Bitcoin Forum
June 26, 2024, 04:27:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ce se intampla cu BTC dupa ce ajung comenzile de ASIC ?  (Read 1592 times)
ovideozn (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
June 07, 2013, 03:55:53 PM
 #1

Tare am eu impresia ca toate firmele producatoare de ASIC trag cat mai mult de timp cu livrarea produselor pentru ca toata lumea le vrea. Ideea e ca fiecare persoana in parte are impresia ca va mina mai mult daca investeste mai mult, ceea ce duce la o investitie totala enorma in putere de procesare, ceea ce teoretic inseamna ca atunci cand vor ajunge intr'un final toate ASICurile (care dupa cum stiti nu pot fi folosite la nimic altceva decat minare de BTC), cei ce mineaza vor mina in continuare la fel de incet, dar valoarea BTCului va creste foarte mult din cauza investiei care a fost facuta in el (sub forma de ASICuri). Sau in alte cuvinte, sugerez celor care au bani de investit sa astepte (dar nu prea mult!) pana ajunge BTC la o valoare relativ scazuta si sa cumpere mai mult, urmand pana in toamna, cel mult iarna, valoarea BTC sa creasca de cateva ori.
Nu sunt economist, n'am jucat niciodata la bursa, etc, dar parca are logica, nu ? Acu' ziceti si voi daca sunt realist sau bat campii.
O zi buna si spor la minat!
Therealcos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0



View Profile
June 07, 2013, 04:17:01 PM
 #2

Salut ovideozn,

Mineritul si valoarea de cumparare a Bitcoinului nu coreleaza. Ai dreptate, producatorii de ASIC par sa traga de timp. Unele firme fac asta ca sa profite de avantajul de minerit din saptamânile pâna livreaza (e.g. înainte sa creasca dificultatea http://bitcoin.sipa.be/). In modul asta au 2016 blocks minate mai rapid/mai usor decat prevede protocolul.

Cu toate astea, pretul unui bitcoin depinde doar de cerere si oferta.

Singurul aspect in care s-ar putea sa ai dreptate e asta: Pretul bitcoin a fost relativ stabil, cu toate ca avem momentan aprox. 1% inflatie lunara. In momentul in care va creste dificultatea si se vor produce mai putini bitcoin, inflatia va scadea minimal, iar asta ar putea avea ca urmare o crestere foarte mica a valorii, daca cererea ramâne constanta.

Pâna la urma, nu stie nimeni. E totul scris în stele.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
June 07, 2013, 04:49:50 PM
 #3

Numarul de BTC produsi este exact (si fix  Roll Eyes) acelasi pe o perioada data.

Puterea de procesare creste (sau scade...ma rog, e posibil dar improbabil) si ea modifica dificultatea.
Insa nu poate forta producerea a mai multi BTC cu nimic.

Comparatie: pe masa este un blid cu mancare (cantitati fixe pana la terminarea producerii celor 21 milioane de BTC) iar noi ne zbatem sa avem o lingura, polonioc, lopata(!?) tot mai mare pentru a duce la gura cat mai mult.

Legat de pret: multe tzanduri de BTC la multi oameni imi pare ca face mai pretios BTC-ul decat multi BTC la putini oameni (cei cu ASIC).
Asa ca eu nu vad o crestere exploziva a pretului.
Poate, doar, pana se lamureste lumea ca nu poate sa pastreze pasul cu aia care investesc masiv de mult timp.
Doar pana atunci cei marunti o sa cumpere BTC pentru a comanda si ei ASIC.

Dupa ce se lamuresc lucrurile ...ei, e jale pentru pret...cred eu.

Bine, daca compari cu goana dupa aur o sa zici ca, uite, si dupa ce ea s-a incheiat aurul a ramas valoros.
Ok, dar...doamnele nu pot purta BTC la gat, degete, urechi.  Grin
Adica: e o mare diferenta intre aceste valori.
ZeRo103
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


Hack The Planet


View Profile
June 08, 2013, 06:34:19 AM
 #4

Cineva urmeaza sa tina punga  Cheesy Grin

No man is wise enough, nor good enough to be trusted with unlimited power
Digitalcoin: https://bitcointalk.org/index.php?topic=209508.0
DGC Marketplace: dgcmarket.com
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
June 11, 2013, 02:34:39 AM
 #5

Tare am eu impresia ca toate firmele producatoare de ASIC trag cat mai mult de timp cu livrarea produselor pentru ca toata lumea le vrea. Ideea e ca fiecare persoana in parte are impresia ca va mina mai mult daca investeste mai mult, ceea ce duce la o investitie totala enorma in putere de procesare, ceea ce teoretic inseamna ca atunci cand vor ajunge intr'un final toate ASICurile (care dupa cum stiti nu pot fi folosite la nimic altceva decat minare de BTC), cei ce mineaza vor mina in continuare la fel de incet, dar valoarea BTCului va creste foarte mult din cauza investiei care a fost facuta in el (sub forma de ASICuri). Sau in alte cuvinte, sugerez celor care au bani de investit sa astepte (dar nu prea mult!) pana ajunge BTC la o valoare relativ scazuta si sa cumpere mai mult, urmand pana in toamna, cel mult iarna, valoarea BTC sa creasca de cateva ori.
Nu sunt economist, n'am jucat niciodata la bursa, etc, dar parca are logica, nu ? Acu' ziceti si voi daca sunt realist sau bat campii.
O zi buna si spor la minat!
Eu urmaresc on and off bitcoin din 2010...am minat ceva pana mai recent..am vrut sa fac un order de ASIC de la chinezi ..dar ..studiind mai bine problema si timpul de delivery...cresterea exponentiala a hash rate a network ului m-a facut sa ma opresc ..am cash out la un pret bun ..dar de atunci s-au intamplat multe lucruri negative pentru bitcoin..sint in Canada si avem un exchange care e mai scump dar e foarte bun..privind in ansamblu cred ca rata de adoptare a bitcoin se duce in jos din cauza : 1) dificultatii de a schimba bitcoin cu fiat si viceversa..bancile aici au luat in vedere bitcoin si pun stavile..s-au intamplat si mai multe cu alte bitcoin exchange care au fost inchise din aceleasi cauze..adica ..odata ce au intrat pe radar la banci ..s-au luat masuri ..nu le place competitia Smiley si devin din ce in ce mai obraznici !!!
2) intrarea masiva de Asic in network a generat o comunitate de mineri care doresc sa isi re-castige profitul ..de unde si cash out masive in ultimul timp..si asta va continua mai accentuat in urmatoarele luni de zile..si cred ca va fii un crash cam pe la sfarsitul lui August..ceea ce va face pe multi incepatori sa se gandeasca de doua ori inainte de a intra in minerit..
3) singura "comunitate" unde se face comert serios sunt cei de la Silk road si altii similari..chestia asta este un fapt bine stiut dar tinut sub tacere...si asta nu este privit bine de autoritati din cauza anonimitatii tranzactiilor..

Ca parte pozitiva va fii foarte bine ca puterea de hash sa creasca ..in felul asta networkul nu poate fii corupt..de NIMENI..eu personal astept ca un exchange peer to peer sa fie functional si mai vedem dupa aceea Smiley
Pana atunci am statut de observator Wink

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
ovideozn (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
November 09, 2013, 12:05:08 PM
 #6

Ma scuzati ca reinviu acest topic, dar era imposibil sa nu observ ca am reusit sa fac o prezicere atat de precisa cu cateva luni in urma. Si totusi imi vine sa'mi trag palme pentru faptul ca nici macar eu n'am crezut in propria prezicere destul cat sa fac un efort sa investesc ceva in bitcoin...
capitalaccent
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
November 10, 2013, 12:08:08 PM
 #7

Ma scuzati ca reinviu acest topic, dar era imposibil sa nu observ ca am reusit sa fac o prezicere atat de precisa cu cateva luni in urma. Si totusi imi vine sa'mi trag palme pentru faptul ca nici macar eu n'am crezut in propria prezicere destul cat sa fac un efort sa investesc ceva in bitcoin...
Am observat asta! Ai prezis fb, iar in ce priveste mineritul nu e tarziu nici acum, chiar daca e mult mai dificil ca atunci, mai e loc.

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!