Bitcoin Forum
June 20, 2024, 05:04:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: tavuk mu yumurtadan çıkar , yoksa yumurta mı tavuktan ?  (Read 2046 times)
iktisatci (OP)
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
August 05, 2017, 07:03:55 PM

sorularıma yanıt bulabilme amacı ile üstadlara, tecrübelilere, bir fikri olanlara;

Piyasaya 10K TL ile girdik, 1 BTC aldık. Bunu alcoinlere dağıttık. Elimizdeki 1 BTC 0,95 BTC oldu ama dolar bazında 250$ kardayız.      BTC zarar DOLAR Kar  TL Kar

Piyasaya 10K TL ile girdik, 1 BTC aldık. Bunu altcoinlere dağıttık. Altcoinler yükseldi , BTC fiyatı düştü. Elimizde 1.05 BTC var.             BTC kar DOLAR zarar TL zarar

Piyasaya 10K TL ile girdik, 1 BTC aldık. Altcoin almadık. BTC de sabit fiyatı da. Dolar 4,20TL oldu. elimizde 1 BTC var                          BTC sabit Dolar kar   TL kar

Ne zaman durmamız gerek? Ne zaman kar ettiğimizde çıkmalıyız ? BTC olarak mı? USD olarak mı ? Nereye kadar beklemeliyiz? Sermayeyi sabit tutup kar ettiğimizi çekmelimiyiz? yoksa dibini görmelimiyiz?  Elimize geçmediği sürece kar hiçbir zaman kar değilmidir? Yoksa ben yumurtadan da anlamam tavuktan da deyip cebimizden çıkandan fazla para giriyorsa tamam mıyız ?

Aslında ne yapmaya çalışıyoruz?
Yatırdığımızdan fazlasını almaya !

Ama ne olarak ? BTC mi TRY mi USD mi ? Coin piyasası dipsiz bir kuyu misali insanı her geçen dakika daha fazla içine çekiyor. Bugün hayatımın sonuna kadar yetecek parayı kazansam tasımı tarağımı alıp gidemem gibime geliyor. Serdar Ortaç aklıma geliyor, kafamda deli sorular.

Saygılarımla...

in cryptography we trust
Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
August 05, 2017, 08:47:17 PM

Bu sorunun cevabı sende aslında. Seni tatmin edecek nokta senin hedefin olmalı. Bu nokta ne kadar yukarıdaysa riskin de o kadar çok. Hedefin ne kadar belirsiz ise riskin de gene o kadar çok.
BTC de gelecek görüyorsan usd yi unutup elindeki btc değerini artırmaya çalışırsın. Btc güven vermiyorsa portföyünü usd olarak takip edersin.
Cryptomarkette gelecek görüyorsan paranı realize etmezsin. Yok bu piyasa her an patlayabilir ileride ne olacağı belli olmaz diyorsan düzenli olarak karını realize edersin.
Burada hiç kimse sana şöyle yap böyle yap diyemez. Diyorsa konuya hakim değildir. Çünkü hiç kimse yaptığı yatırımın veya yatırım yaparken uyguladığı metodun doğruluğundan emin olamaz. Bu piyasa böyle.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
August 06, 2017, 08:04:12 PM

horoza sormuşlar bu soruyu,polemiğe girmem ben, işimi yapar  geçerim demiş Wink
beim için önemli olan btc, bazı isin usd, bazısı tl , herkesin beklentisi hedefi farklı kesin bir cevabı yok
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
August 06, 2017, 10:06:04 PM

karısıkk bır soru sen btc nı bak rahatına kımın kımı sıktıgını irdeleme Cheesy
krhnrhn
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 306

View Profile
August 07, 2017, 07:19:36 AM

Çıkmak? Niye Smiley Bir hedef koy. Mesala 20k. Her ay 23-24k olunca 3-4k yı çek ve ye Smiley kar edemediğin ay sümükleri çek. Böyle böyle takıl işte Smiley
mstfprcn
Hero Member

Activity: 700
Merit: 553

View Profile
August 07, 2017, 07:45:21 AM

evet yukarıda arkaşlarında dediği gibi aslında, tamamen sana bağlı bir durum, senin beklentilerine göre değişir bu parametre,

yatırımını TL olarak düşünürsen, kaç btcm olmuş kaç dolar olmuş vs vs gibi ayrıntılara girme, trade ini yap, sonunda 10K TL + olan her değer senin için artıdır. btc 2 katına çıkmış yarıya inmiş vs gibi detaylara takılmazsın.

SanalPara
Sr. Member

Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
August 07, 2017, 07:50:03 AM

Güzel konu beğendim. Ben şahsen elimdeki Btc'yi altcoinlere yatırım yaparak arttırmaya çalışıyorum. Lâkin bu iş hiçte öyle kolay değil.

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1520

View Profile
August 07, 2017, 01:15:54 PM

Bu sizin amacınıza bağlı olarak değişir.
Eğer amacınız nakite geçmeden Bitcoin sayınızı artırmaksa BTC bazında kâra bakarsınız. Ben 5-10 sene boyunca Bitcoin biriktireceğim, nakit ihtiyacım yok diyorsanız mantıklı bir hareket.
Amacınız kazandığınız paraları nakite çevirip harcamaksa dolar (ve TL) bazında kâra bakarsınız.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
NYGMA_35
Full Member

Activity: 286
Merit: 100

View Profile
August 07, 2017, 02:46:53 PM

senin yapmak istediğin ne önce onu sor kendine ona göre yatırımını yap, sana şöyle yap böyle yap desek en sonunda yatırım tavsiyesi değildir lafını duyacaksın yine her şey başa dönecek senin için.
donotlean
Full Member

Activity: 182

View Profile
August 08, 2017, 01:33:33 PM

BTC fiyatı düşüpte altcoinlerin çıktığı çok görülmez zaten

guclu
Full Member

Activity: 260
Merit: 102

View Profile WWW
August 09, 2017, 06:09:07 AM

Herkesin söylediği gibi; seni tatmin ettiğinde. Mesela benim kişisel tatmin hedefim elimdeki parayı en az 1 milyon TL yapmak. Buna denk geldiği zaman parayla oynamayı bırakıp, ülkenin durumu stabilse, bankada faize yatırıp 9 bin net aylık gelirin 5'iyle kirada yaşar, yer içer, 4'ünü biriktirmeye devam ederim gibi bir hedefim var. Ben basit bir yaşam, sade bir hayat, ama güvence istiyorum. Sen ne istiyorsun hayattan?

SanalPara
Sr. Member

Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
August 09, 2017, 09:05:36 AM

Herkesin söylediği gibi; seni tatmin ettiğinde. Mesela benim kişisel tatmin hedefim elimdeki parayı en az 1 milyon TL yapmak. Buna denk geldiği zaman parayla oynamayı bırakıp, ülkenin durumu stabilse, bankada faize yatırıp 9 bin net aylık gelirin 5'iyle kirada yaşar, yer içer, 4'ünü biriktirmeye devam ederim gibi bir hedefim var. Ben basit bir yaşam, sade bir hayat, ama güvence istiyorum. Sen ne istiyorsun hayattan?

Hocam maâlesef düşüncelerinize katılmıyorum. Bir kere elinizdeki parayı nasıl 1.000.000 TL yapmayı düşünüyorsunuz? Bunun için ömrünüz yeterli olmayabilir. O günleri göremeyebilirsiniz yâni. Ayrıca niye kirada yaşamak istiyorsunuz ki? Kiraya verilecek para ile daha başka şeyler yapılabilir.

guclu
Full Member

Activity: 260
Merit: 102

View Profile WWW
August 09, 2017, 09:48:29 AM

Hocam maâlesef düşüncelerinize katılmıyorum. Bir kere elinizdeki parayı nasıl 1.000.000 TL yapmayı düşünüyorsunuz? Bunun için ömrünüz yeterli olmayabilir. O günleri göremeyebilirsiniz yâni. Ayrıca niye kirada yaşamak istiyorsunuz ki? Kiraya verilecek para ile daha başka şeyler yapılabilir.

Parayı oraya nasıl getirmeyi düşündüğüme ya da planladığıma dair bir bilgi vermedim zaten. Sadece hedefim bu dedim. Elbette planlarım var, ömür boyu da sürmez. Ama hiçbir şeyin garantisi yok elbette.

Diğer sorunuza gelince... Şu anda kendi evim yok. Olması için 500.000 - 1.000.000 TL arasında bir yatırım yapmak gerekiyor ki bu da elimdeki parayı eve basmam demek. Bugün İstanbul için konuşacak olursak (ki İstanbul'da yaşamam o parayı bulursam), 2+1 güzel bir daireye ortalama 750.000 ödedik diyelim. Kaldı 250.000. Bu parayla ne yapacağım? Onun yerine aynı daireyi 2500TL 'ye kiralarım, kalan 2500TL ile fatura, alışveriş, vb. ihtiyaçlarımı karşılarım hatta üstüne ufak ufak para bile biriktirip yıllık tatil paramı çıkarırım.

750.000TL'lik evi 2500TL'ye kiraya veren ev sahibim de 25 yıl dua eder kiracısız kalmayıp sırf yatırdığı parayı geri alabilmek için. Ben de giderek büyüyüp ekonomiye ayak uyduran paramla ömrümü kirada garanti altında yaşayabilirim. Şimdi bunu İstanbul değil de kiraların üçte biri olduğu başka, güzel bir şehirde yaptığımı düşünün?

Yani evi satın almak bugünün şartlarıyla, eski moda artık. Ama özellikle 60'lar ve önceki jenerasyonun yetiştirdiği çocuklar ailelerinden gördükleri bu kıskacın pençesinden kurtulamıyorlar. Mal mülk sahibi olma hevesi hayatı yaşamanıza engel oluyor hocam.

iktisatci (OP)
Member
**

View Profile
August 09, 2017, 07:13:06 PM

benimde çıkış noktam bu idi. bana arsa al diye ailem para vermişti. bende yarısıyla yatırım yaptım, diğer yarısıyla ufak bir arsa aldım.şuan kendini amorti etti sayılır yatırımım. 23 yıllık maaşım çıktığı gün emekli olmaya kararlıyım Smiley hiç de uzak değil, ama şunu anladım yatırım ne kadar güçlü ise o kadar az zarar etmek olası.

in cryptography we trust
Druvax
Full Member

Activity: 364

View Profile
August 09, 2017, 08:12:48 PM

Surekli piyasada islem yapan biri icin kar etmis olmanin karsiligi artirabildigi BTC miktari ile dogru orantilidir bence.
10k yatirdin. Hangi kurda karda zararda oldugun farketmez. Bir sure sonra totalde 15k ya ulastin diyelim
 Cek 10k yi at cebine. 5k ile devam et. Sonuc ne olursa olsun karda olursun artik

Yani tavuk yumurta isi degil bu. Dogru zamanda dogru "Karar" işi.
JoseSan
Member
**

Activity: 117

View Profile
August 11, 2017, 10:20:21 AM

ben yırtık dondan çıkarım Smiley , uzun vade her zaman iyidir bir şey yapmaya gerek yok.
iktisatci (OP)
Member
**

View Profile
August 11, 2017, 03:54:51 PM

ben yırtık dondan çıkarım Smiley , uzun vade her zaman iyidir bir şey yapmaya gerek yok.

3 sene önceki coinlerin %70 i şuan marketcap'te listelenmiyor bile. Pek uzun tutmamak lazım Smiley

in cryptography we trust
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
August 11, 2017, 06:38:23 PM

devamlı artan kar oranları ile rakamsal tatmin yerine sabit bir miktarını ayırıp artanı reel tatmine harca derim.
sonuçta oradakiler rakam.bütün dünya gerilmiş bir savaş çıkmasını bekliyor.
presidentcoin
Full Member

Activity: 224

Any store can buy, sell, and accept Crypto

View Profile
August 11, 2017, 09:09:40 PM

Altcoin trade ederek Bitcoin i artırmak her zaman mümkün bu piyasada.  evet kolay değil, çok fazla zaman ayırmak ve sürekli takip etmek istiyor. Gözlerim artık şaşı baksa da sonuç tatmin edici.

________Any Store Can Buy, Sell and Accept Cryptocurrency________
█████████ ██ ███ ██      PUNDI X     ██ ███ ██ █████████
Whitepaper      Twitter      Facebook      Telegram      Medium      Youtube
Pulsar77
Sr. Member

Activity: 1750
Merit: 311

View Profile
August 25, 2017, 09:28:37 AM

Her insanın amacı farklıdır. Yatırıma işine girerken kafanda bir kar oranı olması lazım. O miktara geldiğinde al paranı çık amacına ulaştın zaten. He daha sonra az bir miktar daha yatırırsın artacağını düşünüyorsan ya da hepsini bozdurmadan biraz bırakırsın ilerleyen zaman için. Ne yapacağına karar veremeyip kafa karışıklıkları yüzünden çok kar etmek yerine zarar edenler oldu yakından tanıdığım.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: