Bitcoin Forum
June 23, 2024, 12:18:33 PM *
News: Voting for pizza day contest
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Help in crearea unui nou altcoin.  (Read 1796 times)
ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 28, 2013, 03:25:35 PM
 #1

  Am nevoide de cineva care se pricepe la scripting and programing under linux in crearea unui nou altcoin. Daca cineva se pricepe sa imi comunice pentru cat ar fi interesat sa ma ajute.  Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
May 28, 2013, 03:26:17 PM
 #2

  Pump & dump sau idei noi?  Grin
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
May 28, 2013, 03:33:13 PM
 #3

Au aparut cam multe alt-coins in ultima vreme, copy+paste btc sau ltc, fara vreun scop anume. Daca ar fi un concept interesant, poate ar prinde viata, altfel... nu va fi bagat in seama.

ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 28, 2013, 04:21:26 PM
 #4

Well ... nu ceva complet nou but close to DigitalCoin care se pare ca o sa reuseasca sa fie next after Litecoin. Scrypt cu almost instant confirmations. Eu cred si nu numai eu ca pe langa concept numele poate sa cantareasca 50% din success. Am numele perfect care o sa fie specific pt o anumita piata. Ce poate sa se intample cel mai rau ... sa nu fie acceptat si sa moara. Da cred ca are mai multe sanse decat ce a aparut in ultimele 2 - 3 luni.  Wink

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
Rampion
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1148
Merit: 1018


View Profile
May 28, 2013, 04:23:31 PM
 #5

Copy paste + Pump&Dump

Cheesy

ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 28, 2013, 04:25:56 PM
 #6

Well a fost imposibil pt DigitalCoin sa fie pump&dump pt ca nu se creaza asha usor coins la inceput chiar de asta se bucura de success.

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 28, 2013, 04:29:10 PM
 #7

Si la urma urmei chiar daca ar fi labeled pump&dump you can can only try. I bet orice altcoin care o sa iasa de acuma incolo o sa fie labeled pump&dump until proves the opposite. And besides my money ... my loss  Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
May 28, 2013, 04:47:18 PM
 #8

 Eu sunt de parere ca in loc de o comunitate dezbinata ce urmareste dezvoltarea mai multor "cryptocurrencies" (pump-dump-profit), sa fie una unita urmarind un scopuri comune - acelea de a fi acceptate la nivel mondial, crearea unui mediu benefic utilizatori/comercianti, etc...mai apoi sa fie dezvoltarea lor pe diverse directii..dar pana atunci..... "divide et impera" - nu vom face fata celor ce detin puterea
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
May 28, 2013, 04:53:52 PM
 #9

Release-ul treptat la inceput de care a dat dovada DigitalCoin intr-adevar este interesant, aici n-am ce sa reprosez.

ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 28, 2013, 05:04:55 PM
 #10

Eu sunt de parere ca in loc de o comunitate dezbinata ce urmareste dezvoltarea mai multor "cryptocurrencies" (pump-dump-profit), sa fie una unita urmarind un scopuri comune - acelea de a fi acceptate la nivel mondial, crearea unui mediu benefic utilizatori/comercianti, etc...mai apoi sa fie dezvoltarea lor pe diverse directii..dar pana atunci..... "divide et impera" - nu vom face fata celor ce detin puterea

Tu ce zici este impotriva a ce facem noi aici. One world goverment is the one care vrea o singura moneda, un singur guvern si o singura lege. Free market este abilitate de a avea mai multe optiuni. Majoritatea acestor altcoin mai mult ca sigur nu o sa supravietuiasca. Totul depinde de perceptie, support si easy implementation. Adevarul ca prin multe incercari esuate o sa fie una sau mai multe care o sa fie acceptate. Daca intradevar este un guvern din umbra care sigurat ca nu e de acord cu crypto-currency crezi ca as fi mai usor sa distruga o moneda (Bitcoin) sau mai multe?  Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
May 28, 2013, 05:33:02 PM
 #11

Atomizarea este ea insasi o distrugere.

Ceva nou care sa implice si NVidia, sa aibe o aplicatie usoara ca un notepad, sa aibe tranzactia o confirmare mai rapida ca trecerea unui card prin cititor, eee, asta ar fi NOU si de neocolit.
Insa probabil ca la asta se gandesc deja ...greii (daca pana si Microsoft palpeaza domeniul  Cheesy)

Clonele cu nume oricat de pompoase doar reduc presiunea GPU-urilor pe consacratele BTC si LTC.
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
May 28, 2013, 06:22:18 PM
 #12

Eu sunt de parere ca in loc de o comunitate dezbinata ce urmareste dezvoltarea mai multor "cryptocurrencies" (pump-dump-profit), sa fie una unita urmarind un scopuri comune - acelea de a fi acceptate la nivel mondial, crearea unui mediu benefic utilizatori/comercianti, etc...mai apoi sa fie dezvoltarea lor pe diverse directii..dar pana atunci..... "divide et impera" - nu vom face fata celor ce detin puterea

Tu ce zici este impotriva a ce facem noi aici. One world goverment is the one care vrea o singura moneda, un singur guvern si o singura lege. Free market este abilitate de a avea mai multe optiuni. Majoritatea acestor altcoin mai mult ca sigur nu o sa supravietuiasca. Totul depinde de perceptie, support si easy implementation. Adevarul ca prin multe incercari esuate o sa fie una sau mai multe care o sa fie acceptate. Daca intradevar este un guvern din umbra care sigurat ca nu e de acord cu crypto-currency crezi ca as fi mai usor sa distruga o moneda (Bitcoin) sau mai multe?  Grin
Nu am precizat nicaieri in postul meu ca in imaginatia mea este o singura moneda. Atata timp cat nu oferi suport si directie pentru una, ce te face sa crezi ca mai multe vor avea succes!? Daca vii cu inovatie, sa fie mai multe. Copy/paste stie face oricine; iar ceea ce poate distruge o moneda, automat distruge si derivatele sale. Si ca tot ai pus problema NWO - nu-ti fa griji - SE VA INTAMPLA, ca vrei, ca nu vrei
  
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
May 28, 2013, 06:31:21 PM
 #13

 P.s. - sa nu iei posturile in nume de rau si/sau personal. Mult succes cu acest demers - doar analizeaza inainte situatia, ce poti face si cum poti face sa reusesti. Poti regasi in clipa defata monede cu suport si dorinta de a le creste insa... Bafta  Cheesy
ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 29, 2013, 12:37:20 AM
 #14

Anyway vad ca e asha de usor ca nu se ofera nimeni  Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
May 29, 2013, 01:36:28 AM
 #15

E usor cand stii...cand nu, te motivezi si inveti & google.
ZeRo103 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
May 29, 2013, 05:25:23 AM
 #16

Well cand lucram la internet cafe acuma 15 ani si aveam cate 50 de servers pe noapte Wink ... stiam destule ... acuma cu work, bills , 2 kids nu mai e asha usor  Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
bitcoincraps
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
May 29, 2013, 04:57:49 PM
 #17

Lucram la asa ceva. Avem o idee cu totul noua complet diferita de sistemul BTC. Avem programatori buni dar va dura minim un an pana cand vom prezenta specificatiile impreuna cu clientul. Este foarte dificil din punct de vedere tehnic sa scoti un alt coin nou.

Chiar daca va fi cu totul nou, chiar daca va dispune de un client propriu plus un "distributed exchange" si va rezolva o tona de probleme, moneda noastra NU va fi folosita de nimeni in primul an.

Increderea se castiga greu iar dezvoltarea unui altcoin este doar primul pas. Urmeaza ani de munca in care trebuie sa convingi sute de mii de sceptici ca merita sa-ti foloseasca moneda.

Daca vrei sa scoti un altcoin bazat pe Bitcoi sfatul meu este sa renunti. Vei fi catalogat pump&dump iar moneda va muri in prima saptamana din cauza unui atac 51%.

Un alt coin trebuie sa rezolve problemele btc nu sa le refaca.

rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
May 29, 2013, 06:36:07 PM
 #18

Daca nu e sha256 ... e degeaba
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
May 29, 2013, 07:24:08 PM
 #19

Daca nu e sha256 ... e degeaba

Argumenteaza Tongue.

philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
May 29, 2013, 09:10:12 PM
 #20

Daca nu e sha256 ... e degeaba

Argumenteaza Tongue.

Asa zice el pentru ca are Ztex-urile alea si nu poate mina scrypt  Grin

Chiar, de ce le vinzi?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!