmayacak. Altı üstü 21 milyon adet var eğer şu an bitcoin'e olan güven tam olsaydı emin olun hiç birimizin bitcoin alacak gücü olmazdı, yüzbin dolar en düşük fiyatı olurdu. Basarlardı parayı alırlardı birkaç milyon bitcoin. Peki biz ne kullanacağız? Dolayısıyla bizler aslında bir noktada kendimizle çelişiyoruz hem fiyatın artmasını istiyoruz hem dünyada geniş ölçekte kabul görmesini.

Bu ikisi hiçbir zaman bir arada olmayacak aksini söyleyen varsa versin bir tarih sabırla beklerim. Burada bitcoin'i karalamaya çalışmıyorum ancak henüz yolun başındayız bilim insanları isteseler bitcoin'i solda sıfır bırakacak teknolojiyi geliştirirler veya dijital paralara geçmemiz istenilseydi ekonomik devler bunu çoktan yaparlardı. Bizler diyoruz ki kimse bitcoin'i engelleyemez bizler özgürüz ve bir seçeneğimiz var. Peki işin gerçeği gerçekten böyle mi? Yoksa böyle düşünmemizi sağlayarak bizi kullanıyor ve kısıtlıyor olabilirler mi?
tlcash
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 256

View Profile
July 17, 2017, 07:02:33 PM

Bitcoin bir tane merkezi var oda merkezinin olmaması.

A revolutionary decentralized digital economy 
Join us:██`Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  Github
.ATHERO
.Internet 3.0 solution
mindrust
Legendary
*

Activity: 3234
Merit: 2417

View Profile
July 17, 2017, 07:08:23 PM

Bitcoin ortaya çıktığında bunun tasarlayıcısı satoshi denen adamın hayali evinde bilgisayarı olan herkesin mining yaparak bir şekilde siteme katkı sunacağı ve bu sayede sistemin merkezilikten uzak kalacağı idi.

Milletin gidip 100lerce bilgisayar alıp madenciliğe gireceğini hesaplamıştır mutlaka ama ufak büyük herkesin pay sahibi olması hedeflenmişti. GPU'larla madenciliğe geçildiğinde de bu çok değişmedi. Sonuçta GPU satışları her yerde herkese açık. Bütün dünyaya yayılmış bir satış ağı mevcut.

Ne zaman ki bu ASIC denen boklar icat oldu, bitcoin yarrağı yedi. ASIC'ler de 3-4 üretici varken çok büyük problem değildi aslen. Çünkü rekabet vardı. Kimsenin tekel olması mümkün değildi.

2. darbe Bitmain'in ASICBOOST denen patentli yazılımla aşırı güç kazanması ve rakiplerini tamamen ortadan kaldırıp tekel haline gelmesi ile oldu.

Bu aşamadan sonra dananın kuyruğu tamamen koptu. Şu an yaşadığımız bütün sıkıntıların sebebi bu piç kurusu firma ve onun destekçileri.

.
.BLACKJACK ♠ FUN.
█████████
██████████████
████████████
█████████████████
████████████████▄▄
░█████████████▀░▀▀
██████████████████
░██████████████
████████████████
░██████████████
████████████
███████████████░██
██████████
CRYPTO CASINO &
SPORTS BETTING
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
███████████████████
█████████████████████
███████████████████████
█████████████████████████
███████████████████████
█████████████████████
███████████████████
▀███████████████▀
█████████
.
torikan
Hero Member

View Profile
July 18, 2017, 08:06:43 AM

Bitcoin ortaya çıktığında bunun tasarlayıcısı satoshi denen adamın hayali evinde bilgisayarı olan herkesin mining yaparak bir şekilde siteme katkı sunacağı ve bu sayede sistemin merkezilikten uzak kalacağı idi.

Milletin gidip 100lerce bilgisayar alıp madenciliğe gireceğini hesaplamıştır mutlaka ama ufak büyük herkesin pay sahibi olması hedeflenmişti. GPU'larla madenciliğe geçildiğinde de bu çok değişmedi. Sonuçta GPU satışları her yerde herkese açık. Bütün dünyaya yayılmış bir satış ağı mevcut.

Ne zaman ki bu ASIC denen boklar icat oldu, bitcoin yarrağı yedi. ASIC'ler de 3-4 üretici varken çok büyük problem değildi aslen. Çünkü rekabet vardı. Kimsenin tekel olması mümkün değildi.

2. darbe Bitmain'in ASICBOOST denen patentli yazılımla aşırı güç kazanması ve rakiplerini tamamen ortadan kaldırıp tekel haline gelmesi ile oldu.

Bu aşamadan sonra dananın kuyruğu tamamen koptu. Şu an yaşadığımız bütün sıkıntıların sebebi bu piç kurusu firma ve onun destekçileri.

aynen katılıyorm ... ancak an itibariyle btcort 2300 dolara dayandı ve kırarsa bana göre bu götler aralarında anlaştı ve alttan toplarayarak ağustos sonu 3k dolara çıkarıcaklar gibi me gelmeye başladı.
tabi alım yapın demiyorum ben 1800 görseydi alcaktım 1885 den döndü. 1800 benim alım yerim
lastguard
Full Member

View Profile
July 18, 2017, 08:11:09 AM

siz böyle anlık btc usd fiyatına göre btc iyidir/kötüdür değerlendirmesi yaptıkça bu işin bizim ülkemizde ne kadar anlaşılmadığına biraz daha kanaat getiriyorum.

ignorance is bliss.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: