Bitcoin Forum
May 06, 2024, 12:06:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cont FURAT !! Cyrus  (Read 1698 times)
KrissMinerul (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
October 04, 2017, 11:06:42 AM
Last edit: October 04, 2017, 12:08:31 PM by KrissMinerul
 #1

Salut, sunt M0ndialu, se pare ca cineva mi-a furat contul si a schimbat si mailul, cum fac sa il recuperez ?

Deja vad ca a facut un post, deci contul e activ: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2110355.msg22538335#msg22538335

ultimele postari ale mele au fost cu Adresa de PureCoin, pot sa fac dovada adresei respective sau a walletului de EmberCoin, postul este aici https://bitcointalk.org/index.php?topic=2184813.msg22442491#msg22442491


Din ce am citit aici https://bitcointalk.org/index.php?topic=497545.0 trebuie sa semnez adresa, pot sa fac asta cu adresa de Pure Coin ?


Mesajul asta:

"
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
My account <account> has been hacked/lost. Please reset the email to <email>. The current date is <date>.
-----BEGIN SIGNATURE-----
<insert address here>
<insert signature here>
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

Here is the unedited post where I posted that address: ...
OR
I sent that address to someone in a PM with PM ID#...
"


trebuie pus in semnatura ? , ca eu ti-am lasat pm cu adresa si semnatura dar nu am scris nimic acolo in wallet..
1714997213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714997213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714997213
Reply with quote  #2

1714997213
Report to moderator
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714997213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714997213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714997213
Reply with quote  #2

1714997213
Report to moderator
1714997213
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714997213

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714997213
Reply with quote  #2

1714997213
Report to moderator
Tszunami98
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 124


View Profile
October 04, 2017, 08:26:29 PM
 #2

Nu stiu exact tehnicalitatile recuperarii contului, dar am vazut ca se vand foarte repede conturile de hero...deci e posibil sa fie deja vandut, sa nu mai fie al hotului.
Apropo, aveai parola solida? Cum ti s-a intamplat mai precis...ai dat parola vreunui prieten ceva? sau o aveai salvata in parolele din browser si ti-a luat-o cineva de acolo?
KrissMinerul (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
October 04, 2017, 08:44:30 PM
 #3

era parola cu litere si cifre, cred ca au ceva probleme de securitate, mai am un prieten care la fel a pierdut contul de aici de pe forum (jontrue), acum 1 saptamana mai postase cineva la fel ca i sa furat contul...e aiurea ca se permite schimbarea adresei de mail fara acces la mailul principal.. sper sa se rezolve ..

Cyrus daca e nevoie pot confirma si telefonic contul sau prin sms, am mesaje private in care mi-am dat numarul de telefon.
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
October 04, 2017, 09:06:29 PM
 #4

baza de date de la bitcointalk este publica pe net.
Am toate parolele tuturor, dar majoritatea sunt incercate de altii si fac smecherii cu conturi vechi

.()_().
anorganix
Copper Member
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 970
Merit: 287


Per aspera ad astra


View Profile
October 04, 2017, 09:54:14 PM
 #5

Salut,

Imi pare rau sa aud ca ai patit asta.
Din pacate pe thread-ul de staking sunt acceptate doar adresele de BTC.

Asadar, daca in trecut ai semnat un mesaj prin care sa dovedesti ca adresa X (BTC) iti apartine, ai sanse sa-ti recuperezi contul.



@Cyrus: n-ar fi o idee rea sa incercati implementarea unui F2A pe forum; ar rezolva 99% din probleme si cred ca SMF deja are ceva suport pentru asta.

I will never send private messages with payment requests for my auctions. I only communicate transparently via the forum (not Telegram, Discord, Skype & others). Please be wary of scammers.
KrissMinerul (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
October 05, 2017, 11:11:53 AM
 #6

Am reusit sa gasesc un post din 2013 cu adresa de BTC, Cyrus ai pm cu andresa de BTC si semnatura  Grin sper sa se rezolve.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
October 05, 2017, 04:33:24 PM
 #7

am vazut ca se vand foarte repede conturile de hero

Si toata porcaria asta doar ca sa obtina un tarif mai bun atunci cand isi tapeteaza postarile cu reclame pentru efectiv "doi bani"?
Jenant (ba chiar si neproductiv ca trebuie sa testeze manual fiecare versiune de parola din moment ce exista logarea cu "nu sunt robot")
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
October 07, 2017, 06:24:12 PM
 #8

mai am un prieten care la fel a pierdut contul de aici de pe forum (jontrue), acum 1 saptamana mai postase cineva la fel ca i sa furat contul...
Am blocat contul la scurt timp dupa ce am primit mesajul tau. Contul jontrue este banat, daca cunosti proprietarul contului ii poti transmite sa-si creeze un cont temporar de pe care sa ma contacteze prin PM.

e aiurea ca se permite schimbarea adresei de mail fara acces la mailul principal..
In curand utilizatorii vor primi o notificare pe mailul asociat contului in momentul in care mailul este schimbat.

Am reusit sa gasesc un post din 2013 cu adresa de BTC, Cyrus ai pm cu andresa de BTC si semnatura  Grin sper sa se rezolve.
Sunt sigur ca se va rezolva. Dar deocamdata mesajul trimis de tine nu s-a verificat nicicum on my end (ti-am trimis 2 PM legat de asta).

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
October 07, 2017, 06:57:27 PM
Last edit: October 07, 2017, 07:34:23 PM by Cyrus
 #9

@Cyrus: n-ar fi o idee rea sa incercati implementarea unui F2A pe forum; ar rezolva 99% din probleme si cred ca SMF deja are ceva suport pentru asta.
Nu este o idee rea doar ca nu s-a ajuns inca la un consens pentru ce solutie de 2FA sa se implementeze.

baza de date de la bitcointalk este publica pe net.
Am toate parolele tuturor, dar majoritatea sunt incercate de altii si fac smecherii cu conturi vechi
Trecand peste ignoranta din postarea de mai sus, voi raspunde diplomatic: Informatia prezentata de tine este incompleta si induce in eroare. Ceea ce ai (probabil) de fapt sunt parolele folosite in 2015 stocate in mod criptat din urma hackului de atunci. La momentul respectiv au fost trimise instiintari sa se schimbe parolelele. Parolele simple au putut fi sparte. Oricine si-a schimbat parola intre timp sau a folosit o parola complexa a fost si este in siguranta. Intre timp au fost blocate (in jur de 300k conturi) sau recuperate mai toate conturile afectate. In prezent, conturile sparte astazi nu prea au legatura cu acel incident, fiind in principiu vina utilizatorului (phishing, hacking, refolosirea parolelor... etc).
Mai multe detalii despre incidentul din 2015 aici: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1067985


Ca raspuns general la discutia din acest thread:
Recuperarea de conturi este o procedura destul de complexa si fiecare investigatie poate fi unica in felul ei. Este ceva ce iau foarte in serios avand in vedere ca pe langa cont se pot pierde bani si reputatie.
Chiar daca unele recuperari pot dura mai mult din lipsa de probe, chiar daca implica mai mult munca din partea mea, pana la urma este in beneficiul proprietarului contului (trebuie avut in vedere ca nu toti care initiaza o recuperare de cont sunt si proprietarii acelui cont).

M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
October 07, 2017, 11:00:31 PM
 #10

Gata!  Grin am rezolvat, multumesc Cyrus pentru rabdare si ajutor!

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
October 07, 2017, 11:13:39 PM
 #11

Bine ai revenit!

usorin
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 500



View Profile
October 24, 2017, 03:43:30 PM
 #12

Îi nasoală treaba, eu am o stare de oftică atunci când pierd ceva, dar în situația ta cred că mi-ar creşte tensiunea. Ai reuşit să recuperezi contul? Şi dacă da spune-ne cum. Mulțumesc.
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
October 24, 2017, 04:34:48 PM
 #13

Îi nasoală treaba, eu am o stare de oftică atunci când pierd ceva, dar în situația ta cred că mi-ar creşte tensiunea. Ai reuşit să recuperezi contul? Şi dacă da spune-ne cum. Mulțumesc.

am semnat o adresa de BTC postata aici pe forum si astfel am dovedit ca este contul meu, Cyrus m-a ajutat cu tot  Smiley

megapool.io
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 12

MegaPool.io


View Profile WWW
October 26, 2017, 06:02:03 AM
 #14

Îi nasoală treaba, eu am o stare de oftică atunci când pierd ceva, dar în situația ta cred că mi-ar creşte tensiunea. Ai reuşit să recuperezi contul? Şi dacă da spune-ne cum. Mulțumesc.

am semnat o adresa de BTC postata aici pe forum si astfel am dovedit ca este contul meu, Cyrus m-a ajutat cu tot  Smiley

si acum  care ar fi metodele de securizare a contului ? schimbarea parolei odata  pe luna?

MegaPool.io - Free Modern Mining Pool
anorganix
Copper Member
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 970
Merit: 287


Per aspera ad astra


View Profile
October 26, 2017, 06:27:51 AM
 #15

O parte din bunele practici pentru a avea contul in siguranta:
  • schimba parola la un interval regulat de timp
  • foloseste mereu o parola puternica (litere mari, mici, simboluri, cifre)
  • nu refolosi parolele, incearca sa iti generezi parole noi de fiecare data (exista tool-uri specializate in acest sens)
  • nu da click pe link-uri dubioase, mai ales daca iti vin prin PM

I will never send private messages with payment requests for my auctions. I only communicate transparently via the forum (not Telegram, Discord, Skype & others). Please be wary of scammers.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
October 30, 2017, 08:02:16 PM
 #16

naspa rau, te chinui atat sa iti cresti contul si sa ti se fure? pacat ca nu exista un sistem de securitate mai bun. oricum e bine ca ai reusit sa ti-l recuperezi

Mitea
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 35
Merit: 0


View Profile
November 01, 2017, 05:30:39 PM
 #17

Data viitoare  vezi ca este un site care iti transforma parola ta in binara gen semne, cifre, litere mari sau mici.
fixmod
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 100



View Profile
November 03, 2017, 08:02:46 PM
 #18

Nu-ţi uita niciodată parola

Trebuie să te asiguri că nu vei uita niciodată parola, altfel banii tăi vor fi pierduţi permanent. Spre deosebire de o bancă, opţiunile de recuperare a parolei sunt foarte limitate când vine vorba de Bitcoin. De fapt, ar trebui să-ţi poţi aminti parola şi după ani de zile în care nu ai folosit-o. Dacă eşti în dubii, ai putea să ţii o copie pe hârtie a parolei ţinută într-un loc sigur, cum ar fi un seif.

Foloseşte o parolă solidă

Orice parolă ce conține doar litere sau cuvinte ce pot fi recunoscute poate fi considerată foarte slabă sau ușor de spart. O parolă puternică trebuie să conțină litere, numere, semne de punctuație și trebuie să aibă o lungime de cel puțin 16 caractere. Cele mai sigure parole sunt cele generate de programe proiectate în acest scop. Parolele solide sunt de obicei mai greu de amintit, așa că va trebui să aveți grijă cu memorarea lor.

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!