Bitcoin Forum
April 18, 2024, 03:36:44 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin: U čijim rukama je ova cryptovaluta  (Read 628 times)
coinbirds (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 104



View Profile
September 20, 2017, 10:19:05 AM
Last edit: September 20, 2017, 10:36:14 AM by coinbirds
 #1

Sada je kapitalizacija BTC oko 65 milijardi $, to je veće od ukupne kapitalizacije FedEx-a i GM-a.
Howmuch.net je istražio i čijim rukama su BTC walleti. Po njima oko 95% svih BTC je u rukama nekoliko osoba.
50% BTC se nalazi kod 1% BTC ukupnog walleta.
Neki svoje wallete drže u CoinJoin aplikaciji odakle i rade tranzakcjie koji daje potpunu anonimnost korisnika što može dovesti pitanje koliko je sve ovo tačno.
U svakom slučaju koga interesuje može da pročita  više o ovome na https://howmuch.net/articles/bitcoin-wealth-distribution
1713454604
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713454604

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713454604
Reply with quote  #2

1713454604
Report to moderator
1713454604
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713454604

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713454604
Reply with quote  #2

1713454604
Report to moderator
1713454604
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713454604

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713454604
Reply with quote  #2

1713454604
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713454604
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713454604

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713454604
Reply with quote  #2

1713454604
Report to moderator
1713454604
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713454604

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713454604
Reply with quote  #2

1713454604
Report to moderator
btcltcdigger
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 756


To boldly go where no rabbit has gone before...


View Profile
September 20, 2017, 10:34:36 AM
 #2

OMG Illuminati su preminali BTC! Cheesy

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
September 22, 2017, 02:26:00 PM
 #3

Sada je kapitalizacija BTC oko 65 milijardi $, to je veće od ukupne kapitalizacije FedEx-a i GM-a.
Howmuch.net je istražio i čijim rukama su BTC walleti. Po njima oko 95% svih BTC je u rukama nekoliko osoba.
50% BTC se nalazi kod 1% BTC ukupnog walleta.
Neki svoje wallete drže u CoinJoin aplikaciji odakle i rade tranzakcjie koji daje potpunu anonimnost korisnika što može dovesti pitanje koliko je sve ovo tačno.
U svakom slučaju koga interesuje može da pročita  više o ovome na https://howmuch.net/articles/bitcoin-wealth-distribution


Iskreno sumnjam u te informacije upravo zbog anonimnosti korisnika btc walleta.
Kako je onda netko došao do tih pretpostavki?
Mislim da se radi o običnim nagađanjima i špekulacijama za ''razveseljavanje'' opće javnosti.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Matrix3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
October 03, 2017, 07:25:59 PM
 #4

Ja sam nov u ovoj priči, ali čini mi se da i ovde postoji piramidalni sistem organizacije i naravno interes svih počev od "pešaka" pa do "kralja", zavisno od nivoa na kome se nalazi.   Smiley
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
October 03, 2017, 08:03:40 PM
 #5

Ja sam nov u ovoj priči, ali čini mi se da i ovde postoji piramidalni sistem organizacije i naravno interes svih počev od "pešaka" pa do "kralja", zavisno od nivoa na kome se nalazi.   Smiley

Ne, ne postoji. Krivo ste razumjeli BTC.

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Matrix3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
October 05, 2017, 05:52:47 AM
 #6

Ja se iskreno nadam da ste Vi u pravu, ali mi nije baš jasan interes da neko "emituje" digitalan (virtuelni) novac, za koji je neko spreman da da realan novac, a da pri tome nema profit kao interes. Da li u pitanju reklama, ili posao koji armija ljudi odradi, a da nije svesna svrhe toga? Bio bih Vam zahvalan ako bi ste napisali par rečenica na ovu temu. Hvala unapred.
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
October 05, 2017, 07:22:22 AM
 #7

Ja se iskreno nadam da ste Vi u pravu, ali mi nije baš jasan interes da neko "emituje" digitalan (virtuelni) novac, za koji je neko spreman da da realan novac, a da pri tome nema profit kao interes. Da li u pitanju reklama, ili posao koji armija ljudi odradi, a da nije svesna svrhe toga? Bio bih Vam zahvalan ako bi ste napisali par rečenica na ovu temu. Hvala unapred.

Nema tu nikakvih piramida", kamata i.t.d.

O cemu se radi je slijedece: kada na primjer uzmemo bankovski sitem onda imas "par" banaka koji odrzavaju bazu podataka o tko ima koliko novaca i sta salje kome. Tu uslugu naravno placaju klijenti tih banaka, zar ne?

OK, sada BTC: tu se netko setio (predpostavlja se neka grupa, i posto je direktna konkurencija tim banakama su bili dovoljno pametni da koriste "lazno ime", ali to je opet druga tema) da ta baza podataka i ne treba da kosta toliko koliko banke napljacuju (samo pogledaj koliko su banke u zadnjih 100 godina zaradile i ocito tu ima jos "malo" lufta za konkurenciju). Jedini prednost tih banaka je bila da su oni bili dovoljno sposobni i opremljeni da taj novac t.j. tu bazu podataka tako osiguraju da je relativno tesko da se ukrade novac. Ta usluga vrijede neku cenu. A BTC ustvari nudi tu istu uslugu, samo sto ta baza podataka vise nije "centralizovana" kod banke nego "decentralizovana" kod svih klienata. Tako da ipak bude osigurana basa podataka drzi se dve "osnove": 1. baza podataka je totalno transparentna (znaci svaki klient vidi sve transakcije i zato jedan [t.j. do 49%) klient ne moze da "izmisli" transakciju i ukradne novac). 2. ljudi (kao ljudi) zele "naknadu" za njihov trud i zato postoji "rudarenje". To je opet toliko tesko "zakljucano" da trebaju jaki procesori da bih taj posao radili ali kao naknadu kada uspeju onda dobiju kao nagradu BTC (to se podrazumijeva kao "inflacija").

Sad tu vec ima puno toga vise (i sve is svakakvih "alternativnih" novcica - Alt-coins), i ovo je bilo jako (pre?) jednostavno objasnjenje ali nadam se da vam je barem malo jasnije...

Dobar pocetak (u koliko mozete citati Engleski) je uvjek originalni "white-paper" s'cim je sve ovo zapocelo: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Matrix3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
October 05, 2017, 05:43:07 PM
 #8

Hvala na informacijama, sada su mi stvari malo jasnije. Reci mi, naravno kad bude[ u prilici nešto više o tom tzv. "rudarenju" šta u tvari rade ti složeni procesori i kakve matematičke zadatke rešavaju? Ko im ih zadaje? Da lisu to neki programi koje podržava određeni hardware? Tu mi je malo toga jasno i praktično ništa ne znam o tome!   Sad   Unapred hvala na razumevanju!   Smiley
zovkan
Member
**
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 10


View Profile
October 05, 2017, 06:10:02 PM
 #9

Što je rudarenje sa ekonomskog gledišta?
Rudarenje je proces na kraju kojega se dobije nagrada u obliku novčića (coina)

Što je rudarenje sa tehničkog gledišta?
Sa tehničkog (informatičkog) gledišta proces rudarenja je proces u kojem se pomoću procesorske snage razbijaju šifre.

Na koji način to točno radi?
Pojednostaviti ću odgovor maksimalno. Recimo da imate neki uređaj (uređej za kriptiranje podataka). U uređaj koji ubacite neku informaciju (nazovimo je Informacija A). Uređaj tu informaciju obradi i izbaci vam kao rezultat tog procesa kriptografije drugu informaciju (ovu rezultirtajuću informaciju nazovimo Informacija B). Kada god u njega ubacite Informaciju A rezultat će biti Informacija B. Ako samo nebitno promijenite strukturu Informacije A (samo za jedan bit), rezultat neće biti ni približno isti Informaciji B.
Kod procesa rudarenja, rudari dobiju Informaciju B i onda moraju naći informaciju A, odnosno moraju naći ulaznu informaciju čiji će rezultat nakon kriptografije odgovarati informaciji B. Ovaj proces se vrši na osnovu metode pokušaja i pogreške tj. nasumično se biraju informacije dkok se ne dobije rezultat koji odgovara zadanoj Informaciji B. Možete i sami predpostaviti koliko je teško, na osnovu pogađanja ulazne informacije, naći taj rezultat.
S vremenom se Informacija B postavlja na način da joj je sve teže naći ulaznu informaciju. Za to je potrebna ogromna procesorska moć i iz tog razloga se rudari udružuju u poolove da bi združenim snagama došli do rezultata. Kada se uspiješno nađe Informacija A rudari za nagradu dobijaju novčiće (coine)

Tako sam barem ja skužio princip rudarenja

Zmaku
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 350
Merit: 102



View Profile
October 05, 2017, 09:46:33 PM
 #10

Ovo je u principu tačno samo što nedostaje prava svrha rudarenja, šta je njegova prava i najveća snaga. To je takozvani blockchain (lanac blokova) gdje svaki blok predstavlja jednu riješenu "šifru". U svaki taj blok se upisuju sve transakcije i "stanja" digitalnih novčanika do tog momenta tako da svi u svakom momentu imaju uvid u sve podatke za koje mogu 100% biti sigurni da su istiniti. Svaki blok ima informaciju koji se blok nalazio prije njega, tako da recimo blok 150 ima informaciju da je prije njega bio blok 149 koji ima informaciju da je prije njega bio blok 148 itd sve do bloka 2 koji ima informaciju da je prije njega bio prvi tzv. genesis blok. Svi korisnici u svakom trenutku imaju uvid u čitav taj niz transakcija i nemoguće je da neko vještački promijeni stanje u svoju korist jer se to neće slagati sa podacima kod ostalih korisnika i biće primijećeno. Takođe ako bi neko htio da promijeni recimo blok 150, a posle njega su riješeni blokovi do 180, morao bi promijeniti i sve blokove od 150 do 180 i to prije nego što bi mreža rudara riješila blok 181 za šta ogromnoj mreži procesorske snage za rudarenje treba oko 10 minuta u slučaju bitcoin blockchaina tako da jedan korisnik i da ima najmoćniji superkompjuter to ne bi mogao da uradi na vrijeme.

I tu je prava moć ove tehnologije jer za razliku od tradicionalnog bankarstva gdje je potrebno uložiti sredstva i vrijeme svaki put kada se treba provjeriti validnost neke transakcije, da li je stanje na računu pravo, da li je neko kreditno sposoban, da li postoje elementi prevare, pronevjere, ili bilo koju drugu informaciju ovdje je to u svakom trenutku dostupno i informacija je definitivno ispravna. Ako si imao 10 bitcoina u svom novčaniku i poslao si u nečiji drugi novčanik 2 bitcoina ti onda u svom novčaniku imaš 8 bitcoina i ne postoji način da lažiraš da nije tako.

Naravno tehnologija blockchaina se može upotrijebiti i za puno više. Recimo za digitalno potpisivanje i ovjeru dokumenata gdje ne bi bilo mogućnosti za naknadnu manipulaciju takvim dokumentima i za slične stvari.


Eto ovo je ukratko pokušaj da se objasni svrha pravljenja i slaganja tih izrudarenih blokova laičkim riječnikom i napisano od relativnog laika. Smiley


DeepOnion    ▬▬  Anonymous and Untraceable  ▬▬    ENJOY YOUR PRIVACY  •  JOIN DEEPONION
▐▐▐▐▐▐▐▐   ANN  Whitepaper  Facebook  Twitter  Telegram  Discord    ▌▌▌▌▌▌▌▌
Get $ONION  (✔Cryptopia  ✔KuCoin)  |  VoteCentral  Register NOW!  |  Download DeepOnion
avonka
Member
**
Offline Offline

Activity: 512
Merit: 10


View Profile
October 05, 2017, 10:01:10 PM
 #11

Mnoge internet platforme se prebacuju u blokchain tehnologiju. Vidim nekoliko medicinskih sajtova kao ICO koji će se uskoro naći na ethereum platformi.
zovkan
Member
**
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 10


View Profile
October 05, 2017, 10:32:13 PM
 #12

Ovo je u principu tačno samo što nedostaje prava svrha rudarenja, šta je njegova prava i najveća snaga. To je takozvani blockchain (lanac blokova) gdje svaki blok predstavlja jednu riješenu "šifru". U svaki taj blok se upisuju sve transakcije i "stanja" digitalnih novčanika do tog momenta tako da svi u svakom momentu imaju uvid u sve podatke za koje mogu 100% biti sigurni da su istiniti. Svaki blok ima informaciju koji se blok nalazio prije njega, tako da recimo blok 150 ima informaciju da je prije njega bio blok 149 koji ima informaciju da je prije njega bio blok 148 itd sve do bloka 2 koji ima informaciju da je prije njega bio prvi tzv. genesis blok. Svi korisnici u svakom trenutku imaju uvid u čitav taj niz transakcija i nemoguće je da neko vještački promijeni stanje u svoju korist jer se to neće slagati sa podacima kod ostalih korisnika i biće primijećeno. Takođe ako bi neko htio da promijeni recimo blok 150, a posle njega su riješeni blokovi do 180, morao bi promijeniti i sve blokove od 150 do 180 i to prije nego što bi mreža rudara riješila blok 181 za šta ogromnoj mreži procesorske snage za rudarenje treba oko 10 minuta u slučaju bitcoin blockchaina tako da jedan korisnik i da ima najmoćniji superkompjuter to ne bi mogao da uradi na vrijeme.

I tu je prava moć ove tehnologije jer za razliku od tradicionalnog bankarstva gdje je potrebno uložiti sredstva i vrijeme svaki put kada se treba provjeriti validnost neke transakcije, da li je stanje na računu pravo, da li je neko kreditno sposoban, da li postoje elementi prevare, pronevjere, ili bilo koju drugu informaciju ovdje je to u svakom trenutku dostupno i informacija je definitivno ispravna. Ako si imao 10 bitcoina u svom novčaniku i poslao si u nečiji drugi novčanik 2 bitcoina ti onda u svom novčaniku imaš 8 bitcoina i ne postoji način da lažiraš da nije tako.

Naravno tehnologija blockchaina se može upotrijebiti i za puno više. Recimo za digitalno potpisivanje i ovjeru dokumenata gdje ne bi bilo mogućnosti za naknadnu manipulaciju takvim dokumentima i za slične stvari.


Eto ovo je ukratko pokušaj da se objasni svrha pravljenja i slaganja tih izrudarenih blokova laičkim riječnikom i napisano od relativnog laika. Smiley



Potpisujem sve napisano, ali nisam htio ići u detalje za početak. Bolckchain tehnologija je uistinu fascinantna i moćna. O mogućnostima njene primjene da i ne govorimo. Ovo bi mogla biti jedna prava revolucija ukoliko je države ne reguliraju što će se sigurno dogoditi.
Trenutna količina love koja se vrti u kriptoversumu za običnog čovjeka izgleda ogromna, ali je za globalnu ekonomiju to sića. Državne vlade kod kriptovaluta trenutno ne brine ništa, ali nastavili se rast kriptovaluta ovim trendom (koji upoće nije toliko nagal kako bi mi voljeli misliti) može brinuti jednimo manjak transparentnost i mogućnost naplate poreza. Čak možda ni manjak transparentnosti, jer evo recimo za BTC koji je prije 4-5 godina bio proglašavan perjanicom anonimnimnosti, danas vidimo da nije ni blizu toga. Ako globalno zaživi kupovina/prodaja bazirana na BTC tehnologiji (blockchainu), u što čisto sumnjam (ne sumnjam u budućnost kriptovaluta, ali BTC definitivno neće biti globalna kriptovaluta, bar po mom mišljenju) možete biti sigurni da će se za nekoliko godina u Satoshi znati koliko tko ima love. Možda ne za nekoliko, pretpostavimo da su vlade spore i da će im trebati vremena da oforme regulacijska tijela, naročito njihove tehničke odjele, ali ne puno dulje od toga. Čak ne vjerujem da će vlad ebiti najveći neprijatelj kriptovaluta. Biti će to banke. Oni u ovoj cijeloj priči najviše gube i oni su jedini koji bi mogli pogurati vlade (čitaj ucijeniti vlade) na regulaciju blockchain tehnologije. Trenutno je, mišljenja sam, pozitivna stvar da su vlade i banke svjesne cifre koja se vrti u kriptosferi, ali nemaju pojma kako malo ljudi sudjeluje u svemu tome. Da idu gledati omjer $/čovjek u kriptosferi sigurno bi bili puno zabrinutiji. Za najviše par godina postati će i oni svjesni ove činjenice, a onda počinje "lov na vještice" Smiley zabrane, restrikcije, regulacije...

Ali (kako sam negdje pročitao na Webu) Pandorina kutija je otvorena i vidjeti ćemo što će se dalje zbivati. Definitivno nam neće biti dosadno Smiley

Matrix3
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
October 06, 2017, 11:08:30 AM
 #13

Drugari, puno Vam hvala što ste mmi pomogli da sagledam šta se ovde dešava i ovo u mojim očima dobija smisao sve više kako dolazim do novih saznanja. Nisam programerski tip, više inženjerski, ali razumem suštinu gore rečenog!   Wink
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!