Bitcoin Forum
May 03, 2024, 10:01:04 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: EtherDelta KULLANIMI - ( Resimli Anlatım ) WaDa Ayrıcalığıyla...  (Read 4794 times)
WaDa (OP)
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
October 12, 2017, 03:50:58 PM
Last edit: January 04, 2018, 11:17:52 AM by WaDa
Merited by procesdad (4)

Merhaba Arkadaşlar Dün bi arkadaşımız EtherDelta Kullanmayı bilmediği için hızlı davranamadı ve 15bin Dolarını kaybetti bu olaydan sonra benimde daha yeni öğrendiğim etherdelta yı bi konu açarak anlatmayı görev bildim sıcak sıcak öğrendiğim için detaylı anlatacağıma inanıyorum.
Nasıl mı 15k$ kaybetti ?
Arkadaşımız bi airdropa katılmış ama adres yerine Private KEY vermiş sonra ne yaptığının farkına varan arkadaşımız kurtarmak için destek istedi ne kadar yardımcı olmaya çalışsak da arkadaşın Etherdelta tecrübesi olmadığı için PV Keyi verdiği ***** Daha hızlı davranıp hesabına devir etti. Arkadaşımız Şuan Çok zor durumda Destek olmak isteyen arkadaşlar var ise bilgilerini vereyim dicemde şimdi yanlış anlarsınız neyse isteyen arkadaşlar pm atsın özelden vereyim.
Vel'hasıl böyle üzücü durumların yaşanmaması için kesinlikle ve kesinlikle hiç kimseye Private keyinizi vermeyin....

Myetherwallet.com üzerinden anlatacağım.

GİRİŞ + DEPOSİT + WİTHDRAW + TRANSFER + SELL + BUY ?

GİRİŞ

DEPOSİT

Myetherwallet cüzdanımıza gelen tokenleri nasıl kullanacağız.
Örnek : HOWL airdrop'una katıldınız ve size 80 Bin adet HOWL gönderdiler.
Myetherwallet.com hesabımızın Private key ve ETH adresini alıp EtherDelta Hesabımıza Giriş yaptıktan sonra
HOWL Buluyoruz. bulamazsanız Contract adresini https://etherdelta.com/#XXX-ETH XXX Yazdığım yere yapıştırın.
Deposit Kısmında Elimizdeki HOWL Miktarı Wallet Kısmında Görünecek bunu satmak için etherdelta hesabımıza deposit etmemiz gerekiyor.

WİTHDRAW

TRANSFER

ALIM SATIM

EKLEME

Anlatıma 1-2 ilave yapmak istiyorum;

1. Bu siteyi doğrudan kullanmak yerine MetaMask kullanarak güvenliğinizi (Phishing e karşı) BELKİ biraz daha fazla sağlayabilirsiniz. Veya Ledger Nano S sahibi iseniz onu da kullanabilirsiniz.

Neden;

a) Böylelikle adresinizin PrivateKeyini site üzerinde tutmamış olursunuz.
b) Herhangi bir işlemi hatalı yaptığınızda birkez daha kontrol etme şansınız olur. Örneğin alış yerine satış girdiniz veya başka bir hata yaptınız ama butona da tıklamış bulundunuz, eğer MetaMask kullanıyorsanız, işlem için sizden tekrar onay istendiğinde bu hatayı telafi edebilirsiniz, diğer türlü emir anında zincire işlendiğinden geri dönüşü yok.
c) Sahte bir siteye girdiğinizde hesabınızın aktif olamdığını görerek Phishing sitelerine yakalma riskiniz azalır.

**MetaMask kullandığınızda da kayıplar yaşayabilirsiniz, burada kesinliklikle doğrudan bir tavsiye yoktur, sadece böyle bir eklentinin varlığından haberdar etmek istedim.

2. Bu sitede destek yoktur, çünkü desteğin çözebileceği bir sorun yoktur. Kullanıcı veya ağ kaynaklı sorunlar ile de ne yazık ki ilgilenilmiyor. Genelde bazı ilgili kullanıcılar yeni gelenlere yardım ediyor.
Bu yüzden emin olmadığınız hiçbir işlemi aceleye getirmeyin. Sitenin adminine doğrudan Chat sayfasından veya twitter hesabından ulaşabilirsiniz.

3. GAS ayarı çok önemli! Sağ üstte adresinizin olduğu yere tıkladığınızda orada  "Gas price" yazan bir bölüm göreceksiniz. Önceleri 4GWEI (0.000000004 Ether) olan bu ücret şimdi 8GWEI olarak güncellendi. MetaMask kullanıcıları bu ayarı işlem esnasında yeniden yapabilir.

Bu GAS nedir ve neden önemli?

ETH ağında ödediğiniz FEE, sistemde Actual Tx Cost/Fee olarak görünür. Ve bunun hesabında GAS PRICE belirleyici bir faktördür. Dolayısıyla GAS PRICE arttıkça ödediğiniz FEE miktarı da teorik olarak artar.

Normal bir günde Gas price = 8(GWEI) hatta, 4(GWEI) bile olsa işlem 1-2 dakika içinde gerçkeleşir fakat normal günlere denk gelmek giderek zorlaşıyor.

https://etherscan.io/txsPending?sort=gasprice&order=desc bu adreste bekleyen işlemleri göreceksiniz sayfanın en altındaki değerden daha düşük girdikçe bekleme süreniz artacaktır. Sayfanın en üstündeki sayılara yakın Gas price girdiğinizde ise bekleme süreniz kısalacaktır. Örneğin sayfanın en altındaki Gas price 21 ise ve siz de 21 girerseniz işleminiz büyük ihitmalle 3-4 block içinde gerçekleşir, 10 girerseniz biraz daha beklersiniz vs. Sayfanın en üstündeki Gas price 50 ise siz de 50 girerseniz ilk blocklarda işleminizin onay alması muhtemeldir.

Peki Gas ı 8 girdim ne kadar FEE ödeyeceğim? Altta birkaç örnek paylaşacağım; Son örneğe dikkat!

Value: 20 Ether ($6,876.60)
Gas Limit: 250000
Gas Used By Txn: 44493
Gas Price: 0.000000008 Ether (8 Gwei)
Actual Tx Cost/Fee: 0.000355944 Ether ($0.12)

Value: 0 Ether ($0.00)
Gas Used By Txn: 108050
Actual Tx Cost/Fee: 0.0008644 Ether ($0.30)

Value: 13.10551158 Ether ($4,505.41)
Gas Limit: 200000
Gas Used By Txn: 21000
Gas Price: 0.00000004 Ether (40 Gwei)
Actual Tx Cost/Fee: 0.00084 Ether ($0.29)

Yuakrıdaki ilk 2 örnekte Gas price 8 alttakinde ise 40 yani biri diğerlerinin 5 katı, fakat sırasıyla ödenen FEElere bakalım
GAS     FEE                                                           MAXIMUM FEE
8          0.000355944 Ether ($0.12)                        250000 * 0.000000008 Ether = 0.0002ETH
8          0.0008644 Ether ($0.30)                            250000 * 0.000000008 Ether = 0.0002ETH
40        0.00084 Ether ($0.29)                                200000 * 0.000000040 Ether = 0.008ETH

Burada 2. sıradaki kisinin 3. sıradakine göre 1/5 oranında Gas ödemesine ragmen daha çok FEE ödediğini görüyoruz. Nasıl oluyor? MAX FEE nedir?
Formül!

Actual Tx Cost/Fee = (Gas Used By Txn) x (Gas Price)
MAXIMUM Fee = (Gas Limit) x (Gas Price)

yani Actual Tx Cost/Fee sizin vermeyi kabul ettiğiniz Gas price ile kullanılan Gas çarpılarak bulunuyor. İyi ama hadi çok büyük bir GAS kullanılırsa! İşte bunu da  "Gas limit" ile siz giriyorsunuz. Yani Gas limit en çok ne kadar Gas ödemek istediğinizi belirtiyor. Yukarıdaki örnekde 3. sıradaki kişi en çok MAXIMUM Fee 0.008ETH ödemeyi kabul ediyor!! diğerleri ise 0.0002ETH.

Peki GASın EtherDelta için önemi nedir?
EtherDelta da işlemler sırası ile girilmiyor yani istediğiniz bir sıradaki emri seçip doğrudan onun üzerinden işlem yapabilirsiniz. Diğer borsalarda 3. sıradaki emri seçerseniz 1. ve 2. sırdaki emirleri de seçmişsiniz sayılır. Ve bu EtherDelta da daha önce emir girilmiş bir Alış/Satış işlemine siz de emir verebiliyorsunuz! Evet sizen önce biri gelmiş ve diyelim ki 1. sırdaki elış emri için işlem başlatmış ve işlem hala onay almamış ise!! sistem sizin de bu emir için işlem başlatmanıza izin veriyor! Peki kimin işlemi gerçekleşecek?

İki kişi(veya daha çok kişi) 1. emri seçmiş olsun bunların hepsi de Pendinge yani sıraya alınır, ve GASı büyük olan öncelikli işlem göreceğinden(teorik olarak) işlemi o yapar. Diğer emirler boşa çıkar ve MAXIMUM FEE yi ödemek ZORUNDA kalırlar!!

Örnek bir işlem, burada kullanıcı girdiği yarışı kaybetmiş, başka bir kullanıcının daha yüksek verdiği GAS ile işlemi boşa çıkmıştır.

To:Contract 0x8d12a197cb00d4747a1fe03395095ce2a5cc6819 (etherdelta_2)  
     Warning! Error encountered during contract execution [Bad jump destination]

Gas Used By Txn: 250000
Gas Price: 0.000000015 Ether (15 Gwei)  
Actual Tx Cost/Fee: 0.00375 Ether ($1.29)  MAXIMUM FEE yani 250000 *0.000000015 Ether = 0.00375 Ether
Cumulative Gas Used: 2582142
TxReceipt Status:Fail

Dolayısıyla yüksek GAS price girildiğinde emirin boşa çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım!!!

4. Çok uzun oldu arkası belki sonra.

4. EtherDelta daki "Expires" ne anlama geliyor?

EtherDelta da emir girerken "Expires" yazan bir bölüm dikkatinizi çekmiştir. Oradaki değer default/ön tanımlı olarak 10.000(onbin) dir.

Bu 10.000 sayısı verdiğiniz emrin kaç block boyunca geçerli olduğunu söyler. Yani emir girdikten sonra ilk 10.000block içinde satış/alış gerçkeleşmez ise, emir iptal olur!

Buradaki değeri arttırıp azaltarak emrin ne kadar süre orada kalmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Örneğin şu anki block bulma süresi ortalama 14sn yani bu durumda Expires = 10.000 seçilmişse bu emir(yaklaşık olarak);

10.000x14/60/60 = 38.89 saat sonra otomatik iptal olur!

5. Bazen işlem görmeyen(reklam, bonus veya başka sebeplerden dolayı cüzdana gelmiş Tokenlar) olabiliyor.

Eğer cüzdana gelmiş bir Tokenı EtherDelta hesabınıza Deposit etmeye çalıştığınızda

uyarısı alıyorsanız, işlemi tekrar etmeden önce bu Token ın işleme açık olup olmadığını kontrol ediniz. Aksi Takdirde ne kadar GAS verirseniz verin, bu uyarıyı almaya devam eder ve ne yazık ki herbir işlem için MAXIMUM fee yi ödersiniz.

6. EtherDelta ya girmeden Token/Bakiye kontrolü yapabilir miyim?

Aşağıdaki sitede bu işlemi yapabilirsiniz;
https://deltabalances.github.io/

7. Trades bölümü veya ORDER BOOK kısmı çok geç güncelleniyor(Ethreum forku öncesi bu sorun çok can sıkıyordu), girdiğim emirlerin geçekleşip gerçekleşmediğini görebileceğim daha hızlı bir yöntem var mı?

https://etherdelta.com/trades.html

Yukarıdaki site istenilen Emir numaraları arasındaki işlemleri gösterir, isterseniz Token veya Adres filtresi kullanabilirsiniz.

Teşekkürler...

Konu İşinize Yaradıysa ve Bağış Yapmak isterseniz UĞUR arkadaşımızın ethereum ve waves adreslerini yazıyorum.

waves: 3P4Bw3nVQvTdvMnJsaFQf9sHWXRfaXfz5yU
ether: 0xb6accd2e7c693367ad47910bfe11fc0e49ae2af1

Teşekkürler Smiley

Diğer Konularımız : https://bitcointalk.org/index.php?topic=1949595.0 - https://bitcointalk.org/index.php?topic=1951554.msg19385039#msg19385039 - http://binance-exchange.blogspot.com.tr/
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714773664
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714773664
Reply with quote  #2

1714773664
Report to moderator
YsfYlmz
Full Member

Activity: 175
Merit: 100

Why not!

View Profile
October 12, 2017, 04:26:27 PM

Muhammed paylaşım güzel olmuş. Teşekkürler. Bu arada uğur arkadaşımızın yaşadığı olaydan bahsetmişsin gerçekten üzücü bir durumdu korku filmi gibi izledim gelişmeleri. Büyük geçmiş olsun grupta geriye gittim ama bulamadım bana uğurun waves adresini atarsan özelden sevinirim.
Tekrar teşekkürler...

İlk cevap yazana hediyen varmıydı? Smiley
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 12, 2017, 05:51:05 PM
Last edit: October 12, 2017, 06:05:12 PM by WaDa

Muhammed paylaşım güzel olmuş. Teşekkürler. Bu arada uğur arkadaşımızın yaşadığı olaydan bahsetmişsin gerçekten üzücü bir durumdu korku filmi gibi izledim gelişmeleri. Büyük geçmiş olsun grupta geriye gittim ama bulamadım bana uğurun waves adresini atarsan özelden sevinirim.
Tekrar teşekkürler...

İlk cevap yazana hediyen varmıydı? Smiley

Eyw hocam hemen gönderiyorum arkadaşın waves adrssini kendisi adına teşekkür ederim.

Bundan iyi hediyemi olur  Smiley

Bu arada arkadaşımız bitcointalk hesabını satmış  Cry https://bitcointalk.org/index.php?topic=2260855.0
Durum ciddi arkadaşlar yardımlarınızı esirgemeyin.

Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
October 12, 2017, 06:11:42 PM

çok geçmiş olsun bizlere tecrübe olur inşlh resimden bakarak yazdım ufak bişey gönderdim ama inşlh doğru yazmşımdır
Ecol
Full Member

Activity: 532
Merit: 102

View Profile
October 12, 2017, 06:20:11 PM

Geçmiş olsun hocam valla üzüldüm arkadaş adına bende etherdelta kullanırken gas price ücreti ayarlaması yüzünden 10 dolara yakın bir para kaybettim dikkat edin onada

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 12, 2017, 06:32:10 PM

Geçmiş olsun hocam valla üzüldüm arkadaş adına bende etherdelta kullanırken gas price ücreti ayarlaması yüzünden 10 dolara yakın bir para kaybettim dikkat edin onada

Gas priceyi bilmediğim için yazmadım biliyorsanız yazın konuya dahil edeyim teşekkürler.
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 12, 2017, 06:34:17 PM

çok geçmiş olsun bizlere tecrübe olur inşlh resimden bakarak yazdım ufak bişey gönderdim ama inşlh doğru yazmşımdır

Arkadaş adına teşekkür ederim

Şöyle bırakayım bari hem iyilik yapıp hem zorluk çekmeyin Smiley

merhaba buyur hocam 3P4Bw3nVQvTdvMnJsaFQf9sHWXRfaXfz5yU
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
October 12, 2017, 08:55:26 PM

Güzel bir paylaşım olmuş gerçekten.
Sadece bunu bilmiyorum fee?  yazan kısım için şunu söyleyeyim; verilen emrin geçerli olacak block sayısı oluyor. Onu arttırıp, azaltabiliyoruz. Emri iptal ederseniz fee ether olarak cüzdandan gidiyor bunuda ayrıca belirteyim.

Bahsi geçen arkadaşın durumu nedir bilmiyorum ancak durum cok kötüyse bende katıda bulunmak isterim ETH adresi varsa daha kolay olur benim için.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
Ugur7
Newbie
*

Activity: 78
Merit: 0

View Profile
October 13, 2017, 08:35:56 AM

arkadaşlar merhaba ben uğur bahsi geçen kişi,

muhammed arkadaşıma ve sizlere teşekkürler ilginiz ve alakanız için

gerçekten çok acı durum

kredi ve el borcu ile girdiğim serüvende acı bir şekilde kenara atıldım
borsada kaybetsem bukadar zoruma gitmezdi

elimdeki iconun fake sayfasını yapmışlar ödül kampayası başlığı ile içerik paylaşmışlar idi bende katılmak için mew bilgilerimi girdim sonradan sitenin fake oldugunu fark ettim

mewde 0.01ether olmadan transfer olmuyormuş huzur hoca onur hoca ilgilendirler ama adamlar bizden önce davranıp 0.03 ether yolladılar benden önce işlem yaptılar

düşünceme göre biraz para kazanıp ailemi ve kendimi yaşamsal olarak biraz rahatlatmaktı.

olmadı üstüne birde kredi ve el borcuna girdik nasıl olacak bilmiyorum

saolsun bi kaç arkadaş 3-5 bişeyler gönderdi morel olarak onların iyilik severliği beni biraz kendime getirdi allah hepinizden razı olsun

ether adresimi isteyen arkadaşada teşekkür ediyorum düşünmeniz bile güzel allah hepinizden razı olsun.

waves:3P4Bw3nVQvTdvMnJsaFQf9sHWXRfaXfz5yU
ether:0xb6accd2e7c693367ad47910bfe11fc0e49ae2af1
MaHe71
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
October 13, 2017, 09:15:10 AM

Anlatım için teşekkürler hocam  Smiley
Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
October 13, 2017, 08:49:28 PM

Anlatım için teşekkürler. Bilmeyenler için güzel bir paylaşım olmuş. Ben bu siteyi kullanmayı çözesiye kadar kafam sevilmişti Smiley
grkms
Sr. Member

Activity: 322

View Profile
October 13, 2017, 09:07:34 PM

Yerinde olmuş . Etherdelta ' dan sürekli olarak bir çekinme içindeyim . Diğer borsalara istinaden çok ters geliyor halen bana etherdelta .

dikkat etmek gerekiyor olan yatırım uçup gidebilir . Arkadaşınızın adına üzüldüm .
TexasofblackseA
Sr. Member

Activity: 359
Merit: 250

View Profile
October 14, 2017, 10:54:06 AM

Anlatım için teşekkürler, yalnız etherdelta kullanımında merak ettiğim bir husus var: Neden hesabımızın private keyini ethetdeltaya yazıyoruz? Yani etherdelta üzerinde oluşturduğumuz hesaba eth cüzdanımızı import etmeden manuel olarak , cüzdanımızdaki tokenları veya istediğimiz miktarda eth yi göndererek işlem yapmamız mümkün değil mi? Eğer bu mümkünse private keyimizi etherdeltaya girmeden daha güvenli işlem yapmış olmuyor muyuz ? Saygılar.
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 15, 2017, 09:26:02 AM

Anlatım için teşekkürler, yalnız etherdelta kullanımında merak ettiğim bir husus var: Neden hesabımızın private keyini ethetdeltaya yazıyoruz? Yani etherdelta üzerinde oluşturduğumuz hesaba eth cüzdanımızı import etmeden manuel olarak , cüzdanımızdaki tokenları veya istediğimiz miktarda eth yi göndererek işlem yapmamız mümkün değil mi? Eğer bu mümkünse private keyimizi etherdeltaya girmeden daha güvenli işlem yapmış olmuyor muyuz ? Saygılar.

aynen hocam bende sizin gibi düşünüyrum böyle çok güvensiz hissediyorum aslında heryerde 2FA olmalı bence private key resmen dolandırıcılığa kapı açıyor private key bildinmi tamamdır çok değişik bişey gerçekten umarım üzücü durumlar yaşanmaz daha fazla...
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 15, 2017, 09:33:43 AM

Hiç güvenilir bir borsa değil . Sürekli olarak endişelerim var . 3 kere kontrol ediyorum işlem yapacağım zaman . Bittrex sağolsun bizi buralara meylediyor .

Uğur geçmiş olsun kardeş bu arada sana da . İnşallah kısa sürede toparlarsın sıkıntılarını .
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 15, 2017, 12:55:31 PM

Hiç güvenilir bir borsa değil . Sürekli olarak endişelerim var . 3 kere kontrol ediyorum işlem yapacağım zaman . Bittrex sağolsun bizi buralara meylediyor .

Uğur geçmiş olsun kardeş bu arada sana da . İnşallah kısa sürede toparlarsın sıkıntılarını .

evet hocam bende güvenmiyorum ama ne yazıkki kullanmak zorunda kalıyoruz bazen mesela airdroplardan gelen tokenler etherdelta dışında satılamıyor.

herkese tavsiyem yüklü paranız olan mew adresinizle giriş yapmayın açın yeni bi hesap öyle başvurun airdroplara falan
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
October 15, 2017, 01:10:26 PM

Bu site hakkında kötü düşünceleri ve endişeleri olan tek ben değilmişim demek ki.  Zaten karman çorman bir yapısı var bir türlü çözememiştim. Ellerine sağlık dostum güzel ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş. Arkadaşa çok geçmiş olsun.
WaDa (OP)
Sr. Member

View Profile
October 15, 2017, 01:20:00 PM

Bu site hakkında kötü düşünceleri ve endişeleri olan tek ben değilmişim demek ki.  Zaten karman çorman bir yapısı var bir türlü çözememiştim. Ellerine sağlık dostum güzel ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş. Arkadaşa çok geçmiş olsun.

teşekkürler hocam diğer konularımada bakabilirsiniz

Blockfolio Anlatım | Kolaylık : https://bitcointalk.org/index.php?topic=1951554.0

TB Bittrex Anlatım | Kolaylık : https://bitcointalk.org/index.php?topic=1949595.0

foruma yararlı olmaya çalışıyoruz Smiley
denetci
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 278

View Profile
October 16, 2017, 09:36:12 AM

wada kardeş eline emeğine sağlık. gerçekten can sıkıcı bir platform olduğunu düşünüyorum etherdeltanın. sürekli 2-3 kez kontrol ediyorum oradan işlem yaparken.
btclife01
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
October 16, 2017, 10:49:14 AM
Last edit: July 14, 2019, 10:12:47 AM by btclife01
Merited by everbtcnever (3)

Anlatıma 1-2 ilave yapmak istiyorum;

1. Bu siteyi doğrudan kullanmak yerine MetaMask kullanarak güvenliğinizi (Phishing e karşı) BELKİ biraz daha fazla sağlayabilirsiniz. Veya Ledger Nano S sahibi iseniz onu da kullanabilirsiniz.

Neden;

a) Böylelikle adresinizin PrivateKeyini site üzerinde tutmamış olursunuz.
b) Herhangi bir işlemi hatalı yaptığınızda birkez daha kontrol etme şansınız olur. Örneğin alış yerine satış girdiniz veya başka bir hata yaptınız ama butona da tıklamış bulundunuz, eğer MetaMask kullanıyorsanız, işlem için sizden tekrar onay istendiğinde bu hatayı telafi edebilirsiniz, diğer türlü emir anında zincire işlendiğinden geri dönüşü yok.
c) Sahte bir siteye girdiğinizde hesabınızın aktif olamdığını görerek Phishing sitelerine yakalma riskiniz azalır.

**MetaMask kullandığınızda da kayıplar yaşayabilirsiniz, burada kesinliklikle doğrudan bir tavsiye yoktur, sadece böyle bir eklentinin varlığından haberdar etmek istedim.

2. Bu sitede destek yoktur, çünkü desteğin çözebileceği bir sorun yoktur. Kullanıcı veya ağ kaynaklı sorunlar ile de ne yazık ki ilgilenilmiyor. Genelde bazı ilgili kullanıcılar yeni gelenlere yardım ediyor.
Bu yüzden emin olmadığınız hiçbir işlemi aceleye getirmeyin. Sitenin adminine doğrudan Chat sayfasından veya twitter hesabından ulaşabilirsiniz.

3. GAS ayarı çok önemli! Sağ üstte adresinizin olduğu yere tıkladığınızda orada  "Gas price" yazan bir bölüm göreceksiniz. Önceleri 4GWEI (0.000000004 Ether) olan bu ücret şimdi 8GWEI olarak güncellendi. MetaMask kullanıcıları bu ayarı işlem esnasında yeniden yapabilir.

Bu GAS nedir ve neden önemli?

ETH ağında ödediğiniz FEE, sistemde Actual Tx Cost/Fee olarak görünür. Ve bunun hesabında GAS PRICE belirleyici bir faktördür. Dolayısıyla GAS PRICE arttıkça ödediğiniz FEE miktarı da teorik olarak artar.

Normal bir günde Gas price = 8(GWEI) hatta, 4(GWEI) bile olsa işlem 1-2 dakika içinde gerçkeleşir fakat normal günlere denk gelmek giderek zorlaşıyor.

https://etherscan.io/txsPending?sort=gasprice&order=desc bu adreste bekleyen işlemleri göreceksiniz sayfanın en altındaki değerden daha düşük girdikçe bekleme süreniz artacaktır. Sayfanın en üstündeki sayılara yakın Gas price girdiğinizde ise bekleme süreniz kısalacaktır. Örneğin sayfanın en altındaki Gas price 21 ise ve siz de 21 girerseniz işleminiz büyük ihitmalle 3-4 block içinde gerçekleşir, 10 girerseniz biraz daha beklersiniz vs. Sayfanın en üstündeki Gas price 50 ise siz de 50 girerseniz ilk blocklarda işleminizin onay alması muhtemeldir.

Peki Gas ı 8 girdim ne kadar FEE ödeyeceğim? Altta birkaç örnek paylaşacağım; Son örneğe dikkat!

Value: 20 Ether ($6,876.60)
Gas Used By Txn: 44493
Actual Tx Cost/Fee: 0.000355944 Ether ($0.12)

Gas Used By Txn: 108050
Actual Tx Cost/Fee: 0.0008644 Ether ($0.30)

Value: 13.10551158 Ether ($4,505.41)
Gas Limit: 200000
Gas Used By Txn: 21000
Gas Price: 0.00000004 Ether (40 Gwei)
Actual Tx Cost/Fee: 0.00084 Ether ($0.29)

Yuakrıdaki ilk 2 örnekte Gas price 8 alttakinde ise 40 yani biri diğerlerinin 5 katı, fakat sırasıyla ödenen FEElere bakalım
GAS     FEE                                                           MAXIMUM FEE
8          0.000355944 Ether ($0.12)                        250000 * 0.000000008 Ether = 0.0020ETH
8          0.0008644 Ether ($0.30)                            250000 * 0.000000008 Ether = 0.0020ETH
40        0.00084 Ether ($0.29)                                200000 * 0.000000040 Ether = 0.0080ETH

Burada 2. sıradaki kisinin 3. sıradakine göre 1/5 oranında Gas ödemesine ragmen daha çok FEE ödediğini görüyoruz. Nasıl oluyor? MAX FEE nedir?
Formül!

Actual Tx Cost/Fee = (Gas Used By Txn) x (Gas Price)
MAXIMUM Fee = (Gas Limit) x (Gas Price)

yani Actual Tx Cost/Fee sizin vermeyi kabul ettiğiniz Gas price ile kullanılan Gas çarpılarak bulunuyor. İyi ama hadi çok büyük bir GAS kullanılırsa! İşte bunu da  "Gas limit" ile siz giriyorsunuz. Yani Gas limit en çok ne kadar Gas ödemek istediğinizi belirtiyor. Yukarıdaki örnekde 3. sıradaki kişi en çok MAXIMUM Fee 0.0080ETH ödemeyi kabul ediyor!! diğerleri ise 0.0020ETH.

Peki GASın EtherDelta için önemi nedir?
EtherDelta da işlemler sırası ile girilmiyor yani istediğiniz bir sıradaki emri seçip doğrudan onun üzerinden işlem yapabilirsiniz. Diğer borsalarda 3. sıradaki emri seçerseniz 1. ve 2. sırdaki emirleri de seçmişsiniz sayılır. Ve bu EtherDelta da daha önce emir girilmiş bir Alış/Satış işlemine siz de emir verebiliyorsunuz! Evet sizen önce biri gelmiş ve diyelim ki 1. sırdaki elış emri için işlem başlatmış ve işlem hala onay almamış ise!! sistem sizin de bu emir için işlem başlatmanıza izin veriyor! Peki kimin işlemi gerçekleşecek?

İki kişi(veya daha çok kişi) 1. emri seçmiş olsun bunların hepsi de Pendinge yani sıraya alınır, ve GASı büyük olan öncelikli işlem göreceğinden(teorik olarak) işlemi o yapar. Diğer emirler boşa çıkar ve MAXIMUM FEE yi ödemek ZORUNDA kalırlar!!

Örnek bir işlem, burada kullanıcı girdiği yarışı kaybetmiş, başka bir kullanıcının daha yüksek verdiği GAS ile işlemi boşa çıkmıştır.

Gas Used By Txn: 250000
Gas Price: 0.000000015 Ether (15 Gwei)  
Actual Tx Cost/Fee: 0.00375 Ether ($1.29)  MAXIMUM FEE yani 250000 *0.000000015 Ether = 0.00375 Ether
Cumulative Gas Used: 2582142
TxReceipt Status:Fail

Dolayısıyla yüksek GAS price girildiğinde emirin boşa çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım!!!

4. Çok uzun oldu arkası belki sonra.
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: