Bitcoin Forum
May 05, 2024, 12:27:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Proof of Stake nedir?  (Read 1337 times)
faaty (OP)
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 250

View Profile
July 22, 2017, 07:41:53 PM

Biri bana açıklayabilir mi? Hani cpu gücü ile şifreler çözülecek böylecek güvenlik sağlanacak ve blok zinciri bu sayede dünya çapında korunacaktı.
Proof of Stake nedir? Madem böyle oluyordu ne diye mining ile uğraşıyor insanlar? Nasıl kripto oluyor bu? Mail gönderir gibi coin/token mi gönderiyoruz? Okuyorum okuyorum anlamıyorum
1714912045
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714912045
Reply with quote  #2

1714912045
Report to moderator
"The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714912045
Hero Member
*

Ignore
1714912045
Reply with quote  #2

1714912045
Report to moderator
1714912045
Hero Member
*

Ignore
1714912045
Reply with quote  #2

1714912045
Report to moderator
1714912045
Hero Member
*

Ignore
1714912045
Reply with quote  #2

1714912045
Report to moderator
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
July 22, 2017, 08:56:50 PM

Klasik ekonomik düzende bir varlığın bir değere sahip olabilmesi için bazı evrelerden geçmesi gerekli. Satoshi abimiz alın size 21 milyon bitcoin, aranızda pay edin demiş olsa, bitcoin bu geldiği noktaya gelemezdi. Bu sebeple ne yaptı? Böyle bir şey var, ben buldum, ama siz beni bulamazsınız hi hi hi dedi ve bombayı atıp kaçtı. Zaman içinde bir piyasası oldu, kendi içinde ekonomi yarattı. Piyasaya azar azar sürmenin formülünü de sistemin işlerliğine bağladı ki sistem durmasın. Proof of work bu işte. Sonra bazı akıllılar dedi ki biz de böyle bir şey yapalım. Ama kulağı tersten gösterelim. Bir şey olmaz, nasılsa kafalar yattı bu işe... Önce alalım tüm malı piyasaya sürelim. Sonra da piyasada bulunmaz dolayısıyla rağbet gören ve dolayısıyla değerli olması için insanların elinde tutmasını sağlayalım. Ellerinde tutmaları için de tuttukları miktar ve süre kadar bir şekilde değerlensin. Adına da proof of stake diyelim. Bu şekilde kendi ekonomisini oluştursun. Pow ponzi olsa bu da yandan yemişi işte.
faaty (OP)
Sr. Member

View Profile
July 22, 2017, 09:26:31 PM

Klasik ekonomik düzende bir varlığın bir değere sahip olabilmesi için bazı evrelerden geçmesi gerekli. Satoshi abimiz alın size 21 milyon bitcoin, aranızda pay edin demiş olsa, bitcoin bu geldiği noktaya gelemezdi. Bu sebeple ne yaptı? Böyle bir şey var, ben buldum, ama siz beni bulamazsınız hi hi hi dedi ve bombayı atıp kaçtı. Zaman içinde bir piyasası oldu, kendi içinde ekonomi yarattı. Piyasaya azar azar sürmenin formülünü de sistemin işlerliğine bağladı ki sistem durmasın. Proof of work bu işte. Sonra bazı akıllılar dedi ki biz de böyle bir şey yapalım. Ama kulağı tersten gösterelim. Bir şey olmaz, nasılsa kafalar yattı bu işe... Önce alalım tüm malı piyasaya sürelim. Sonra da piyasada bulunmaz dolayısıyla rağbet gören ve dolayısıyla değerli olması için insanların elinde tutmasını sağlayalım. Ellerinde tutmaları için de tuttukları miktar ve süre kadar bir şekilde değerlensin. Adına da proof of stake diyelim. Bu şekilde kendi ekonomisini oluştursun. Pow ponzi olsa bu da yandan yemişi işte.

yani email gönderir gibi coin gönderiyoruz. madenciliğe gerek yok, böylece daha hızlı.

tek gerekli olan şey insanların güvenip premined coinleri satın alması. şu anki boğa piyasasında bu güven fazlasıyla var.

gönderim ücretlerini de stake sahipleri mi alıyor madenciler yerine?
MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
July 22, 2017, 09:31:08 PM

Pow, pos fark etmiyor. Her ikisini de email gönderiyor gibi gönderiyoruz. Madenci dediğimiz şeyler pow'da miner, pos'ta holderlar. Ödül, ücret vs madenci kimse ona gidiyor haliyle.

Aslında nasıl kurgularsan o. Pos coinin biri çıkıp elinde tek sayıda coin tutanlar ödülü, çift sayıda coin tutanlar işlem ücrelerini alacak diyebilir. Biri çıkıp işlem ücreti yok, sen gönder yeter diyebilir, biri çıkıp sen 1 gönder topluluk toplanıp sana 2 gönderecek diyebilir. Yazılı bir kuralı yok bu işin Smiley
faaty (OP)
Sr. Member

View Profile
July 27, 2017, 09:24:08 AM

Pow, pos fark etmiyor. Her ikisini de email gönderiyor gibi gönderiyoruz. Madenci dediğimiz şeyler pow'da miner, pos'ta holderlar. Ödül, ücret vs madenci kimse ona gidiyor haliyle.

Aslında nasıl kurgularsan o. Pos coinin biri çıkıp elinde tek sayıda coin tutanlar ödülü, çift sayıda coin tutanlar işlem ücrelerini alacak diyebilir. Biri çıkıp işlem ücreti yok, sen gönder yeter diyebilir, biri çıkıp sen 1 gönder topluluk toplanıp sana 2 gönderecek diyebilir. Yazılı bir kuralı yok bu işin Smiley

teşekkürler. anlamadıgım şey şu. pow'da madencilerde tüm transactionlar kayıtlı. blok zincirinin temel mantıgı da bu zaten, merkezi olmaması.

ama pos'da blok zinciri nerede tutuluyor? örneğin waves platform nasıl oluyor da decentralized oluyor? blok zinciri bu adamlarda değil mi? wavesplatform hacklenirse tüm herşey gitmiş olmuyor mu?
MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
July 27, 2017, 10:34:09 AM

-- snip --

Hayır gitmez, zaten hacklenemez. Ancak forklar Smiley

Bu noktada önemli olan şey blokların kayıtlı olması ya da kayıtlı olduğu yer değil public olması. Herhangi bir kayda müdehale ettiğin zaman blok zincirinin yapısı bozuluyor. Blockchain yapısı bu güveni tesis eden şey zaten. Şu videoyu öneriririm:

https://www.youtube.com/watch?v=_160oMzblY8
marvelllouss
Member
**

Activity: 76
Merit: 10

View Profile
July 27, 2017, 01:42:03 PM

Bu konuyu bayadır çalışıyorum.
Pow sistemi yerine pos sisteminin  getirilmesindeki esas amaçlardan biri mining in hardware ve elektrik masraflarını azaltmak.Block yapısı hashing, transaction ların onaylanması gibi işlemler Pow ile aynı şekilde oluyor.Pow da 10 dakikada bir blok oluşturmak için belirlenen nonce değerini bulmak için binlerce makinanın mining yapması yerine burda node larda cuzdanlarındaki coin miktarına göre bir piyango şeklinde yeni blok oluşturuluyor ve yine ödül bu node a veriliyor.Pos  te aged coin gibi kavramlar var.Belli bir süre dolduktan sonra elinizdeki coin lerle yeni coin kazanamıyorsunuz.Şahsi fikrim pow sisteminin daha sağlam oldugu.Fakat  nonce değerini bulmak gittikçe zorlaşıyor her gün yeni madenciler geliyor.Cpu Gpu asic asic boost derken bu nereye kadar sürdürülebilir.Pow sistemide yetersiz kalıyor.Alt seviye pow üstünde pos çalışması gibi bir çözümde olabilir. Eksik hatalı yazdıgım yerler varsa tecrübeli arkadaşlar  lütfen düzeltin.
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 500

View Profile
July 27, 2017, 05:12:56 PM

benim bildiğim pos sistemlerdeki işlem onaylama süreleri çok çok düşük oluyor pow sistemlere göre. Zaten yakın bir tarihte (pos hızından dolayı) ethereum posa geçmeyi amaçlıyor.
faaty (OP)
Sr. Member

View Profile
August 01, 2017, 09:17:56 PM

-- snip --

Bu noktada önemli olan şey blokların kayıtlı olması ya da kayıtlı olduğu yer değil public olması. Herhangi bir kayda müdehale ettiğin zaman blok zincirinin yapısı bozuluyor. Blockchain yapısı bu güveni tesis eden şey zaten. Şu videoyu öneriririm:

videoyu izledim teşekkürler. benim merak ettiğim şey eski usül mining yapılmadan ve blockchain farklı yerlerde tutulmadan nasıl decentralised oluyor sorusu idi.
biraz araştırınca öğrendim ki waves için de mining yapılacaksa blockchain indirilmesi gerekiyormuş. aşağıdaki yazıyı okuyunca daha iyi anladım.
https://www.cryptocompare.com/mining/guides/how-to-mine-waves/
faaty (OP)
Sr. Member

View Profile
August 18, 2017, 09:23:10 PM

pow/pos nedir peki? Smiley
Account Supplier
Sr. Member

Merit: 252

View Profile
August 18, 2017, 09:46:33 PM

Her ikisi de temelinde aynı şey.
PoW'da kazmak için işlemci gücüne ihtiyacınız var.
PoS'ta da aynı şekilde bu güce ihtiyacınız var, ancak ekstradan bir miktar da o coin'i cüzdanınızda tutmanız ve yeterli olgunluğa eriştirmeniz gerekiyor.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
      ██            ▀▀███▄▄
    ██                  ▀███▄
   █       ▄▄  ▄▄         ████
  █        ██  ██          ████
 █       ███████████        ████
█        ███████████         ████
█        ████                █▀ ▀▌
█        ██████████           ▄█▄
█        ██████████          ████▌
█        ████               ▐████
  █      ███████████       ████
   █       ██  ██         ████
    ██     ▀▀  ▀▀       ████▀
      ██            ▄▄████▀
        ▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀▀▀▀
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██  ██  ██
██
██  ██  ██
██
▄███▄
███████████████████████
██                   ██
██ ░███████████████░ ██
██                   ██
▀███ ░███████████████░ ███▀
▄  ▀█                   █▀  ▄
██▄    ███████████████    ▄██
████▄                   ▄████
██████▄               ▄██████
████████             ████████
██████▀  ▄██▄   ▄██▄  ▀██████
████▀  ▄██████▄██████▄  ▀████
██▀  ▄█████████████████▄  ▀██

WHITEPAPER
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
██▄     ███████     ▄███
████     █████     █████
████ ▌    ███▌     █████
████ █     █▌ ▐    █████
████ ██      ▐█    █████
████ ███    ▐██    █████
███▀ ▀███   ███    █████
█▀     ▀██ ██▀      ▀███
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
█████████████▀    ▀█████
██░▀████████▌      ▀████
██░   ▀████▀        ▀███
██                 █████
███                █████
█████              █████
██████           ▄██████
█████▀         ▄████████
███▄▄      ▄▄███████████
████████████████████████
.██████████████████████
.██████████████████████
████████████████████████
████████████████████████
████████████▀▀    ▐█████
███████▀▀     ▄▀  ▐█████
███▀▀       ▄▀    ██████
██░       ▄▀      ██████
████▄▄  ▄▀       ███████
████████▄        ███████
█████████        ███████
██████████ ██▄▄ ████████
████████████████████████
.██████████████████████
igotek
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
August 18, 2017, 11:43:07 PM

500 USD karşılığında pos girdim. 12 saat geçti ve programda uyarı gözüktü. ilk ödeme 11 gün sonra gelecek diye. Ne kadar ödeme gelecek onu bilemem ama çok olduğunu sanmıyorum sadece deneme amacı ile pos olayına giriştim.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
August 18, 2017, 11:52:57 PM

-- snip --

videoyu izledim teşekkürler. benim merak ettiğim şey eski usül mining yapılmadan ve blockchain farklı yerlerde tutulmadan nasıl decentralised oluyor sorusu idi.
biraz araştırınca öğrendim ki waves için de mining yapılacaksa blockchain indirilmesi gerekiyormuş. aşağıdaki yazıyı okuyunca daha iyi anladım.
https://www.cryptocompare.com/mining/guides/how-to-mine-waves/

merkezsızlık dıye bırsey yok. her seyın bır merkezı var.

krıpto paralardakı olay merkez sayısının fazla olması. yanı blockchaını elınde tutanların ve ısleyenlerın (madencıler) sayısı 1 kısı olursa burada merkezsızlıkten bahsedebılırmıyız. tabıkı hayır. ama aynı blockchaın tutanların saysısı 1000 olursa.  o zaman 1000 kısı merkezlesmıs oluyor. sıstemde merkezsızlesmıs. yanı o 1000 kısıden 2 kısı cıkıp zıncırı degıstırıcem ben dıyemıyor. dedıgınde 998 kısı hayır dıyor ve zıncırı devam ettırıyor. zıncırı degıstırmeye calısanlar ne oluyor pekı. bıtcoın cash oluyor. merkezı sıstemde merkez ne derse o olur dememe gerek var mı. krıptodakı olay merkez sayısını arttırarak her kafadan bır ses cıkmasını saglayarak merkezsızmış gibi yapmak. ya hepsı beraber hareket eder yada hareket etmeyenler forklanır.

bıtcoın normalde merkezsız denır cunku bınlerce madencısı var yanı bınlerce kısıde var block chaın. ve yurutuyorlar onu. ama forklanan bcc coın btc nın aynısı aslında. ona da merkezsız dıyebılımıyız. şu an hayır. cunku %90 küsürünü 2 madencı yürütüyor zıncırın. yanı 2 kısılık bır merkez var. zıncırde ıstedıklerı degısıklıgı yapabılır ve onaylayabılır onlar. madencı sayısı artarsa o zaman bır merkezsızlıkten bahsedılebılır.

kafa karıstırıcı bıraz Smiley

daha ayrıntılı bılgı turkce olarak aşağıdaki link te var  Grin Grin

https://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY

AztecGoldHero
Hero Member

View Profile WWW
August 18, 2017, 11:55:53 PM

500 USD karşılığında pos girdim. 12 saat geçti ve programda uyarı gözüktü. ilk ödeme 11 gün sonra gelecek diye. Ne kadar ödeme gelecek onu bilemem ama çok olduğunu sanmıyorum sadece deneme amacı ile pos olayına giriştim.

ne pos una gırdın anlamadım ben Smiley pos sıstemler yada coınler yılda %5 yada %7 verıyor. yanı 500 usd lık pos ıle yuruyen bır coın alıp cuzdana atarsan cuzdan acık durmak sartı ıle yılda %5 alırsın. ne edıyo oda 25 dolar .
igotek
Hero Member

View Profile WWW
August 19, 2017, 12:07:52 AM

XCXT için girdim. Ekran görüntüsü ekledim. Yalnız şöyle tuhaf bir durum var az önce bana mining stake için ödeme yapılmış ve 15 dakika sonra yeniden ödeme yapılacakmış. Çok tuhaf. Tam olarak hala çözemedim olayını.

AztecGoldHero
Hero Member

View Profile WWW
August 19, 2017, 12:19:32 AM

XCXT için girdim. Ekran görüntüsü ekledim. Yalnız şöyle tuhaf bir durum var az önce bana mining stake için ödeme yapılmış ve 15 dakika sonra yeniden ödeme yapılacakmış. Çok tuhaf. Tam olarak hala çözemedim olayını.

bu resme baktıgımda stake ıcın herhangı bır odeme yapılmamıs sana. orda stake 0 yazıyor bak.

konusuna soyle bır goz gezdırdım %75 reward dıyor yıllık. anlamadım onu Cheesy ama forklanmıs bır coın. tam bılmıyorum sadece tahmın yurutucem ılk coın tutmamıs bu vatandaslarda coın sayısını arttırıp pos sıstemde odulu arttırmıslar.

ben nav coınde pos cuzdan calıstırıyorum. bugun slackta elemanın bırısı 2000 nav almıs bu ne aq dıyodu normal mı bu Cheesy devlerden bırısıde normal yılda %5 alırsın sansına toptan almıssın dedı Cheesy öle şeylerde olabılıyor demek kı.
igotek
Hero Member

View Profile WWW
August 19, 2017, 12:52:12 AM

5.25 + 5.26 geldi az önce. Coin nist5 algosunda idi X11 algosuna geçiş yaptılar. MN olması için. MN olursa transferler 3 dakikada onaylanıyor. Ayrıca pek çok kişi elinde coin tuttuğu için coine talep oluyor. STAKE 0 yazmasına bakma. yeni bir coin transferi gerçekleşince pending yerine o kısımda çıkıyor. 3 dak sonra normal balance kısmına geçiyor.

hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
August 19, 2017, 11:42:14 AM

Ethereum icin pos haberleri tekrar hortladi simdi ethereum.pos a gecerse pow tamamenmi kalkiyor yoksa ortakmi kullaniliyor.Darz edelim pos sisteminde cuzdani acik tutup ether kazandik diyelim elimizde cok eth mi olmasi lazim saniri..8-10 ether ile birsey kazanilmaz
aliyagiz207
Full Member

Activity: 266
Merit: 242

View Profile
August 19, 2017, 11:55:13 AM

Bende bu durumu pek anlayamamistim arkadaslar tesekkurler yorumlar icin cok faydalandim.
Account Supplier
Sr. Member

Merit: 252

View Profile
August 19, 2017, 12:33:41 PM

https://i.hizliresim.com/mk0YV4.png
PoS ile ödül kazanmanın sebebi şu: bir çok utxo'n var, hepsinin ağırlığı cüzdanında toplanıyor, ama blok yarattığın anda sadece 1 tanesi üzerinden blok yaratılıyor, diğerleri olgunluğunu sürdürüyor.
Tx'leri birleştirirsen bu şekilde blok kırıp ödül kazanamazsın.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
      ██            ▀▀███▄▄
    ██                  ▀███▄
   █       ▄▄  ▄▄         ████
  █        ██  ██          ████
█        ███████████         ████
█        ████                █▀ ▀▌
█        ██████████           ▄█▄
█        ██████████          ████▌
█        ████               ▐████