Bitcoin Forum
May 11, 2024, 02:28:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 2 Ay'dır üzerinde çalıştığım Türkçe platform  (Read 1346 times)
koinforum (OP)
Newbie
*

Activity: 44
Merit: 0

View Profile
July 15, 2017, 10:23:00 PM

Merhaba Kriptopara seven dostlar;

Konunun,katagoriye uygun olduğunu düşünerek açıyorum,aksi halde gerekli mod. arkdaşlar konuyu silebilir veya kapatabilir.

Konunun içeriğine gelir isek dostlar, 2 Ay'dır kendi çalışmam sonrası, son 1,2 haftadır faliyete geçirdiğim ama henüz daha duyurmadığım Kriptopara sektörü ile ilgili Türkçe Platform.

Neden böyle birşeye ihtiyaç duydum öncelikle ?
Türkiye'de Bitcoin ve diğer kriptopara'larla ilgili belli başlı takibini yaptığımız Blog ve Haber siteleri mevcut. Lakin Forum platformu henüz yok (hiç yok demek yanlış olur tabikide, açılıp ilgilenmeyip öyle kalan 1,2 tane var)

Haliyle bu eksiklik ile birlikte bende uzakdan sürekli takipçisi olduğum şuanki bu platform var... Milli gururuma nazaran bu eksikliği kapatmak
1.Ana nedenim oldu.
2. Sebep ise,Kriptopara sektörü ile yaklaşık 1,5 yıldır ilgileniyorum, mining al-sat vs vs.....sektörü %100 biliyorum demem yanlış olur, her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz hep birlikte.
3. Sebep ise, Yazılım Site,Forum kurulum vs Mesleğim olmamasına rağmen beçerilerim var, (php kod dilini %60 seviyesinde biliyorum)
4. Sebep yaşantımda birşeylere vesile olmak en büyük tutkum'dur.

Başlatmış olduğum forum platformu www.koinforum.com adresi'dir.
Eksik kaldığım yönler ise, tek başıma anca bu noktaya getirebildim demeyi çok isterdim ama bildiğiniz gibi bu işler yap bitir ile değil geliştirmeyle anca güzel şeyler ortaya çıkabiliyor ki, bunu tek başıma yapmamda mümkün değil. Özellikle website hit ziyaretçi konusu ise zaman isteyen ve insanları alıştırmak ve sevdirmek ana unsurdur.

Özetle Emek ve Para ile belli bir konuma getirip, vazgeçmeden bu platformu türkiye'de duyurabildiğim kadar insanlara duyurmak.
Türkiye'nin bilinen kriptopara sektöründeki Haber veya Blog sitesi değil FORUM platformu olarak bilinmesi hedeflerimin arasında.

En büyük antikap burada Kriptopara işin içerisinde olunca güvenlik sorunu.
Yapılacak hedeflerimin arasında, APİ sistemi ile birlikte Türk altyapısı taşıyan xXx bir isimle anlaşıp, BTC al-sat ve BTC cüzdanını insanlara sağlamak.
Bunun araştırmaları ve görüşmelerini yapıyorum.Tahminimce 1 AY'lık bir zaman diliminde bu katagoriyede Entegre etmiş olucam.
Güvenlik kelimesini şunun için kullandım, yukarıda bahsettiğim APİ sistemi için şimdildik RapidSSL sertifakasını satın alıp koinforum.com sunucuya entegre etmiş bulunmaktayım.Bununla birlikte almam gereken bir diğer Sertifika Verisign Symantec Secure Site SSL bunun için sitenin faliyete geçtiği tarih itibaren belli bir süre geçmesi lazım ki entegre edebileyim. (direk satın al entegre et olayı yok)

Asıl soru,konu burada bu siteyi tanıtmak değil, ben ve siz kullanıcılar olarak, tavsiyeniz/önerisiniz nedir ? Olumlu yorumlar için şimdiden Teşekkür ederim, ama asıl bana lazım olan Olumsuz yorumlarınız Smiley

hepimize bol btc'li günler dilerim.
1715394524
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715394524
Reply with quote  #2

1715394524
Report to moderator
1715394524
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715394524
Reply with quote  #2

1715394524
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Cean
Hero Member

Activity: 807
Merit: 522

View Profile
July 15, 2017, 10:26:40 PM

Zamanında ben de böyle bir şeye yeltendim. btcturkey.org'tu forum. Peki sonra ne mi oldu? Bakın ve görün: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1614355

Şevkini kırmak gibi olmasın ama bizdeki durum buydu. Destek olunmadığı gibi kar amacı gütmeyen bir hizmeti baltaladılar. Sonuç olarak biz de bu insanlara yaranılmayacağını anlayınca fişi çektik. Tabi herkes böyle mi? Elbette değil. Ama buranın çoğunluğu böyle maalesef. Özellikle "domuz eti?" konusuna bakarsanız dediğimi gayet NET anlarsınız.
koinforum (OP)
Newbie
*

View Profile
July 15, 2017, 10:38:40 PM

Dostum, konuyu açmadan senin 2 yerde bunla ilgili konu ve yorum başlığını okuduydum, şunu söyliyim sana açıkca üzüldüm.
Burada, konu açmamdaki amaç reklamdan ziyade, olumsuz geri dönüşleri  almak, aynı şekil senin konu başlıklarına yapılan yorumları okuduğum gibi.

ama şunuda biliyorum ki, hadiyin beyler buradan oraya geçiyoruz, vatan millet sakarya rüyası olmaz olamazda:) Bu işler zaman işi, şunuda biliyorum ki kriptopara sektörü çok yeni bir sektör, ve gerekli zamana fazlasıyla ihtiyacımız var.Bu kimine göre 2,3 Ay bana göre 1 Yıl oturması.

Örnek forum öncesi www.kriptoparahaber.com sayfasına bize aittir. Yaklaşık 3 Ay oldu, Blog Haber platformu wordprees tabanlı basit bir yapı ama şuan günlük min. 1200 ziyaretçisi var. Mesela biz bu ziyaretçi sayısını 2,3 Ay sonrasını hedeflemiştik Smiley demem o ki Sabır işi olduğu gibi sabır etmeyide bilicez bu işlerde. Önemli olan burada sayfana kim girmiş kim girmemiş değil'dir. Önemli olan Vazgeçmemek. Herşey içinde Hayırlısı olsun hepimzi için
Cean
Hero Member

Activity: 807
Merit: 522

View Profile
July 15, 2017, 10:45:56 PM

Dostum, konuyu açmadan senin 2 yerde bunla ilgili konu ve yorum başlığını okuduydum, şunu söyliyim sana açıkca üzüldüm.
Burada, konu açmamdaki amaç reklamdan ziyade, olumsuz geri dönüşleri  almak, aynı şekil senin konu başlıklarına yapılan yorumları okuduğum gibi.

ama şunuda biliyorum ki, hadiyin beyler buradan oraya geçiyoruz, vatan millet sakarya rüyası olmaz olamazda:) Bu işler zaman işi, şunuda biliyorum ki kriptopara sektörü çok yeni bir sektör, ve gerekli zamana fazlasıyla ihtiyacımız var.Bu kimine göre 2,3 Ay bana göre 1 Yıl oturması.

Örnek forum öncesi www.kriptoparahaber.com sayfasına bize aittir. Yaklaşık 3 Ay oldu, Blog Haber platformu wordprees tabanlı basit bir yapı ama şuan günlük min. 1200 ziyaretçisi var. Mesela biz bu ziyaretçi sayısını 2,3 Ay sonrasını hedeflemiştik Smiley demem o ki Sabır işi olduğu gibi sabır etmeyide bilicez bu işlerde. Önemli olan burada sayfana kim girmiş kim girmemiş değil'dir. Önemli olan Vazgeçmemek. Herşey içinde Hayırlısı olsun hepimzi için
O cümleler foruma teşvik etmek içindi. Elbette zaman, sabır işi ancak, siz öyle yorumları gördükçe motivenizi kaybediyor, "bu insanlar" için değmeyeceğini ve sizin için sadece bir zaman kaybından başka bir şey olmayacağını anlıyorsunuz.

Umarım senin için sonuç aynı olmaz. Ben yapamadım, umarım sen başarırsın.

Takipteyim.
kimkibu
Sr. Member

Activity: 561
Merit: 274

View Profile
July 16, 2017, 12:25:36 AM

bunu basarabilen bi tek koreliler var sanırım. eger bitcointalk un korece bolumune bakarsan atılan post sayısı 1 ay da 100 u gecmez.güney korede kripto paralarla ilgilenen sayısı herhalde turkiyenin 10 katıdır ama bitcointalk kore bolumune baktıgında kus ucmuyor.daum gibi forum komunlerinde 10 bin uyeli bitcoin forumları var.koredeki waves platformunun bile aylık meetupları oluyor.edgeless kore komunitesi gibi bir cok farklı koinin kendi ailesi var.hali hazırda bir kaç tane kore çıkışlı koinde var. pump gruplarını, workshoplarını,blogları haber sitelerini saymıyorum bile ama bitcointalk kore bolumunun durumu bu.

bunun boyle olmasının nedenide kesinlikle safi milliyetçilik degil derinine inmedim ama  insanların alışkanlıklarını degiştirmek cok zor.daumun naver ın platformlarını yıllarca kullandıktan sonra bu tarz forumlar(vbulletin,ipv..) sanırım onlara uygun gelmiyor.forumu açan kişilerin  alanlarında uzman olması,normal bir korelinin bitcoinle ilgili arama yaptıgında(ki bu google uzerindne degil naver ya da daum uzerinden oluyor) bitcointalktan once bu bahsettiigm daum altyapılı forumlara ulaşması btctalka gerek bırakmıyor.

senin forumuna gelince,kişisel olarak senin  forumuna kayıt olmam için senin bana ve bu gruptakilere bitcointalktan daha fazla şeyler sunman lazım.bunu başarabilirsen forumunu istedigin noktalara getirebilirsin.

bol şans.
koinforum (OP)
Newbie
*

View Profile
July 16, 2017, 01:24:08 AM

@kimkibu güzel bir tespit yapmışın teşekkürler dostum.

İnsanların alışkanlık kısmı için şunu söyleyebilirim, dediğim doğru alışkanlıklarını değiştirmek çok zor web ortamında ama konuyla alakalı şunu söylemek isterim... Varolan birşeyin 2.3.4. yapmak ve insanları buraya kaydırmak işte bu kısım zor başarmak daha da zor. Lakin olmayan birşeyi yapmak uygulmaya sokmak zor olduğu kadar zaman isteyen bir durum.

Son dediğin kısım ile alakalı beklentin olarak nedir yani, biraz acabilirmisin bunu ? daha fazlasını vermekden kasıt, yazılımsal mı yoksa farklı birşeymi benim göremediğim. Normalde Forum Platformunu oluşturan asıl kemik yapı kullanıcılar ve kullanıcıların actıkları konu başlıkları ve yorumlar... Bitcointalk tek sunduğu şey, bu kadar sayıyı biraraya getirip içeriğini zenginleştirmesidir. Zaten bizlerin ve insanların ihtiyacı olan şeyde bu bilgi paylaşımı.Bunun dışında bizlere ekstra sunulan birşey yok. O yüzden biraz açmanı istedim, beni aydınlatırsan sevinirim farklı bir beklenti ne olabilir mesela veya farklıdan ziyade asıl beklenti nedir bizler ve kullanıcılar için

Teşekkürler
ConspiracyCoin
Sr. Member

Activity: 294
Merit: 250

View Profile
July 16, 2017, 01:48:12 AM

Öncelikle hayırlı olsun, iki açıdan işiniz zor. Birincisi şu an bulunduğumuz forum gibi herkesin benimsediği bir yerden insan çekmek çok zor. İkincisi burada insanlar bir yandan mesaj yazarken bir yandan bountyler vs. kazanabiliyor. Umarım başarılı olursunuz.
jednostka
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 252

View Profile
July 16, 2017, 08:33:18 AM

Hocam işiniz gerçekten çok zor, burası zaten resmi forum ve resmi olmayan bir forumda insanlara ne sunacaksınız ki insanalr sizin forumunuzda  vaktini geçirsin. Bana  kalırsa daha farklı projeler yaparsanız daha anlamlı ve başarılı olacaktır.
kimkibu
Sr. Member

View Profile
July 16, 2017, 09:14:58 AM

İnsanların alışkanlık kısmı için şunu söyleyebilirim, dediğim doğru alışkanlıklarını değiştirmek çok zor web ortamında ama konuyla alakalı şunu söylemek isterim... Varolan birşeyin 2.3.4. yapmak ve insanları buraya kaydırmak işte bu kısım zor başarmak daha da zor. Lakin olmayan birşeyi yapmak uygulmaya sokmak zor olduğu kadar zaman isteyen bir durum.

Son dediğin kısım ile alakalı beklentin olarak nedir yani, biraz acabilirmisin bunu ? daha fazlasını vermekden kasıt, yazılımsal mı yoksa farklı birşeymi benim göremediğim. Normalde Forum Platformunu oluşturan asıl kemik yapı kullanıcılar ve kullanıcıların actıkları konu başlıkları ve yorumlar... Bitcointalk tek sunduğu şey, bu kadar sayıyı biraraya getirip içeriğini zenginleştirmesidir. Zaten bizlerin ve insanların ihtiyacı olan şeyde bu bilgi paylaşımı.Bunun dışında bizlere ekstra sunulan birşey yok. O yüzden biraz açmanı istedim, beni aydınlatırsan sevinirim farklı bir beklenti ne olabilir mesela veya farklıdan ziyade asıl beklenti nedir bizler ve kullanıcılar için

Teşekkürler

hocam benim beklentim yok,beklentisi olan kişi sensin ki bu projeyi hayata gecirmeye calısıyosun. yukarıda bi arkadasta deneyimlerini anlatmış işte. senin hedef kitlen bitcointalktaki turk uyelerden cok kriptolara yeni merak salan türkler olmalı.zaten bu kitlenin içinden bi zaman sonra ilgisi devam eden kişiler eninde sonunda bitcointalka ulaşıyor.

bunuda basarman için klasik yenibaslayanlara uygun içeriklere agırlık vermen gerekiyor.(g2a dan tut ,cuzdan nasıl acılır,trborsalarından nasıl alış satış yapılır,komisyonlar ne kadar vsvs gibi tipik baslangıc konuları) bakma bitcointalktaki  turkce konusan kitleninde %30 unu cıkarınca elinde düzadamlar kalıyor.senin hedefin bu %30 olmamalı çünkü bu %30 zaten kendi yolunu bulmuş btctalkun sadece bountylerden olusmadıgının farkında, ansiklopedi gibi kullanan kitle.

burdaki diger %70 i  de hedef kitlene sokmak istersen,benim gozume carpan en buyuk handikap insanalrın yabancı dilinin olmaması oldu.ico ları turkceye ceviren tercumanlar olmasa bi çok kişi daha yeni çıkan coinin ne için kuruldugunu, ne yapmaya çalıştıgını,nasıl yapmaya çalıştıgını vs anlamaktaa güçlük çekiyor.

bu kitleye ulaşmak içinde  forumunda her koin için ''tanıtım yazısı'' hazırlayıp coinin projesi,vizyon,misyon vb sekillerde ana bilgileri verip bu %70in ilgisini cekebilirsin gibi.şimdilik aklıma gelen bu oldu.

kişisel olarak senin yerine şu şahıslar sadece turklere yonelik bi forum oluşumuna girse(ki yapmazlar boyle bişey) ilk gununde o foruma uye olup her tarafı didiklerdim.emin temiz,meltem demirörs,mustafa suleyman,talip öztürk,emin gür sirer vs...

herromerro
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
July 16, 2017, 11:14:09 AM

Tebrikler!

Sektörle ilgili içimizden çıkan yerel/global projeleri görmek çok güzel. Ellerinize sağlık, her zaman desteğim.

Zamanında ben de böyle bir şeye yeltendim. btcturkey.org'tu forum. Peki sonra ne mi oldu? Bakın ve görün: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1614355

Şevkini kırmak gibi olmasın ama bizdeki durum buydu. Destek olunmadığı gibi kar amacı gütmeyen bir hizmeti baltaladılar. Sonuç olarak biz de bu insanlara yaranılmayacağını anlayınca fişi çektik. Tabi herkes böyle mi? Elbette değil. Ama buranın çoğunluğu böyle maalesef. Özellikle "domuz eti?" konusuna bakarsanız dediğimi gayet NET anlarsınız.

Siz de yılmayın. Dediklerinizde haklılık payı var fakat yılmamak lazım. ("domuz eti?" konusunu anlayamadım)

Hayırlı forumlar!
koinforum (OP)
Newbie
*

View Profile
July 16, 2017, 08:27:25 PM

Teşekkürler

hocam benim beklentim yok,beklentisi olan kişi sensin ki bu projeyi hayata gecirmeye calısıyosun. yukarıda bi arkadasta deneyimlerini anlatmış işte. senin hedef kitlen bitcointalktaki turk uyelerden cok kriptolara yeni merak salan türkler olmalı.zaten bu kitlenin içinden bi zaman sonra ilgisi devam eden kişiler eninde sonunda bitcointalka ulaşıyor.

bunuda basarman için klasik yenibaslayanlara uygun içeriklere agırlık vermen gerekiyor.(g2a dan tut ,cuzdan nasıl acılır,trborsalarından nasıl alış satış yapılır,komisyonlar ne kadar vsvs gibi tipik baslangıc konuları) bakma bitcointalktaki  turkce konusan kitleninde %30 unu cıkarınca elinde düzadamlar kalıyor.senin hedefin bu %30 olmamalı çünkü bu %30 zaten kendi yolunu bulmuş btctalkun sadece bountylerden olusmadıgının farkında, ansiklopedi gibi kullanan kitle.

burdaki diger %70 i  de hedef kitlene sokmak istersen,benim gozume carpan en buyuk handikap insanalrın yabancı dilinin olmaması oldu.ico ları turkceye ceviren tercumanlar olmasa bi çok kişi daha yeni çıkan coinin ne için kuruldugunu, ne yapmaya çalıştıgını,nasıl yapmaya çalıştıgını vs anlamaktaa güçlük çekiyor.

bu kitleye ulaşmak içinde  forumunda her koin için ''tanıtım yazısı'' hazırlayıp coinin projesi,vizyon,misyon vb sekillerde ana bilgileri verip bu %70in ilgisini cekebilirsin gibi.şimdilik aklıma gelen bu oldu.

kişisel olarak senin yerine şu şahıslar sadece turklere yonelik bi forum oluşumuna girse(ki yapmazlar boyle bişey) ilk gununde o foruma uye olup her tarafı didiklerdim.emin temiz,meltem demirörs,mustafa suleyman,talip öztürk,emin gür sirer vs...

Hocam dediklerinizin her birine katılıyorum, böyle bir ihtiyaç olmasındaki neden, insanların dil sorunu Smiley ingilizcesi olmayan özellikle kriptopara sektörü ile ilgili çok bilgisi olmayan bir şahsın bitcointalk dan yararlanması zor gibi görünüyor... Aradaki Tavsiyeniz, " Tanıtım yazısı " dikkate alıcam, güzel bir başlangıç olur doğru bilgi verilirse eğer. Teşekkür ederim
koinforum (OP)
Newbie
*

View Profile
July 16, 2017, 08:43:46 PM

Hocam işiniz gerçekten çok zor, burası zaten resmi forum ve resmi olmayan bir forumda insanlara ne sunacaksınız ki insanalr sizin forumunuzda  vaktini geçirsin. Bana  kalırsa daha farklı projeler yaparsanız daha anlamlı ve başarılı olacaktır.

Düşüncem Forum platformunda " resmi " bir kavram yoktur. Forumu, popüler yapan içerisindeki konu sayısı yorum sayısıdır. Bir Forum platformu insanlara sunabilceği tek şey, açmış olduğu ve açacağı Katagori ve Forum başlıklarıdır, gerisi kullanıcının işi. Şöyle bir durum var bunu başlangıçda oturtmak insanları alıştırmak zaman işi, bu zaman çercevesinde insanların takibini sağlayabilceğiniz içerikleri sizin girmeniz (benim) gerekir.

Onun dışında, Forum platformu yanı sıra + eWallet ve btc al-sat 1,2 firmanın fiyat politikasının bir tık altında olması insanlara cazip gelebilir. Bununla birlikte, Asıl içeriğim Haber bültenini kullanarak Haber yayınlamak ( haber başlıklarını girmekden ziyade, kayıtlı kullanıcılara sms bilgilendirmesi ile sağlamak 2 taraf için daha takip edilebilir bir yöntem olucağı düşüncesindeyim ) bunun yazılım kısmı tamam, tek eksik herhangi bir operatör ile paket seçimi sonrası aktif etmeme bakıyor.  Ben wordpress tabanlı amatör haber içeriklerini koinim btc-turk haberlerini alıntı ederek yayınladığım haberler ile son 1 Ay'dır min. tekil ziyaretçi sayımı 1.000 1.200 kişiyi yakaladım. Benim hedefim, Farklı dillerde insanlara erişmek değil, türkiyede düzgün bir kaynak topluluğu olmadığı için bu fikrin daha kıymetli olduğu inancındayım ki, BTC bitcoin cümlesin bilen duyan kullanan türk insanın %50'sinden fazlası bitcointalk bilmiyor bile Smiley
kimkibu
Sr. Member

View Profile
July 17, 2017, 09:19:42 AM

tercume işlerinde cok sıkıntı yaşarsanız bende yardımcı olabilirim eger o dönem boş zamanım olursa.
Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
July 18, 2017, 07:34:09 AM

öncelikle domain bence uygun değil, forum alışkanlık sebebiyle vb olarak kurulmalı aslında tüm sistemi kurup ince ayarlar yapıldıkdan sonra btctalk ve diğer tr coin forumlarında reklam yapsak güzel bir forum olabilir.
Bana mantıklı geldi, ortaklık istersen pm atabilirsin.
entr
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 277

View Profile
July 22, 2017, 10:58:33 AM

Öncelikle başarılar diliyorum. Milli gurur falan bir kenara bırakıp neden başka yerde değilde bitcointalk'ta toplandığımıza bir göz atmak lazım. Burası ilk açılan, dünyanın her yerinden insanların kullandığı, crypto coin dünyası hakkında her şeyi bulabileceğimiz, ister yerel ister global takılabildiğimiz, iyi kötü insanların geçmişlerinin olduğu bir yer. Benim sizin açacağınız foruma gelmek için hiç bir sebebim yok. Kaldı ki forum dediğimiz şey de üyeler üzerine kurulmuş bir yapıdır. Üye olmadıktan sonra neye yarar ki?

Size tavsiyem bu forumdaki insanları hedeflemek yerine crypto coin dünyasından yeni haberi olmuş, kolay para kazanma hedefinde olan adamları hedeflemenizdir. Son iki üç ayda buraya çok fazla yeni gelen oldu. Çoğu piyasalarda ki hareketliliği medyadan duyup merak salmış kişilerdi.  Yeni başlayan için forum anlaşılması zor olabiliyor.  Sizde forumu yeni başlayanlara hitap edecek şekilde oluşturursanız daha başarılı olabilirsiniz. Örnek olarak internetten kolay para kazanmaya adanmış forumları alabilirsiniz. Bu sayede daha başarılı olabileceğinizi düşünüyorum.
CoinCini
Full Member

Activity: 448
Merit: 100

View Profile
July 22, 2017, 04:37:33 PM

Bu tür bir platform yakın zamanda açılmıştı yanılmıyorsam fakat tutmadı ve kapandı devamını getiremediler sizin projenizin devamı gelir umarım piyasamızın ihtiyacı olan bir proje başarılar dilerim.
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
July 23, 2017, 09:29:12 AM

birçok insan bountyler için bu forumda. eğer bountyler kalkarsa çogu kullanıcı forumu bırakır. bu yüzden sizin forumun pek tutacağını sanmıyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: