Bitcoin Forum
April 26, 2024, 08:00:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bir göz atın lütfen.yeme içme üzerine,FAZLA DÜŞÜNDÜM inandım.  (Read 2086 times)
Cleverjunta (OP)
Full Member

Activity: 1016
Merit: 146

View Profile
September 01, 2017, 03:00:31 PM

Yenilik olarak düşündüklerim ve gelişime açık ana fikrim...
öncelikle belirtiğim gibi yeme içme üzerine adını bile koydum YUMMY.

1.Ödeme iste
2.Toplam değer üzerinden bölünme
3.Yarı bağıl piyasa

1.Ödeme istem:
Bireysel ve işletme bazlı birbirine bağlı iki ayrı uygulamanın oluşturulması ile kullanıcının akıllı cihazındaki uygulama(cüzdan) ile işletme uygulaması arsında şifreli olarak eşleşme sağlanması ve bu doğrultuda işletmenin uygulamasına daha önceden hizmet ürün bedeli olarak fiyat girişi yapmış olduğu değer üzerinden coin güncel değeri doğrultusunda otomatik hesaplama ile işletmenin müşteriden coin talebinde bulunması.

2.Toplam değer üzerinden bölünme:
Toplam teken miktarını belirlenmesi ve bu toplam token miktranın %10 luk kısmının satışının yapılması.Token için 1.adım bir bölünme limiti belirlenmesi ve bu rakama ulaştığında bireysel cüzdan kullanıcıları uyarılarak tokenlerinin cüzdanlarında tutulması sağlanması ve eşit miktarda yeni token verilmesi ile token fiyatlarının günlük kullanımlarda daha uygun fiyatlar içerinde tutulması.ilk bölünme devrinde %2.5 değerinde gerçek fiyat ile işletme ödüllendirilmesinin yapılması
2.adım bölünme için 1.adıma göre 2 kat değerde bölünme yapılması piyasada bulunan %20lik tokenlere 1.adımda olduğu gibi bilgilendirme ile cüzdandan tutulması ve eşit miktarda yeni token verilmesi ile değer azaltımı sağlanması(%20+%20). 2.bölünme devrinde de %2.5 token değeri tutarında gerçek fiyat üzerinden işletme ödüllendirmesi yapılması.
3.adım bölünme için 2.adıma göre 2 kat değerde bölünme sağlanması ve %40+%40 şeklinde %80 tokenlerin cüzdanlara girişinin sağlanması ile %2.5 değer ile  token değeri tutarında gerçek fiyat üzerinden işletme ödüllendirmesi yapılması ile token bölünmesinin tamamlanması ve üst limit sınırının kaldırılması.
Toplam % 7.5 şeklinde gerçek değer ile ödüllendirmesi yapılan tokenlerin imhası gibi bir bölünme işlemi ile token değerlerinin katlanan belirli limitlerde tutarak günlük kullanım için uygun seviye değerlerde tutmak.

3.Yarı bağıl piyasa:
Bir çok token kazılmadan üretildiği ve satışı gerçekleştiği için ve geliştiri ekibi başında yol haritası belirledi işlemleri takip ettiği için ne yazık kı bağımısız değil bağlı durumlardadır aslında.Herhangibi bir merkez bankası  tarafından üretilmedi için bağımısızlığını ilan etmiş olmuyor aksine genel bir fiyat değer üzerinden yine bir kuruma ekibe bağlı oluyor bunu kabul etmek en önemlisi.

%12.5 pay projeliştirme bedelleri.vs.vs
bir kaç sayısal veri düşünce yol haritası plan vs vs  daha bulundurmaktayım aklımda lakin bunları es geçip bu projemi okuduğunuzda temel olarak çok değişiklik olacağını düşünmesem de sizlerin yorumuna bırakma nerelere gideceğini düşüneceğiniz merak ettiğim paylaşmıyorum şuan için ve önünü açık bırakıyorum.Bir kaç eksiklik yazım yanlışı düşünceyi yazıya dökememe durumum olmuş olabilir uykusuzluğma vermenizi isteyerek af diliyorum.Okuduğunuz için teşekkürler.Canla yapacağınız yorum ve önerileri bekliyorum.İYİ BAYRAMLAR.
1714118449
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714118449
Reply with quote  #2

1714118449
Report to moderator
1714118449
Hero Member
*

Ignore
1714118449
Reply with quote  #2

1714118449
Report to moderator
1714118449
Hero Member
*

Ignore
1714118449
Reply with quote  #2

1714118449
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714118449
Hero Member
*

Ignore
1714118449
Reply with quote  #2

1714118449
Report to moderator
1714118449
Hero Member
*

Ignore
1714118449
Reply with quote  #2

1714118449
Report to moderator
teramit
Legendary
*

Activity: 1868
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
September 05, 2017, 08:59:55 PM

kurumsal işletmelerin benzeri bir sistemi var müşterilere kart veriyor kartla gelene indirim sağlıyor bir tık ötesi bunu telefonda uygulama ile yapıyorlar.Kendi bildikleri para birimini kullanıyorlar.
Müşteriler şu an kart sistemini kullanıyor çünkü herkesin akıllı telefon kullanma bilinci yok.Telefonu zor kullanan müşteriye yeni bir para birimini tanıttırmak çok zor. Yemek yiyen plaza insanları telefonla bir kriptokoin kullanabilir ama onlarda yemek ağı multinet ticket falan kullanıyor. İnternet başındaki potansiyel kitle ise yemeksepeti kullanıyor.
Lokanta sahiplerini kriptokoin uygulamasına üye yapmak olayı anlatmak bir hayli zor olacaktır.Değneğin iki ucu da sakat görünüyor.

Ico davasında ise mevcut icolarda %4 dev. payını bile çok görüyorlar 12,5 baya fazla gibi

bunun dışında geliştirme ekibi bulma imkanın var mı sonuçta onları ikna edersen ico ya çıkarsın zaten.
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
September 06, 2017, 04:53:28 AM

teşekkürler.Maksat yemek kartları piyasasını coin piyasına taşımak buna değinmene sevindim.Yemek kartları işyerleri tarafından sağlanan ödemleri en erken 1 ay sonra yapan ve ciddi miktarda komisyon kesen şirketler.Ön yükleme ile çalıştığı için ne yazık ki bir değelenme durumuda söz konusu değil.
Bir ekip bulma geliştirme adına buradaki yorumları bekliyoru, daha elde tutulur daha net bir şekle getirip sunarsam dikkat çekici olacaktır ve destek görecektir diye düşünüyorum.Tabiki sadece yorum beklemekle kalmayın nelerin faydalı olabileceğini neler eklenebileceğini bu alanlardaki ticari işletmleride gözeterek güncellemeye çalışıyorum.Farklı bir durumda şuan fikrim ve bunu daha detaylı net bir şekilde yazacağım tekrar.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
September 06, 2017, 07:21:55 AM

Yemek kartları ve çalışma sistemleri blockchain'e taşınabilecek bir iş modeli. Hatta çok güzel olur. Son kullanıcı için bir faydası olur mu bilmiyorum. Öte taraftan operasyonu zor ve ilk yatırım maliyeti yüksek olacaktır. Varolan sistemler üzerine entegre edilirse belki bu maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
September 06, 2017, 10:33:49 AM

Yapıcı yorumun için teşekkürler.Kurguladığım fikri daha net bir şekilde uygun zamanda(akşam saatlerinde)yazacağım.Aynı şekilde yapıcı yorunlarınızın devam etmesi dileğiyle.
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
September 06, 2017, 07:57:30 PM

yapılır tabi yapılamaz değil ama ticket ile anlaşma yapılırsa yapılır.
dünyanın heryerinde geçen yemek fişi gibi bir şey olur.
bölgelere göre yemek fiyatları faklı olduğu için aynı zincir üzerinde ankarada 1 token olan istanbulda 2 token gibi bir fiyatlandırma da yapılabilir.

tek sorun bunu şirketlere anlatabilecek ikna edebilecek ekip.
bulabilirsen gayette ico ya çıkıp iş yapabilirsin.

edit:
https://blog.proxycard.io/proxy-card-bounty-earn-free-prxy-80b8e41d291a
bu projedeki gibi bir tür kart cüzdana ihtiyacın var.tahsilatı nfc destekli tel den yapılabiliyor.

Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
September 07, 2017, 07:59:33 PM

Teşekkürler.Evet kart sistemi en mantıklı olanı.Ticket, sodexo, multinet vs vs firmalarla anlaşmanın zor olacağı kanısındayım hatta imkansıza yakın gibi öngürebilir.Nedeni şirketler yemek kartlarını faturalandırıyor ve gidere ekliyor.Ama yemek kartını tokene,tokeni yemek kartına dönüştürebilme fikride iştah açıcı.Kısıtlı olan yemek kartı kullanım alanını da genişletecektir.Her ne kadar yeme içme üstüne bir poroje olucaksa da token kullanımına eklenebilecek bir otel ön satışı,giyim alışverişinde kullanımı veya elektronik çok cezbedici olacaktır.yine bir AMA yemek kartına doğrudan entegrasyon  olması durumunda bu kartlar ödemeleri geç ve komisyon ile yaptıkları için işletmelere sorun olacaktır.
bdivrik
Sr. Member

View Profile
September 08, 2017, 12:00:54 AM

Teşekkürler.Evet kart sistemi en mantıklı olanı.Ticket, sodexo, multinet vs vs firmalarla anlaşmanın zor olacağı kanısındayım hatta imkansıza yakın gibi öngürebilir.Nedeni şirketler yemek kartlarını faturalandırıyor ve gidere ekliyor.Ama yemek kartını tokene,tokeni yemek kartına dönüştürebilme fikride iştah açıcı.Kısıtlı olan yemek kartı kullanım alanını da genişletecektir.Her ne kadar yeme içme üstüne bir poroje olucaksa da token kullanımına eklenebilecek bir otel ön satışı,giyim alışverişinde kullanımı veya elektronik çok cezbedici olacaktır.yine bir AMA yemek kartına doğrudan entegrasyon  olması durumunda bu kartlar ödemeleri geç ve komisyon ile yaptıkları için işletmelere sorun olacaktır.

sorunda burada zaten.bu ticket benzeri şirketlere eli güçlü olarak gitmen gerekiyor.
yoksa adam işleyen sistemine seni ortak almaz.
sağlam ekipten kastım buydu.proje hazırlanacak hatta ico bile  başlayıp proje yarısında bu şirketlerden birisi ile masaya oturarak işi sonlandırılacak.
türkiyede bu tür projelerde eleman bulmak zor olduğu için haliyle göz korkutuyor ama yapılamayacak bir iş olduğunu sanmıyorum.
token ödemeleri geç olması nın çözümüde haliyle borsa satışı.
riplle gibi ekonomi den anlayan birinin fiyatın dalgalanmasının yolu bulması gerekiyor sadece.
hoş riple da senin işin banka tarafını yapıyor zaten.
nevadaman
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
September 08, 2017, 07:40:26 AM

Çok güzel bir fikir. Kaldı ki, Sodexo, Multinet gibi firmalarla işbirliğine gerek de yok bence. Zira aslında onların pazarını elinden alıyor olacaksın. Bir diğer önemli husus ve kullanıcıları olumlu yönde etkileyecek şey bitcoin yemek kartının ödeme alanının daha geniş olması olacaktır. Mevcut yemek kartları ile sadece belirli restoranlarda yiyip, belirli marketlerden gıda satın alınabiliyor. Bitcoin yemek kartı ile online alışveriş imkanı da olabilir. Bu şekilde kullanıcı tarafında daha popüler olabilir.
bdivrik
Sr. Member

View Profile
September 08, 2017, 11:45:31 AM

Çok güzel bir fikir. Kaldı ki, Sodexo, Multinet gibi firmalarla işbirliğine gerek de yok bence. Zira aslında onların pazarını elinden alıyor olacaksın. Bir diğer önemli husus ve kullanıcıları olumlu yönde etkileyecek şey bitcoin yemek kartının ödeme alanının daha geniş olması olacaktır. Mevcut yemek kartları ile sadece belirli restoranlarda yiyip, belirli marketlerden gıda satın alınabiliyor. Bitcoin yemek kartı ile online alışveriş imkanı da olabilir. Bu şekilde kullanıcı tarafında daha popüler olabilir.

o firmaları kullanma sebebin zaten firmaların portföyü sayesinde piyasaya hızlı giriş yapmak.
yoksa lokantanın birine gidip adama blockchain anlatmaya çalışsan kahrından ölürsün zaten.Smiley
bir firma bulup sadece elindeki online yemek kartı ve android iphone apk sını vereceksin o müşterilerene dağıtacak.
sistem anında blockchaine taşınmış olacak.
yukarıdaki topikteki o nfc kartında tahminim sadece cüzdan id si var.
telefona onu okutunca senin id ni cekiyor.sonra müşteri şifre girip ödemeyi yapıyor.
bu haliyle adamların kullandığı sistemden tek farkı uluslarüstü olması .
fakat yurtdışı gelen giden işyerleri için harcırah vb dertlerden baya kurtaracak bir şey.
bunun ekonomik yönü nasıldır hiç bir fikrim yok.
tek mesele ben küçük düşünüyorum Cheesy
düşünebilsem yönlendirebilirim ama benim işten anladığım dükkan açmak Cheesy
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
September 18, 2017, 09:45:38 PM

Güzel eklenti fikirlerle devam ediyorum.Acaba destek olmak isteyen ekip oluşturmak isteyenler varmıdır?
DeepOcean21
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
September 19, 2017, 10:02:30 AM

Böyle bir projeyi ico da görmeyi çok isterim umarım başarabilirsin.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
September 19, 2017, 01:30:27 PM

Bu projeyle ilgili umudum olmaz, projenin kendisiyle ilgili bir düşüncem değil, neden yapılmasın evet ama ülkemizden bir tane proje çıkmamışken direkt olarak iş alanında kullanımı düşünülen proje için arkan sağlam olacak bolca sermayen olacak. Yasalalara uygun olması gerekiyor ülkemizde de mevcut yasalar henüz bulunmadığı için ilerisi için sıkıntılar çıkabilir. Veya sağlam bir ekip ile işi yürütmelisin pazarlama kısmına ağırlık verirsin yine bir noktada iş paraya bakacak. Daha basit projeler yok mu aklında önce basit olanından başla bence.
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
September 19, 2017, 02:41:16 PM

Bu projeyle ilgili umudum olmaz, projenin kendisiyle ilgili bir düşüncem değil, neden yapılmasın evet ama ülkemizden bir tane proje çıkmamışken direkt olarak iş alanında kullanımı düşünülen proje için arkan sağlam olacak bolca sermayen olacak. Yasalalara uygun olması gerekiyor ülkemizde de mevcut yasalar henüz bulunmadığı için ilerisi için sıkıntılar çıkabilir. Veya sağlam bir ekip ile işi yürütmelisin pazarlama kısmına ağırlık verirsin yine bir noktada iş paraya bakacak. Daha basit projeler yok mu aklında önce basit olanından başla bence.
teşekkür ederim çok güzel bir noktaya değindin.Kesinlikle yasallıktan yanayım.Arkam hiç sağlam değil ve ekipten yoksunum.Pazarlama konusunda Türkiyede prestijli firmlarda üst düzey kısımlarda satış-pazarlama konularında tecrübeli ve görece genç,enerjik birisiyle  görüşüyorum kendisine daha somut şeyler sunmam lazım.Haklısın bir proje çıkmamışken böylesine geniş çaplı bir proje göz korkutucu gelebilir fakat basit proje her zaman basit kalacaktır.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
October 05, 2017, 10:34:36 PM

yarı bağıl piyasa kısmını anlamadım hocam, biraz daha açar mısın?
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
October 28, 2017, 02:14:57 AM

Hocam fazla düşünmüşsün, inanmışsın da öyle kalmışsın. Haydi biraz hareket. Kalk silkelen icraata geç. Otur otur nereye kadar Smiley
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
October 28, 2017, 06:08:22 AM

Evet fazla dusundum inandim ve hareketede gectim.nasil gectim guzel bir miktarı borsaya gomdum amacim katlayip sermaye gereksimi duymadan bir yere kadar tasiyabilmek ana hatlsri dogrudan sunabilmekti gerilerdeyim suan.bu sirada neler oldu cok ilginc bir sekilde pundix diye birsey cikti ortaya.demekki dogru yolda ilerliyordum dusunce ve planlama olarsk am ne yazikki geride kaldim.bu aralar forumda rasgele bir yerde rasegele yerlerd gorebilirsin apur supur yorumlarla bu demek degilki vazgeçtim. Suan tek pismanligim ici bos da olsa sirkrt kurabilecekken doldurmaçalışırken ondan da olmam.ama dogru olani yaptigimi dusunuyorum ve devam ediyorum.
TexasofblackseA
Sr. Member

Activity: 359
Merit: 250

View Profile
October 28, 2017, 02:26:50 PM

Güzel bir düşünce, yalnız pratikte uygularken birçok sorunla karşılaşacağınız ortada. Örneğin benim aklıma gelen, yemek yemek için sisteme dahil olan ve token almak için borsaya fiat yükleyen insanların, zarara uğrama olasılığını en aza indirmeniz gerekli. Yani atıyorum, A kişisi dünya çapında yaygın olan bir restoran zincirinin herhangi bir şubesine girdi, YUMMY tokenlarını gördü, 1 YUMMY tokena 1 iskender yiyebileceğini gördü, sistemi beğendi ve adedi 5$ dan 10 YUMMY tokeni 50 $ ödeyerek borsadan satın aldı cüzdanına yükledi, 3 gün sonra canı iskender çekti aynı şubeye girdi, bir de ne görsün ? 3 gün önce 1 YUMMY karşılığında yiyebileceği iskender menü şimdi 2 YUMMY olmuştu . Çünkü elinde milyonlarca YUMMY bulunduran bir balina, YUMMY nin işlem gördüğü borsada elinde bulundurduğu YUMMYlerin büyük bir bölümünü satarak 1 YUMMY nin değerini 5 $ dan 2,5 $ a düşürmüştü. A kişisi eğer şimdi iskender menü yerse,  5 $ değil 10 $ ödemiş olacaktı.

Bu örnek benim aklıma geldi, buna benzer birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun için çıkaracağınız tokenın fiyatının oldukça stabil olmasını sağlamalısınız. Kriptopara piyasasının ağababası bitcoinin bile fiyatı henüz yeterince stabil değilken, yeni çıkaracağınız tokenın fiyatını nasıl stabil hale getirmeyi düşünüyorsunuz merak ettim doğrusu. Saygılar.
Cleverjunta (OP)
Full Member

View Profile
October 28, 2017, 08:56:46 PM

Güzel bir düşünce, yalnız pratikte uygularken birçok sorunla karşılaşacağınız ortada. Örneğin benim aklıma gelen, yemek yemek için sisteme dahil olan ve token almak için borsaya fiat yükleyen insanların, zarara uğrama olasılığını en aza indirmeniz gerekli. Yani atıyorum, A kişisi dünya çapında yaygın olan bir restoran zincirinin herhangi bir şubesine girdi, YUMMY tokenlarını gördü, 1 YUMMY tokena 1 iskender yiyebileceğini gördü, sistemi beğendi ve adedi 5$ dan 10 YUMMY tokeni 50 $ ödeyerek borsadan satın aldı cüzdanına yükledi, 3 gün sonra canı iskender çekti aynı şubeye girdi, bir de ne görsün ? 3 gün önce 1 YUMMY karşılığında yiyebileceği iskender menü şimdi 2 YUMMY olmuştu . Çünkü elinde milyonlarca YUMMY bulunduran bir balina, YUMMY nin işlem gördüğü borsada elinde bulundurduğu YUMMYlerin büyük bir bölümünü satarak 1 YUMMY nin değerini 5 $ dan 2,5 $ a düşürmüştü. A kişisi eğer şimdi iskender menü yerse,  5 $ değil 10 $ ödemiş olacaktı.

Bu örnek benim aklıma geldi, buna benzer birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun için çıkaracağınız tokenın fiyatının oldukça stabil olmasını sağlamalısınız. Kriptopara piyasasının ağababası bitcoinin bile fiyatı henüz yeterince stabil değilken, yeni çıkaracağınız tokenın fiyatını nasıl stabil hale getirmeyi düşünüyorsunuz merak ettim doğrusu. Saygılar.
farklı ve güzel bir şekilde yaklaşmışsın fakat bu belirttiğin durum tüm coin/tokenlerde geçerli.balinanın eline ulaşmasını ilk etapta engelleyebilirsin fakat sonrasında serbest piyasa olarak istediği gibi toplayabilir satıcısı varsa.
yakuzabilgic
Member
**

Activity: 81
Merit: 10

View Profile
October 30, 2017, 09:36:34 AM

Hocam fikirleriniz güzel ama gerçekleştirmenin imkanı olsa bu konudaki büyük türk borsaları bunu gerçekleştirirdi zaten bana göre

TWITTER ◢                    ☆✩✩✩✩ FTEC ☆✩✩✩✩                      ◢ WHITEPAPER  ◢       24
   WEBSITE ◢                 First Trading Ecosystem                    ◢ MEDIUM          ◢     April    
TELEGRAM ◢                For Traders ✧ By Traders                    ◢ FACEBOOK     ◢    Public Sale    
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: