Bitcoin Forum
April 26, 2024, 06:36:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ledger Nano S hakkında sorular  (Read 1094 times)
prowas (OP)
Full Member

Activity: 240
Merit: 102

View Profile
September 09, 2017, 08:53:11 PM

Selam arkadaşlar ,

Araştırmalarıma göre coinlerin private keylerini cihazdan alamıyoruz. Diyelim ki cihaz çalındı neler yapmamız gerekiyor.

Teşekkürler.
1714156605
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714156605
Reply with quote  #2

1714156605
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
September 09, 2017, 09:07:24 PM

Kurulum esnasında bir kelime takımı veriyor cihaz. Kaybederseniz, çalınırsa ya da resetlenirse bu kelimeleri kullanarak aynı ya da farklı bir cihaz veya uyumlu bir cüzdan üstünden assetlerinize ulaşabilirsiniz.
prowas (OP)
Full Member

View Profile
September 09, 2017, 09:15:36 PM

Sizce private key almanın bir çözümü yok mudur ?

Yada önceden açmış olduğumuz eth hesapları cihaza eklememiz gibi çözüm ?

tşkler.
ardacik
Sr. Member

Activity: 259
Merit: 250

Bitcoin Freak

View Profile
September 10, 2017, 10:21:58 AM

tşkler.

dostum tum seedler tüm coinler için ortak.
quarters
Member
**

Activity: 74
Merit: 10

View Profile
September 12, 2017, 10:34:40 PM

Arkadaşın bahsettiği gibi catchprase denilen bir sistem bulunmakta private key gibi.

prowas (OP)
Full Member

View Profile
September 15, 2017, 04:28:53 PM

demek istediğim private keyimizi yarın bigün alıp coin core de aktif edip devam etmem aslında.

MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
September 15, 2017, 04:43:28 PM

tşkler.

Elbette var. Ama neden bunu yapasınız ki? Bu cihazı kullanıyor olmanın esprisi private keyleri ortada dolaştırmadan işleri halledebiliyor olmak zaten...
prowas (OP)
Full Member

View Profile
September 15, 2017, 06:25:52 PM

tşkler.

Elbette var. Ama neden bunu yapasınız ki? Bu cihazı kullanıyor olmanın esprisi private keyleri ortada dolaştırmadan işleri halledebiliyor olmak zaten...

private keyleri usb'ye atıp kafamın rahat olmasını isterim açıkcası.

bu işlem ledger'de nasıl yapılıyor biliyor musunuz peki ?

tşkler.
MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
September 15, 2017, 06:52:31 PM
Last edit: September 15, 2017, 07:21:43 PM by MorpheWQ

~snip

Hay Allahım Smiley

Bunun neye benzediğini son bir örnekle ifade etmek istiyorum. Bu yaptığınız şey, içinde 8,5 trilyar milyon dolar cash bulan bir evin anahtarını karşı köşedeki anahtacıya götürüp; "Hacı, ben şu karşı dairede oturuyorum. İçeride bol bol para var. Bu da tek anahtarı. Sen bir tane daha yapıver, ne olur ne olmaz kaybederim belki. Bu yedeği de posta kutuma atıp orada saklayayım. İçim de rahat etsin." demeye benziyor.

Örnekten sonra artık siz bilirsiniz.

Denemedim (niye deneyeyim) ama şu yöntem işe yarayabilir:

Seed'i bir kenara not edin. Hem BIP39 import edilebilen hem de private keyleri bilgisyarda saklayarak çalışan bir software wallet bulun. Seedi import edin bu walleta. İlgili key'in private keyini export edin.

Seed: anahtar
Wallet: anahtarcı
Private key: yedek anahtar
USB bellek: posta kutusu
chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
September 16, 2017, 07:34:51 AM

~snip

Hay Allahım Smiley

Bunun neye benzediğini son bir örnekle ifade etmek istiyorum. Bu yaptığınız şey, içinde 8,5 trilyar milyon dolar cash bulan bir evin anahtarını karşı köşedeki anahtacıya götürüp; "Hacı, ben şu karşı dairede oturuyorum. İçeride bol bol para var. Bu da tek anahtarı. Sen bir tane daha yapıver, ne olur ne olmaz kaybederim belki. Bu yedeği de posta kutuma atıp orada saklayayım. İçim de rahat etsin." demeye benziyor.

Seed'i bir kenara not edin. Hem BIP39 import edilebilen hem de private keyleri bilgisyarda saklayarak çalışan bir software wallet bulun. Seedi import edin bu walleta. İlgili key'in private keyini export edin.

Sana ayri orneklerine bir baska bayiliyorum. Guzel aciklama
prowas (OP)
Full Member

View Profile
September 16, 2017, 09:11:14 AM

Örnekleriniz ve cevaplar için teşekkür ederim hocam.

Bu kadar endişeli yaklaşmamdaki sebep cihazı aldığımda otomatik olarak içinde tanımlı hesap beni kuşkulandırdı.

Çünkü ledger büyük bir firmada olsa sonuçta içinde private keylerinin ledger'de depolanıp depolanmadığını bilmiyoruz.

Bu cihazı aktif gönderimleriniz için kullanmak daha mantıklı hale geliyor aklımda.

Örnek veriyorum 500 ETH olan birisi 3-4 cüzdan açıp bu cüzdanların 3 tanesini coin core'de 450 ETH olarak saklaması , diğer 50 ETH ise bu cihazda gönderimleri için kullanması daha mantıklı hale geliyor.

Ledger'i kullanmamdaki en büyük neden , coreler gibi senk sorunlarından kurtulmak.

ETH veya BTC gibi senkler adamı öldürüyor resmen.

Teşekkürler.
ascakan
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 255

View Profile
January 22, 2018, 09:00:44 AM

Bu soru için gelmiştim bende. Insanın aklında şu soru oluşuyor ya cihazı kaybedersem ya da cihaz bozulursa aynısını almadan önce içerisindeki coinlerimi kullanmaya devam edebileyim diye private keyi oluşturayım ki acil bir durumda mew gibi cüzdanlardan açarak kısa süreli işlemlerimi yapabileyim ya da ne bileyim direkt yenisi gelene kadar ...

Ama verilen ev örneği de ikna etti beni private keye ulaşma fikrimden vazgeçirdi açıkcası bi hafta mecburi hodl oluruz artık , güvenlik önemli
thewarriors
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
January 22, 2018, 11:52:03 AM

~snip

Hay Allahım Smiley

Süper örnekti hocam teşekkürler anlamayanlar bu örnekten sonra heralde %100 anlamış olması gerektiğini düşünüyorum açıkcası Smiley

MorpheWQ
Legendary
*

View Profile
January 22, 2018, 12:03:14 PM

Örnekleriniz ve cevaplar için teşekkür ederim hocam.

Bu kadar endişeli yaklaşmamdaki sebep cihazı aldığımda otomatik olarak içinde tanımlı hesap beni kuşkulandırdı.

Çünkü ledger büyük bir firmada olsa sonuçta içinde private keylerinin ledger'de depolanıp depolanmadığını bilmiyoruz.

Bu cihazı aktif gönderimleriniz için kullanmak daha mantıklı hale geliyor aklımda.

Örnek veriyorum 500 ETH olan birisi 3-4 cüzdan açıp bu cüzdanların 3 tanesini coin core'de 450 ETH olarak saklaması , diğer 50 ETH ise bu cihazda gönderimleri için kullanması daha mantıklı hale geliyor.

Ledger'i kullanmamdaki en büyük neden , coreler gibi senk sorunlarından kurtulmak.

ETH veya BTC gibi senkler adamı öldürüyor resmen.

Teşekkürler.

Cihazı aldığınızda otomatik bir key tanımlı gelmiyor. Bomboş geliyor. Keysiz, coinsiz, tokensız. Hiçbir şeysiz.

Siz seed takımını oluşturduktan sonra keyleriniz oluşuyor. Dolayısıyla ledger takımının depolması mümkün değil. Sonradan cihaz takıma keyleri gönderiyor mu peki? Şu anki durumda, hayır göndermiyor. Açık kaynak kodlu yazılım. Kodlara bakıp çözebilirsiniz. Anlamıyorsanız ve milyar dolar koyacaksanız bilir kişi raporu hazırlatabilirsiniz.

İkinci el aldıysanız ve içinde bir key tanımlıysa, kullanmadan önce cihazı resetlemeyi unutmayın.
Jordan23
Sr. Member

Activity: 382
Merit: 311

View Profile
January 23, 2018, 10:41:26 AM
Merited by Hawker (50)

~snip

Hay Allahım Smiley

Oldukça güzel açıklamışsınız ancak Ledger Nano'ların hacklenmeyeceğinden emin miyiz? Yani birisi bir gün Ledger'ın sistemini hacklerse o zaman ne yapacağız? Bunun önüne geçilebilecek bir teknoloji paylaştı mı Ledger?

Bildiğim kadarıyla kodlarını trezor gibi paylaşmadılar da...
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
January 23, 2018, 07:20:23 PM

Türkiye de çok pahalı bir şey yurtdışında olmak vardı Cheesy
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334