Bitcoin Forum
May 25, 2024, 05:29:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bilgisayar güvenliği  (Read 2906 times)
coincnws (OP)
Newbie
*

Activity: 9
Merit: 0

View Profile
September 06, 2017, 02:40:58 PM

Arkadaşlar merhabalar;
Bitcoin dünyasında çok yeni ve çok hevesliyim. Yanlış veya saçma soru sorarsam kusura bakmayın.
Ben bilgisayarıma bitcoin core kurmayı düşünüyorum ve şuana kadar online cüzdan kullanmaktayım.

Sorum şu, bilgisayarımı güvenli hale getirecek önerileriniz ve güvenilir programlar var mıdır?
Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
September 06, 2017, 07:19:37 PM

eset,asat gibi antivirüsünüzü yükleyip programa güvensiz ortamlardan program-dosya indirmeyin yeterli.
Crytocoin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 281

View Profile
September 06, 2017, 08:42:01 PM

Slack kalanlarından gelen sitelere güvenmeyin. Gereksiz yerlerden gelen mailleri açmayın. Private Key değilde UTC kullanın. Şifrelerinizi farklı ve zor yapmaya çalışın. Ben Zonealerm ve AVG aynı anda kullanıyorum.
lastguard
Full Member

Activity: 125

View Profile
September 07, 2017, 05:37:55 PM

Belki garip gelecek ama çok yeni kullanıcılara Core walletdan ziyade light wallet kullanmayı tavsiye etmek daha mantıklı geliyor bana.

ignorance is bliss.
nasip35
Full Member

Activity: 398
Merit: 118

View Profile
September 07, 2017, 09:31:31 PM

Bilgisayarınıza iyi bir antivirus kurup güvenilir olmayan sitelere giriş yapmazsanız bi sıkıntı olucagını sanmıyorum
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
September 08, 2017, 06:53:28 AM

hocam bilmediğiniz maili açmayın yeterli gelecektir

Çok fazla meraklı da olmayın yazılım konusunda illa birşeyler bulaşacaktır.
Druvax
Full Member

Activity: 364

View Profile
September 08, 2017, 02:25:06 PM

Guvenlik onlemini bu denli dusunecek ciddi oranda yatirim miktarina sahipseniz en guvenli yontem offline bilgisayar kullanip islemi agda manuel olarak yayinamaktir. Ciddi oranda kriptoparaniz yoksa bu kadar fazla endiselenmeyin bence private keyi korumaya calismaniz yeterli olacaktir.
cryptozan
Newbie
*

Activity: 13

View Profile
September 08, 2017, 08:31:24 PM

Yazılım olduğu sürece asla tam güvenli olmayacaktır, benim fikrimde güvenilmeyen siteler, linkler, mailler vb açılmamalı.
Özellikle kullanılan web sitelerinde sertifikalara dikkat edilmeli. Ha birde tabiki güvenlik yazılımları mümkünse orjinal lisanslı ve güncel veritabanına sahip olmalı.
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
September 09, 2017, 01:08:56 AM

arkadaşım pc servisi olarak diyebilirim ki
ne yaptığınızı bilmiyorsanız o virüsü yersiniz.
sonuçta antivirüs programları virüs çıktıktan sonra virüsü tanıyor.
eset türevlerinin hep virüs ikazı verip de virüsü yemeden müdahale edememesi ile çok karşılaştım.

en temiz olan vmware altında sanal bilgisayar ile çalışmak ama private key kopyalayan virüsler vmware altındaki kopyala yapıştıra erişir.vmware tools u kurmazsanız başka tabi

yada kenarda boş tamamen temiz bir pc kullanıp alım satım işini oradan yapmak.
yoksa her an yeni bir virüs çıkar ve veya çıkmıştır  belkide pc niz zombi olarak beklemekdedir.
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
September 09, 2017, 06:08:51 PM

Eğer  cüzdanınız da yüklü miktarda para bulundurursanız kesinlikle günlük kullandığınız bir bilgisayara kurmayın eski bir laptop işinizi görür temiz bir format atıp kullanabilirsiniz. Antivirüslere güvenmeyin basit bir kriptolama ile o virüsün imzası tekrar sisteme yüklenene kadar antiler den kaçabilir virüs. Sadece bu işlemler için kullanacağınız bilgisayarda posta dahi tanımlamayın ve dosya indirmeyi bırak bilmediğiniz sitelere dahi girmeyin.
Mugur2
Jr. Member
*

Activity: 336
Merit: 2

View Profile
September 09, 2017, 07:25:53 PM

İşletim sisteminizi güncel tutun ve bilgisayarınızın güvensiz dosya erişimine izin vermeyin en önemlisi budur bence antivirüsler katkısı çok az.
btcdepo
Full Member

Activity: 322

View Profile
September 09, 2017, 08:23:11 PM

riski azatlmak ve küçük parçalara bölmek adına farklı netowrklerde farklı bilgisayarlar kullanmanızı öneririm arkadaşlar.

The FASTEST and MOST SECURE  Token Exchange.
▬▬  ETHERSHIFT  ▬▬  No More Waiting! Main Sale Starts Nov 05, 2018.  ▬▬  ETHERSHIFT  ▬▬
WHITEPAPER | ANN | TELEGRAM | TWITTER | REDDIT | DISCORD
aozy
Newbie
*

Activity: 10

View Profile
September 10, 2017, 11:46:01 PM

Linux kullanın.
cryptozan
Newbie
*

Activity: 13

View Profile
September 11, 2017, 08:15:53 AM

Bu arada bazı söylemler VPN kullanımı networksel riskleri aza indirilebileceği yönünde.
VPN kullanımında gerçekten kendini kanıtlamış, ismi bilinen (bunun için en iyilerin olduğu listeler var) ürünlerin ücretli versiyonlarının kullanılması tavsiye ediliyor.

Kullanacaksanız bu konulara dikkat edebilirsiniz.
lastguard
Full Member

Activity: 125

View Profile
September 11, 2017, 09:39:09 AM

Bu arada bazı söylemler VPN kullanımı networksel riskleri aza indirilebileceği yönünde.
VPN kullanımında gerçekten kendini kanıtlamış, ismi bilinen (bunun için en iyilerin olduğu listeler var) ürünlerin ücretli versiyonlarının kullanılması tavsiye ediliyor.

Kullanacaksanız bu konulara dikkat edebilirsiniz.

networksel risk diye birşey yok varsada vpn ile çözeceğiniz bir şey değil, network riski eğer direk btc network riskiyse alakasız birşey vpn ile çözülmez yok IP üzerinden bilgisayarıma saldırı olursa diye yapacaksanız güvenlik açısından başınıza gelebilecek en zor şey için önlem almış olursunuz, ÇOĞU btc çalınması phishing vb yöntemlerle oluyor. Zararlı yazılımlar , trojanlar vb yöntemler en büyük riskler bunları vpn ile engelleyemezsiniz.

ignorance is bliss.
overlord_44
Member
**

Activity: 207
Merit: 10

...Our goal is being human in the world...

View Profile
September 12, 2017, 06:06:06 PM

Orjinal bir antivirüs ve web saldırılarına karşı sağlam bir program işi görür sanıyorum. Orjinal dedim çünkü, meşhur bir laf vardır hani: " Bedava virüs programı, virüsü ıslık çala çala arar " Smiley

ELYSIAN FINANCE      Next generation reverse backed token   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Collateral-backed stable-coins
     Github  ◥ Telegram   ◥ Twitter   ◥ Discord             Trustless and decentralized 
                             ❱❱❱   JOIN Elysian Finance   ❰❰❰                     Stake and bond to earn up to 1000% APY 
J.Moriarty
Full Member

Activity: 219
Merit: 109

View Profile
September 12, 2017, 06:20:23 PM

Hazır uygun konu varken bende birşey sormak istiyorum.

Eduroam ve üniversitelerin wifi ağları, btc exchange sitelerine girmek için güvenli mi sizce ?
Her daim kendi internetimi kullanıyorum ama telefonun şarjı falan bittiğinde eduroamdan hızlıca bağlanmak kolay oluyor. Bu tarz public ağlardan bağlanmak ciddi bir tehlikeye yol açabilir mi sizce ?

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city, He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the center of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them. He does little himself. He only plans.”
TrolWolf
Full Member

Activity: 224

View Profile
September 13, 2017, 12:23:29 AM

İyi bir virus programi ve duzenli tarama yapmaktir.bence en onemlisi bu tabi internet ortaminda dolasirken mailleri kontrol ederkende dikkatli olmak gerekir.

☁   Casper API   ☁
Platform for DApp developers for decentralized data storage around the world
Telegram Facebook www.casperproject.io Github Twitter ANN

Senior Member
Mugur2
Jr. Member
*

Activity: 336
Merit: 2

View Profile
September 13, 2017, 04:15:48 PM

Hazır uygun konu varken bende birşey sormak istiyorum.

Eduroam ve üniversitelerin wifi ağları, btc exchange sitelerine girmek için güvenli mi sizce ?
Her daim kendi internetimi kullanıyorum ama telefonun şarjı falan bittiğinde eduroamdan hızlıca bağlanmak kolay oluyor. Bu tarz public ağlardan bağlanmak ciddi bir tehlikeye yol açabilir mi sizce ?

Bunu bende merak ediyorum bu konuda bilgi sahibi olan varsa ve yazabilirse çok memnun oluruz.
radagast34
Member
**

Activity: 89
Merit: 10

View Profile
September 13, 2017, 10:31:58 PM

en güzel yöntem aynen , linux kullanın.

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
Pages: [1] 2 »  All