Bitcoin Forum
May 05, 2024, 08:10:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dash - Digital cash.  (Read 469 times)
espressodelisi (OP)
Full Member

Activity: 322
Merit: 100

View Profile
August 22, 2017, 02:26:07 PM

Herkes kendi beğendiği, yatırım yaptığı koinden bahsediyor. Ben de uzun zamandır elimde tuttuğum ve beni hiç üzmeyen Dash hikayemi anlatmış olayım.

Teknik analizden anlamam. Daha ilk çıktığı zamanlarda Doge madenciliği yapıyordum, Dash madenciliğinde ekran kartı daha az ısındığı için dikkatimi çekmişti, madencilikle o zamanlar zorluk düşükken bol bol çıkıyordu. Ama o zamanlar günde en az 3-5 yeni coin çıktığı zamanlardı, madencilikten gelenleri çok çok ucuza BTC'ye çeviriyorduk. BTC biriktirmeye çalışmak yerine elimde tutmuş olsaydım şimdiye emekli olmama yetecekti. Mayıs 2015 zamanlarıydı sanırım, birden çk yükseldi. Tam da o yükseliş öncesinde madencilikten gelen bir miktarını satış emri vermiş ve yükselişin hemen öncesinde düşük fiyata satmış olunca daha bir dikkatimi çekti. O zamana kadar madencilikle gelsin de BTC'ye çeviririm dediğim, diğerlerinden pek farkı olmayan coinden biriydi. Ondan sonra madencilik getirisi düştü, zorluk arttı ama toplam 4 ekran kartlı minik madencimle kazdıklarımı elimde tutmaya başladım. Zaten çok büyük miktar değildi, BTC de çok düşmüştü, elimdeki BTC'leri de satsam çok para etmeyecekti, bu bütün coinlerin aşırı düşük döneminde hepsini elimde tuttum. Sonradan Dash madenciliği kar getirmez seviyeye gelince başka coinler mine edip DASH ya da BTC'ye çevirdim.

Geçen yıl, 2016 Kasım ayında elimde yaklaşık 200 Dash vardı. Madencilikten gelen bir miktar ETH ve çok az miktar BTC dışında bu 200 Dash elimdekilerin yaklaşık %90'ı kadardı. Hepsini satsam TL olarak 7500TL gibi bir şey ediyordu. Çok iyi hatırlıyorum çünkü o günlerde istanbul trafiğinde işe arabayla gidip gelmek eziyet olduğundan metrobüs çilesinden de bıkınca motosiklet almaya karar vermiştim. Almak istediğim motor bayi fiyatı 16bin TL olunca elimdeki kriptoparaları satar üzerine kredi çeker alırım derken bankaya gittim, kredi şartlarını falan konuşurken baktım ki zaten maaş hesabım orada olduğu için kredi almamda sorun yokmuş, 16bin kredi çektim motoru aldım, her ay taksitlerini elimdeki kriptoları azar azar bozdurur öderim dedim. İyi ki öyle yapmışım. Bir ay sonrasında dash yükselmeye başladı. uzun süredir 5 dolar seviyelerinde dolaşırken birden 15 dolarlara çıkınca 3 katına çıktı kesin düşer deyip elimdeki bütün DASH'i sattım. Biraz düşer geri alırım elimdekiler artar diyordum ama fena tere düştüm çünkü Dash yükselmeye devam etti. Panik alımla tekrar aldım ama ancak yarısını alabilmiştim. Yine de O güne kadar karda sayılırım, bu gün bir dash yaklaşık 250 dolar ediyor.

Motorun taksitlerini de her ay az miktarda bozdurup ödüyorum rahat rahat. Motor ehliyeti için ehliyet kursu ücreti de dash karlarımdan geldi. Hala elimde 50 küsür dash kaldı, 4 ekran kartlı makinamda az da olsa zcash kazıyor. madencilikten geldi, numunelik elimde dursun diye 1 ETH ve 1 ETC tutuyorum hala. Ama bu dash hepsinden farklı. Çok daha yükseleceğini düşünüyorum. Gelecek yıl yeni versiyon çıkacak ve gerçek dünyada kullanımı çok artacak diye beklentim var. Zaten şu anda bile Bitcoin'in bütün kusurlarını düzeltmiş durumdalar. Günlük alışverişlerde bitcoin ile ödeme yapmak uygun değil. Ksada ödeme yapmak için en az 10 dakika işlemin madenciler tarafından 1 onay almasını beklemek olacak şey değil. Dash bunu instasend dediği yöntemle 2 saniyeye indirdi mesela. Bu gibi yenilikleriyle bir de yeni versiyonda getireceği kolay kullanım özellikleri gelince daha da uçuşa geçecek.

1714939835
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
1714939835
Hero Member
*

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
1714939835
Hero Member
*

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714939835
Hero Member
*

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
1714939835
Hero Member
*

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
1714939835
Hero Member
*

Ignore
1714939835
Reply with quote  #2

1714939835
Report to moderator
coinzoid
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
August 22, 2017, 06:03:58 PM

Hikayenizi okudum. Size güzel bir motor almanız için yardımcı olmuş. Hızlı ödeme konusunda bir sorum olacak. Alışveriş esnasında bir sorun yaşadığımızda kredi kartı ile yapılan ödemede pos üzerinden iade yapılabiliyor. Ya da cayma hakkı kullanıldığında. Dash ile yapılan ödemelerde de günlük kullanımda iadeler mümkün olacak mı? Uçtan uca olan sistemlerde sorun yaşanabilir ancak lokasyonu belli olan mağazalarda herhalde bir bilgi notu vs ile işlem tersine çevrilemeyecek olsa da iade işlemi ağ üzerinde yeni bir işlem gibi yapılabilecek diye düşünüyorum.
Edw1ki
Newbie
*

Activity: 58
Merit: 0

View Profile
August 22, 2017, 08:38:01 PM

cool story bto  Wink
burakg18
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 0

View Profile
August 23, 2017, 12:07:14 AM

Yalnız atladığınız bir nokta var.Alım satım sitelerindeki echange benzeri bir sistem yapabilirler.Mesela büyük bir mağazanın ya da mağazalar zincirinin bu iş için tuttuğu serverları olsun.Elinde de provizyon olarak 1000 bitcoini var.Müşterilerde de içine bitcoin yüklenmiş kredi kartı var.Müşteriler kredi kartı kullanır gibi bitcoin ile alışveriş yapabilir.Gün sonunda tabi bu 1000 bitcoine satış emri verilip nakite çevrilecek müşterilerden gelen 1000 bitcoin de kasaya girecek.Tabi burada onaylanma sürecinin devreye girmesini söyleyeceksiniz.Biraz daha geliştirelim.X bankası gibi herhangi bir banka bitcoin kabul etti.Başlangıçta sadece bitcoin,ileride de birkaç altcoini destekleyecek pos cihazı çıkarttı.Müşterilerinin de yine içinde bu coinlerden yüklü kredi kartı var.Karttan bitcoin çekildi.Yani müştereinin kartına yüklenen bitcoinler daha önceden bankanın karşılığını gördüğü yani onaylanan bitcoinler.He burada diyeceksiniz ki müşteri kendi coinini karta yüklerken onaylanma mevzusu olması gerekiyor.Orada da karta yükleme yapılırken banka devreye girecek.Biraz karışık oldu ama buna benzer bir sistem yapılabilir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: