Bitcoin Forum
May 26, 2024, 10:47:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Fork'a karar verenler kimler?  (Read 1179 times)
granchio (OP)
Full Member

Activity: 336
Merit: 100

View Profile
October 14, 2017, 10:34:43 AM

Merhaba. Bildiğiniz gibi yakın geçmişte Bitcoin forkundan Bitcoin Cash adında bir coin ortaya çıktı. Yeni fork söylentileri de yine gündemde. Sorum şudur ki, bu fork gücünü elinde tutanlar kimler? Sıfırdan uğraşıp bir blok zinciri oluşturup yeni bir coin ortaya çıkarmak yerine bitcoinin şöhretinden faydalandığını düşündüğüm bu sistemin neden önüne geçilemiyor?
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
October 16, 2017, 07:33:05 PM

önüne geçilmiş olsa sistemler merkezi yapıya bürünmüş olur. bu da çıkış amacına ters.
fork olması önemli değil, topluluğun çoğunluğunun kararı önemli. neyi destekleyecekleri önemli.
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
October 16, 2017, 11:21:27 PM

zincir githubda duruyor zaten
senkronu yaptığın zaman son halide eline geçmiş oluyor.
biraz değişiklik yapıp sende fork yapabiliyorsun
önemli olan seni takip edecek node sayısı
evde kendi oluşturduğun node ile deneysel bile takılabilirsin.
alım satım yapabilecek gücü olan sistemi çatallayıp kendi coinine biraz pump yapıp gcü elinde tutmak istiyor sanırım
btc bu saatten sonra forklansa bile forku aynı fiyatların yanından geçemez
fork sonrası elinde iki coinde bulunduğu içib btc tutanlar için forkun bir zarar olmuyor ama
fork bloğu geldiği zaman elinde btc olması gerekiyor ki iki btc ye de sahip olasın
GreenCoin22
Hero Member

Activity: 547
Merit: 500

View Profile
October 17, 2017, 12:15:10 AM

Önüne geçilse işin merkeziyetsizliği gibi bir faktör olmaz. Ayrıca istediği kadar fork olsun Bitcoin'e zarar veremez diye düşünüyorum.
ForeverFener
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
October 19, 2017, 12:23:15 AM

Önüne geçilse işin merkeziyetsizliği gibi bir faktör olmaz. Ayrıca istediği kadar fork olsun Bitcoin'e zarar veremez diye düşünüyorum.

Size katılıyorum hocam merkesiyetsizliği bitcoinin en önemli özelliği,bu merkeziyetsizlik bazen önemli sorunlar doğursada(yapılan yanlış işlemlerin hiç geri alınamaması aklıma gelen ilk olay)bitcoin merkezileşirse işin tüm büyüsü bozulmuş olur.
mypat3op
Full Member

Activity: 420

View Profile
October 19, 2017, 03:09:38 AM

Fork isteyen bir çok gruplar var ama genel görüşe katılıyorum, bu gruplar ne çıkarırsa çıkarsın Bitcoin önde olacak yatırımcı için, ilerde bambaşka yepyeni bir coin  yerine geçer mi bitcoinin olabilir, ama bu forklarla çıkan kopya coinler bitcoini devirmeyi başaramaz.
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
October 19, 2017, 06:21:56 AM
Last edit: October 19, 2017, 06:53:56 AM by spastikss

forka karar verenler; ingiltere krali, rahmetli başkan kennedy, taçsız kral pele, backenbauer, kaleci mayer, nadia komanaçi, brigitte bardot ve fenerbahçeli cemil  Grin

zonefloor
Hero Member

Activity: 1862
Merit: 524

View Profile
October 19, 2017, 09:46:03 AM

Gözünü para bürümüş para babaları ve sözlerinin geçtiği maden firmaları, yazılımcılar..
frtmr
Full Member

Activity: 616
Merit: 108

View Profile WWW
October 19, 2017, 11:47:09 AM

Kasım forkunu isteyenler Newyork anlaşmasında bulunan gruplar, NYA diye anılıyor.
cointerstrike
Full Member

Activity: 350

View Profile
October 28, 2017, 05:59:08 PM

Kasım forkunu isteyenler Newyork anlaşmasında bulunan gruplar, NYA diye anılıyor.

Ben Kasım forku fikrini gerçekleştirmek isteyenler Bitcoin Core Ekibi diye biliyordum. Temelinden beri bitcoinin içinde olan ekip.
carlzec
Full Member

View Profile
October 28, 2017, 10:50:26 PM

Fork, fork, for; btc hepsinden daha da güçlenerek çıkıyor. Bitcoin ana ağı hala en değerli durumda.
 Ancak fork dan ziyade ben Eth den gelecek adına birşeyler beklemekteyim.
neite99
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
October 28, 2017, 11:42:06 PM

Bu fork isteyen gruplar daha fazla para kazanacak diye altcoinler can çekişiyor valla, Kasım forkuyla birlikte son bulur umarım ancak hiç zannetmiyorum.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
October 29, 2017, 12:00:38 AM

Kimler diye sormak mantıksız değil mi? Açıkcası forkun gerçekleştiği gece blok bulunma sürelerine dikkat eden olduysa bu işin büyük bir madenci kitlesinin elinde olduğunu görmesi iki iki daha dörttür. O gece 3 dakikada defalarca blok bulundu. Benim tuhafıma giden şey ise neden bu kadar aceleye getirdiler? Neden bir an önce forkun gerçekleşeceği bloğa gelmek istediler? Asıl garip sorular bunlar diye düşünüyorum.
GalaWan
Sr. Member

Activity: 700
Merit: 270

View Profile
October 29, 2017, 11:06:00 AM

Bu fork isteyen gruplar daha fazla para kazanacak diye altcoinler can çekişiyor valla, Kasım forkuyla birlikte son bulur umarım ancak hiç zannetmiyorum.

Maalesef öyle oluyor durum açıkçası bu forkun her sene olacak olması Altcoini kökten öldürmek desek daha doğru olur diyebiliriz. Forku kimlerin yaptığı değil asıl soru niçin boş işlerle uğraştıkları sorulmalı. Fork ne getiriyor pekala hiç bir şey bana göre.
lazcemal
Member
**

Activity: 126
Merit: 10

View Profile
October 29, 2017, 11:38:16 AM

fork çatal demek.
cointerstrike
Full Member

View Profile
October 30, 2017, 09:45:44 PM

Bunlar kaç kişi, nasıl bir teşkilat bilmiyorum ama artık yakasını bıraksınlar bu sistemin. Anlamadığım şey bitcoini güncelliyoruz böyle yapıyoruz şöyle yenilliyoruz diyorlar ama gözle görülür değişen birşey de yok ne hızında ne işleyişte.
ilhan09
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

View Profile
October 31, 2017, 08:13:44 AM

benim bildiğim kadarıyla ( yanlış bilmiyorsam )bitcoin 1mb lık kriptografik bir algoritma. bir zincir saniyede de 7 işlem yapabiliyor. Acaba bu işlem sayısı yetersiz kalıyor ve bitcoinin devamlılığını sağlamak için mi???
 bu fork olaylarıyla gündemi geçiştirmek istiyorlar.
 ustatların cevabını merakla bekliyorum.
frtmr
Full Member

Merit: 108

View Profile WWW
October 31, 2017, 08:26:52 AM

Ben Kasım forku fikrini gerçekleştirmek isteyenler Bitcoin Core Ekibi diye biliyordum. Temelinden beri bitcoinin içinde olan ekip.

Yanlışım olabilir diye tekrar baktım. Uzman coinde türkçe bir haber var.

New York Anlaşması bir uzlaşma gibi lanse edilse de aslında bir uzlaşma değil. Sadece büyük şirketlerin kendi aralarında vardığı bir fikir birliğinden ibaret. Bitcoin Core ekibinin dahil olmadığı, Bitcoin kullanıcılarından pek çoğunun istemediği bir anlaşma, uzlaşma sayılamaz.

http://uzmancoin.com/segwit-2x-nedir/
cointerstrike
Full Member

View Profile
November 01, 2017, 12:54:48 AM

Yanlışım olabilir diye tekrar baktım. Uzman coinde türkçe bir haber var.

New York Anlaşması bir uzlaşma gibi lanse edilse de aslında bir uzlaşma değil. Sadece büyük şirketlerin kendi aralarında vardığı bir fikir birliğinden ibaret. Bitcoin Core ekibinin dahil olmadığı, Bitcoin kullanıcılarından pek çoğunun istemediği bir anlaşma, uzlaşma sayılamaz.

http://uzmancoin.com/segwit-2x-nedir/

Teşekkürler paylaşımınız için bilgi kirliliğini ortadan kaldırmış oldunuz. Bu Çin asıllı madencilerler Core ekibinin çekişmesi de bitmedi gitti, onlar uğraşırken piyasayı nereye sürüklediklerini düşünmüyorlar bile.
tacmand
Newbie
*

Activity: 38
Merit: 0

View Profile
December 03, 2017, 12:55:38 PM

değil mi ama kim veriyor bunun kararını ben istesem yapabilirmiyim?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: