Bitcoin Forum
June 23, 2024, 12:25:10 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Yazılımsal beleş otomatik rig resetleme yöntemi  (Read 1548 times)
risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
July 31, 2017, 01:18:23 PM

Videoyu tekrar izle sana not yazdığım yerin arkasında cam var, 2. kat, o beğenmediğin ortamı ben özel hazırladım, 200m2 alan bom boş, evet 1 iğne dahi yok boş. Rigleri sıralı dizdim tek noktadan hava akışı sağlıyorum, 1 üstte, 10m3, 1 solda 10m3, bir de karşıda 6m3 olmak üzere 3 fanım var, içeride güzel bir hava akışı mevcut, fakat gpu sayısı fazla olduğu için, 20 adet fan da koysam dışarıdan gelen hava 30 derece olunca gündüz bazı kartlar 74 dereceyi görüyor doğru, akşamları ise 60-65 arası çalışıyorlar ki gpular maden kazıyor ise ve fazla gpu var ise bu dereceler yazın en kavruk sıcaklarında gerçekten normal. Veri merkezini rigler ile kıyaslama, biz bir kartı en fazla 2 yıl kullanıyoruz, bozulursa garantiye, bozulmaz ise zaten modası geçiyor yeni nesile çevirip uygun fiyattan satıyoruz. Sunucularda böyle bir durum yok, ister rock olsun ister tower olsun minimum 10 yıl, hatta upgrade edilip daha uzun kullanılır ayrıca, daha resmi işlerde farklı müşterilere hizmet edeceğin için failover ön planda olmalıdır. Ben raid 10 uygularım mesela. Bu yüzden ona iyi davranman, serin ortamda muhafaza etmen gerekir ki klimalı ortamı sadece hosting işi yapan firmaların tercih ettiğini, kurumsal firmaların bile kabin içine atıp kabın fanı ile idare ettiğini gözlemliyorum yeterli de..
Hadi diyelim serverları tanımıyorsun fazla içli dışlı olmadın, server psu'ları da mı görmedin hani şöyle ince ve uzun olurlar Smiley
Categorically, commodity x86 servers can be estimated reasonably. Average typical power consumption for servers ranges in the following categories:
1U rackmount x86: 300 W-350 W
2U rackmount, 2 socket x86: 350 W-400 W
4U rackmount, 4 socket x86: average 600 W, heavy configurations 1000 W
Bu yazdığım değerler IBM'in analiz ortalaması.
Ben kimseyi tehdit etmedim, sadece yıllarını yazılıma vermiş, gerçekten bir çok proje geliştirmiş (Hiç bir projem web sayfamda yoktur ve uzun yıllardır güncellemediğim doğrudur.)  Mezun olduktan sonra bir çok konuda teorileri pratiğe dökmüş bir insanı ki hala benimle mezun olup, bir şirkette sabah 9 akşam 9-10 3 kuruş maaşa yardıran arkadaşlarım var ikrn bana çakma mühendis demen asabımı bozuyor. Ayrıca sen mühendisleri gözünde çok büyütmüşsün astronot fln değiliz, boktan temel bilgiler ile mezun olduk kendimizi nasıl geliştirdi isek o. Örneğin sen elektronik yüksek okul mezunu imişsin, Okuldan ne aldın? Mezun olduğunda karmaşık bir devre tasarlayıp projelendirebilecek kadar bilgin var mıydı? Bak Çin'e adamlardaki bölümlerde diotun, kondastörün, hatta basit direncin profesörü var. Direnç nedir amk deriz biz basit sarılı tel. Adam bunun profesörü uzmanı olmuş ve ihtiyaca göre geliştiriyor. Bizde herşeyi gösterip bir bok öğretmeden mezun ediyorlar ve teknoloji anlamında geldiğimiz nokta ortada.
Aynı şekilde kimyacılar da bir proje geliştirmek istediğinde enzim sıkıntısı, malzeme kısıtlaması vs sorunları ile batıya kayıp orada çalışıyorlar. İtiraf ediyorum okulda gördüğümüz C++ dersleri beni hep baymıştır, C dilini sevemedim sevmiyorum da kullanmıyorum da. Bu tamamen sıfır olduğum anlamına gelmiyor elbette, bir servo motor kontrol edecek projeye girersem C++ (Arduino değil) kullanırım ama nasıl? Stackoverflow, msdn, github tarzı sitelere işim düşer, mutlaka takıldığım işin içinden çıkamadığım noktalar olur ve örneklere, daha önce o sorunu yaşayanların soru-cevaplarını incelerim. Elimden geldiği kadar da o dile bulaşmam, 3-4 yıl vb.net, C# kullandım bir şirkette (ki şu an yazılım ve bilg müh.lerinin belki de %80'i bu dilleri kullanıyor çalıştıkları ortamda) java,android,ios kullananlar da var. Benim de android bir kaç ticari uygulamam var restoran sipariş vs tarzı (onu da yazmadım yukarıda c++'ı yazmadın demişsin ya) Sadece açıp mektup yazar gibi yazabileceğim uygulamaları (tam hakim olduklarıma inandıklarım) yazdım. İstisnalar oldu mesela Samsunsporun en zor dönemlerinde mecburiyetten C++ kullandım. Mali sorunlar yaşıyordu teknik işleri ile ödeme alamadığından kimse ilgilenmiyordu, hatta para kopartmak için çalışan sistemleri de bozup gitmişler, kapılarını kontrol eden ve kendi iç barkodlu kontrol sistemine entegre akıllı bilet uygulaması geliştirip 1 kaç maç test ettikten sonra kendi bilgi işlemlerine de eğitim verdikten sonra bıraktım, bir de simulatör projem var onu da kendime yapmıştım yıllar önce. Web sitesini de yapmıştım arşivden buldum şimdi düzgün görüntülenmeyebilir 7 yıl önceymiş.
http://web.archive.org/web/20100722010559/http://www.samsunspor.org.tr:80/
Kısacası sevdiğim dil ile uygulamayı geliştirmemde sakınca yok ise onu tercih ediyorum.

Verimerkezinde çalıştım vs ben erindim bu kadar yazmaya helal olsun vallaha  Smiley
muratizm (OP)
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
August 01, 2017, 10:58:16 AM

Videoyu tekrar izle sana not yazdığım yerin arkasında cam var, 2. kat, o beğenmediğin ortamı ben özel hazırladım, 200m2 alan bom boş, evet 1 iğne dahi yok boş. Rigleri sıralı dizdim tek noktadan hava akışı sağlıyorum, 1 üstte, 10m3, 1 solda 10m3, bir de karşıda 6m3 olmak üzere 3 fanım var, içeride güzel bir hava akışı mevcut, fakat gpu sayısı fazla olduğu için, 20 adet fan da koysam dışarıdan gelen hava 30 derece olunca gündüz bazı kartlar 74 dereceyi görüyor doğru, akşamları ise 60-65 arası çalışıyorlar ki gpular maden kazıyor ise ve fazla gpu var ise bu dereceler yazın en kavruk sıcaklarında gerçekten normal. Veri merkezini rigler ile kıyaslama, biz bir kartı en fazla 2 yıl kullanıyoruz, bozulursa garantiye, bozulmaz ise zaten modası geçiyor yeni nesile çevirip uygun fiyattan satıyoruz. Sunucularda böyle bir durum yok, ister rock olsun ister tower olsun minimum 10 yıl, hatta upgrade edilip daha uzun kullanılır ayrıca, daha resmi işlerde farklı müşterilere hizmet edeceğin için failover ön planda olmalıdır. Ben raid 10 uygularım mesela. Bu yüzden ona iyi davranman, serin ortamda muhafaza etmen gerekir ki klimalı ortamı sadece hosting işi yapan firmaların tercih ettiğini, kurumsal firmaların bile kabin içine atıp kabın fanı ile idare ettiğini gözlemliyorum yeterli de..
Hadi diyelim serverları tanımıyorsun fazla içli dışlı olmadın, server psu'ları da mı görmedin hani şöyle ince ve uzun olurlar Smiley
Categorically, commodity x86 servers can be estimated reasonably. Average typical power consumption for servers ranges in the following categories:
1U rackmount x86: 300 W-350 W
2U rackmount, 2 socket x86: 350 W-400 W
4U rackmount, 4 socket x86: average 600 W, heavy configurations 1000 W
Bu yazdığım değerler IBM'in analiz ortalaması.
Ben kimseyi tehdit etmedim, sadece yıllarını yazılıma vermiş, gerçekten bir çok proje geliştirmiş (Hiç bir projem web sayfamda yoktur ve uzun yıllardır güncellemediğim doğrudur.)  Mezun olduktan sonra bir çok konuda teorileri pratiğe dökmüş bir insanı ki hala benimle mezun olup, bir şirkette sabah 9 akşam 9-10 3 kuruş maaşa yardıran arkadaşlarım var ikrn bana çakma mühendis demen asabımı bozuyor. Ayrıca sen mühendisleri gözünde çok büyütmüşsün astronot fln değiliz, boktan temel bilgiler ile mezun olduk kendimizi nasıl geliştirdi isek o. Örneğin sen elektronik yüksek okul mezunu imişsin, Okuldan ne aldın? Mezun olduğunda karmaşık bir devre tasarlayıp projelendirebilecek kadar bilgin var mıydı? Bak Çin'e adamlardaki bölümlerde diotun, kondastörün, hatta basit direncin profesörü var. Direnç nedir amk deriz biz basit sarılı tel. Adam bunun profesörü uzmanı olmuş ve ihtiyaca göre geliştiriyor. Bizde herşeyi gösterip bir bok öğretmeden mezun ediyorlar ve teknoloji anlamında geldiğimiz nokta ortada.
Aynı şekilde kimyacılar da bir proje geliştirmek istediğinde enzim sıkıntısı, malzeme kısıtlaması vs sorunları ile batıya kayıp orada çalışıyorlar. İtiraf ediyorum okulda gördüğümüz C++ dersleri beni hep baymıştır, C dilini sevemedim sevmiyorum da kullanmıyorum da. Bu tamamen sıfır olduğum anlamına gelmiyor elbette, bir servo motor kontrol edecek projeye girersem C++ (Arduino değil) kullanırım ama nasıl? Stackoverflow, msdn, github tarzı sitelere işim düşer, mutlaka takıldığım işin içinden çıkamadığım noktalar olur ve örneklere, daha önce o sorunu yaşayanların soru-cevaplarını incelerim. Elimden geldiği kadar da o dile bulaşmam, 3-4 yıl vb.net, C# kullandım bir şirkette (ki şu an yazılım ve bilg müh.lerinin belki de %80'i bu dilleri kullanıyor çalıştıkları ortamda) java,android,ios kullananlar da var. Benim de android bir kaç ticari uygulamam var restoran sipariş vs tarzı (onu da yazmadım yukarıda c++'ı yazmadın demişsin ya) Sadece açıp mektup yazar gibi yazabileceğim uygulamaları (tam hakim olduklarıma inandıklarım) yazdım. İstisnalar oldu mesela Samsunsporun en zor dönemlerinde mecburiyetten C++ kullandım. Mali sorunlar yaşıyordu teknik işleri ile ödeme alamadığından kimse ilgilenmiyordu, hatta para kopartmak için çalışan sistemleri de bozup gitmişler, kapılarını kontrol eden ve kendi iç barkodlu kontrol sistemine entegre akıllı bilet uygulaması geliştirip 1 kaç maç test ettikten sonra kendi bilgi işlemlerine de eğitim verdikten sonra bıraktım, bir de simulatör projem var onu da kendime yapmıştım yıllar önce. Web sitesini de yapmıştım arşivden buldum şimdi düzgün görüntülenmeyebilir 7-8 yıl önceymiş.
http://web.archive.org/web/20091027230910/http://www.samsunspor.org.tr/
Kısacası sevdiğim dil ile uygulamayı geliştirmemde sakınca yok ise onu tercih ediyorum.

En başından beri bu şekilde yazsaydın ne boş boş küfür ederdin nede ortam gerilirdi.
Sen küfür ettikçe bende seni gerdim, ne yapaydım yani kibar yoldan laf sokmayıp içime mi ataydım?  Cool

Serverlara gelecek olursak, bir serverda 300-600-1000w güç kaynağı olması, onun 1000w çekeceği anlamına gelmez.
Bir kaç colo ilanına baktım, çoğu 1-2 amper (120volt) güç veriyor. Rack olunca iş değişir rack e 1u/2u veya karışık olarak bir sürü server takarsınız, yanındada verirler 20-30 amper elektrik ona göre kullanırsın.

Senin ekran kartlarının bir kısmı değil pek çoğu sıcak çalışıyor. Samsun gibi serin olması gereken bir yerde o ısılar sağlıklı değil. Yüksek ısıda çalışan kartın verimide düşüyor, megahaşı istediği kadar aynı yazsın, daha az SHARE buluyor daha az para kazandırıyor.

Arkadaşın evinde klima var, 20 civarı kart vardı 16 m2 civarı odasında. İzmir havaların çok ısındığı dönemde nanopool reported hashrate ile actual hashrate arasında ciddi fark oluşmaya başladı. Klima açtıktan sonra ısılar düştü ve kazancıda yükseldi. Sen şimdi o 200 m2 lik rig merkezine bir kaç klima taktırsan, belirli saatlerde çalıştırsan (gündüz mesela) hem kartların ömrünü uzatırsın hemde kazma verimini optimum seviyede tutarsın.

30-40 kart için belki o masrafa girmek istemeyebilirsinde 200 tane kartta 2-3 klima taktırmaya değer. 18binlik inverter klimalar ucuza alınabiliyor zaten. 200 kartın 6 günlük kazancı ile 3 tane 18bin lik klimayı ödersin. elektrik parasıda klimalar 7/24 çalışırsa 3 klima 1.5 kw dan (maks değer) 4.5 kw yakar, 4 de hadi, 24 saatte 96 hadi 100kw olsun, günde 40 tl ayda 1200 tl yapar. Geceleri kapatır sadece güneş varken açarsan ayda 600-700 lira ek faturana yansır. 200 karta bölersen bunu kart başı 3-3.5 tl soğutma maliyeti. Kart başı tüketimde aylık 45-50 tl zaten enerji masrafı.

Klimanın verdiği soğuk havayı daha iyi dolaştırmak için bir kaç tanede vantilatör taktınmı 50w dan mis gibi tadından yenmez.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: