Bitcoin Forum
June 07, 2024, 11:00:49 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: ticaretle uğraşan varmı ?  (Read 521 times)
tokrat (OP)
Member
**

Activity: 172
Merit: 15

View Profile
September 23, 2017, 01:09:30 PM

ticaretle uğraşıp bu sayede hayatını geçindiren arkadaşlar varsa bize tavsiye verebilirlermi ? mesela ticaret yapmak isteyen birinin hayatında değiştirmesi gereken ilk şey nedir ??

PinkBlue
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
October 18, 2017, 06:22:05 PM

Her insan ticaret yapamaz ticaret yapmak için ilk şart ticari zeka bence gözün açık olcak
CLS63
Legendary
*

Activity: 1764
Merit: 1673

View Profile
October 18, 2017, 06:41:10 PM

ne tür bir ticaret

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
October 18, 2017, 06:45:48 PM

Hocam öncelikle ticari zekan olmalı ya da çocukluktan pişmiş olman gerekir. Eğer ticaretle uğraşacaksan önce kendine sor ben bu işi yapabilir miyim diye. Sonra daha önce hiç esnaflık yaptım mı diye sor.

Eğer birisi ticaretle uğraşacaksa her şeyden önce sabrı öğrenmesi gerekiyor, sinirlerini törpülemelisin. Uykunu düzene sokmalısın, yeri geldiğinde geceni gündüzüne katmalısın. Yani sana sabaha kadar bir sürü şey sayabilirim hocam ama şevkin kırılsın da istemem.
Batmaktan korkarsan batarsın ben ticaret hayatında bunu öğrendim Smiley
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
October 18, 2017, 07:52:36 PM

ticaretle uğraşıp bu sayede hayatını geçindiren arkadaşlar varsa bize tavsiye verebilirlermi ? mesela ticaret yapmak isteyen birinin hayatında değiştirmesi gereken ilk şey nedir ??

Masrafları minimum tutmalısın. Bir süre kâr beklememelisin. Müşteri veli nimet tir. Sabr gerektirir. Yapacağın işin teknik kısmını bilmelisin. gibi gibi
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
October 18, 2017, 08:43:45 PM

kısa süreli bir ticaret deneyimim oldu bi tüccardan öte iyi bir müşteriyimdir. o yüzden hem tüccar hem de müşteri gözünden birkaç tavsiye de bulunabilirim.

1. babam devamlı müşteri kepengin altındadır derdi. sen ne zaman kapatacak olsan işletmeni bir müşteri çıkar gelir. o yüzden eski esnaflar gibi olmalısın erken saatte açıp iş durumuna göre kapatacaksın dükkanını.

2. kapanış saatlerin uzayabilir ama açtığın saat belli olacak saat 7 ise 7 dir. ben mesala genellikle sabah erken saatte açan dükkanları tercih ederim onlara karşı daha bağlı olurum çünkü bilirim evden çıktığım zaman başka yere gitmeme gerek yok orası zaten açıktır. ha açık bulamazsam bir gün bile başka yerlere doğru kayarım.

3. güleryüz. 3. sıraya yazdım ama belkide en önemlisi. kim asık suratlı birisinden alışveriş yapmak ister veya onunla iş yapmak ister.

4. temizlik; ne yapıyorsan yap nasıl bir işletmen olursa olsun orası tertemiz olacak abi. o tuvalet öyle bir kokacak ki evinden daha ferah olacak.

5. o müşteri mutlu ayrılacak ne demişler bir iyi referans 7 müşteri getirir sana ama bir kötü refarans 23 potansiyel müşterini kaybettirir. (iş hayatında 100 kanguru kitabından)

6. çalışanlarının arasında disiplin sevgi saygı ve hoşgörü olacak. sen çalışanına veya kendine dikkat etmezsen sorunlarıyla ilgilenmezsen bu işine yansır ve sen farketmeden müşterilerini teker teker kaybedersin.

7. sattığın şeyin arkasında olacaksın. güvenecekler sana. maltepedeki telefon satıcıları gibi olmayacaksın

8. problem olur da o problem ne seninle ne de işletmenle alakalı olmasa bile ilgileneceksin eğer ki müşterin gelir de senden birşey isterse.

ticaret zor zanaat belkide ondan rızkın 10 da 9u ticarettedir.

yeri gelir özel hayatını yaşayamazsın yeri gelir eşine çocuklarına vakit ayıramazsın. ondan dolayı her iki tarafında dengesini çok iyi tutman gerekli.

ben bilirim kaç gece yatağımdan kalkıp dükkanımı açtığımı. ama geri döndüğümde kız arkadaşıma da küçük bir hediye almasını bildim. ondandır suratını asmadı ondandır destek oldu. ondandır gecenin 2sinde oyun salonunu açmak bana yük olarak gelmedi. her türlü ben karşılığını alıyordum.

trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
October 18, 2017, 08:52:04 PM

ticaretle yeni uğraşmaya başlamış biri olarak (6 ay ) ilk önce şunu söyleyebilirim; güzel bir şey hocam. kendine ait bir işinin olması düzenin olması karışan edenin olmaması çok güzel duygular .. ama bu duygular yer değiştiren yerini başka duygulara bırakan duygular o yüzden dengesi zor.
bir gün oh be kendi işim der sevinirsin bir gün gelir ya keşke insanla uğraşıp kimseye eyvallah etmeseydim başlama saati belli bitiş saati belli bir işte çalışsaydım aylık ne kadar kazancağımı bilirim diyebilirsin.
teknik açıdan iyi tarafı da var. sigorta primini kendin ödersin emekliliğinde alacağın maaşının yüksek olup olmaması senin elinde. mesela elin sıcak para görür. bu da iyi birşey..
kötü tarafları da malum... batmak var.. aileye kendine vakit ayıramamak var. dükkan çocuk gibi bırakamazsın kimseye ancak büyüdüğünde...
Risotto
Full Member

Activity: 238

View Profile
October 23, 2017, 01:56:34 PM

ticaretle uğraşmak isteyen bir insan önce fırsat yakalamayı bilecek. ben yerinde olsam önce ticaret yapan başarılı insanların hayatlarını okurdum. bu arada sadece başarıları okumak yetmez ama kimse başarısızlıklarıyla övünmek istemez. Hüsnü Özyeğin hariç. kendisi finansbankın kurucusudur. başarısızlıklarını anlattığı bir makalesi internette mevcuttur kolaylıkla bulabilirsiniz. ufkunuzu genişletin
DebelenenBocuk
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
October 23, 2017, 04:58:41 PM

Öncelikle girmeyi düşündüğünüz pazar alanına hakim olmanız gerekiyor . Konu ile ilgili detaylı bilgi birikimine ve tecrübeye ihtiyacınız var .
Arkadaşların da bahsettiği üzre ticari zekaya sahip olmanız gerekiyor  . Ve herşeyden önemlisi kâr zara maliyet analizleri , başabaş noktası , arz talep dengeleri gibi bilimsel verileri çok iyi hesaplayabilmeniz lazım  . Bir işin içine bilim girdiği zaman yanılma payı yok denecek kadar aza iner .
İyi bir araştırma ve sermaye ile ufak çaplı girişimlerle başlanılabilir .
parliament96
Newbie
*

Activity: 73
Merit: 0

View Profile
October 23, 2017, 05:16:09 PM

bakıyorum çoğu kişi yok zeka yok tecrübe falan yazmış ama gerçek hayat öyle değil teoride haklılar ama ticarette en önemli şey şansın olacak bunu bilir bunu derim
mavipapagan
Member
**

Activity: 111

TEND, TOKENISING LUXURY ASSETS

View Profile
December 03, 2017, 01:38:31 PM

Ticareti gayri muslemlerden ogrendim onlarla uzun yillar birlikte calistim, Evet zeka lazim sans lazim ama  ilk once yapacain ise en uygun yeri secmek dukkanina yapacagin ise gore dekore etmek ferah bir ortam yaratmak. sonra   musterini guleryuzle karsilayip ilgilenmek. onu en guzel .saglam.saglikli urunleri sunmak  kapidan cikarken guler yuzle ugurlamak. yani uzun zozun kisasi ESNAF olmak lazim  Esnaf olmayi bilirsen  bilincli calisirsan icerde calisanlarda adaletle huzurlu bir calisma ortami olusturursan harama tenezzul etmezsen durust olursan ticaret te her zaman basirili olursun ama sosyal yasamin nasil olur o da  baska bir konu.

huzurdangolgeler
Jr. Member
*

Activity: 92
Merit: 4

View Profile
December 03, 2017, 03:26:02 PM

Var, beyaz eşya işiyle uğraşıyorum.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
December 03, 2017, 04:20:23 PM

isteyenler arasinda bi liste çikarilsa güzel olur aslinda

signature not found.
haveyouever
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
December 04, 2017, 09:56:53 AM

Uzunca bir dönem ticaretle uğraştım ben, elektrik malzemesi satan bir dükkanım vardı. Ancak 2012'de kapatmak zorunda kaldım. Şu anda da asla kimseye tavsiye etmem ticaret gibi bir işle uğraşmasını. Bi kere şirket açmak en salakça şey şu anda. Şirketi aç, dükkanı tut, eleman al, depoya mal al, haydii onları satmaya çalış, hadi sattın tahsilatını yapmaya uğraş, ondan sonra aldığın çeklerin karşılığı çıksın da patlama.. Ölme eşeğim ölme.. Artık yaşadığımızı bu dönemde asla ticaret yaılmaz benim görüşümce.
poncik
Member
**

Activity: 308

View Profile
December 04, 2017, 09:57:56 PM

Uzunca bir dönem ticaretle uğraştım ben, elektrik malzemesi satan bir dükkanım vardı. Ancak 2012'de kapatmak zorunda kaldım. Şu anda da asla kimseye tavsiye etmem ticaret gibi bir işle uğraşmasını. Bi kere şirket açmak en salakça şey şu anda. Şirketi aç, dükkanı tut, eleman al, depoya mal al, haydii onları satmaya çalış, hadi sattın tahsilatını yapmaya uğraş, ondan sonra aldığın çeklerin karşılığı çıksın da patlama.. Ölme eşeğim ölme.. Artık yaşadığımızı bu dönemde asla ticaret yaılmaz benim görüşümce.

Yine de en güzel paraları ticaretle uğraşanlar kazanmıyor mu?
Son günlerde televizyonlara çokça çıkan arkadaş var mesela ticaretçi Cheesy

▀▀▀▀▀▀     │      SWIPE      │      Monetizing Mobile Engagement Data     ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄▄▄       Whitepaper     Telegram     Twitter     Reddit       ▄▄▄▄▄▄
crazyhashmanz
Sr. Member

Activity: 303
Merit: 250

View Profile
December 04, 2017, 10:22:36 PM

ticaretle uğraşan adamın gözü açık olmalı bir de kimseye güvenemyecek hele ki şu ortamda şu piyasada böyle güven gibi bir şeyin mümkün olacğaını sanmıyorum ben açıkçası.

THRIVE            ▄█▄
        ▄▄█████
   ▄▄██████████
 ▄███████████▀

████████▀▀▀
████▄▄  ▄▄██▄
▀████████████
  ▀█████████▀
  ▐██████▀▀
  ▐███▄▄▄▄
   ▀▀████
    █████▀▀
    ▀█
THE PREMIUM
DECENTRALIZED
AD MARKETPLACE
███████████████████████████
██████████████▀▀▀▀▀████████
████████████░░░░░░░████████
███████████░░░░▄███████████
███████████░░░░████████████
████████░░░░░░░░░░░████████
████████▄▄▄░░░░▄▄▄█████████
███████████▄▄▄▄████████████
█████░████████▀░░░░▀▀▄█████
█████░░▀▀████░░░░░░░░▄█████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░██████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░░░░░████████
████████▄░░░░░░░░▄█████████
████▄▀░░░░░░░░▄▄███████████
████▀░░▀███████████████████
████▄░░▄███████████████████
████░░░░██░░░░▀░░░░░░▀█████
████░░░░██░░░░░▄▄▄░░░░▀████
████░░░░██░░░░█████░░░░████
███████████▀▀▀▀▀███████████
███████▀▀░░░░░░░░░▀▀███████
█████▀░░░░░░░░░░░░░░░▀█████
████░░░░░░░░░░░░▄▄░░░░░████
███░░░░░░░░▄▄██▀██░░░░░░███
███░░░░▄███▀▀▄▄███░░░░░░███
███░░░░░░░░▄█████░░░░░░░███
████░░░░░░░█▀░▀██░░░░░░████
█████▄░░░░░░░░░░░░░░░▄█████
███████▄▄░░░░░░░░░▄▄███████
███████████▄▄▄▄▄███████████
█████▄░░░░███████▀░░░▄█████
███████░░░░█████▀░░░░██████
███████░░░░░███▀░░░░░██████
███████░█░░░░█▀░▄░░░░██████
███████░██░░░░░▄█░░░░██████
███████░███░░░▄██░░░░██████
█████▀░░░▀██░▄██▀░░░░▀█████
crazy1204
Full Member

Activity: 322

View Profile
December 04, 2017, 10:47:49 PM

ben kırtasiye dükkanım var zor bu işler kira mal falan derken

andromed22
Sr. Member

Activity: 346

View Profile
December 04, 2017, 10:55:51 PM

hayatında değiştirmesi gereken en önemli şey eğer yalan söylemeyi bilmiyorsa acilen yalan söylemeyi öğrenmeli yoksa işi ciddi anlamda çok zorlu hale gelebilir, esnaflık günümüzde yalansız para kazandırmaz
mmmtr
Sr. Member

Activity: 420

View Profile
December 14, 2017, 08:35:09 PM

Ticaret yapmak istiyosan
1. olarak hangi iş üzerinde duracaksın karar vermelisin
2. olarak 5 6 ay süresinde o işi yapan bir firma da çalışıp pişeceksin
Yemek sektörü benim tercihim Smiley
exfilesx
Member