Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:36:00 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Pakistan'ı Sarsan Tecavüz Olayı Ülke İçindeki Tartışmaları da Alevlendirdi: ''Bu  (Read 742 times)
gokayc (OP)
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 263

View Profile
August 04, 2017, 01:20:42 AM
Last edit: August 07, 2017, 05:08:52 AM by gokayc

Pakistan'ı Sarsan Tecavüz Olayı Ülke İçindeki Tartışmaları da Alevlendirdi: ''Burka hatları çok mu belli ediyor?''

Dün akşam Pakistan'ın Başkenti İslamabad'da tecavüz edilerek öldürülen Ghazala Nasaeem(21), bir anda ülke gündeminin en tepesine oturdu. Genç kızın ölümünün ardından binlerce Pakistanlı tepkilerini sokak protestolarıyla gösterirken, kadına şiddet ve cinsel saldırıların önüne geçmek için de bir dizi önleyici uygulama masaya yatırılmış durumda. Pakistanlı kadınların tercih ettiği burkanın, vücut hatlarını ortaya çıkardığını iddia eden Kadın ve Aileden Sorumlu Bakanlık, burka üzerine duşakabin ya da kadın etrafına örülecek kafes seçeneklerine olumlu baktıklarını açıkladı.

Genç kızın saldırıya uğradığı sokakta bir araya gelen binlerce Pakistanlı erkek, kadınlara uygulanan şiddete bir son verilmesi için acilen bir şeyler yapılması gerekliliğinin altını çizdi. Protestocularla birlikte yürüyen Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Abdül Kayyum Yusuf, kadınlara karşı uygulanan cinsel istismarın en önemli nedeni olarak, henüz kadınları tam olarak sokaklardan uzaklaştıramamaları olduğunu belirtirken, Bakan olarak tüm sorumluluğu üzerine aldığını ve gerekeni yapacağını ifade etti.

''Kadınlarımız bir şekilde dışarı çıkıyor''

''Maalesef ne kadar istemesek, ne kadar azaltmaya çalışsak da kadınlarımız bir şekilde dışarı çıkmak zorunda kalıyor'' derken yaşadığı üzüntü her halinden belli olan deneyimli Bakan, hiç değilse yeni Ghazala'ların olmaması için kadınları korumak adına yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

''Yani arkadaşlar, her ne kadar burka iyi güzel desek de, demek ki yeterli değil. Şimdi bir erkek olarak ben de itiraf edeyim; şöyle alıcı gözle baktın mı yine kadının vücudu.. Hadi vücudu olmasın, en azından içinde bir kadın olduğu belli. Son yaşadığımız olaylarda da görüyoruz ki, bu yanlış. Biz ya bu burkanın etrafına duşakabin gibi ya da ne bileyim, çelik kafes gibi bir şey örmeliyiz. Ha, belki bu ilk etapta çok maliyetli olabilir ama hiç değilse bazı kadınlarımız buzdolabı mukavvası ile bir yerlerden başlayabilirler. Bakalım, buzdolabı mukavvasına da hallenen oluyor mu; ona göre sonra daha kalıcı çözümleri araştırırız...

''Kadın yok, ağlamak yok''

Protesto gösterilerinde bir araya gelen Pakistanlı erkeklere de teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Bakan Yusuf, ''Bakın burada, bu meydanda bir tane kadın yok, dolayısı ile ağlamak da yok, taciz-tecavüz de yok'' derken, kendisiyle benzer hisleri paylaşan Bob Marley'in de canının rahmet istediğini belirterek, eylemcilerle birlikte Fatiha okudu. Bakan daha sonra ''E hadi okumuşken, bi Fatiha da sevgili kızımız Ghazala için okuyalım'' sözleriyle ellerini bu sefer hayatını kaybeden genç kız için kaldırdı. Duanın ardından ''Rahmetli belki çok erken ayrıldı aramızdan ama bugün yas tutma değil, kararlılıkla adım atma zamanıdır'' diyen Yusuf, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

''Kadınlarımıza sesleniyorum: Onlar da bu tip olaylardan kendilerine ders çıkartmalı. Misal burkayı saten kumaştan seçip... Nasıl desem her hareketlerinde... Yani şöyle düşünün... Orada hareket eden kalçalar var yani... Neyse... Ne diyordum, evet kafes iyi bir çözüm gibi. Kadınlarımıza burada da iş düşüyor. Kafeslerini bol kesim seçip, kafes tellerinden dışarıya para üstü falan uzatırken parmak uçlarının görünmemesine... Ya biz bunları direkt evden çıkartmasak mı ya?''

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=273161

▄▄█████████▄▄                         ▄█▄                ▀██████▄                   ▄██████▀
        ▄█████████████████▄▄                    ▄███▄                 ▀██████▄               ▄██████▀
         ▀███████████████████▄                 ▄█████▄                  ▀██████             ██████▀
           █▀▀       ▀▀████████▄              ▄███████▄                   ██████▄         ▄██████
  ▄█▄                    ▀██████▄            ▄█████████▄                   ▀██████▄     ▄██████▀
 ▄████▄                    ▀█████▄          ▄███████████▄                    ███████▄ ▄███████
▄█████▀                     ▀█████▄        ▄██████▀██████▄                     █████▀▀▀█████▀
██████                       ██████       ▄██████   ██████▄                     ▀█▀     ▀█▀
██████                       ██████      ▄██████     ██████▄                     █       █
██████                       ██████     ▄██████       ██████▄                   ▄█▄     ▄█▄
▀██████▄                    ▄█████▀    ▄██████         ██████▄                ▄█████▄▄▄█████▄
 ▀██████▄                  ▄█████▀    ▄██████                                ███████▀ ▀███████
  ▀██████▄               ▄██████▀    ▄██████                               ▄██████▀     ▀██████▄
   ▀████████▄▄       ▄▄████████▀    ▄██████                               ▄██████         ██████▄
     ▀███████████████████████▀     ▄██████                 ██████▄      ▄██████▀           ▀██████▄
       ▀▀█████████████████▀▀      ▄██████                   ██████▄   ▄██████▀               ▀██████▄
           ▀▀█████████▀▀         ▄██████                     ██████▄▄██████▀                   ▀██████▄
  O HOLD YOUR
OWN KEYS!
  O   O [SUCCESS   
RAISE
US$18mil+]
Deathwing
Legendary
*

Activity: 1638
Merit: 1328

Stultorum infinitus est numerus

View Profile WWW
August 04, 2017, 04:00:33 AM

Ulan ciddi ciddi okudum altta zaytung'u gördüm  Grin
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
August 04, 2017, 07:54:46 AM

Yazıda ismi geçen Bob Marley ne alaka? Bu arada Duşakabin ve Kafes önerisi gayet akıllıca bir çözüm. Tamam tamam şaka yaptım. 🙃

gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
August 04, 2017, 01:01:23 PM

bu zaytung sıtesının baska işi yok zaten bosa okuduk calınan zamanıma yazık Cheesy
jmalkovich
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
August 04, 2017, 04:48:37 PM

Asıl ilginç olan zaytung linkini görmeden önce gerçek olduğuna inandım böyle bir dünya var aslında Smiley

retail.global

◣  FACEBOOK
◣  TWITTER
◣  TELEGRAM
◣  MEDIUM
Tobi777
Full Member

Activity: 406
Merit: 121

View Profile
August 05, 2017, 07:16:51 PM

Valla bende hararetli bir şekilde okudum sonunda zaytung u görünceye kadar ,ilk önce sövdüm sonra güldüm Smiley
NYGMA_35
Full Member

Activity: 286
Merit: 100

View Profile
August 06, 2017, 09:46:13 PM

Ya varya fena yediniz beni gece gece Smiley zaytung haberiymiş birde sonuna kadar okudum.
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
August 07, 2017, 06:45:09 PM

Sonuna gelene kadar gerçek olduğunu düşündüm ve galiba en çok bundan utandım. Yaşadığımız dünyaya bak. Paylaşan arkadaş zaytung'un bilincinde bir paylaşım yaparak üzerimizde sosyal deney mi yaptı yoksa o da mı bizim gibi gerçek sandı merak ettim  Tongue
Pages: [1]
  Print  

Jump to: