Bitcoin Forum
April 26, 2024, 10:12:28 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]  All
  Print  
Author Topic: Porez 2  (Read 3684 times)
mili_vanili
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
March 31, 2018, 04:38:01 PM
 #181

Evo ekipa da se ne zezate sa racunovodjama i uredima na ovom linku https://www.kapitalnadobit.hr/ to napravi ekipa za 40kn. Dobijete nazad ispunjen JOPPD u PDFu kojeg isprintate, pa cak i gotovu uplatnicu i to je to Tongue
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1207



View Profile
August 24, 2018, 09:13:28 AM
Merited by freigeist (1)
 #182

Sorry na dizanju starog topica, ali vidim da ekipa traži informacije, a ne može pronaći ovaj topic koji je stvarno informativan. Osim dizanja topica, htio sam podijeliti jednu zanimljivu stranicu s informacijama o plaćanju poreza na trgovanje kripto valutama u cijelom svijetu. Za Hrvatsku još nema informacija pa slobodno pridonesite. Ja sam im poslao svoja iskustva (iako sam zaboravio napisati da se plaća i prirez).

https://cryptotaxmap.org/

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
JohnPotterPlpl
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 250


View Profile
March 26, 2019, 06:26:46 AM
 #183

Da li se nesto mijenjalo u 2019 po pitanju isplate BTC na račun?
Čuo sam neke najave, međutim je li netko upućen u novosti na ovu temu?
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1207



View Profile
March 26, 2019, 08:49:02 AM
 #184

Da li se nesto mijenjalo u 2019 po pitanju isplate BTC na račun?
Čuo sam neke najave, međutim je li netko upućen u novosti na ovu temu?

Kako to misliš "po pitanju isplate BTC na račun"? Ako misliš na prodaju BTC-a i isplatu na tekući račun, koliko znam i dalje vrijede pravila objašnjena u ovoj temi - JOPPD obrazac se predaje u veljači iduće godine za cijelu prošlu godinu, a 12% poreza i prirez se plaćaju na dobit (iznos isplate minus iznos uplate).

Ako misliš na plaćanje poreza kod povlačenja BTC-a s burze na vlastiti wallet, tu nema nikakvog poreza.

Ako imaš neki link na najavu promjene tog zakona, rado bi ga pročitao.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
February 14, 2020, 09:06:07 AM
 #185

Dobar dan.

Evo izašao je jedan članak u BUG-u vezano za to pitanje:

https://www.bug.hr/propisi/kada-se-i-kako-obracunava-i-placa-porez-na-kriptovalute-13753


Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
February 14, 2020, 11:21:54 AM
 #186

Dobar dan.

Evo izašao je jedan članak u BUG-u vezano za to pitanje:

https://www.bug.hr/propisi/kada-se-i-kako-obracunava-i-placa-porez-na-kriptovalute-13753



Hvala na linku, dobar članak.
Puno je još tu pravnih nejasnoća i nedorečenosti i stvarno bi moglo postati zanimljivo ako netko zbog toga odluči tužiti poreznu.
Stvarno me zanima kakav bi stav zauzeli sudovi i kakva bi bila sudska praksa.
Da li bi se dogodio sličan scenarij kao s bankama u slučaju "Švicarac ".

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Krastavac
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 24


View Profile
February 14, 2020, 04:51:30 PM
 #187

Dobar dan.

Evo izašao je jedan članak u BUG-u vezano za to pitanje:

https://www.bug.hr/propisi/kada-se-i-kako-obracunava-i-placa-porez-na-kriptovalute-13753



Hvala na linku, dobar članak.
Puno je još tu pravnih nejasnoća i nedorečenosti i stvarno bi moglo postati zanimljivo ako netko zbog toga odluči tužiti poreznu.
Stvarno me zanima kakav bi stav zauzeli sudovi i kakva bi bila sudska praksa.
Da li bi se dogodio sličan scenarij kao s bankama u slučaju "Švicarac ".

Tako je. Nigdje nije navedeno stjecanje bitcoina kroz rast drugih altcoina gdje je onda ulaz na JOPPD obrascu npr. 0.2 BTC, a izlaz 0.4 BTC.
Mislim da se hodleri ni ne trebaju previše zanemarivati ovime jer se porez ne placa nakon 2 godine od kupnje bitcoina, a zastara nakon 6 godina.

FIFO evidencija nije losa jer ako sam 2019. kupio 0.2 BTC, 2020. 0.3 BTC onda mogu kalkulirati da 2021. ne prodam više od 0.2 za koje je proslo 2 godine jer ce mi ostatak biti oporezivan. No tu su i stablecoini koji rjesavaju ovaj problem Smiley
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 14, 2020, 11:05:58 PM
 #188

Ja bih se ove godine trebao primiti u koštac sa poreznom i ići prijaviti određenu količinu koju sam izvukao. Iskreno, nije mi jasno kako se fifo gleda. Ako sam 20013. kupio npr. 0.1 BTC a u 2019. izvukao 1 BTC (a do tog 1 sam došao trgujući BTC-om na burzi), da li se fifo gleda 0.1 unutra, 0.1 van bez poreza + 0.9 na koji se plaća porez ili se uzima u obzir da sam zaradio tih 0.9 trgujući (imam npr. logove transakcija sa burze) pa je i to đaba? Što više čitam, to manje znam.
Mislim da ću na kraju do nekog poreznog savjetnika...

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
February 15, 2020, 08:39:26 AM
 #189

Ja bih se ove godine trebao primiti u koštac sa poreznom i ići prijaviti određenu količinu koju sam izvukao. Iskreno, nije mi jasno kako se fifo gleda. Ako sam 20013. kupio npr. 0.1 BTC a u 2019. izvukao 1 BTC (a do tog 1 sam došao trgujući BTC-om na burzi), da li se fifo gleda 0.1 unutra, 0.1 van bez poreza + 0.9 na koji se plaća porez ili se uzima u obzir da sam zaradio tih 0.9 trgujući (imam npr. logove transakcija sa burze) pa je i to đaba? Što više čitam, to manje znam.
Mislim da ću na kraju do nekog poreznog savjetnika...

Mislim da porezni savjetnici i knjigovođe o ovome znaju još manje od nas i teško da te mogu nešto puno savjetovati.
Meni jedna friendica radi u knjigovodstvenom servisu i kada ih je jedan klijent pitao za crypto ulaganja i investicije i kako se na to obračunavaju porezi i sl. ona se za pomoć obratila meni jer zna da se bavim cryptom.
Radi se o velikom knjigovodstvenom servisu,  jednom od najvećih u Zagrebu sa desetak zaposlenih ali ipak nitko od njih nije imao pojma o cryptu i na kraju su očajnički tražili nekoga tko bar nešto zna.
Potpuno sam uvjeren da je ista ili slična situacija i kod drugih knjigovodstvenih servisa i poreznih savjetnika pa ne očekuj baš neku veliku pomoć od njih.
Njima je sve to novo i nepoznato.
Puno će ti više pomoći korisnik domchi koji je više puta kontaktirao sa poreznom upravom i sve što službeno znamo o plaćanju poreza na btc i crypto znamo zahvaljujući njemu i onome što je on službeno dobio od porezne.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 16, 2020, 10:52:30 AM
 #190

Moj plan je da im pristupim kroz dionice. Priča koju ću im reći ide ovako: "Kupio sam davnih dana 10 dionica. Trgovanjem sam nakon godinu dana došao do 12 dionica. Sada, puno godina nakon toga, želim prodati tih 12 dionica. Na što plaćam ako plaćam porez."
Mislim da bi im takav scenarij bio puno bliži i da bih mogao dobiti odgovor.
Pošto, barem što se porezne tiče, između Bitcoina i dionice nema razlike (barem kad pričamo o prijavi poreza) https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590
Savjet ću jednostavno aplicirati na svoje stanje sa Bitcoinom.

ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 16, 2020, 02:12:38 PM
 #191


Mislim da se hodleri ni ne trebaju previše zanemarivati ovime jer se porez ne placa nakon 2 godine od kupnje bitcoina, a zastara nakon 6 godina.

Shvacam da je zastara nesto sto onemogucuje Poreznoj da nam naplati porez ako od trenutka kada je nastala porezna obveza prodje 6 godina. Ono sto me zanima, ulazi li u tu zastaru apsolutno sve sto ima bilo kakve veze sa financijama, odnosno u ovom slucaju sa kriptom?

Konkretno ako sam 2015 bio u nekoj bounty/signature kampanji i nisam nikada prodao token/coin koji sam tako dobio, prodam ga nakon 6 godina (2021). Znaci li to da je u tome slucaju nastupila zastara (ako to mogu dokazati) pa prema tome Porezna nema osnova za naplatom poreza?

Postoje 2 pravila. Jedno je "ne trebš platiti porez" a drugo je "zastara". Nešto kao kod prometnih kazni. Jedno je: "sudac kaže da ti je kazna 0kn jer tako propisuje zakon za tvoj prekršaj" a drugo je: "prošlo je vrijeme i više te se ne pita niš jer država nije izreagirala na vrijeme".
1) Ako je prošlo više od 2 godine od kad si kupio kripto i pretvorio ga natrag u kune, onda moraš i dalje prijaviti to poreznoj (JOPPD obrazac, fifo i sve to) ali je porez 0%
2) Sve što je starije od 6 godina ide u zastaru ako nije utjerano od strane države, sto god i kakvo god bilo.

Krastavac
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 24


View Profile
February 16, 2020, 03:39:31 PM
 #192


Mislim da se hodleri ni ne trebaju previše zanemarivati ovime jer se porez ne placa nakon 2 godine od kupnje bitcoina, a zastara nakon 6 godina.

Shvacam da je zastara nesto sto onemogucuje Poreznoj da nam naplati porez ako od trenutka kada je nastala porezna obveza prodje 6 godina. Ono sto me zanima, ulazi li u tu zastaru apsolutno sve sto ima bilo kakve veze sa financijama, odnosno u ovom slucaju sa kriptom?

Konkretno ako sam 2015 bio u nekoj bounty/signature kampanji i nisam nikada prodao token/coin koji sam tako dobio, prodam ga nakon 6 godina (2021). Znaci li to da je u tome slucaju nastupila zastara (ako to mogu dokazati) pa prema tome Porezna nema osnova za naplatom poreza?

Postoje 2 pravila. Jedno je "ne trebš platiti porez" a drugo je "zastara". Nešto kao kod prometnih kazni. Jedno je: "sudac kaže da ti je kazna 0kn jer tako propisuje zakon za tvoj prekršaj" a drugo je: "prošlo je vrijeme i više te se ne pita niš jer država nije izreagirala na vrijeme".
1) Ako je prošlo više od 2 godine od kad si kupio kripto i pretvorio ga natrag u kune, onda moraš i dalje prijaviti to poreznoj (JOPPD obrazac, fifo i sve to) ali je porez 0%
2) Sve što je starije od 6 godina ide u zastaru ako nije utjerano od strane države, sto god i kakvo god bilo.

Za 1) mislim da ne moras ispunjavati JOPPD ako je proslo 2 godine. Ali FIFO moras cuvati do zastare jer te Porezna ima pravo u 6 godina traziti da opravdas dobitak. (tj. mislim da su dovoljni ispisi s mjenjacnica jer FIFO nema smisla za vecinu crypto trejdova)
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 16, 2020, 03:46:56 PM
 #193

Na forum.hr-u sam pak pročitao da se obrazac mora popuniti čak i ako je porez 0%. To je još jedno pitanje koje bih postavio poreznom savjetniku / knjigovođi.

sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
February 17, 2020, 11:53:04 AM
 #194

2) Sve što je starije od 6 godina ide u zastaru ako nije utjerano od strane države, sto god i kakvo god bilo.

Sa obzirom da je Bitcoin ubacen u isti kos sa dionicama (sto je naravno glupost), mislim da bi ipak trebalo provjeriti hoce li takve stvari ici u zastaru nakon 6 godina. Recimo da je netko bio placen za svoj rad u dionici neke firme, drzao je tu dionicu vise od 6 godina, prodao ju i ostvario profit. Nekako mi bas i nema logike da nece platiti porez jer je ostvario kapitalnu dobit, sto je ista stvar kao da je prodao kripto koji je zaradio prije 6 godina.

Naravno ovdje je pitanje o zaradi koju Porezna ne moze vidjeti, pa ju prema tome niti oporezovati ako nema konverzije u fiat preko bankovnih racuna. Ovakvo tumacenje zakona bi bilo dobro za one koji su strpljivi, ali to doslovno znaci da ako uspijes drzavu drzati 6 godina u mraku, mozes se izvuci od placanja poreza.

Nije ni toliko cudno da su crypto ubacene u "isti kos" kao i deonice (i zlato, i nekretnina [pored sobstvene kuce], i stedjevina i.t.d.). Sve to spada pod "kapitalnu dobit"... (barem ovdje u Nizozemskoj).

A predpostavljam da u momentu kada unovcis deonice/crypto/sto god da taj rok od 6 godina se racuna od momenta unovcenja (a ne od kada si stekao taj [bilo koji] kapital)...

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 17, 2020, 03:57:41 PM
 #195

....ali to doslovno znaci da ako uspijes drzavu drzati 6 godina u mraku, mozes se izvuci od placanja poreza.

To je tako već duže vrijeme i nije vezano samo uz kapitalnu dobit. Isto je za sve što ima zastaru ala prometni prekršaji i sl. Razlika je samo u tome nakon koliko vremena zastupa zastara.

marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
February 18, 2020, 09:53:55 PM
Last edit: February 18, 2020, 10:18:27 PM by marlboroza
Merited by Lucius (1)
 #196

i zlato
Mala napomena - nema "poreza na zlato" u Hrvatskoj.
Sa obzirom da je Bitcoin ubacen u isti kos sa dionicama (sto je naravno glupost), mislim da bi ipak trebalo provjeriti hoce li takve stvari ici u zastaru nakon 6 godina. Recimo da je netko bio placen za svoj rad u dionici neke firme, drzao je tu dionicu vise od 6 godina, prodao ju i ostvario profit. Nekako mi bas i nema logike da nece platiti porez jer je ostvario kapitalnu dobit, sto je ista stvar kao da je prodao kripto koji je zaradio prije 6 godina.
Iskreno, nemam pojma na koji način se se oporezuje kapitalna dobit na dionice, međutim, dionice i crypto valute se koliko ja znam ne gledaju kao ista stvar.

Konkretno, kupiš bitcoin, držiš ga 2 godine, prodaš i zaradiš "na većoj cijeni", ne plaćaš porez na kapitalnu dobit. Porez ne postoji u ovom slučaju. Sve unutar 2 godine - plaćaš porez na kapitalnu dobit ako je ima.

Ako bitcoin "zaradiš", moraš napraviti tu nekakvu "konverziju" btc u kune po "nekoj srednjoj cijeni definiranoj na kojekakvim exchange-ima", zatim plaćaš sve moguće i nemoguće poreze i ostale namete (zdravstveno, mirovinsko itd.) na tu zaradu neovisno da li ćeš bitcoin mijenjati u kune ili ga holdati.

U slučaju holdanja, neovisno o već plaćenom porezu, u slučaju da unutar te 2 godine cijena bitcoina poraste i odlučiš se prodati ga po većoj cijeni, plaćaš porez na kapitalnu dobit. Ako ga držiš duže - ne plaćaš ništa, oslobođen si poreza na kapitalnu dobit.

Nakon 6 godina, ako piše u zakonu da ide u zastaru - onda ide zastara, tu nema rasprave više. Piše lijepo u zakonu  Wink
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
February 19, 2020, 09:04:20 AM
 #197

i zlato
Mala napomena - nema "poreza na zlato" u Hrvatskoj.[...]

Pa nije to bas "mala"; bas me zanima, jer mislim da mesas dva pojmova (mislim, znaci ne znam nego predpostavljam). Koliko znam u cijelom EU "nema" poreza na zlata, ali to se tice na transakcije sa zlatom. Kada ga jednom posedujes onda (barem sigurno i Nizozemskoj, ali me znaci sad bas zanima za RH) i te kako da se racuna kao kapital i slijedece godine se gleda dali si imao kapitalnu dobit na tu imovinu... ili jeli je u RH tako da koliko god posedovao zlata nikad ne placas kapitalnu dobit na njega...?


0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1207



View Profile
February 19, 2020, 12:31:40 PM
 #198

Ako bitcoin "zaradiš", moraš napraviti tu nekakvu "konverziju" btc u kune po "nekoj srednjoj cijeni definiranoj na kojekakvim exchange-ima", zatim plaćaš sve moguće i nemoguće poreze i ostale namete (zdravstveno, mirovinsko itd.) na tu zaradu neovisno da li ćeš bitcoin mijenjati u kune ili ga holdati.

Drugim rijecima, ako netko ima zaradu koja se isplacuje u kriptu, dok plati sve poreze moze biti sretan da mu ostane barem 50%, a vjerujem da je i manje kada se sve zbroji. Naravno da tu nije kraj, jer jos kada krenes trositi taj novac placas PDV pa te drzava dodatno opali po dzepu i uzme ti jos vise.

Kako god bilo, ako nesto ne promjene po tome pitanju nitko valjda nece biti toliko naivan da svoju kripto zaradu gotovo u cijelosti pokloni drzavi. To me podsjeca na klasican robovski rad u kojem gazda ocekuje da radis samo za kruh i vodu, i onda ti na kraju jos izda racun za to.

Zašto se čudiš tome kad to rade svi zaposleni ljudi - plaćaju poreze i doprinose državi i onda još jednom plaćaju PDV kad kupuju robu za novac koji im ostane kad država uzme svoj dio. Samo što smo svi mi naučeni razmišljati da radimo za netto plaću dok zapravo radimo za brutto plaću od koje onda poslodavac daje dio državi, a dio radniku.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 19, 2020, 02:38:16 PM
 #199

Tako je. Nema apsolutno NIKAKVE razlike (sa strane poreza) u tome jesi li dobio plaću u HRK ili BTC ili mandarinama. Platit ćeš isti porez. Ako nije HRK, preračunat će se vrijednost u trenutku dobivanja, i na tu vrijednost ćeš morati platiti poreze i sva danvanja u postotcima koji se određuju za tu vrijednost.

marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
February 19, 2020, 02:52:30 PM
 #200

Kada ga jednom posedujes onda (barem sigurno i Nizozemskoj, ali me znaci sad bas zanima za RH) i te kako da se racuna kao kapital i slijedece godine se gleda dali si imao kapitalnu dobit na tu imovinu... ili jeli je u RH tako da koliko god posedovao zlata nikad ne placas kapitalnu dobit na njega...?
Koliko sam upućen, od 2016. se ne plaća porez na kapitalnu dobit kod prodaje investicijskog zlata.
Drugim rijecima, ako netko ima zaradu koja se isplacuje u kriptu, dok plati sve poreze moze biti sretan da mu ostane barem 50%, a vjerujem da je i manje kada se sve zbroji. Naravno da tu nije kraj, jer jos kada krenes trositi taj novac placas PDV pa te drzava dodatno opali po dzepu i uzme ti jos vise.
E upravo tako, ima još jedna ili dve teme o oporezivanju, pročitaj ih. Pazi sad apsurda, recimo kupiš danas btc u vrijednosti 5000 HRK, sutra bitcoin skoči 1.5X, odlučiš se na kupovinu mobitela koji vrijedi 7,500 HRK, platiš PDV i na kraju godine bi još dodatno trebao platiti porez na kapitalnu dobit na ovih 2,500 HRK, što je na kraju krajeva razlika uloženo-dobijeno.

Još bolje, zaradiš tih 5K, platiš sve moguće i nemoguće namete, btc skoči, ti kupiš mobitel, platiš PDV, na kraju godine platiš porez na kapitalnu dobit, pobogu, koliko je to poreza? Uglavnom, pročitaj one druge teme, ima tu podosta nejasnoća i nebuloza.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!