Bitcoin Forum
May 05, 2024, 01:25:18 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yazılımsal beleş otomatik rig resetleme yöntemi  (Read 1547 times)
muratizm (OP)
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
July 27, 2017, 04:00:40 AM

Burada konu açayımda yazdıklarım boşa gitmesin hem diğer insanlarda faydalansın dedim

Claymore kullanıyorsanız rig resetleme cihazına ihtiyacınız yok. Ben riglerimi satmadan önce bu yöntemi kullanıyordum:
claymore da -r 1 diye opsiyon var bat dosyasında ....exe den sonra -r 1 eklerseniz (sonrasında -epool vs devam edicek arada boşluk olarak)
windows için reboot.bat ve linuxte reboot.sh dosyası arar.

reboot.bat dosyasının içeriğine
shutdown.exe /r /t 00

yazıp kaydediyoruz. bunu claymore miner dizinine koyuyoruz.
windows açıldığında otomatik olarak miner başlasın istiyorsanız (benim öyle)

windows tuşu + r ye basıp
shell:startup yazıp enter a basın
orda yeni bat dosyası oluşturun baslangic.bat diye
içeriği:

@echo off
cd C:\Users\asroc\Downloads\GPU\claymore9.7
echo "Klasore girdim"
echo "20 saniye bekliyorum"
timeout 20
start /D "C:\Users\asroc\Downloads\GPU\claymore9.7" baslat.bat

Miner ın hangi klasörde olduğuna dikkat edin.
baslat.bat da benim claymore u başlat dosyam.
içinde EthDcrMiner64.exe -r 1 -epool .... olan dosya yani.

Hepsi bu kadar.
Bu yöntemle rig reset cihazına ihtiyacınız %99 oranında azalır. Driver çöker, kartın biri ati driverını kilitlerse, reboot.bat dosyasını çalıştırır claymore ve windows soft-reset atar.

linux de yapmak isterseniz aynısını
reboot.sh dosyası
#!/bin/sh
shutdown -r now

(sonrasında chmod 755 reboot.sh)

iş görür (eğer root olarak çalıştırıyorsanız miner ı, öyle yapın, aksi halde sudo, şifre filan uğraşırsınız)

Bu yöntem ile windows 10 un reboot etmemesi ancak sistemin tamamen kilitlenmesi halinde mümkündür, o daha benim başıma hiç gelmedi ancak gelmeyecek diye birşey yok.

Adam gibi istatistik ve uzaktan hashrate okumak istiyorsanız eğer
https://github.com/osnwt/ethmon
beleş.
1 euroluk veya 7-10 tl ye türk VPS alıcaksınız debian / ubuntu vs çalıştıran
bunu kuracaksınız
config.json dosyasını editleyeceksiniz

sonrasında modem routerdan her rig için port yönlendirmesi yapıp No-IP ile ddns hesabı açacaksınız
misal: kralmadenci.ddns.net

sonrasında
192.168.0.101 (rig1) dış port 33301 --> iç port 3333 tcp olarak yönlendirme yapacaksınız
kralmadenci.ddns.net:33301 diyince eth-man çıktısı gelecek karşınıza miner çalışırken
bunları ethmon config.json a yazdınızmı sırayla

her rig için detaylı ısı, hash, toplam hash bilgisi göreceksiniz cillop gibi.
node.js ile çalışıyor bu, npm ister ona göre.

Sonra cep telefonunuzdan ara sıra girin bakın hangisi kaç haş basıyor kaç derece olmuş vs.

Ben illa sistemi uzaktan açıp kapatmak istiyorum diyorsanız tplink akıllı prizler var, hs110 159 tl. hs100 (enerji ölçersiz) 110 tl filan.
hs110 ile ben anlık güç değerine bakarak sistem çalışıyormu yoksa çakılmışmı anlıyorum, ancak reboot.bat ile ona gerek kalmıyor.
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714915518
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714915518
Reply with quote  #2

1714915518
Report to moderator
1714915518
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714915518
Reply with quote  #2

1714915518
Report to moderator
yslyv
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
July 27, 2017, 08:08:26 AM

Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederiz hocam bilgi için. Bu komutu bende watchdog error alıp rigim devamlı durduğunda kullanıyordum. Otomatik tekrar başlatıyordu.

turn the page
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
July 27, 2017, 09:30:58 AM

aferin benden öğrendiğin komutları sen de paylaş insanlar ile, biraz faydan olsun millete yalnız bu komutlar tek başına işe yaramaz rig donduğunda oto ya da manuel reset gerekir onu da ekle eksik bilgi verme çakma Linux uzmanı seni.
krhnrhn
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 306

View Profile
July 27, 2017, 09:52:33 AM

aferin benden öğrendiğin komutları sen de paylaş insanlar ile, biraz faydan olsun millete yalnız bu komutlar tek başına işe yaramaz rig donduğunda oto ya da manuel reset gerekir onu da ekle eksik bilgi verme çakma Linux uzmanı seni.

iyi pylaşaım ama adama laf çarpacağına diğer detaylarıda sen veriver Smiley
forbidden
Hero Member

View Profile
July 27, 2017, 10:05:57 AM
Last edit: July 27, 2017, 10:18:57 AM by forbidden

iyi pylaşaım ama adama laf çarpacağına diğer detaylarıda sen veriver Smiley

Adam deme şuna adam dediğin birine faydalı olmak için konu açar benim yaptığım rig resetleme sistemini baltalamak için konu açmış benim derdim para değil yanlış anlaşılmasın sakın Smiley
Sorsana şuna be biliyordun da neden paylaşmadın bu güne kadar işin mi vardı işin vardıysa vergi levhan nerede Smiley

https://www.youtube.com/watch?v=dm0gh8HnH2E
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
July 27, 2017, 10:14:28 AM

düello olmuş biraz Smiley
Ergenekon
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 500

View Profile
July 27, 2017, 05:22:45 PM

bencede çok iş görebilecek bir şey bu. akşam eve gidince deneyeceğim. umarım düzgün çalışıyordur. emeği geçen herkese teşekkürler.
muratizm (OP)
Member
**

View Profile
July 28, 2017, 03:49:15 AM

Senden öğrendiğim mi? Hahaha
Benim sayemde DCRİ nedir öğrendin, çakma bilgisayar mühendisi seni.
Senin konunu baltalamak içinmiş. İşim gücüm yok senin gibi ağzıbozukların konusunu baltalıycam demi Smiley
muratizm (OP)
Member
**

View Profile
July 28, 2017, 03:57:11 AM

Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederiz hocam bilgi için. Bu komutu bende watchdog error alıp rigim devamlı durduğunda kullanıyordum. Otomatik tekrar başlatıyordu.

Bu yöntem bazen gereksiz durumlardada sistemi baştan başlatıyor yalnız. Bazı durumlarda amd misal fan hızı / ekran kartı sıcaklığını okuyamayayınca watchdog error veriyor ve miner kendini başlatıyor ve mining devam ediyor normal şartlarda. Burda yazdığımı yapınca fazla OC edilen bir kartınız varsa tek kart yüzünden reset atabilir sistem. Her DAG epoch da kartlar daha çok zorlandığı için OC yi eskisi gibi kaldırmıyor sistem, bende o durumda 2000 mhz üzeri ram çalıştıran kartları 25 mhz lik adımlarla (2050 -> 2025) gibi yapıyorum ve sistem stabil çalışmaya devam ediyor.

Eğer benim gibi timingleri domuz gibi sıkılaştırmadıysanız (timingleri sadece 1500,1625 veya 1750 den alıp üstlere kopyaladıysanız yani) korkacak birşey yok. 2100 de çalışan kartlar bir süre sonra 2075, sonra 2050 de çalışır hale geldi bende.

Bu hıyar amd dag epoch sorununu driver ile çözerse (çözecekmiş) o zaman sorun kalmayacak gibi.

Ha birde daha az watchdog hatası almak için DVI dummy öneririm. Tanesi 10$ 3 tanesi 27 dolar çinden geliyor posta dahil.
fueran dvi dummy diye aratırsanız aliexpresste çıkıyor. Duyumlarıma göre (rigleri sattıktan sonra ulaştı posta çinden) monitör kablosu takılı olmayınca salak amd bazen fan/ısı bilgilerini vermiyormuş. Buda watchdog error e yol açıyor.

200 ekran kartını iklimlendirmesi olmayan bodrum katında 74 ila 78 derece aralığında çalıştıran birinden yarım yamalak, açık pc gerektiren rig resetleme sistemine para bayılana kadar yukarda yazdığım yöntemi DVI DUMMY ile kullanın (DVI dummy pci-e x16 1.ci slottaki karta takılacak) paranız cebinizde kalsın  Grin
muratizm (OP)
Member
**

View Profile
July 28, 2017, 04:06:23 AM

Durdur şimdi bu çakma bilg. mühendisi frozen ın benden öğrendiği demekle neyi kastettiğini anladım

Yukarda bahsettiğim yöntemle (bat dosyası) ben ilk günden beri sistemi kullanıyordum zaten.
Normalde macbook kullandığım için windows 10 ile süper aşina değilim. O yüzden google a yazdım

windows 10 startup folder

ilk çıkan sonuç bu:
https://scottiestech.info/2015/10/23/where-is-the-startup-folder-in-windows-10/

Ve bende burdan baktım shell:startup komutuna.

frozen ile alakası yok. google varken elin 74 derecede mining yapan adamından küfür ve hakaret üstüne hakaret okurken birde komut mu araklıycaz?

Bakın örnek proje:
https://github.com/Kasmetski/auto-hard-reset

Piyasadaki bütün projeler sadece 1 tane SBC (raspbbery pi veya arduino benzeri) + 1 röle kullanırken, forbidden kolaycısı programlamayı windows harici hiç bir mecrada yapamadığı için (ama bilgisayar mühendisi!) arduino + röle + anamakine açık pc katmış sisteme.
Sonrada yukardaki ilk mesajı paylaşınca kudurdu geldi buraya musallat oldu  Grin
forbidden
Hero Member

View Profile
July 28, 2017, 02:59:41 PM

Durdur şimdi bu çakma bilg. mühendisi frozen ın benden öğrendiği demekle neyi kastettiğini anladım

Yukarda bahsettiğim yöntemle (bat dosyası) ben ilk günden beri sistemi kullanıyordum zaten.
Normalde macbook kullandığım için windows 10 ile süper aşina değilim. O yüzden google a yazdım

windows 10 startup folder

ilk çıkan sonuç bu:
https://scottiestech.info/2015/10/23/where-is-the-startup-folder-in-windows-10/

Ve bende burdan baktım shell:startup komutuna.

frozen ile alakası yok. google varken elin 74 derecede mining yapan adamından küfür ve hakaret üstüne hakaret okurken birde komut mu araklıycaz?

Bakın örnek proje:
https://github.com/Kasmetski/auto-hard-reset

Piyasadaki bütün projeler sadece 1 tane SBC (raspbbery pi veya arduino benzeri) + 1 röle kullanırken, forbidden kolaycısı programlamayı windows harici hiç bir mecrada yapamadığı için (ama bilgisayar mühendisi!) arduino + röle + anamakine açık pc katmış sisteme.
Sonrada yukardaki ilk mesajı paylaşınca kudurdu geldi buraya musallat oldu  Grin

Sana nasıl çaktı isem öyle acı vermiş ki durmadan her şeye çakma deyip duruyorsun, sana bir önerine bulundum dedim ki diplomamı koyar atarım forumdan defolup gideceksin üyeliğini sileceksin bızırın yemedi diplomama bile çakma-sahte demeye başladın hala aynı nakaratlar dönüyor ve ben hala lafımdayım götün götü olup siktir olup gitmek istiyor musun forumdan? Smiley
forbidden
Hero Member

View Profile
July 28, 2017, 09:34:14 PM
Last edit: July 28, 2017, 09:58:32 PM by forbidden

Hala oradan buradan örnek veriyor 1 röle kullanılıyormuş ah be gerizekalı 1 röle ile mi 16 rigi resetliyor sistem.
Hala bodrum kat diyor 2. Kattayım lan bodrumda sen mining yaparsın, bodrum bile fazla sana sığınakta yaşa amk bol bol bira mayalarsın.
Elin s*kiyle gerdeğe girmeye alışmışsın, yabancı forumlarda millete yalvararak ya da bana yaptığın gibi yapamazsın deyip gazlayarak 2 custom timing değeri almışsın en kral modcuyum diye böbürleniyorsun, benim yazdığım komutları çalmışsın gelmiş burada konu açmışsın.
Hayatında yan yana en fazla 2 rig görmüşsün 200 gpu çalışan ortamda ısı nasıl olur bilmeden 74 dereceye takılmışsın, orada 50 küsür derece ile çalışan kartlarda münasip bir tarafına girsin. Klima ile o ortamı serin tutmak için minimum 3 adet 48k btu klima gerekir, hem boşa masraftır, hem de farkında isen Temmuz Ağustos aylarındayız, Samsun 2-3 ay sıcak olan bir memleket, 2 ay sonra soğuk göt kesmeye başladığında 300m2 sanayi ortamındaki depomun ısınması için fanlara yön değişikliği vericem. Klima hem alırken hem çalıştırırken masraftır, sana kalsa gider 1500 tl ye sadece rig toplar (gpusuz) klimaları dayar, 5 sene roi beklersin amk.
Siteyi de zaten ancak wordpressten yaparsın.
Kısacası hayatın hep oradan buradan araklamak ile geçmiş kendine ait sıfırdan geliştirdiğin bir proje var mı la?
Var ise göster tebrik edicem seni amk. Adını soyadını numaranı da yaz herif gibi çık karşıma. Ad soyad vermezsen erkeğin kaşarı diye hitab edicem sana.
Bak benim hepsi belli.
Ayrıca Shell:startup sadece windows 10 komutu değil tüm windows sistemlerde çalışır amk.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
July 29, 2017, 02:03:17 PM

elin adamı yapar bizim Türk vatandaşı ise ancak sidik yarıştırır.

Yukarıda arkadaşın verdiği command line satırlarının neredeyse tamamı microsofta aittir  azcık kafa çalıştıran bunu yapabilir

sidik yarışından vazgeçin bence ortada cidden bir proje geliştiren bir kişi göremiyorum.

Konunuzu görmemek için siz ikinizi nasıl engelleyebilirim? Görüntü kirliliği ve küfürden başka birşey yağtığınız yok

bu arada sizleri küfrettiğiniz için süreklii reportluyorum. ayıptır yav.
forbidden
Hero Member

View Profile
July 29, 2017, 07:11:26 PM

elin adamı yapar bizim Türk vatandaşı ise ancak sidik yarıştırır.

Yukarıda arkadaşın verdiği command line satırlarının neredeyse tamamı microsofta aittir  azcık kafa çalıştıran bunu yapabilir

sidik yarışından vazgeçin bence ortada cidden bir proje geliştiren bir kişi göremiyorum.

Konunuzu görmemek için siz ikinizi nasıl engelleyebilirim? Görüntü kirliliği ve küfürden başka birşey yağtığınız yok

bu arada sizleri küfrettiğiniz için süreklii reportluyorum. ayıptır yav.

Selam da söyle
muratizm (OP)
Member
**

View Profile
July 30, 2017, 02:36:45 AM

Hala oradan buradan örnek veriyor 1 röle kullanılıyormuş ah be gerizekalı 1 röle ile mi 16 rigi resetliyor sistem.
Hala bodrum kat diyor 2. Kattayım lan bodrumda sen mining yaparsın, bodrum bile fazla sana sığınakta yaşa amk bol bol bira mayalarsın.
Elin s*kiyle gerdeğe girmeye alışmışsın, yabancı forumlarda millete yalvararak ya da bana yaptığın gibi yapamazsın deyip gazlayarak 2 custom timing değeri almışsın en kral modcuyum diye böbürleniyorsun, benim yazdığım komutları çalmışsın gelmiş burada konu açmışsın.
Hayatında yan yana en fazla 2 rig görmüşsün 200 gpu çalışan ortamda ısı nasıl olur bilmeden 74 dereceye takılmışsın, orada 50 küsür derece ile çalışan kartlarda münasip bir tarafına girsin. Klima ile o ortamı serin tutmak için minimum 3 adet 48k btu klima gerekir, hem boşa masraftır, hem de farkında isen Temmuz Ağustos aylarındayız, Samsun 2-3 ay sıcak olan bir memleket, 2 ay sonra soğuk göt kesmeye başladığında 300m2 sanayi ortamındaki depomun ısınması için fanlara yön değişikliği vericem. Klima hem alırken hem çalıştırırken masraftır, sana kalsa gider 1500 tl ye sadece rig toplar (gpusuz) klimaları dayar, 5 sene roi beklersin amk.
Kısacası hayatın hep oradan buradan araklamak ile geçmiş kendine ait sıfırdan geliştirdiğin bir proje var mı la?
Var ise göster tebrik edicem seni amk. Adını soyadını numaranı da yaz herif gibi çık karşıma. Ad soyad vermezsen erkeğin kaşarı diye hitab edicem sana.
Bak benim hepsi belli.
Ayrıca Shell:startup sadece windows 10 komutu değil tüm windows sistemlerde çalışır amk.

Küfür etmekten başka bir becerin olmadığını anladık, ısrar etme artık.

1 röle ile 16 rig resetlenir demedim, ben elektronik mezunuyum bana anlatma (meslek lisesi).

O attığın rigler bodrum kattaydı, video çekip koymuştun ya. Havasız ufacık odada bir sürü rig.

En kral modcuyum demedim, o senin iddiandı. İddianı çürüttüm, göt olduğunu kabul ettin çektin gittin. Yalan mı?

200 gpu değil 2000 gpu da olsa bir kart 74 derecede çalışırsa o kartı eline alırsın kısa vadede. Zaten almışsın yakmışsın kart, bana gelip sataşma sebebin oydu.

Verimerkezlerinde klima sürekli kullanılır. 200 ekran kartı = 200 serverdan fazla enerji çeker, o kadar ısı yayar. Samsunda değil moskovada bile olsan o ısıyı bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak zorundasın. Tabi sen çakma mühendis olduğun için termodinamik ve ısı yayılım kurallarını bilmezsin. Sen 100 derece sıcak su ile 20 derece musluk suyunu karıştırınca ısı otomatik 100+20/2 = 60 dereceye iniyor zannediyorsun değil mi?

3 tane 48k klima demişsin, sende 0 klima var. 2 tane klima taksan, kartların 74 değil belki 64 derece görecek, yanma riskinden kurtulacaksın. Bende biliyorum 2 klima ile 200 ekran kartının soğutulmayacağını ama 2 klima 0 klimadan iyidir.

Boşa masraf filan deme. 200 liralık anakart işlemci ram takıyormuşsun riglerine 7-10 yıllık, zaten ömrünü doldurmuş sistemler. Gerçi böylesi cimri adamdan klima takmasını beklemek zaten yanlış ama, yarın bi gün o kartları 2.ci elde insanlara iteleyeceksin ben o insanlara acırım.

Siteyi anca wordpresste yaparmışım, sen html ile frontpage ile yapmışsın (milattan kalma).

Adımı soyadımı numaramı niye vereyim? Ben seni nasıl bulduysam HAMZA sende gel beni bul. Ama karşıma çıkarsan pişman olursun onu söyliyim ben 104 kiloyum. Sen en fazla 60 - 65 ya varsın ya yoksun fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla. Klavyeden tehdit savurmak kolay.

Diplomanı hiç boşuna koyma, birebir MİT/OXFORD/istediğin ülke diploması yapan yer biliyorum 300 tl ye. Orjinalden ayırt etmen imkansız, mühürüne kadar var. Bir bok bilmediğin için diploman sahte veya gerçek beni ilgilendirmez. Eğer üniversiteyi gerçekten bitirdiysen seni mezun eden hocalarına yazıklar olsun.

Senin yazdığın komutları çaldığımı iddia etmen ise içler acısı. Artık konuyu kirletme istersen millet senin küfürlerini okumak zorunda değil.
risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
July 30, 2017, 08:41:03 AM

Bak benim hepsi belli.

Küfür etmekten başka bir becerin olmadığını anladık, ısrar etme artık.

1 röle ile 16 rig resetlenir demedim, ben elektronik mezunuyum bana anlatma (meslek lisesi).

O attığın rigler bodrum kattaydı, video çekip koymuştun ya. Havasız ufacık odada bir sürü rig.

En kral modcuyum demedim, o senin iddiandı. İddianı çürüttüm, göt olduğunu kabul ettin çektin gittin. Yalan mı?

200 gpu değil 2000 gpu da olsa bir kart 74 derecede çalışırsa o kartı eline alırsın kısa vadede. Zaten almışsın yakmışsın kart, bana gelip sataşma sebebin oydu.

Verimerkezlerinde klima sürekli kullanılır. 200 ekran kartı = 200 serverdan fazla enerji çeker, o kadar ısı yayar. Samsunda değil moskovada bile olsan o ısıyı bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak zorundasın. Tabi sen çakma mühendis olduğun için termodinamik ve ısı yayılım kurallarını bilmezsin. Sen 100 derece sıcak su ile 20 derece musluk suyunu karıştırınca ısı otomatik 100+20/2 = 60 dereceye iniyor zannediyorsun değil mi?

3 tane 48k klima demişsin, sende 0 klima var. 2 tane klima taksan, kartların 74 değil belki 64 derece görecek, yanma riskinden kurtulacaksın. Bende biliyorum 2 klima ile 200 ekran kartının soğutulmayacağını ama 2 klima 0 klimadan iyidir.

Boşa masraf filan deme. 200 liralık anakart işlemci ram takıyormuşsun riglerine 7-10 yıllık, zaten ömrünü doldurmuş sistemler. Gerçi böylesi cimri adamdan klima takmasını beklemek zaten yanlış ama, yarın bi gün o kartları 2.ci elde insanlara iteleyeceksin ben o insanlara acırım.

Siteyi anca wordpresste yaparmışım, sen html ile frontpage ile yapmışsın (milattan kalma).

Adımı soyadımı numaramı niye vereyim? Ben seni nasıl bulduysam HAMZA sende gel beni bul. Ama karşıma çıkarsan pişman olursun onu söyliyim ben 104 kiloyum. Sen en fazla 60 - 65 ya varsın ya yoksun fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla. Klavyeden tehdit savurmak kolay.

Diplomanı hiç boşuna koyma, birebir MİT/OXFORD/istediğin ülke diploması yapan yer biliyorum 300 tl ye. Orjinalden ayırt etmen imkansız, mühürüne kadar var. Bir bok bilmediğin için diploman sahte veya gerçek beni ilgilendirmez. Eğer üniversiteyi gerçekten bitirdiysen seni mezun eden hocalarına yazıklar olsun.

Senin yazdığın komutları çaldığımı iddia etmen ise içler acısı. Artık konuyu kirletme istersen millet senin küfürlerini okumak zorunda değil.

" 200 ekran kartı = 200 serverdan fazla enerji çeker " Bunu düzeltmen lazım . Hp e serisi sunucular enerji verimliliğinde en iyi sunucular ve en düşük konfigde bile 1 ekran kartından fazla elektirik yakar ve size geriye kalan sunuculardan bahsetmek istemiyorum bile bir blade sunucunun 15-18 amper aralığında elektrik yaktığını unutmayın Smiley
muratizm (OP)
Member
**

View Profile
July 30, 2017, 10:39:17 AM

risingsun

1u tipik serverlar normal kullanımda 100-150w çeker.
1 ekran kartı ise tek başına 150w çeker duvardan (afterburner da 90w yazdığına aldanmayın)

ha sen 2 tane 140w tdp li işlemci, bol bol gb ram, 8 tane harddisk içeren 2u bir serverı baz aldıysan hesap tutmaz tabi.

Forbiddenin diğer konuda paylaştığı fotoğrafa yeniden baktımda, adamın nerdeyse bütün kartları 74 derece ve üzerinde çalışıyor şaka gibi.

2 rigde 9 ekran kartı ile 1450w duvardan güç çekiyordum ve koyduğum oda cehennem gibi ısınıyordu 9 kart ile. Ama kartlarım 68 dereceyi geçmiyordu (soğutucuları iyi), undervolt + underclock da var tabi işinde.
200 kart ile bırakın odayı, 100 metre kare tek odanız olsa yinede içerisi hamamdan beter olur.

edit:
15-18 amper demişsin şimdi gördüm onu. Amerikada 110volt * 15 amper desen 1650w demektir bu, hosting için kullanılan hiç bir server bu kadar enerji çekmez. 220 volttan hesaplıyorsan amperi 3300w eder ki hiç bir server o kadar çekmez.

colo hizmetinde genelde 1-1.5 amper verirler server başına, oda 110 volt * 1a = 110watt (yada 165w 1.5amp den) yapar. Normal bir xeon sunucuyu çalıştırmaya yeter buda (abartılmadığı sürece). Tabi sunucular nerdeyse asla tam yük altında (%100 cpu gücü kullanarak) çalışmadığı için o kadar elektrik çekmezler (cpu %100 olursa sunucu isteklere cevap veremez zaten)
risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
July 30, 2017, 01:53:31 PM

risingsun

1u tipik serverlar normal kullanımda 100-150w çeker.
1 ekran kartı ise tek başına 150w çeker duvardan (afterburner da 90w yazdığına aldanmayın)

ha sen 2 tane 140w tdp li işlemci, bol bol gb ram, 8 tane harddisk içeren 2u bir serverı baz aldıysan hesap tutmaz tabi.

Forbiddenin diğer konuda paylaştığı fotoğrafa yeniden baktımda, adamın nerdeyse bütün kartları 74 derece ve üzerinde çalışıyor şaka gibi.

2 rigde 9 ekran kartı ile 1450w duvardan güç çekiyordum ve koyduğum oda cehennem gibi ısınıyordu 9 kart ile. Ama kartlarım 68 dereceyi geçmiyordu (soğutucuları iyi), undervolt + underclock da var tabi işinde.
200 kart ile bırakın odayı, 100 metre kare tek odanız olsa yinede içerisi hamamdan beter olur.

edit:
15-18 amper demişsin şimdi gördüm onu. Amerikada 110volt * 15 amper desen 1650w demektir bu, hosting için kullanılan hiç bir server bu kadar enerji çekmez. 220 volttan hesaplıyorsan amperi 3300w eder ki hiç bir server o kadar çekmez.

colo hizmetinde genelde 1-1.5 amper verirler server başına, oda 110 volt * 1a = 110watt (yada 165w 1.5amp den) yapar. Normal bir xeon sunucuyu çalıştırmaya yeter buda (abartılmadığı sürece). Tabi sunucular nerdeyse asla tam yük altında (%100 cpu gücü kullanarak) çalışmadığı için o kadar elektrik çekmezler (cpu %100 olursa sunucu isteklere cevap veremez zaten)

1U rack sunucuların en yenisi g8 g9 r420 vs. dahi o seviyeye inemiyor yük altında siz nasıl 100-150w diyorsunuz anlayamadım ?

edit dediğin cümlenin altı yanlış. Araştırmanı tavsiye ederim. Bir blade sunucuda 4 adet 1100w+ olacağını unutmayınız.

İp ucu Hp C7000 Blade server araştırabilirsin.

Not bir sunucuda en az 5 adet fan var bunlar normal fanlardan çok daha güçlü sadece bunlar 50W yakın yakıyor Smiley

Fazla konuyu uzatmayacağım sadece bilgilendirmek istedim.
valley365
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1003

View Profile
July 30, 2017, 11:51:00 PM

97 senesinde matbaada çalışıyorum. Bir tane usta var genç. Ben 16 yaşındayım usta var 25. Matbaa'nın diğer ucunda iki tane çırak kavgaya tutuştu. Usta bunlara döndü ağzından sigarasını aldı ve,

Yiyin birbirinizi ete, sikin birbirinizi göte para vermeyin! dedi.

Aklıma geldi paylaşayım dedim.
forbidden
Hero Member

View Profile
July 31, 2017, 12:36:01 AM
Last edit: July 31, 2017, 08:16:09 PM by forbidden

Videoyu tekrar izle sana not yazdığım yerin arkasında cam var, 2. kat, o beğenmediğin ortamı ben özel hazırladım, 200m2 alan bom boş, evet 1 iğne dahi yok boş. Rigleri sıralı dizdim tek noktadan hava akışı sağlıyorum, 1 üstte, 10m3, 1 solda 10m3, bir de karşıda 6m3 olmak üzere 3 fanım var, içeride güzel bir hava akışı mevcut, fakat gpu sayısı fazla olduğu için, 20 adet fan da koysam dışarıdan gelen hava 30 derece olunca gündüz bazı kartlar 74 dereceyi görüyor doğru, akşamları ise 60-65 arası çalışıyorlar ki gpular maden kazıyor ise ve fazla gpu var ise bu dereceler yazın en kavruk sıcaklarında gerçekten normal. Veri merkezini rigler ile kıyaslama, biz bir kartı en fazla 2 yıl kullanıyoruz, bozulursa garantiye, bozulmaz ise zaten modası geçiyor yeni nesile çevirip uygun fiyattan satıyoruz. Sunucularda böyle bir durum yok, ister rock olsun ister tower olsun minimum 10 yıl, hatta upgrade edilip daha uzun kullanılır ayrıca, daha resmi işlerde farklı müşterilere hizmet edeceğin için failover ön planda olmalıdır. Ben raid 10 uygularım mesela. Bu yüzden ona iyi davranman, serin ortamda muhafaza etmen gerekir ki klimalı ortamı sadece hosting işi yapan firmaların tercih ettiğini, kurumsal firmaların bile kabin içine atıp kabın fanı ile idare ettiğini gözlemliyorum yeterli de..
Hadi diyelim serverları tanımıyorsun fazla içli dışlı olmadın, server psu'ları da mı görmedin hani şöyle ince ve uzun olurlar Smiley
Categorically, commodity x86 servers can be estimated reasonably. Average typical power consumption for servers ranges in the following categories:
1U rackmount x86: 300 W-350 W
2U rackmount, 2 socket x86: 350 W-400 W
4U rackmount, 4 socket x86: average 600 W, heavy configurations 1000 W
Bu yazdığım değerler IBM'in analiz ortalaması.
Ben kimseyi tehdit etmedim, sadece yıllarını yazılıma vermiş, gerçekten bir çok proje geliştirmiş (Hiç bir projem web sayfamda yoktur ve uzun yıllardır güncellemediğim doğrudur.)  Mezun olduktan sonra bir çok konuda teorileri pratiğe dökmüş bir insanı ki hala benimle mezun olup, bir şirkette sabah 9 akşam 9-10 3 kuruş maaşa yardıran arkadaşlarım var ikrn bana çakma mühendis demen asabımı bozuyor. Ayrıca sen mühendisleri gözünde çok büyütmüşsün astronot fln değiliz, boktan temel bilgiler ile mezun olduk kendimizi nasıl geliştirdi isek o. Örneğin sen elektronik yüksek okul mezunu imişsin, Okuldan ne aldın? Mezun olduğunda karmaşık bir devre tasarlayıp projelendirebilecek kadar bilgin var mıydı? Bak Çin'e adamlardaki bölümlerde diotun, kondastörün, hatta basit direncin profesörü var. Direnç nedir amk deriz biz basit sarılı tel. Adam bunun profesörü uzmanı olmuş ve ihtiyaca göre geliştiriyor. Bizde herşeyi gösterip bir bok öğretmeden mezun ediyorlar ve teknoloji anlamında geldiğimiz nokta ortada.
Aynı şekilde kimyacılar da bir proje geliştirmek istediğinde enzim sıkıntısı, malzeme kısıtlaması vs sorunları ile batıya kayıp orada çalışıyorlar. İtiraf ediyorum okulda gördüğümüz C++ dersleri beni hep baymıştır, C dilini sevemedim sevmiyorum da kullanmıyorum da. Bu tamamen sıfır olduğum anlamına gelmiyor elbette, bir servo motor kontrol edecek projeye girersem C++ (Arduino değil) kullanırım ama nasıl? Stackoverflow, msdn, github tarzı sitelere işim düşer, mutlaka takıldığım işin içinden çıkamadığım noktalar olur ve örneklere, daha önce o sorunu yaşayanların soru-cevaplarını incelerim. Elimden geldiği kadar da o dile bulaşmam, 3-4 yıl vb.net, C# kullandım bir şirkette (ki şu an yazılım ve bilg müh.lerinin belki de %80'i bu dilleri kullanıyor çalıştıkları ortamda) java,android,ios kullananlar da var. Benim de android bir kaç ticari uygulamam var restoran sipariş vs tarzı (onu da yazmadım yukarıda c++'ı yazmadın demişsin ya) Sadece açıp mektup yazar gibi yazabileceğim uygulamaları (tam hakim olduklarıma inandıklarım) yazdım. İstisnalar oldu mesela Samsunsporun en zor dönemlerinde mecburiyetten C++ kullandım. Mali sorunlar yaşıyordu teknik işleri ile ödeme alamadığından kimse ilgilenmiyordu, hatta para kopartmak için çalışan sistemleri de bozup gitmişler, kapılarını kontrol eden ve kendi iç barkodlu kontrol sistemine entegre akıllı bilet uygulaması geliştirip 1 kaç maç test ettikten sonra kendi bilgi işlemlerine de eğitim verdikten sonra bıraktım, bir de simulatör projem var onu da kendime yapmıştım yıllar önce. Web sitesini de yapmıştım arşivden buldum şimdi düzgün görüntülenmeyebilir 7-8 yıl önceymiş.
http://web.archive.org/web/20091027230910/http://www.samsunspor.org.tr/
Kısacası sevdiğim dil ile uygulamayı geliştirmemde sakınca yok ise onu tercih ediyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: