Bitcoin Forum
May 03, 2024, 07:47:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Yasaklanabilir mi? Evet.  (Read 2317 times)
kriptokoin (OP)
Member
**

Activity: 158
Merit: 11

UCY

View Profile
September 14, 2017, 04:52:52 PM

Bitcoin yasaklanabilir mi? Evet. Bu Bitcoin’i görmezden gelmemiz için bir sebep mi? Hayır. Bitcoin’in önümüzdeki senelerde zorlu süreçlerden geçeceğini öngörmek mümkün ama bunlar Bitcoin’in ne popülaritesini ne de potansiyelini azaltacak şeyler.

Hiçbir hükümetin (diktatörler tarafından yönetilenler hariç) aşırı bir adım atarak Bitcoin’i yasaklamayacağını düşünenlerin geçmişte altın bir külçeye sahip olmanın cezaevinde on yıla kadar hapisle cezalandırılabilen bir suç olduğu Amerika’dan çıkarması gereken bir ders var: 1933’te, Amerikan Başkanı Franklin D Roosevelt, tüm Amerikalıların altın varlıklarını Federal Reserve Bank’a teslim etmesini gerektiren bir emir yayınladı.

http://kriptokoin.in/hukumetler-bitcoini-yasaklayabilir-mi/

1714765674
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714765674
Reply with quote  #2

1714765674
Report to moderator
1714765674
Hero Member
*

Ignore
1714765674
Reply with quote  #2

1714765674
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714765674
Hero Member
*

Ignore
1714765674
Reply with quote  #2

1714765674
Report to moderator
1714765674
Hero Member
*

Ignore
1714765674
Reply with quote  #2

1714765674
Report to moderator
DarkbLue
Full Member

Activity: 196
Merit: 101

View Profile
September 14, 2017, 05:12:21 PM

Yazılan her şeye bu kadar inanmayın. Bitcoin merkezi olmayan bir sistemdir. Blockchain devletlerden güçlü bir sistem, öyle istediklerini yapamazlar. Bitcoini bu kadar değerli kılan da bu zaten. Bitcoini yasaklamaları için tüm varolan tüm cüzdanlara el koymaları gerekiyor. Bunu da yapabilecek kimse yok. Altın,döviz vs ile karşılaştırılabilecek bir sistem değil bu.
Crytocoin
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 281

View Profile
September 14, 2017, 06:10:21 PM

Tamamiyle yasaklanamaz ama çıkan haberler ile değeri yerle bir olabilir.
prdn
Member
**

Activity: 504
Merit: 10

View Profile
September 14, 2017, 07:27:15 PM

herhalde bu haberler size göre anlamsız ?

https://www.kriptoparahaber.com/cinde-bitcoini-yasaklamak-mumnun-degil/

https://www.kriptoparahaber.com/rus-bakani-kripto-para-birimleri-yok-saymak-imkansiz/
coinxbey
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
September 14, 2017, 07:49:27 PM

Yasaklanabilir ama btc ye olan ilgiyi engelleyemez. Bazı sıkıntılarını göze alan Bitcoinle ilgilenmeye devam edecektir
aozy
Newbie
*

Activity: 10

View Profile
September 14, 2017, 11:40:24 PM

bunların hepsi politik söylem gibi geliyor. teknik anlamda bitcoin'i bitirmek mümkün aslında. BitMain ve türevi firmalar, devasa farm'lar, exchange firmaları yasa-dışı ilan edilip kapatılırlar ve çok ciddi sarsıntı olur. zarar eden yatırımcılar ilgiyi kaybeder, karalama kampanyaları havada döner ve bitcoin taş devri dönemine geri döner. bu yazdıklarımı bir yatırımcı okuyorsa kendisi için yine de tahtalara vurarak söyleyeyim, bence iyi de olur. sebebi; özellikle exchange işlemleri yüzünden resmi para birimlerine göre varılan anormal değerler düzeltilmiş olur en başta. bugün misal, freelance bir yazılımcı olarak ödemelerimi bitcoin ya da başka bir altcoin ile almak istesem bunu yapamam, çünkü müşteriye bugün fiyat versem yarın değeri %20 artabilir ya da azalabilir -her an her dakika sürekli oynuyor? önemli olan kişiler arası para transferinin doğrulanması ve bunu finansal sistemin dışında gerçekleştirmek iken şu haliyle fonksiyonelliği zarar görmekte. diğer yandan hani kripto para sistemi günümüz para sistemine göre sağlıklı ve temiz bir alternatif olacaktı..? bugünkü durumda yine olamıyor. para sisteminde para babaları vardı, kripto para sisteminde de kripto para babaları türedi. tıpkı reel döviz borsaları gibi manipülasyon ve spekülasyonlarla insanlar kar edebiliyor ve ancak, zarar edip canları da yanabiliyor. bana göre kripto para teknolojisi günümüz para sistemine alternatif, can yakmayan ve herkes için kullanılabilir bir teknoloji olma yolundan ayrılmamalıydı. bugün bu durumuyla küresel sermaye güçlerinin ilgi odağı haline geldi. sonuçları görüyoruz : ağustos'ta 5000$, bugün 2500 bandına doğru koşuyor. bunlar külliyen olmaması gereken, yanlış işler bence...

saygılar..
turquaise
Full Member

Activity: 308
Merit: 105

View Profile
September 15, 2017, 12:11:28 AM

anket açaydın bari kendi çalıp kendin oynamışsın sonucunu görürdük en azından.
ikm
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
September 15, 2017, 05:58:25 AM

Blockchain devletlerden güçlü bir sistem

böyle bişey yok hocam. fazla kaptırma okadar . devlet bunu diğer devletlere karşı güç olarak kulanmaları gerek geleceğin finasn sistemi blok zinciri kabul ama devletten güçlü okadar değil
Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
September 15, 2017, 06:05:58 AM

4500 usd den 3200 usd ye hepimizin gözü önünde düştü, bunun sebebi milletin yasaklanıcak-100 usdye düşcek vb. gibi endişesinden dolayı. Bitcoin biraz daha düşer-düşmez direk yükselmeye başlıyacaktır çünkü 80% insanlar 3300usd yi dip görüyor ve dipden alıp yüksek seviyeden satmak istiyorlar.
zdrovie
Full Member

Activity: 420

View Profile
September 15, 2017, 08:21:29 AM
Last edit: September 15, 2017, 08:31:57 AM by zdrovie

yasaklanabilir. isteyen devlet yasaklar. kimsede neden yasakladın diyemez. ama bu yasak ne kadar engelleyici olur tartışma konusudur.

mesela araba çalmak veya yurt dışından telefon getirmek te yasak. ama yapan yapıyor. biz araba çalmıyoruz çünkü ahlaken de onaylamıyoruz.

ancak bitcoini yasaklarken sarfedilecek argüman ne olabilir? en fazla kayıt altında iş yapmak isteyeni engeller. tıpkı sigarada olduğu gibi.

sigara satışı kaçak olarak yasak. ama  mahalle pazarında tezgahlarda mevcut. burada vatandaş araba hırsızlığı kadar buna bireysel tepki göstermiyor neden peki?

çünkü sigara satmak ahlaki bir şey değil ise önce bunu devletin yapmaması lazım. eğer kayıt dışı satmak yasak ise önce herkes bir defa faturasını fişini kessin. ikinci husus yasa dışı örgütlerin eline bu kozu veren şey vergi politikasıdır. sigarayı geçtim bugün coraspin denen kan sulandırıcı ilacın fiyatı vergi nedeniyle şu an 3 e katlasa yasadışı örgütler 1 hafta sonra  coraspin getirip satar. sigaradan alınacak minimum vergi 6 tl. bunun bir açıklaması var mı? insanlar buna haklılık vermiş olsa gidip kaçak sigara almazlar. devlet kayıt dışı ekonomiyi fiilen engelleyememesi ve dolaylı vergiler vasıtasıyla tüketim malları üzerinden aldığı yüksek vergiler, kayıt dışı ekonominin hacmini daha fazla artırıyor. akaryakıt ve elektrikte de durum aynı. zaten akaryakıt, elektrik gibi üretim maliyetlerini direkt etkileyen unsurlar gelişmenin önündeki en büyük engel. üretilen bir malın maliyetini katlayan bu unsurlar yurt dışında rekabet edecek takat bırakmıyor. hatta yurt içinde bile dışarıdan bir sürü vergiye rağmen yerli üründen daha ucuza girebilen et, buğday vs var.

bitcoinde de eğer insanlar yasaklanış sebebini haklı ve yerinde bulursa yasağa uyarlar. bulmazlarsa riske girip bu işe yatırıma devam ederler. zaten bitcoinin yapısı da buna elverişli. olan burada dürüst ve kayıt altında iş yapmak isteyen yatırımcıya olur. kanun tanımayan adam riske girip  zaten her alanda faaliyetine devam etmekte. fatura-fiş kesmeyen yine kesmiyor, kaçak mazot getiren yine getiriyor, vergi kaçıran yine kaçırıyor.

kısacası yasaklanır ama hem sanal bir olgu hem de takibi zor olduğu için ne kadar bu yasağı uygulayabilir bilinmez. ama yasağın btc fiyatını olumsuz etkileyeceği bir gerçek.

▀▀▀▀▀▀     SWIPE  │ Monetizing mobile engagement data, on the blockchain    ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄         Whitepaper       Telegram       Twitter       Medium       Reddit          ▄▄▄▄
xmanx
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
September 15, 2017, 08:22:26 AM

BTC 3050Dolar olmuş. ne kadar çakılacak daha acaba?
mhurkan
Newbie
*

Activity: 43

View Profile
September 15, 2017, 08:40:04 AM

BTC 3050Dolar olmuş. ne kadar çakılacak daha acaba?

3000 altını görür bugün. 2800 de çok ciddi direnç var kimse bilemez ne olur? İyi bir haber gelir (gelecek gibi durmuyor) yükselir.

Ancak kasımdaki forkda 2000$ seviyelerine ineceğini düşünüyorum. BTC konusunda sene sonuna kadar kötümser düşünenlerdenim. 2018 ise bambaşka konu.

İnşallah yanılırım.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
September 15, 2017, 09:18:18 AM

Bitcoin çinde yasaklanabilir yada sınırlandırılabilir ama bitcoin sadece çin nin tekelinden çıkmış durumda ve birçok gelişmiş ülke bitcoine yatırım yapıyor ve blockchain sistemi üzerinden teknoloji firmaları yatırımlarına devam ediyor yani çin yasaklasa bile bitcoinin fiyatını belli bir yere kadar düşürür sonrasında bitcoin kedi değerini kendisi zaman içinde bulur.
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
September 15, 2017, 09:22:41 AM

Çin hükümeti spekülasyon yaratıp bitcoini düşük fiyattan topluyor olabilir mi?

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
September 15, 2017, 09:32:34 AM

Yasaklanabilir ama engellenemez Smiley

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
varole
Full Member

Activity: 151

View Profile
September 15, 2017, 10:02:25 AM

Eninde sonunda mevcut parasal sistem çökeceği için yasaklamak çözüm olmaz aksine iştahı daha da artırır. Zaten yasaklanması taraftarı olan büyük bankalar da kendi  "merkezi" blockchain teknolojilerini oluşturmaya başladı. Olsa olsa bitcoini yasaklayalim ama aynısını kendimiz yapalım, yine tekel biz olalım diye düşünüyorlardır.
Edw1ki
Newbie
*

Activity: 58

View Profile
September 15, 2017, 04:55:51 PM

Çin hükümeti spekülasyon yaratıp bitcoini düşük fiyattan topluyor olabilir mi?

+1

Çin hükümetinin ucuzdan toplamak gibi bir niyeti olduğunu sanmıyorum.Koskoca Çin böyle oyunlara mı girişecek. Akılları şimdi mi başlarına gelmiş.3 ay önce 1800 $'ları gördü.

Neden bunu yaptı dersen, bilmiyorum, 1-2 ay bekleyelim niyeti anlaşılacaktır. Çin masadan kalkamaz,kalkmamalı.

MrKoin
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
September 15, 2017, 05:51:21 PM

Ben de Çin'in ucuzdan toplama mantığı güdebileceğini düşünmüyorum. Toplamı (USD5000 seviyelerinde iken ancak) USD 150 milyarlık bir piyasaya sahip BTC değerini spekülasyonla düşürüp (ki şu an üretilmiş 16 milyonun ben en fazla 7-8 milyon BTC nin aktif dolaşımda olduğunu düşünüyorum) ucuzdan toplayıp, yani ortalama 5 milyon BTC 3 binden alıp 8 bine (USD 5000 karla) sattığını düşünsen 25 milyar dolar eder ki bu rakam Çin gibi bir ülke için bir anlam ifade etmez.
Ancak ben kriptoparalar konusunda söz sahibi olup kontrol edebilmek için Çin'in tam aksine her ay 5- 10 milyar USD yi rahatlıkla gözden çıkarabileceğini düşünüyorum. Doları tahtından edebilmek için.
Ayrıca farklı bir bakış açısı ile piyasadaki tüm BTC ler ve kontrolü Çin'e geçtiğinde doğal olarak BTC artık BTC olmayacaktır. Dolayısıyla abd doları gibi bakabilir,  dünya üzerinde dolaşımda ve tedavülde olan doları basma yetkisi sadece abd de ve dünya emisyonunu ve değerini o belirliyor. Dünyadan bütün doları çekip sıfırlarsa doların bir değeri kalmaz.
Çin şu anda devasa hashpool (yarı özerk, sonuçta burası Çin) firmaları ile  BTCyi basma yetkisini neredeyse elinde tutuyor. Herhangi bir ciddi atım atıp düzenlemelere geçmeden önce çok kapsamlı sosyal psikolojik testler yapıyor gibi geliyor bana. Ne kadar dayanıklı, nasıl tepki veriyor, ne kadar sürede toparlıyor, kimler etkileniyor, kimler ağlıyor, kimler gülüyor vb...
Çin gibi bir ülkeden kaynağı belirsiz bir sürü dedikodu almış yürümüş, normalde Çin devletinin diğer konularda böyle bir başıboşluk sergilediği görülmez. Kontrollü yapıldığını düşünüyorum; Siyasi, politik, ekonomik kontrol anlamında BTC nin ve altyapısı Blockchainin anlamı Çin için muhtemelen bizim düşündüğümüzden çok farklı olacaktır.
Nasıl olacak yani şimdi yarın Çin hükümet yetkilileri "Kusura bakmayın biz de yeni duyduk böyle bir dedikodu hasıl olmuş, yok canım biz BTC yi seviyoruz, o bizim canımız, ne yasaklaması.." felan deyip 2 günde BTC 8 bin dolar! Sattık ohh 3-4 bin cepte, iki gün sonra yeni bir açıklama; "O konuşan arkadaş general bile değildi, albaydı, kendisi zaten hastaydı öldü, BTC kabul edilemez...."
Olabilir mi? Belki... Belki ben tamamen yanılıyorum arkadaşlarım haklıdır. Daha önce başka bir konuda yazmıştım, BTC gibi merkezsiz kriptoparaların kendisi yetim, tamam özgür ama yetim! Dayanağı, sahibi, savunanı yok usta!. Herkes desteklerse güçlü, bir ters rüzgarda herkes arkasına bakmadan kaçıyor, işte bu kadar basit ve kırılgan olabiliyor. Dolayısıyla her türlü senaryoya (Nuri Alço Kiss senaryoları dahil) açık kendisi... Her şey olabilir arkadaşlar, gerisi hikaye... Roll Eyes
Saygılar,
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
September 15, 2017, 06:03:13 PM

Yasaklar bir anlam ifade etmez, yasağın kapsamı önemli
M.Terzi
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
September 15, 2017, 07:26:05 PM

Dünyanın her yerinde yasaklanırsa evet ama yasaklanamaz. İlerleyen yıllarda göreceğiz nasıl legal hal alacağını. Bu arada düşüşü değerlendirim derim alttan topluyorlar fırlayacak yakın zamanda.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: