Bitcoin Forum
May 25, 2024, 04:18:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: BİTCOİN HARD FORK  (Read 1677 times)
tfntvl (OP)
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
October 11, 2017, 06:52:50 AM

Merhaba
1- Varolan bir coin ben bitcoinden bölüneceğim diyebilirmi?
2- Hard fork anlaşamayan blokların ayrılması değilmi?
3- Bitcoin bölünürse yeni coinin üretilecek miktarı aynı sayıdamı olmalıdır?
4- Hard forku en kaba tabirle güncellemeyi kabul etmeyen minnerların btc bloklarını kopyalayıp minnerlığa kopya coinden devam etmesi diyebilirmiyiz?
cevaplar için şimdiden teşekkürler...
Haymac
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
October 11, 2017, 08:49:48 AM

varolan bir coin (ltc eth vs) altyapı olarak blockchain ile uyumsuz olacağından böyle kafasına göre bitcoinden bölüneceğim diyemez. bitcoin bitcoinden bölünebilir.
hardfork, yeni bir yazılıma ve blok zinciri içinde değişikliklere geçerken eski blokların yerinde bırakılarak yeni  yazılım ve yeni blok içerikleri ile devam edilmesi olayıdır.
hf sonucu yeni ortaya çıkan coinin birebir bitcoin miktarında olması zorunlu değil çünkü adı üstünde hard fork, herşeyi değiştirebilirler.
olay güncellemeyi kabul edip etmeme noktasında değil, minerların ne yapmak istediği ile ilgili, belki minerlar kendi belirledikleri çizgiyi dayatıyorlar konsensusa, kabul görmezse tabiki blockchaini kopyalayıp devam edebilirler ama kim takar onları kısmını BCC (Bitcoin Cash) kısmında gördüğümüz gibi otururlar oturdukları yerde.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1295
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
October 11, 2017, 11:27:38 AM

1- Var olan coin BTC'den bölünemez, zaten kendi blokzinciri, kendi ismi cismi vardır.
2- Hardfork, anlaşamayan geliştiricilerin blokzincirini ayırması ya da zorunlu bir nedenden ötürü bir bloktan sonra zincirde bir değişiklik/yenilik ile devam edilmesi
3- Bitcoin bölünürse, teknik olarak sadece yeni bir zincirden devam etmesi gerekir. Ethereum tabanlı olacağım, miktarı değiştireceğim vs. denirse, o zaman ortaya çıkan şey Bitcoin'in fork'u (çatalı) değil, Bitcoin blokzincirini temel alan yeni farklı bir altcoin olur.
4- Hayır, o kadar basit değil.
Bayyn
Full Member

Activity: 210

Web Developer

View Profile
October 11, 2017, 11:37:53 AM

Bitcoin kopyaları çıktığında bitcoini etkileme gibi bir durumu olmaz, aksine kendi zincirini oluşturur. Endişelenmeye gerek yok.
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
October 11, 2017, 06:50:32 PM

Bitcoin toplulugunda herkesin cok gec haberi oldu bu konudan nedense. Insani gercekten dusunduruyor son gerceklesen fiyat cikisini da goz onune alinca. 2 hafta once basladigim arastirma boyunca gercekten kaynak sikintisi yasadim. Insanlar Bitcoin Gold nedir diye baslik aciyorlar global konuda. Turkce yazilmis tek genis capli makale oldugunu dusundugum yaziyi az once yayinladim. Merak eden arkadaslar icin linki buraya birakiyorum.

https://steemit.com/tr/@nomad88/hard-fork-meselesi-ve-arkasindaki-gercekler

ahselvi
Jr. Member
*

Activity: 59
Merit: 10

View Profile
October 11, 2017, 07:33:18 PM

Merhaba
4- Hard forku en kaba tabirle güncellemeyi kabul etmeyen minnerların btc bloklarını kopyalayıp minnerlığa kopya coinden devam etmesi diyebilirmiyiz?

arkadaşlar gerekli cevapları vermiş. Sadece şunu dicem. Bir önceki forkda kendime düşeni aldım. Havadan para dedikleri bu olsa gerek Smiley
tfntvl (OP)
Member
**

Activity: 252
Merit: 11

View Profile
October 11, 2017, 11:00:41 PM

Merhaba

arkadaşlar gerekli cevapları vermiş. Sadece şunu dicem. Bir önceki forkda kendime düşeni aldım. Havadan para dedikleri bu olsa gerek Smiley
bu kez sadece kişisel cüzdanı olanlara verilicek diye bi. söylentide var
dragoz11
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 252

View Profile
October 11, 2017, 11:22:25 PM

Bitcoin toplulugunda herkesin cok gec haberi oldu bu konudan nedense. Insani gercekten dusunduruyor son gerceklesen fiyat cikisini da goz onune alinca. 2 hafta once basladigim arastirma boyunca gercekten kaynak sikintisi yasadim. Insanlar Bitcoin Gold nedir diye baslik aciyorlar global konuda. Turkce yazilmis tek genis capli makale oldugunu dusundugum yaziyi az once yayinladim. Merak eden arkadaslar icin linki buraya birakiyorum.

Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş siz bunu ayrı bir başlık olarak açın forumda bence belki de açmışsınızdır bilmiyorum.
recepivedik
Newbie
*

Activity: 51
Merit: 0

View Profile
October 12, 2017, 03:01:16 AM

bolunme olayi degisik catallanma deniliyor fakat gercek anlamda bir bolunme degil ben baktim biraz klonlama yapilarak bir baska zincir olusturuluyor sanirim. bu bolunmeden tedirgin olanlar da var sanirim umursamayanlarda. eger bolunme olursa sonuclarini gorucez hep birlikte artik.
ofergul
Full Member

Activity: 209

View Profile
October 12, 2017, 03:25:40 AM

Teşekkür ederim hocam, bitcoin goldu ben tamamen gereksiz birşey olarak görmüştüm ama eğer core ekibi arkasındaysa, onuda elde tutmakta fayda var.
meteson1
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
October 12, 2017, 09:26:46 AM

Ben bitcoingoldun bitcoin cash gibi bir yerlere pek inanmıyorum sanki ters köşe yapacakmış gibi bir his var içimde ama herşeyi zaman içinde öğreneceğiz.

Bence de. Sanki biraz bitcoin in bilinirliğini artırmak için karagöz hacivat dövüşü yapıyorlar gibi ama btc nin fiyatını şimdilik arttırdığı kesin...
zonefloor
Hero Member

Activity: 1862
Merit: 524

View Profile
October 13, 2017, 08:27:02 AM

belirli borsalarda 25 ekim de eliniz BTC var ise 1:1 olarak bu yeni coinden verecekler. geçen sefer ki gibi bitcoin cash kadar yüksek bir değeri olacağını ve pumpla bch kadar yükseleceğini düşünmüyorum.
Gul2511
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
October 13, 2017, 01:51:54 PM

Merhabalar,
Peki bu hard fork esnasında bitcoinleri bittrex gibi bir borsada tutsak güvenli midir? Bir önceki forkta nasıl yaşanmıştı, bittrex hemen hesaplara yansıtmış mıydı? Ya da paribu vs ne yapmıştı? Mutlaka cüzdana mı çekmek gerek?

YsfYlmz
Full Member

Activity: 175

Why not!

View Profile
October 13, 2017, 02:58:25 PM

Şimdi de bir Ekim bir de Kasım muhabbetleri var tam anlayabilmiş değilim. Ayrıca çok erken yükselmeye başladığını düşünüyorum buna istinaden de altlar resmen çakıldı forman sonra bir çok coin eski haline gelmek istese 2x yapmış olacak bu mümkün olabilecek mi oda meçhul ama oyun büyük vesselam
Defloration
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
October 13, 2017, 03:01:53 PM

Merhabalar,
Peki bu hard fork esnasında bitcoinleri bittrex gibi bir borsada tutsak güvenli midir? Bir önceki forkta nasıl yaşanmıştı, bittrex hemen hesaplara yansıtmış mıydı? Ya da paribu vs ne yapmıştı? Mutlaka cüzdana mı çekmek gerek?

Fork sonrası yeni yaratılan coini vereceğini söyleyen borsalar önceden açıklama yapar. Haberlerini takip etmeniz gerekli.
mhtakfdmr
Member
**

Activity: 87
Merit: 10

View Profile
October 14, 2017, 10:17:49 PM

1- Var olan coin BTC'den bölünemez, zaten kendi blokzinciri, kendi ismi cismi vardır.
2- Hardfork, anlaşamayan geliştiricilerin blokzincirini ayırması ya da zorunlu bir nedenden ötürü bir bloktan sonra zincirde bir değişiklik/yenilik ile devam edilmesi
3- Bitcoin bölünürse, teknik olarak sadece yeni bir zincirden devam etmesi gerekir. Ethereum tabanlı olacağım, miktarı değiştireceğim vs. denirse, o zaman ortaya çıkan şey Bitcoin'in fork'u (çatalı) değil, Bitcoin blokzincirini temel alan yeni farklı bir altcoin olur.
4- Hayır, o kadar basit değil.

Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim hocam güzel açıklamalar yapmışsınız elinize sağlık.
eric_draven
Newbie
*

Activity: 56

View Profile WWW
October 14, 2017, 11:38:43 PM

hf öncesi her ihtimale karşı btc almak gerekiyor anladığım kadarı ile.
mkl59
Member
**

Activity: 115

View Profile
October 15, 2017, 04:14:54 AM

Eline sağlık hocam açıklamalar için aydınlattın bizi Smiley
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
October 16, 2017, 02:07:21 PM

Eline sağlık hocam açıklamalar için aydınlattın bizi Smiley

Rica ederim. Ayri bir baslik acip bir reklam havasi yaratmak istemiyorum. Acikcasi amacim o degil. Bu mesele uzerinde sadece lokalde degil genelde de ciddi bir kaynak sorunu ve soru isaretleri var. Yazinin faydali olacagina inandigim icin merak eden arkadaslar ile paylasmaya calisiyorum. Bu arada Eksisozluk uzerinde konusulmaya baslayinca biraz populerlik kazanmis gibi gorunuyor. Bu konuda merakli olan arkadaslara iletmenizi de tavsiye ederim.

Gelelim fork kosununa. Artik fazla zaman kalmadi. Gerceklesse bile onumuzde 30 gun sonra bir fork daha olacak. Cok yanlis bir yola girmeye basladi malesef bu durum. Umarim topluluk da bunu farkedip kisa zamanda bir stabil yol haritasi belirler.

sourz
Newbie
*

Activity: 23

View Profile
October 17, 2017, 08:49:06 PM

MErhaba,

paribu üzerinde tuttuğum bitcoinler mevcut. Fork öncesinde btc gold dan da faydalanmak istiyorum. Aslında baya araştırdım konuları fakat tam kafamdaki sorulara cevap bulup yatırımı yönlendiremedim.

1-BTC gold'dan da faydalanmak için blockchain.info üzerinden bir cüzdan açsam ve transferi BTC'leri buraya aktarsam Fork'dan yararlanıp BTC gold sahibi de olur muyum?
2-PC tabanlı bir cüzdan indirip paribu'dan bu cüzdan'a aktarsam cüzdanda Fork sonrası BTC ve BTC gold olur mu?
3-Fork'dan en karlı şekilde çıkmak için siz ne yapıyorsunuz? Ben ne yapayım bu paribudaki BTC'leri Smiley  Huh Huh Huh
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: