Bitcoin Forum
May 03, 2024, 06:02:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Alınık rig malzemeleri  (Read 1203 times)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
August 28, 2017, 08:22:27 AM
Last edit: August 29, 2017, 04:37:31 PM by mhanbostanci

Gaziantep de bu işi denemek isteyen sıfır bilgili bir abim için
Deneysel nitelikte abartık bir rig kurmak istiyoruz.
Kendisinin sipariş üzerine cam bölmeli soğutmalı gıda saklama dolapları ürettiği bir atölyesi var.

İçinde 12 gpu, 1anakart, 2500 lük sanayi tipi psu ve diğer rig bileşenlerini
Sığdıracağı, aynı zamanda civa soğutma ve çok acayip fanlar ile soğutma yapmayı hayal ettiği
Özel kapalı kasa yapma düşüncesi var.

Gpu lar hariç diğer tüm malzemeler için fiyat teklifinizi bekliyoruz

edit:

1 adet 12 gpu takılabilen Ana kart : BIOSTAR DDR4 2400 TB-250 BTC PRO 12 xPCI-E 1151P : 823 TL (kargo dahil - n11)
1 adet ana karta uygun işlemci : INTEL PENTIUM G4400 3.30GHz 3Mb 1151P : 251 TL (kargo dahil - n11)
1 adet işlemciye uygun fan : kutu içeriğinde bir stok fan varmış onunla idare edilmesine karar verildi.
8GB ram (1 x 8 veya 2 x 4 olabilir)
12 adet reiser : forumdan bir satıcıdan temin edildi.
1 adet 2500 vatt sanayi tipi 12 gpu ya bağlantı yapabilecek kablosu olan PSU : bayram dönüşü ekiller ile irtibata geçilecek.
1 adet sdkart okuyucu
1 adet 64GB linux dosya sistemlerini destekleyen SD kart
1 adet power butonu
1 adet fanlı kuzey köprüsü soğutucusu
1 adet termal macun
1 adet 2 girişli usb slot
2 düzine kasa vidası
1714716150
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714716150
Reply with quote  #2

1714716150
Report to moderator
1714716150
Hero Member
*

Ignore
1714716150
Reply with quote  #2

1714716150
Report to moderator
1714716150
Hero Member
*

Ignore
1714716150
Reply with quote  #2

1714716150
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714716150
Hero Member
*

Ignore
1714716150
Reply with quote  #2

1714716150
Report to moderator
1714716150
Hero Member
*

Ignore
1714716150
Reply with quote  #2

1714716150
Report to moderator
c-none
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
August 28, 2017, 09:05:53 AM

GPU hariç tam olarak nelere ihtiyacınız vardır?

Çok uygun rakamlara tedarik edebilirim.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 28, 2017, 09:48:36 AM

1 adet 12 gpu takılabilen Ana kart
1 adet ana karta uygun işlemci
1 adet işlemciye uygun fan
12 adet reiser
1 adet 2500 vatt sanayi tipi 12 gpu ya bağlantı yapabilecek kablosu olan PSU
1 adet sdkart okuyucu
1 adet power butonu
1 adet termal macun
2 düzine kasa vidası

şeklinde bir liste çıkardık ama eksik unuttuğumuz bir şey var mı üstünde düşünüyorum
bulgar_84
Sr. Member

Activity: 779
Merit: 253

View Profile
August 28, 2017, 10:02:16 AM

1 adet 12 gpu takılabilen Ana kart
1 adet ana karta uygun işlemci
1 adet işlemciye uygun fan
12 adet reiser
1 adet 2500 vatt sanayi tipi 12 gpu ya bağlantı yapabilecek kablosu olan PSU
1 adet sdkart okuyucu
1 adet power butonu
1 adet termal macun
2 düzine kasa vidası

şeklinde bir liste çıkardık ama eksik unuttuğumuz bir şey var mı üstünde düşünüyorum

sanayi tip psu konusunda forumda ekiller isimli arkadas ile görüşmende fayda var. işin erbabıdır tabiri caizse Wink

'
WSPX.
║║
║║
[/b]
▬▬ ● W ● ▬▬▬▬▬▬▬ ● S ● ▬▬▬▬▬▬▬ ● P ● ▬▬▬▬▬▬ ● X ● ▬▬

'   WSPX         .
║║
║║
█[/b]   
WebSpaceX Technology Artificial Intelligence Solutions
▬▬ ● W ● ▬▬▬▬▬▬▬ ● S ● ▬▬▬▬▬▬▬ ● P ● ▬▬▬▬▬▬ ● X ● ▬▬
ANN Thread ► Whitepaper ► Github ► Twitter ►  YouTube ► Reddit ► Medium

.SALE ..01 JAN 2019.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 28, 2017, 12:41:26 PM

sanayi tip psu konusunda forumda ekiller isimli arkadas ile görüşmende fayda var. işin erbabıdır tabiri caizse Wink

Üstadın bu konudaki yetkinliğini biliyorum. PSU yu ona sipariş edeceğiz zaten Smiley
Benim işin metodunu öğrenmek için oluşturduğum ilk madenci sistemimi de o hazırladı.
(3 gpu lu bulunan bir rig)  Bu gün 2 satır madencilik tecrübem oluşmuş ise onun sayesindedir.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
August 28, 2017, 12:52:39 PM

civayla nası soğutcak yoğunluk, viskozite gibi değerler ihmal edilio galiba
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
August 28, 2017, 04:22:38 PM

IC Diamond 7 carat termal macun aldım kendi gpularımda kullanmak için. ama hem de elim değmedi kullanamadım henüz. bu macun için king diyorlar. ihtiyaç olursa satabilirim.

12li anakart 12 riser (6pin girişli klipsli) ucuz uygun işlemci 8gb ddr4 bellek 1600TL den toplayabilirim
sdkart yerine usb3 flashdisk düşünmemenizin özel bir nedeni var mı?
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
August 29, 2017, 02:33:56 PM

IC Diamond 7 carat termal macun aldım kendi gpularımda kullanmak için. ama hem de elim değmedi kullanamadım henüz. bu macun için king diyorlar. ihtiyaç olursa satabilirim.

12li anakart 12 riser (6pin girişli klipsli) ucuz uygun işlemci 8gb ddr4 bellek 1600TL den toplayabilirim
sdkart yerine usb3 flashdisk düşünmemenizin özel bir nedeni var mı?

USB veriyolu güç değişimlerinde zaman zaman belleğin enerjisini kestiği için sürekli kullanımda USB nin stabil çalışmadığını biliyordur Smiley
Veya proje sahibi özellikle istemiş de olabilir. bir açıklama yapacaktır herhalde.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 29, 2017, 02:42:09 PM

amacım download sunucusu olarak kullanılacak minimal bir sistemde sadece işletim sisteminin tutulduğu minik bir disk yapmak idi.
Ben kendi sistemimde 16GB usb 3.0 kingston ile 32 GB sandisk microsd arasında stabilite olarak karşılaştırma yapmıştım.
salak bilgisayar zaman zaman usb nin elektriğini keserken microsd de hiç sorun yaşamadım.
bu nedenle böyle tercih ediyorum.
gunesbaki55
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
August 29, 2017, 06:42:10 PM

Gaziantep de bu işi denemek isteyen sıfır bilgili bir abim için
Deneysel nitelikte abartık bir rig kurmak istiyoruz.
Kendisinin sipariş üzerine cam bölmeli soğutmalı gıda saklama dolapları ürettiği bir atölyesi var.

İçinde 12 gpu, 1anakart, 2500 lük sanayi tipi psu ve diğer rig bileşenlerini
Sığdıracağı, aynı zamanda civa soğutma ve çok acayip fanlar ile soğutma yapmayı hayal ettiği
Özel kapalı kasa yapma düşüncesi var.

Gpu lar hariç diğer tüm malzemeler için fiyat teklifinizi bekliyoruz

edit:

1 adet 12 gpu takılabilen Ana kart : BIOSTAR DDR4 2400 TB-250 BTC PRO 12 xPCI-E 1151P : 823 TL (kargo dahil - n11)
1 adet ana karta uygun işlemci : INTEL PENTIUM G4400 3.30GHz 3Mb 1151P : 251 TL (kargo dahil - n11)
1 adet işlemciye uygun fan : kutu içeriğinde bir stok fan varmış onunla idare edilmesine karar verildi.
12 adet reiser : forumdan bir satıcıdan temin edildi.
1 adet 2500 vatt sanayi tipi 12 gpu ya bağlantı yapabilecek kablosu olan PSU : bayram dönüşü ekiller ile irtibata geçilecek.
1 adet sdkart okuyucu
1 adet power butonu
1 adet termal macun
2 düzine kasa vidası

benim ilanı vereyim komple, yorumda yazıyordun sayın arkadaşım. bana fatura maliyetlerini vereyim sen değerlendir. daha bir haftalık sıfır.

asus prime z270A aura - 790 TL
g4400 işlemci - 220 TL
8 gb ram - 260 TL
riser  en birinci kalite mavi kalın kablo 4 bobinli yeni paketli- adet fiyatı 33 TL
power butonu - 6 TL
120 gb corsair ssd - 250 TL
2 veya 3 psuyu tek psu takma kablosu - 40 TL
corsair cs750m 12 gpu çalıştıracak toplamda 1500 watt 2 adet 80+ gold psu - 840 Tl
psu nun ek alınan gpu vga uzatma kabloları 6 gpu için 6 adet - 140 TL

*biostar anakartı 12 gpu için tavsiye etmem. sizin anlayacağınız dilden konuşmaz, kolayda görmez gpu ları. her alan farklı sorun yaşadı. asus prime z270a aura sorunsuz 12 gpu görür. 7 pcie soketi var, 2 m2 soketi var. 4 lü çoklayıcı ile 12 gpu görüyor. 2 adet 4 lü çoklayıcı ile 15 adet denemedik. yanlız hiç bir anakartta 8 adet aynı gpudan fazla gpu çalıştıramazsınız, görü ama programı başlatınca bilgisayar kitlenir. şöyle 12 gpu olur veya 16 gpu: 8 adet nvdia+4 adet amd veya 8 adet amd+4 adet nvdia. bu şekilde rig kurarsanızda amd ler stabil çalışma sorunu yaşar hangi anakartla denerseniz deneyin. bu sebeple en mantıklısı 8 li amd veya nvdia rih kurmaktır.
*benim corsair psuları size yeter. yetmezse bir adet daha alırsınız. elimden farklı psu lar geçti pahalı veya orta fiyat. en stabil olanı fiyata göre bu psu.

güzel haberlerinizi bekliyorum, gpularla birlikte rigi tamamen alıyoruz gibi Smiley  Grin
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
August 29, 2017, 07:21:33 PM

*biostar anakartı 12 gpu için tavsiye etmem. sizin anlayacağınız dilden konuşmaz, kolayda görmez gpu ları. her alan farklı sorun yaşadı. asus prime z270a aura sorunsuz 12 gpu görür. 7 pcie soketi var, 2 m2 soketi var. 4 lü çoklayıcı ile 12 gpu görüyor. 2 adet 4 lü çoklayıcı ile 15 adet denemedik. yanlız hiç bir anakartta 8 adet aynı gpudan fazla gpu çalıştıramazsınız, görü ama programı başlatınca bilgisayar kitlenir. şöyle 12 gpu olur veya 16 gpu: 8 adet nvdia+4 adet amd veya 8 adet amd+4 adet nvdia. bu şekilde rig kurarsanızda amd ler stabil çalışma sorunu yaşar hangi anakartla denerseniz deneyin. bu sebeple en mantıklısı 8 li amd veya nvdia rih kurmaktır.
*benim corsair psuları size yeter. yetmezse bir adet daha alırsınız. elimden farklı psu lar geçti pahalı veya orta fiyat. en stabil olanı fiyata göre bu psu.

güzel haberlerinizi bekliyorum, gpularla birlikte rigi tamamen alıyoruz gibi Smiley  Grin

ciddi misin? ozaman proce baştan patlar... 12 AMD kartı çalıştıramayacak ise bu iş olmaz. bütün hesabı amd gpu üzerine yapmıştık.
off siparişi iptal edeyim ben. çok teşekkürler uyarın için. ozaman kasaya 6 lı 2 ana kart yapacağız yada 8 gpu ile tek ana kart için dizayn değiştirecek.
uyarın için teşekkür ederim.
gunesbaki55
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
August 29, 2017, 07:54:46 PM

ciddi misin? ozaman proce baştan patlar... 12 AMD kartı çalıştıramayacak ise bu iş olmaz. bütün hesabı amd gpu üzerine yapmıştık.
off siparişi iptal edeyim ben. çok teşekkürler uyarın için. ozaman kasaya 6 lı 2 ana kart yapacağız yada 8 gpu ile tek ana kart için dizayn değiştirecek.
uyarın için teşekkür ederim.

şu hani rigcilere boşa para odemeyin, ne varmış kurmakta alın kendiniz kurun diyen ileri akıllılar varya. 12 gpu tek model olmayacağını öğrendin. bu dediklerimin süper zekasına uysan satın aldığında tüm proje batık olacaktı.

*6 lı rig için asus prime z270-P yeterli, buna 8 tane gösteriyorlar ve fiyatı 550 tl. asus prime z270-A modeli 8 - 12 gpu görüyor ama dediğim gibi ve fiyatı 850 tl. ilki ucuz ama pahalı olanda kartları daha rahat görüyor ve kartlar stabilite sorunu yaşamıyor. ilkinde 8 kartın 2 si stabilite sorunu yaşıyor. amd gpu kullananlar genelde msı z270 modellerini kullanıyor ama onlarda 6 en fazla 7 gpu görüyor ve pahalı.
tekno
Sr. Member

Activity: 602
Merit: 255

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
August 30, 2017, 11:00:53 AM

6 amd 6 nvidia kart ile 12li sistem çalışır.
asus yeni 19 pci-e li anakart üretti. bu anakartta kullanılabilecek ekran kartlarıyla ilgili aşağıdaki görseli referans alırsak, standart anakartlar için de bir sistemde 8 den fazla aynı üreticinin kartının çalışmayacağını söyleyebiliriz.

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
YoBit AirDrop $|
Get 700 YoDollars for Free!
🏆
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
August 30, 2017, 05:11:11 PM

1- Bu konuda   12-13 GPU sınırlaması sadece  geri zekalı Windows için  geçerli.   Windows  12-13 Nvidia  veya  AMD kartı çalıştıramıyor.  yarısını AMD yarısını da  Nvidia  kart takmak gerekiyor.   Ama Linux te  durum öyle  değil . Linux   13  Nvidia  GPU yu  çatır çatır  görüyor ve çalıştırıyor. AMD de aynı şekilde.  Windows zaten geçmişinden beridir hiç bir zaman  Linux  kadar  donanıma hakim olan bir işletim sistemi olamamıştır. Olamamayada devam etmektedir.  Ben Asrock h110 Pro BTC+  kullanıyorum , 13 Tane  Nvidia kart var üzerinde, linux te çalışıyor, windows ta mining yaptırmayı hala  beceremedim  (13 aynı gpu ile).  Forumdan  @nevermind41   bu konuda baya yardımcı oldu bana. Ancak yinede  Windows ta çuvalladık.

2-  Civa  şakaya gelmez, çok zehirlidir. Isındığı zaman daha tehlikeli olur.   Çok iyi bir elektrik iletken olmasada , elektronik bir devreye temas eder ise  kısa devre yaptıracak ve bozacak kadar iletkendir. Zapt edilmesi güç bir elementtir.

3-  Yukarıda bahsettiğiniz  USB  sorunu da  linux te olmuyor.   Hiç yaşamadım.  Windows  USB askıya alma ile veri bağlantısı kesilebiliyor.
Ama linux te böyle bir sorun hiç yaşamadım.    Kernel  2.6.31 dan itibaren  linuxte   USB 3.0  desteğide var.  Sandisk in  USB 3.0 flash diskleri gayet performanslı ve sorunsuz çalışıyor.

Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
August 30, 2017, 06:03:24 PM

ben de usb 3.0 flashdiskler ile 3 sistemi simple mining os ile 2 sistemi de ethos ile kullanıyorum. 5 ay kadar oldu linux hazır sistemleri kullanmaya başlayalı herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
bu tip hazır mining linux sistemlere tek sıkıntı teamviewer gibi windowsta UI üzerinde sıkça kullandığım programları kullanamıyor olmak. fakat şu da var ki ssh ile reset atmak dışında yapmam gereken birşey olmadı. ya txt ile config yükledim (ethos) ya da web arayüzü üzerinden gerekli mining parametrelerini girdim (smos)
Cyper_BLC
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 270

Reverse Engineer

View Profile
September 01, 2017, 11:30:09 PM

1- Bu konuda   12-13 GPU sınırlaması sadece  geri zekalı Windows için  geçerli.   Windows  12-13 Nvidia  veya  AMD kartı çalıştıramıyor.  yarısını AMD yarısını da  Nvidia  kart takmak gerekiyor.   Ama Linux te  durum öyle  değil . Linux   13  Nvidia  GPU yu  çatır çatır  görüyor ve çalıştırıyor. AMD de aynı şekilde.  Windows zaten geçmişinden beridir hiç bir zaman  Linux  kadar  donanıma hakim olan bir işletim sistemi olamamıştır. Olamamayada devam etmektedir.  Ben Asrock h110 Pro BTC+  kullanıyorum , 13 Tane  Nvidia kart var üzerinde, linux te çalışıyor, windows ta mining yaptırmayı hala  beceremedim  (13 aynı gpu ile).  Forumdan  @nevermind41   bu konuda baya yardımcı oldu bana. Ancak yinede  Windows ta çuvalladık.

2-  Civa  şakaya gelmez, çok zehirlidir. Isındığı zaman daha tehlikeli olur.   Çok iyi bir elektrik iletken olmasada , elektronik bir devreye temas eder ise  kısa devre yaptıracak ve bozacak kadar iletkendir. Zapt edilmesi güç bir elementtir.

3-  Yukarıda bahsettiğiniz  USB  sorunu da  linux te olmuyor.   Hiç yaşamadım.  Windows  USB askıya alma ile veri bağlantısı kesilebiliyor.
Ama linux te böyle bir sorun hiç yaşamadım.    Kernel  2.6.31 dan itibaren  linuxte   USB 3.0  desteğide var.  Sandisk in  USB 3.0 flash diskleri gayet performanslı ve sorunsuz çalışıyor.

aynen katılıyorum ve şunlarıda söylemek lazım;
 Shocked-adam 12 AMD gpu bağlamış canlı örnek, ancak ekillerin de dediği gibi Linux Ethos https://youtu.be/3nx4R6qjK1A?t=247
 Angry-civa soğutmasını direk esgeçin, böyle birşey yapmak inanılmaz saçma, zehirli ve iletken olmasından ziyade civa neredeyse değdiği tüm metalleri kendine katar kısa sürede aşındırır parçalar. yani siz soğutucu bloğunun içinde civa gezdirmeyi müthiş bir şey gibi düşünmüş olabilirsiniz ancak bunu adam gibi etilenglikol ya da benzerleri ile yapın. alternatif fantazi olarak 3M Novec ile immersion cooling yapın bizde alkış tutar helal olsun deriz o zaman. Wink

For donations : 1CYPERv5yZ4c9FRzPyCz5u8vhttyKmVkto
Emeğe Saygı Göstermeyenler, BECERIKSIZ kişilerdir.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
September 02, 2017, 04:09:45 AM

Arkadaşlar,
değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
paylaştığınız bilgiler gerçekten çok değerli benim için.
Kısa kısa bende bir kaç bilgi vermek isterim.

Civa ile soğutma konusunda benimde çekincelerim vardı ve sizinde değindiğiniz hususları zaten tasarımcı arkadaşa söylemiştim.
Onun savunması ise şu idi : sıvı soğutma sisteminde kullandığı sıvınında ısı iletkenliği yüksek olursa daha iyi olacağını düşündüğünü söylemişti.
ısı iletkenliği açısından baktığımız da su ile civa arasında uçurum var.

Ancak tasarımcı arkadaşımın derdi kapalı kasa içinde bilmem kaç tane fan kullanmak yerine sıvı soğutma yaparak sesten kurtulmak.
Bu konuda araştırma yapacağını söyledi. Bende antifrizli su ile denemesini söylemiştim.
rig ler için efektif bir sıvı soğutma yöntemi geliştirilse süper olur diye düşünüyorum.
Bunun için ayrı bir konu açıp üzerinde tartışalım isterim.
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
September 03, 2017, 03:52:43 PM

Öyle mükemmel bir madenci ve rigden anlayan biri değilim ama size 2 tavsiyem var.
1. Sıvı soğutmayla vs boşuna uğraşmayın. Bulunduğunuz ortam hava alsın güneş görmesin yeterli. Yaptığınız masrafa ve uğraşınıza değmez. Ben ağustosun ortasında rigi çalıştırıyorum. Balkon kapısına bakıyor. Hiç sorun yaşamadım.
2. 12 gpu rig kurmak yerine 2 tane 6 lı ya da 5 li rig kurmanızı tavsiye ederim. 12 li anakarta vereceğiniz fark ve psu için ödeyeceğiniz fark 2 rig kurmakla eşdeğerdir. Hem stabilize sorunu yaşamazsınız. Windowsta ben 6 gpuyu çalıştıramıyorum aptal saptal bir ton şey oluyor. Linux,ubuntu candır.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: