Bitcoin Forum
June 22, 2024, 10:09:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
Author Topic: Rezumat BFL  (Read 10313 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
Overflame
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
July 31, 2013, 05:23:10 AM
 #81

Am primit ieri de la BFL inca un email de confirmare a livrarii, un LittelSingle e pe drum spre mine.
Asta ar fi ultima livrare pe care o asteptam de la ei.

Si cand ai dat comanda la el? Smiley
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
July 31, 2013, 07:43:59 AM
 #82

Am primit ieri de la BFL inca un email de confirmare a livrarii, un LittelSingle e pe drum spre mine.
Asta ar fi ultima livrare pe care o asteptam de la ei.

Si cand ai dat comanda la el? Smiley

Au avut ei un concurs saptamanal de materiale publicitare...ceva in genul asta, si am castigat si eu o editie.
Asta a fost premiul, deci nu am comandat propriu zis.
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
July 31, 2013, 08:15:57 AM
 #83

In alta ordine de idei, am fost azi sa mai ridic un Jalapeno. In timp ce asteptam acolo am remarcat pe masa inca un colet de la BFL (deci nu cel pentru mine).
L-am luat pe al meu si de curiozitate am mai stat doua secunde sa vad cine este beneficiarul. Chiar cand omul iesea din camera vamii cu coletul in brate am observat un angajat postal aducand un al treilea colet BFL Smiley
(Asta parea un colet ceva mai mare, deci era un Single/LittleSingle inauntru.)

In sfarsit, m-am dus dupa tipul respectiv si m-am prezentat (philips/forum/chestii) dar omul nu avea treaba cu d-astea, a zis ca da, a primit un Jalapeno dar nu sta pe forum si nu stie nimic.
Parea cam grabit asa ca nu am insistat, salut-salut.

Tare eram curios sa vad cine era in schimb cel cu ultimul colet BFL (cel mai mare) dar intrucat cariera mea de hartuitor nu incepuse prea bine am decis sa renunt si am plecat acasa.

Asa ca intreb aici, care dintre voi hotomanilor a primit un colet de la BFL azi ?
Poate am dat nas in nas pe acolo Smiley
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
July 31, 2013, 08:37:13 AM
 #84

mi-ar fi facut placere sa ne intalnim asa , dar nu eram eu  Cheesy


LE : de pe ce data era Jap ?
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
July 31, 2013, 09:27:21 AM
 #85

E unul mai vechi care se incurcase prin posta americana.
Cand am vazut ca nu mai vine (nr. de tracking era mort) le-am scris si au zis c-o sa-mi trimita altul in schimb.
Deci asta este in schimbul celui pierdut de posta.
Acum, daca apare si ala pierdut chiar nu stiu ce ar trebui sa fac  Huh
Corleone
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 0


View Profile
July 31, 2013, 02:23:02 PM
 #86

Am fost si eu astazi sa-mi ridic ''Jalapanelul'' meu si imi era teama ca o sa platesc teama, dar norocul a tinut cu mine. In fata mea era o doamna care a primit si ea un colet de la fiica ei din Canada si nu avea lucruri importante in el, valoarea coletului era undeva aproape de 200 USD canadieni. Si cand am auzit-o pe vamesa ca trebuie sa dea o declaratie: ,,ca sunt haine in colet si valoarea coletului nu depaseste 50 USD americani" (eu eram al doilea) mi s-a facut inima cat o ''curcubata'' cum ii spun eu din zona de unde provin. Si asa s-a intamplat si la mine nu am platit nici un TVA doar am dat declaratia respectiva mi-a dat coletul si am plecat (acasa cand am sosit mi-am zis in gandul meu: ba eu nu am dat nimic la vamesa respectiva nici macar 10 lei si eu care trebuia sa platesc 121,584 lei noi bineinteles).
Faza tare: cand a deschis ajutorul de vama coletului taindu-l cu un kuter si vazand vamesa : ''COMPUTER'' a facut niste ochi mari ca la un broscoi ca am zis ca acuma trebuie sa platesc, dar mi-a revenit inima la loc cand am auzit-o: ,,trebuie sa dati o declaratie dupa modelul care i l-am dat si doamnei  dinainte ta''.
Si inca ceva a zis doamna vamesa: ,,ca sa nu mai platiti TVA valoarea coletului sa nu depaseasca 60 USD americani'' (asta cred ca-i valabil doar pentru judetul unde am eu domiciliul, adica judetul Caras-Severin)
Eu sunt din judetul Caras-Severin, mai este careva pe acest forum si care a investit intr-un hardware miner din judetul C-S.
Corleone
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 0


View Profile
July 31, 2013, 02:32:34 PM
 #87

Acum, daca apare si ala pierdut chiar nu stiu ce ar trebui sa fac  Huh
Daca nu ai ce face cu el mi-l trimiti mie si iti dau pe el 2 BTC cand ii fac bineinteles
suzy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
August 04, 2013, 12:50:12 PM
 #88

Philips .... dupa o luna de functionare se vede diferenta intre un asic si o placa video? ma refer la bani, consum, bitcoini ......
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
August 05, 2013, 03:25:38 PM
 #89

Se vede se vede...nota de plata la curent este minuscula, mai putin spatiu ocupat, mai putin zgomot (aproape deloc), iar caldura degajata este neglijabila. Acum ca este mai cald am pus totusi preventiv un ventilator mare sa bata pe ele.
Alimentatoarele se cam incalzesc (mai rau decat ASIC-urile) asa ca am pus si pe ele un mic ventilator.

In asamblu este o diferenta ca de la cer la pamant, o singura cutiuta face mai multi BTC (aproape dublu) decat toate placile mele video la un loc. Mult mai stabile deasemenea, ultima data cand s-au oprit a fost pentru ca a cazut curentul in zona mea.

Cat o mai tine, ca la ritmul in care creste dificultatea...
(las asa puncte puncte, pentru ca nu stiu ce sa mai zic, e de speriat sau asa.)




philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
August 09, 2013, 09:06:35 AM
Last edit: August 09, 2013, 07:05:20 PM by philips
 #90

Si in sfarsit am pus mana si pe LittleSingle, ca de obicei a stat mai mult timp in Posta Romana decat a petrecut pe drum.

Info:
Code:
DEVICE: BitFORCE SC   
FIRMWARE: 1.2.1        
CHIP PARALLELIZATION: YES @ 8    
QUEUE DEPTH:40

PROCESSOR 0: 15 engines @ 362 MHz
PROCESSOR 1: 15 engines @ 350 MHz
PROCESSOR 2: 15 engines @ 353 MHz
PROCESSOR 3: 15 engines @ 356 MHz
PROCESSOR 4: 15 engines @ 375 MHz    
PROCESSOR 5: 15 engines @ 361 MHz  
PROCESSOR 6: 15 engines @ 381 MHz  
PROCESSOR 7: 15 engines @ 348 MHz    

THEORETICAL MAX: 43290 MH/s    
ENGINES: 120    
FREQUENCY: 274 MHz



E cel de la sfarsit (BAL 0). I-am scos capacele laterale si zgomotul a scazut considerabil, temperatura nu prea, doar cateva grade.
Deci e mai zgomotos si mai cald decat un Jalapeno, dar inca in limite acceptabile.
Imi inchipui totusi ca un Single e ceva mai problematic, Rammy stie Smiley
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 09, 2013, 09:59:32 AM
Last edit: August 09, 2013, 11:19:33 AM by rammy2k2
 #91

Eu am scos carcasa de tot, si merg cu Single-ul asa de o saptamana. Am inlocuit si ventilatoarele standard cu unele silent. Acum pot dormi din nou Smiley
54,288.39 MH/s
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
August 09, 2013, 12:19:38 PM
 #92

Nu sunt asa convins ca e mai bine fara carcasa (fara capace da) pentru ca imi imaginez un airflow mai bun (de la un ventilator mare la celalalt) cu carcasa pusa.
Dar nici n-am incercat practic asa ca...
Cu Jalapeno am incercat tot felul de variante, dar acum n-am nici un chef de teste...caldura asta ma termina.

Ventilatoarele de la BFL par cam porcarele/pipilicuri ieftine, genul de ventilatoare pe care le gasesti de-a valma in talcioc/Ebay. Acum, n-am mai nimic impotriva cand le vad la Jalapeno sau chiar la LS, pentru ca asa ieftine si slabute isi fac treaba.
Dar de la Single in sus trebuiau s-o mai lase naibii de economie si sa puna unele de calitate, da-o incolo de treaba.

Sursele pentru LS si Single deasemenea sunt niste bombe de surse. Aia de LS are un ventilator ceva mai mare decat o unghie, nici nu m-am atins de a mea, am folosit una de PC.

Zau ca nu inteleg genul asta de economie, clientul BFL a dat deja o caciula de bani si a asteptat (si asteapta) o gramada de timp, ce mai conteaza acolo cativa dolari pentru niste accesorii de calitate?
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
August 09, 2013, 12:57:15 PM
 #93

ei nu stiu de zicala, "clientul nostru, stapanul nostru"  Cheesy
suzy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
August 24, 2013, 07:53:55 AM
 #94

http://www.butterflylabs.com/monarch/

Ce spuneti de noul produs de la butterfly?
xzepp91
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile WWW
August 26, 2013, 06:12:40 PM
 #95

le-ai mai primit?
C.Alin
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 26
Merit: 0


View Profile
August 28, 2013, 06:11:54 AM
 #96

Pai am comandat 5 in Iulie si restul in August. Deci ar trebui sa mai apara unul in curand si restul...depinde de viteza cu care se misca BFL.

Ce astept cu curiozitate insa e un LitleSingle care (in teorie) ar trebui si el sa apara odata ce BFL incep sa livreze si restul de produse.
Spun in teorie pentru ca asta nu l-am comandat sau platit, l-am castigat la un concurs grafic BFL.
Din cate am inteles premiile se livreaza imediat, dar pe de alta parte sunt atatea comenzi cu prioritate incat ma indoiesc ca o sa-l vad asa curand.

Eu am comandat pe 3 iulie 2013... Sad sper sa nu astept un an, ca atunci nu cred ca mai am ce face cu el...daca va creste dificultatea, nu voi face pe luna nici de un papuc (incaltaminte) Smiley)
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
September 01, 2013, 04:22:14 PM
 #97

Pai am comandat 5 in Iulie si restul in August. Deci ar trebui sa mai apara unul in curand si restul...depinde de viteza cu care se misca BFL.

Ce astept cu curiozitate insa e un LitleSingle care (in teorie) ar trebui si el sa apara odata ce BFL incep sa livreze si restul de produse.
Spun in teorie pentru ca asta nu l-am comandat sau platit, l-am castigat la un concurs grafic BFL.
Din cate am inteles premiile se livreaza imediat, dar pe de alta parte sunt atatea comenzi cu prioritate incat ma indoiesc ca o sa-l vad asa curand.

Eu am comandat pe 3 iulie 2013... Sad sper sa nu astept un an, ca atunci nu cred ca mai am ce face cu el...daca va creste dificultatea, nu voi face pe luna nici de un papuc (incaltaminte) Smiley)

N-o sa astepti un an, dar nici mare branza nu mai faci cu el.
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
September 01, 2013, 04:22:57 PM
 #98

http://www.butterflylabs.com/monarch/

Ce spuneti de noul produs de la butterfly?

O sa va spun cand o sa-l primesc.
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
September 01, 2013, 04:39:06 PM
 #99

http://www.butterflylabs.com/monarch/

Ce spuneti de noul produs de la butterfly?

O sa va spun cand o sa-l primesc.

ti-ai comandat monarch ?  Roll Eyes
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
September 01, 2013, 04:49:57 PM
 #100

Una bucata.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!