Bitcoin Forum
May 26, 2024, 07:02:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kartlarımızı 30 derecede çalıştırabilsek ne olurdu  (Read 889 times)
ugr_erkn92 (OP)
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 250

View Profile
August 13, 2017, 06:00:52 PM

merhaba

sogutma sistemlerini araştırıyorum gpulardaki dağınık çıkan hava hızlı bir şekilde nasıl dışarı atarız gibi gibi...

merak ettiğim olduda bi şekilde kartları 30-35 derecede stabil çalıştırmayı başardık

bize faydası ne olur core clock arttırsak dual kazsak gibi...

daha önce merak salan deneyen sonuç alan varsa deneyimlerini paylaşabilirmi
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
August 13, 2017, 06:07:19 PM

merak salmaktan ziyade aslında bu kartlarımızda gördüğümüz ısılar sadece gpu sıcaklığı genel anlamda ekran kartının raminde iş yükü karşılanıyor ve overclock işlemi eth için ramlere yapılmak zorunda kalınıyor. ancak biz mevcut ekran kartındaki ramların ısısını göremiyoruz gördüğümüz ısı sadece gpu bnunun sonucunda da tam olarak kartın ömrünün ne olduğunu tahmin bile edemiyoruz ancak gpu sıcaklığını sıvı soğutma ile halledebilirsiniz elirli bir ısıya düşebilir ama sadece gpu düşecek

bize sadece chipset bazlı soğutma değil de kart bazlı soğutma sağlamalıyız.
ugr_erkn92 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 13, 2017, 06:11:07 PM

merak salmaktan ziyade aslında bu kartlarımızda gördüğümüz ısılar sadece gpu sıcaklığı genel anlamda ekran kartının raminde iş yükü karşılanıyor ve overclock işlemi eth için ramlere yapılmak zorunda kalınıyor. ancak biz mevcut ekran kartındaki ramların ısısını göremiyoruz gördüğümüz ısı sadece gpu bnunun sonucunda da tam olarak kartın ömrünün ne olduğunu tahmin bile edemiyoruz ancak gpu sıcaklığını sıvı soğutma ile halledebilirsiniz elirli bir ısıya düşebilir ama sadece gpu düşecek

bize sadece chipset bazlı soğutma değil de kart bazlı soğutma sağlamalıyız.

bi kaç video izledim adamlar saf suya daldırmışlar akvaryum gibi bişeyde rigleri safsu iletken olmadıgından sorun yaratmaz belki ama bizim türk milleti adam gelir suyun içine tuz atar sonra yaktın beni zalim şarkısını dinler dururuz.
mdikmetas
Full Member

View Profile
August 13, 2017, 06:15:08 PM

o gördüğünüz sistemler tamamen kısa süreli olacaktır ki mantıken oda biraz saçma oluyor tamamen deneme amaçlı yoksa suyu soğutman gerekecek bu sefer suyu kapalı bir kutuya koymalısınki dışarıdan en ufak iletkenlik sağlayacak birşey düşmesin ve ek olarak o sıvıyı da soğutmak ayrı bir dert olacak.

Peltier dediğimiz parçalar var. gördünüz mü bilmiyorum ancak bir ihtimal peltier ile dediğiniz yapılabilir.

Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
August 13, 2017, 08:16:17 PM

Bu yüzden ekran kartı rig kurucağımda herzaman sulu soğutmalı ekran kartlarına bakmışımdır, gerçekden çok güzel bir soğutma sistemleri var rig kurucaklara tavsiye ederim.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
August 13, 2017, 08:37:02 PM

o gördüğünüz sistemler tamamen kısa süreli olacaktır ki mantıken oda biraz saçma oluyor tamamen deneme amaçlı yoksa suyu soğutman gerekecek bu sefer suyu kapalı bir kutuya koymalısınki dışarıdan en ufak iletkenlik sağlayacak birşey düşmesin ve ek olarak o sıvıyı da soğutmak ayrı bir dert olacak.

Peltier dediğimiz parçalar var. gördünüz mü bilmiyorum ancak bir ihtimal peltier ile dediğiniz yapılabilir.

Kapalı sistem su soğutma neden zor olsun ki anlamadım sıvıyı soğutmak dert dert yazmışsınız ancak eğer bu işi tam manada yapmak istiyorsanız bi chillerler işinizi görür baktığımda 0,6 kw dan başlayan mini boylarını bile üretmişler peltier dediğiniz parça dünyanın en verimsiz soğutucusu ekran kartı 100 watt enerji çekiyorsa avuç içi kadar peltier 120 watt enerji çekiyor peltierdeki amaç bir yüzü soğuturken bir yüzüde ısınır siz ısınan tarafı soğutmazsanız peltier verimi iyice soğur peltier kullanırsanız ekran kartı yerine peltieri soğutmaya çalışacaksınız aynı kapıya çıkacaksınız. Ama dediğim gibi eğer saf suyun içinde stabil şekilde çalıştırılabilirse size tek lazım olan rig inizin çektiği enerjiyi sudan uzaklaştıracak yeterliliğe sahip bir radyatör bir fan koca arabaların motorları bile bu şekilde soğutuluyor Cheesy
intotherain
Hero Member

Activity: 840
Merit: 532

View Profile
August 13, 2017, 08:45:45 PM

3M Novec ürünlerini bu konuda tek geçerim ancak çok pahalılar. Örneğin yanılmıyorsam 30 derecede kaynayan bir novec ürünü var. komple sistemi batırıp üste büyük bir bakır blok , onun üstünde de fan çalıştırıp radyatöre gerek duymaksızın sistem çalıştırılabiliyor. mineral oilin kaynama derecesi muhtemelen daha yüksek olduğu için radyatör gerekli sanırım.
ugr_erkn92 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 13, 2017, 09:30:24 PM

Bu yüzden ekran kartı rig kurucağımda herzaman sulu soğutmalı ekran kartlarına bakmışımdır, gerçekden çok güzel bir soğutma sistemleri var rig kurucaklara tavsiye ederim.
mevcut sıvı soğutmalı rig'iniz varsa sıcaklık değerini paylaşırmısınız
mdikmetas
Full Member

View Profile
August 14, 2017, 06:20:41 AM

ben bunu sadece fikir amaçlı verdim ancak dediğim gibi chipset soğutma haricinde bir soğutma sistemine ihtiyaç var.

aslında asıl soru şu olmalı kartın normal kullanımda ki ömrü ne olmalı
valley365
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1003

View Profile
August 18, 2017, 07:18:55 AM

Stabil 30 derecede mining yaparsanız kazancınız benim fikir ve tecrübeme göre %50 artar minimum. Stabil çalışma çok önemli. Rig yönettiğim zamanlarda ben bunu gördüm.

Mekanda çalışan riglerden birini suyun buz tuttuğu bir günde balkona attım. Kazancı diğerlerine göre yarı oranında artmıştı. Tabi kazılan coine göre de değişir bu.
baskanx
Sr. Member

Activity: 686

View Profile
August 18, 2017, 08:34:46 AM

Dediğin gibi 30 -35 dereceleri fanlarla mı sağladın.Akvaryum pc diğer adıda miner oil diye geçiyor sıvı parafini bir kaba dolduruyorlar genelde akvaryum daha ideal oluyor.Bu seferde sıvıyı peteklere pompalayıp soğutma derdi oluyor.

İntelin sıvı soğutmalı datacenterleride bu şekilde
Heardalis
Sr. Member

Activity: 453
Merit: 264

View Profile
August 19, 2017, 11:10:30 AM

Gpu nun 30 derece yada 65-70 derece çalışması performansı hiçbir şekilde etkilemez. ( belki biraz daha fazla voltaj verip 30-50 hz clock speed olur o kadar )
Fakat memory de kesinlikle fark edecektir.
Özellikle 2100-2150 hz de takılmasının sebebi budur.Çok iyi bir soğutma ile 2350hz e kadar yolu var aslında belleklerin.
Offset ve Belleklere yönelik bir soğutma ile theorik olarak % 15-20 performans artışı mümkün olabilir.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: