Bitcoin Forum
May 04, 2024, 05:10:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Reglementare crypto currency in Romania  (Read 2689 times)
harra (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
July 25, 2017, 07:22:32 AM
 #1

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc
1714842636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714842636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714842636
Reply with quote  #2

1714842636
Report to moderator
1714842636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714842636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714842636
Reply with quote  #2

1714842636
Report to moderator
1714842636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714842636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714842636
Reply with quote  #2

1714842636
Report to moderator
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714842636
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714842636

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714842636
Reply with quote  #2

1714842636
Report to moderator
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 25, 2017, 08:16:03 PM
 #2

Deocamdata nu exista o reglementare in acest sens. Discuta cu experti contabili sau consultanti fiscali si ei iti vor sugera prin ce metode poti contabiliza aceste tranzactii. Dar, mai mult ca sigur, vei primi doar pareri pentru ca deocamdata nu exista un cadru legal.
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 24, 2017, 08:21:50 PM
 #3

Deocamdata nu exista o reglementare in acest sens.
Deci coinflux functioneaza ilegal sau nereglementat?
Omul chiar a precizat coinflux ca un exemplu ca TREBUIE sa fie inregistrate, asta stim, si intreba cum se fac aceste inregistrari in contabilitate.
Deci un cadru legal trebuie sa existe, altfel toate aceste firme romanesti ar fi in ilegalitate.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 24, 2017, 08:29:33 PM
 #4

Pai exista cadru.
Dar nu este specific.

De obicei legile enumera niste chestii apoi mai adauga "si altele"...e, acolo la "si altele" (figura de stil dar intelegi) sunt inghesuite afacerile crypto.
De aia colegul zoltanb a sugerat bine interogarea expertilor.

In rest este ca de obicei: chiar daca exista legi specifice tot apar interpretari, dandanale si abuzuri.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 25, 2017, 06:35:14 AM
 #5

Deocamdata nu exista reglementare.
Ca si persoana fizica, optiunea cea mai buna este sa declari veniturile / profiturile obtinute pana mai anul viitor si sa platesti un impozit pe ele. Asa nu cred ca poti sa ai probleme. Dar cel mai bine e sa te consulti cu un avocat / expert contabil.

Noi vom deschide un serviciu de crypto exchange in foarte scurt timp (www.coinvertit.com) si ne-am documentat foarte bine cu foarte multi avocati, experti contabili, etc. ca sa facem totul cum trebuie. Dar nici chiar zecile / sutele de ore de consultanta nu te acopera 100% deoarece poti interpreta legea (care nu exista!) cum vrei tu. Deci, pana la urma iti asumi un risc.
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
September 25, 2017, 07:45:20 AM
 #6

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc

Cand nu ai legislatie specifica aplici legislatia existenta. Aplicam astfel legislatia existenta. Pentru tranzactii financiare nu se emit facturi, cum nici la banca atunci cand schimbi EUR pe RON sau invers nu se emit facturi. Lucram acum la confirmari de tranzactii PDF pentru depuneri si retrageri, care pot fi folosite drept document justificativ. Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.

Echipa CoinFlux

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 25, 2017, 02:47:35 PM
 #7

Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.
Aceste confirmari PDF pt tranzactii sint in scop de plata taxe?
Din ce am inteles, pt tranzactii financiare pe loc (spot parca le zice?), deci nu la termen, nu se platesc impozite oricum.
vladnistor
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
September 25, 2017, 05:15:55 PM
 #8

Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.
Aceste confirmari PDF pt tranzactii sint in scop de plata taxe?
Din ce am inteles, pt tranzactii financiare pe loc (spot parca le zice?), deci nu la termen, nu se platesc impozite oricum.

Poti sa le folosesti ca document justificativ cand depui declaratia de venituri din alte surse la ANAF,  sigur.

Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
eprocent
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 255


View Profile WWW
September 25, 2017, 10:16:36 PM
 #9

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc

Cand nu ai legislatie specifica aplici legislatia existenta. Aplicam astfel legislatia existenta. Pentru tranzactii financiare nu se emit facturi, cum nici la banca atunci cand schimbi EUR pe RON sau invers nu se emit facturi. Lucram acum la confirmari de tranzactii PDF pentru depuneri si retrageri, care pot fi folosite drept document justificativ. Pentru tranzactii exista deja confirmari PDF care se pot descarca.

Echipa CoinFlux

Nefiind o reglementare fiscala specifica in cazul cryptomonede pentru a se impozita, ceea ce ai nevoie cand declari venitul sunt dovezile fiscale si statul iti impoziteaza profitul in fiat. Aici pdf de confirmare cumparare si vanzare dovedesc ca act legal ca ai platit o suma in conturile exchangeului si ai scos o suma mai mare, iar diferenta o declari ca venit.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 26, 2017, 06:25:49 AM
 #10

Nu cred ca trebuie sa depui PDF-urile. Simplu declari un venit din alte surse (investitii financiare de ex.) si daca vine ANAF sa te intrebe ce sunt acele alte investitii, ai PDF-urile pentru confirmare. Dar, dat fiind faptul ca declari un venit pe care vei plati impozit nu cred ca cineva te va intreba vreodata de acele PDF-uri. Unless you make maybe millions from crypto trading. Smiley
AlexSimion
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 1078
Merit: 210


★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!


View Profile
September 29, 2017, 12:14:40 PM
 #11

In ce termen se depunde declaratia la Anaf din alte surse , gen crypto trading ? Trebuie sa depun in 2018 pentru veniturile din 2017 ?

Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
September 30, 2017, 02:17:11 PM
 #12

declaratia de venituri se de pune pana la 1 mai pentru anul fiscal anterior. (asa cum ai spus, la 1 mai 2018 pentru 2017)
este declaratia 200, daca nu ma insel.
usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 29, 2017, 02:48:15 PM
 #13

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sunt reglementate aceste monede in Romania?

Ceva trebuie sa fie, deoarece orice tranzactie cu bani (cash sau banca) trebuie inregistrata in contabilitate.
Din moment ce eu persoana fizica cumpar cu RON bitcoin la zebra pay de la mega image, ei trebuie sa inregistreze cumva si trebuie sa dea bon fiscal. Cum inregistreaza?

La fel daca fac transfer bancar la coinflux din contul meu de ron in contul lor de ron, ei fiind SRL, ei trebuie sa inregistreze in contabilitate operatiunea si sa emita factura. Nu e alta solutie.

Deci cum se inregistreaza sau ca ce se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitatea firmelor?

Multumesc
Dacă era reglementată toată treaba cu monezile cripto atunci Dragnea nu-și mia cumpăra insule și alte prostii , iar statul nu ar fi ratat uimitoarea ocazie de a prinde niște taxe grase din tranzacționarea bitcoin-ului. Acum e și cealaltă latură în care bitcoin-ul îl cumperi din România,dar probabil prin ceva artificii banii pleacă, ca un transfer bancar când îți dau btc-ul, și ajung în spațiul virtual, sau într-un paypal, sau ceva asemănător, în afară.
Tudor666
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
October 29, 2017, 08:20:28 PM
 #14

Va fi reglementata in viitorul apropiat (personal estimez maxim 1 an) din simplul fapt ca vor fi fortati de imprejurimi si adoptarea organica. Pana atunci eu unul vad localbitcoins ca fiind cea mai ok solutie pt crypto->fiat. ANAF zice ca nu se poate impozita ceva ce nu exista (parca pe-aici citeam asa ceva).  Undecided
noracortez
Member
**
Offline Offline

Activity: 129
Merit: 10


View Profile
October 30, 2017, 02:13:19 PM
 #15

Nu cred că se va reglementa la noi! Nu suntem un popor așa deschis la minte!  Undecided
Undermood
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 950
Merit: 1000



View Profile
November 01, 2017, 06:10:08 PM
 #16

Acesta este cel mai simplu. În momentul în care te hotărăști să introduci plata cu bitcoin în afacerea ta, poți contacta un procesator de plată (în România își desfășoară activitatea Netopia) care îți va explica tot ce trebuie să știi și tot ce trebuie să știe cei din departamentul tău de contabilitate despre bitcoin. Adică, mai nimic. Afacerile tale se vor desfășura ca de obicei, cu simpla adăugire că vei avea un nou mediu de plată. În schimb, în contul tău nu vor intra bitcoini nici un moment. Vei primi, de obicei la sfârșitul zilei, plata în lei românești într-un cont asociat, iar contabilitatea se desfășoară ca de obicei.

             ╓▄▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄╖,
         ,▄██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▄,
        ▄████▀▀░░        ░╙▀▓███▓,
      ,███╣▒▒▒░░╓╖╖╖╖╖╖,░░░▒▒╢▓▓▓[
     ╓▓██▓▓▓███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██▓╢▓▓▓▓
    ╖▒▓▓▓▓▓██████▀▀▀▀▀▀▀██████▓▓▓▓▒░,
   ╫▒▒▓▓▓▓▓▓▒               "▓▓▓▓▓▓  ╟
  ▐▓░░░▓▓▓▓▓▓╖              ▓▓▓▓▓▓░  ]
 ,▓▓░░░░╙▓▓▓▓▓▄           ╓▓▓▓▓▓▓`░░ ▐▓▌
 ╟▓▓▌░░░ ╙▓▓▓▓▓▓         ╓▓▓▓▓▓▓░░░░╓▓▓▓
 ╟▓▓▓▓   ░`▓▓▓▓▓▓,      ╟▓▓▓▓▓╜░░░░╓▓▓▓▓
 ╙▓▓▓▓▓,░ ░ ▓▓▓▓▓▓╖   ,▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒░╟▓▓▓▓▌
  ▓▓▓▓▓▓╖░   ╙▓▓▓▓▓▌ ╓██████▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓`
   ╙▓▓▓▓▓▌  ░░╙▓▓▓▓▓▓█████▓▒▒▒▒▒▓▓▓▓▓▓
    ╙▓▓▓▓▓▓  ░░░▓▓▓▓▓▓███▓╢╣╢╢▓███▓█▀
      ▓▓▓▓▓▓@░░░░▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▀
        ▀▓▓▓▓▓▄░▒▒░▓▓▓▓▓▓██████▀▀
            ╙▀▀▀██████████▀▀▀`
InfinitusToken.io
███
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███ ██
███

   ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
██ ███
   ███
⚑⚑ Read our Whitepaper
⚑⚑ Medium ⚑⚑ Telegram
[/ta
Vlad.Sas
Member
**
Offline Offline

Activity: 93
Merit: 18


View Profile WWW
January 05, 2019, 07:31:02 PM
Last edit: January 05, 2019, 07:42:59 PM by Vlad.Sas
 #17

Salut,
Ma numesc Sas Vlad si pe parcursul ultimilor ani am facut multe demersuri si discutii cu tot felul de autoritati ca sa pot sa-mi deschid in legalitate un exchange romanesc de crypto: https://vtrader.io

Mai jos o imagine cu o bucata dintr-o scrisoare pe care am primit-o de la ministerul de finante. Sper ca ajuta. Cheers. Also, daca vreti sa cumparati/vindeti bitcoin, chiar va recomand sa incercati exchange-ul meu. Cheers Grin


TheGalicRooster
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
January 23, 2019, 01:52:43 PM
 #18

Salut! Ceva update-uri? Am văzut că se vor impozita cu 10% tranzacțiile cu crypto. Ce părere aveți?
IonCreanga
Member
**
Offline Offline

Activity: 233
Merit: 32


View Profile WWW
January 23, 2019, 04:05:46 PM
 #19

Ma intreb oare cum ar putea fi obligat cineva sa plateasca acesti 10%?
O alta intrebare ar fi; unde ar ajunge banii astia, intr-o tara care are ceva probleme cu coruptia?
Eu unul as fi de acord sa platesc 10%, doar daca as sti exact ce se intampla banii ...printr-un sistem de tip blockchain Cheesy
Da' mai e mult pana departe.

Skorillo
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 76
Merit: 4


View Profile
January 23, 2019, 09:11:05 PM
 #20

Cred ca asta e raspunsul pentru impozitare
https://www.startupcafe.ro/taxe/impozit-bitcoin-ethereum-monede-virtuale-2019.htm
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!