Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:11:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Modalitati de cumparare BITCOIN - help  (Read 1150 times)
TPonly (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
July 18, 2017, 05:38:17 PM
 #1

Salut ! Prima oara cand am cumparat btc am facut conversie din RON in $ si am trimis prin transfer bancar catre BITSTAMP  . Mare greseala , mi-a fost returnat transferul de catre banca corespondenta din SUA , Santender ...  pierdere de bani si timp , intru cat i-am reconvertit in RON si am luat de la BTCromania intr-un final . Acum 2 zile cand BTC a ajuns aproape de 1800 USD am observat pe BTCRomania ca diferenta dintre pretul de Buy si cel de Sell era foarte mare ( BTC pe bitstamp era 1820 iar pe btcromania 2050 ) APROX . In niciun caz nu as cumpara de aici intr-o piata volatila , singura optiune e sa ai banii deja pregatiti intr-un cont de Bitstamp , Kraken deoarece acolo e diferenta foarte mica intre buy si sell .

 Acum am ajuns in aceeasi dilema peste care am dat la inceput . Ma gandesc sa convertesc RON - > Euro ( stiu , la casa de schimb , in niciun caz la banca ) , si sa incerc un transfer bancar catre Kraken in EURO   , dar imi este frica sa nu patesc la fel sa-mi respinga transferul . Le-am trimis mesaj si mi-au raspuns in jumate de ora ( Bitstamp imi raspundea dupa 3-4 zile ...  ) Hello,

You should not have any issues depositing from Romania in EUR. The best option for you would probably be to transfer EUR via Fidor SEPA deposit. Please make sure that you convert your local currency to EUR before sending it to our account.

Thank you for contacting Kraken support and don't hesitate to email us back if you have any questions.

Sincerely,

Alexander, Client Engagement
Kraken


Ce ma sfatuiti sa fac in situatia de fata ? Imi va mai fi respins transferul in EURO ? ( Am un prieten de a facut transfer de la Raifaissen catre Bitstamp in Euro si nu a avut probleme ) . MULTUMESC
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714975904
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714975904

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714975904
Reply with quote  #2

1714975904
Report to moderator
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 18, 2017, 06:45:14 PM
 #2

Baga un ochi si la btcxchange.ro (au topic pe forum aici)

Cand vindeam la ei nu era deloc diferenta crancena intre pretul obtinut la ei si ala de pe mapamond.

TPonly (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
July 18, 2017, 09:34:48 PM
 #3

M-am uitat dar sunt volume cam mici. Iar intr-o piata volatila nu cred ca as avea de la cine sa cumpar la un pret apropiat celui de pe Bitstamp/Kraken .

     As vrea totusi sa am banii bagati pe Kraken , sa ii am pregatiti sa cumpar BTC acum la a doua scadere ( preconizez ~ 1600 USD ) . Eventual sa pun un Buy limit . Iar cum am zis , uite pe BTCRomania acum  9430 Sell - 9780 Buy .  Ei bine , daca vom mai vedea o scadere a btcului , vei vedea urmatoarea : 7200 sell - 8200 buy . Diferenta asta este exagerata , mai ales daca vrei sa iei 3-4 BTC , atunci se simte . Si normal ca vrei sa cumperi la un pret cat mai bun nu ?
TPonly (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 0


View Profile
July 18, 2017, 10:20:35 PM
 #4

A mai avut cineva probleme de la BCR  cu transferul in USD sau EUR catre Bitstamp sau Kraken ?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 19, 2017, 06:54:04 PM
 #5

A mai avut cineva probleme de la BCR  cu transferul in USD sau EUR catre Bitstamp sau Kraken ?

La ce probleme te referi? Se intorc banii? Sau nu lasa BCR sa faci transferul?
bitcoin-shark
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 2842
Merit: 605



View Profile
July 22, 2017, 11:49:48 AM
 #6

pot sa i ti sugerez citeva posibilitati,anycoin cumperi prin transfer bancar,bitpanda si virwox cumperi cu paypal,localbitcoin cumperi face to face,sau daca esti in Bucuresti atm zebrapay...
BtcXchange_Support
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 100


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market & Crypto Exchange


View Profile WWW
July 23, 2017, 06:43:32 PM
 #7

Puteti pune un orde Buy Limit pe btcxchange fara probleme. Diferenta intre Buy si Sell se mentine la acelasi nivel indiferent de volatilitate deoarece exista mecanizme de arbitrare intre btcxchange si Kraken. Deci cea mai buna solutie in cazul Dvs este sa depuneti RON in btcxchange si sa efectuati tranzactia cand doriti sau sa puneti un alt tip de order. Va iese mai ieftin decat sa convertiti RON > EUR si apoi sa transferati pe Kraken.

Mai mult ca atat, in diferenta de alte servicii de schimb pe piata BTCXCHANGE nu manipuleaza pretul in momente de volatilitate, ceea ce ati remarcat si Dvs la altii.

www.BTCxCHANGE.com | ICO Market | International Cryptocurrency Exchange
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!