Bitcoin Forum
April 26, 2024, 02:43:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Havalandırma Sistemi ?  (Read 1640 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
October 20, 2017, 12:42:49 PM

Bir arkadaşım için Antminer S9 farm kurmayı düşünüyoruz. İlk başta 15 adet cihaz almayı planlıyoruz.

Dışarıdan içeriye hava çekip üfleyen kapalı kasa düşük seste çalışan fanlardan bulduk. 5000 m3 acaba yeterli olur mu 15 cihaz için ?
Bu fanın görevi tozu süzerek havayı içeri çekmek. Toz filtresi mevcut.

Ayrıca her bir cihaza boru ile inerek cihazın fan kısmına bu boruyu montaj yapacağız. Dışarıdan gelen hava direk olarak cihazlara girecek.

Cihazların diğer ucunu açıkta bırakarak çıkan hava ortamda olacak. Ortamdaki havayı da doğal şekilde dışarı çıkması için hiçbir şey yapmayıp sadece havanın dışarı çıkması için boşluk bırakacağız.

Sizce bu mantıklı olur mu ?

Yoksa içerdeki havayı mı dışarı atsak daha mantıklı olur ?

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
1714099398
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714099398
Reply with quote  #2

1714099398
Report to moderator
1714099398
Hero Member
*

Ignore
1714099398
Reply with quote  #2

1714099398
Report to moderator
According to NIST and ECRYPT II, the cryptographic algorithms used in Bitcoin are expected to be strong until at least 2030. (After that, it will not be too difficult to transition to different algorithms.)
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714099398
Hero Member
*

Ignore
1714099398
Reply with quote  #2

1714099398
Report to moderator
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
October 20, 2017, 02:09:58 PM

Dışarından hava almak yerine ortamdaki havayı cihazlara üfleyip yukarıda toplanan sıcak hava için tahliye yapsanız daha verimli olmaz mı sanki ?
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 20, 2017, 05:42:39 PM

35 metrekarelik bir alan ve sadece tek cephesi var.
Bu yüzden içerdeki havayı cihazlara üflemek olmuyor.
Ya içerdeki havayı tahliye etmeliyim yada cihazlara dışarıdan temin edeceğim havayı üfleyerek içerdeki havanın da dışarıya çıkması için açıklık bırakmalıyım.

5000 m3 motor sipariş verildi.
Dışarıdan içeriye toz girmesin diye toz filtresi var. Yani cihazlar tozsuz ortamda çalışacak.
Dışarıdan çektiği havayı bir kanala aktaracak. Bu kanal da ise 15 mm boru çıkışları sabitlenecek. Toplamda 15 boru çıkışımız olacak.
Bu boru çıkışları tavanda duracak olan kanalda olacak. Tavandan yere kadar olan kısma ise protatif borulardan yerleştirilecek.
Bu borularda alt kısımda S9'ların olduğu yerde sabitlenecek. S9'lar ile arasında 1-2 cm boşluk bırakılacak.
S9 fanın çektiği havadan fazla gelirse trübilans oluşması engellenmiş olacak.
S9'ların diğer ucunda bulunan kısımda ise dışarıdan çekilip S9'un içinden geçirilen hava atılacak.
Bu hava tabiki odaya dolacak. Bu havanın odadan çıkması için de menfez takılacak.

Motor çok sesli çalıştığı için ses yalıtımlı olanını tercih ettik. Bu da fiyatı bir tık yukarı çıkardı.
Her cihazın önüne özel bir boru iniyor. Tam cihazın fanının önüne. Böyle daha iyi olurmuş.
Tek bir büyük kanal indirelim daha ucuz olur dedim ama verimli olmazmış.
Dışarıdan alıp iç ortama verilen hava basınçlıymış.
Bu gelen basınçlı hava sayesinde içeride biriken hava da dışarı çıkacakmış.

Alternatif olarak ortamdaki havayı S9'lar kendi fanı ile çekse de oluşan sıcak havayı dışarıya atsak diye düşündüm.
Bu durumda ortamda fazla hava birekeceği ve basınçlı bir hava olmadığı için sorun çıkacağını söylediler.
Dışardan içeriye hava girmesi için bırakacağımzı boşluk yeterli gelmeyebilirmiş.
Bu bilgileri bu sistemi yapacak kişi söyledi.
Fatura almaz isem fiyatı herşey dahil 6000 TL ' ye anlaştık.
Bu arada enerji tüketimi için 750 watt denildi. Umarım doğrudur.
İnternette araştırdığım kadarıyla 1.20 kw altında 5000 m3 motor göremedim.
Henüz ne tip motor kullandıklarını bilmiyorum.
Bu sistemin en profesyonel sistem olduğunu iddia ediyor bu işi yapacak firma.
Zaten tek bir firma bulabildim. Alternatif olmadığı için de mecburen herşeyi kabul ettim.
Alternatif olsa idi mutlaka fiyat daha düşük çıkacaktı.

Sistem hazır olduğunda resimleri eklerim.
Yaklaşık 10 gün sonra hazır olacak.

Pe55iMySTiC
Member
**

Activity: 108
Merit: 10

am I back ?

View Profile
October 20, 2017, 05:46:33 PM

kusuruma bakmayın konu dışı da 15 cihaz 30 günde 3 btc kazar mı?
haymatlos
Newbie
*

Activity: 48
Merit: 0

View Profile
October 20, 2017, 06:03:12 PM

Net ayda 1 btc
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
October 20, 2017, 10:39:15 PM

Sesi neden umursuyorsunuz, çünkü ses işin içine girince fanlarda maliyetler deli gibi artıyor. sessiz ve ucuz fanlarda o açıklamalarda yazan değerleri hiç bir zaman vermiyor. kafaya göre yazıyorlar arkalarına.
neite99
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
October 20, 2017, 11:04:28 PM

Umarım şaka falan yapıyorsundur. Sen 30 günde 3 btc değil 0.3 btc kaz ben sana yatırım yapacağım söz Smiley
Pe55iMySTiC
Member
**

Activity: 108

am I back ?

View Profile
October 21, 2017, 02:31:25 AM

Umarım şaka falan yapıyorsundur. Sen 30 günde 3 btc değil 0.3 btc kaz ben sana yatırım yapacağım söz Smiley

15 adet S9 Antminer 14THzden bahsediyon dimi?
MinerES
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
October 21, 2017, 10:04:43 AM

Dostum benim yapacağım sistenmi söylüyorum sana bende 15 + cihaz için boyle tasarladım.

1.1 tane 24000 klima cihazlara gelicek şekilde.
2.Cihazlardan çıkan sıcak havayı borularla 2 m2 tavanda oluşturcağım odaya atarak yapacağım.Ordan da tahliye ile catıya atıcam sıcak havayı.
3.Duvarda 3 metrelik bi yer açtım dısardanda yagmurlu günlerde cam açıcam.

Hızlı yazdım işim oldugu ıcın anlatım bozuuklugu ıcın kusura bakmayın detay istersen pm at
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 21, 2017, 05:31:39 PM

Dostum benim yapacağım sistenmi söylüyorum sana bende 15 + cihaz için boyle tasarladım.

1.1 tane 24000 klima cihazlara gelicek şekilde.
2.Cihazlardan çıkan sıcak havayı borularla 2 m2 tavanda oluşturcağım odaya atarak yapacağım.Ordan da tahliye ile catıya atıcam sıcak havayı.
3.Duvarda 3 metrelik bi yer açtım dısardanda yagmurlu günlerde cam açıcam.

Hızlı yazdım işim oldugu ıcın anlatım bozuuklugu ıcın kusura bakmayın detay istersen pm at

24000 klimanın havası yetersız gelebılır bu kadar fazla cıhaza.
Aslında senın duısundugun sıstemde guzel. sıcak havayı tahlıye ederken aynı oranda ıcerıye taze hava cekmen de gerekır.

abdeg33
Newbie
*

Activity: 37

View Profile
October 21, 2017, 05:51:03 PM

15 adet S9 Antminer 14THzden bahsediyon dimi?

15 Antminer S9 son modeller 14TH/s. Hepsi tam performans çalışırsa 210 TH/s'ten aylık şu anki zorluk derecesine göre 1.3 BTC civarı kazım yapar. Elektrik vs. giderlerini hesaba katmıyorum.
0.3 BTC'yi kastederken maliyetleri dahil ettiğinizi tahmin ediyorum.
matrixturk
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
October 21, 2017, 09:41:17 PM

Ya içerdeki havayı tahliye etmeliyim yada cihazlara dışarıdan temin edeceğim havayı üfleyerek içerdeki havanın da dışarıya çıkması için açıklık bırakmalıyım.

Dışarıdan içeriye toz girmesin diye toz filtresi var. Yani cihazlar tozsuz ortamda çalışacak.
Dışarıdan çektiği havayı bir kanala aktaracak. Bu kanal da ise 15 mm boru çıkışları sabitlenecek. Toplamda 15 boru çıkışımız olacak.
Bu boru çıkışları tavanda duracak olan kanalda olacak. Tavandan yere kadar olan kısma ise protatif borulardan yerleştirilecek.
Bu borularda alt kısımda S9'ların olduğu yerde sabitlenecek. S9'lar ile arasında 1-2 cm boşluk bırakılacak.
S9'ların diğer ucunda bulunan kısımda ise dışarıdan çekilip S9'un içinden geçirilen hava atılacak.
Bu hava tabiki odaya dolacak. Bu havanın odadan çıkması için de menfez takılacak.

Motor çok sesli çalıştığı için ses yalıtımlı olanını tercih ettik. Bu da fiyatı bir tık yukarı çıkardı.
Her cihazın önüne özel bir boru iniyor. Tam cihazın fanının önüne. Böyle daha iyi olurmuş.

Alternatif olarak ortamdaki havayı S9'lar kendi fanı ile çekse de oluşan sıcak havayı dışarıya atsak diye düşündüm.
Bu durumda ortamda fazla hava birekeceği ve basınçlı bir hava olmadığı için sorun çıkacağını söylediler.
Dışardan içeriye hava girmesi için bırakacağımzı boşluk yeterli gelmeyebilirmiş.
Zaten tek bir firma bulabildim. Alternatif olmadığı için de mecburen herşeyi kabul ettim.

Gayet güzel şekilde açıklamışsınız güzel fakat S9 miner oldukça eskidi. onun yerine farklı bir miner'a yatırım daha karlı olmaz mı?
Ugur7
Newbie
*

Activity: 78

View Profile
October 25, 2017, 08:58:26 PM

s9  hava çıkış fanı boyutunda pimaş boru lar al "t" ve dirsek al fanlardan 1er "t" çık ve "t" ler ile anaboruya bağlantı kur sonuna salyongoz fan tak  sıcagı dışarı at

içeriyede pervaneler ile hava ver fanların önüne hepa filtre kullan

en temizi o olur

fan çıkışlarının bağlantı kısmı esnek olsun dersen gırtlak boru kullan lavabo altındaki borular gibi tabi okadar küçük deil tabi yarın iş yerinden fikir olsun diye.  bi kaç resim çekip atarım istersen ( salyangoz fan gırtlar boru )
herzlos1985
Hero Member

Activity: 662
Merit: 501

View Profile
October 26, 2017, 01:32:16 AM

Makinaların fan gücünden yüksek güçte basınç verirseniz içeri fayda yerine zararı olur..Siz içeri hava alabilecek filtreli halde boşluk bırakın diğer taraftan sadece içerden hava çeken güçlü fan takın önemli olan içerdeki havayı devamlı taze tutmak..Makinelerdeki fan ın kodundan hava debisini öğrenip cihaz sayısı ile çarptığınızda çıkan total hava debisinden daha fazla toplam debili egsoz fanı takmanız lazım...
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 26, 2017, 05:33:48 PM

Size tavsiyem bu kadar fazla cihaz için havalandırma sistemi yerine Mineral Sıvı Yağ Soğutma yapmanız daha mantıklı ve sessiz bir sistem olacağıdır. Ben halen araştırıyorum,yakında sıvı soğutma sistemini kurup paylaşacağım.

Şu yağdan kullanılıyor; http://www.frigoduman.com.tr/sogutma-yaglari?s=alt_kategori:Mineral;

örnek olarak; https://www.youtube.com/watch?v=xo0g2dKPAcQ

Bu bence çok tehlikeli ben buna girmeye korkarım :=)

miraculin
Newbie
*

Activity: 13

View Profile
October 31, 2017, 03:46:43 PM

hocam son durum nedir? gelişme var mı
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
November 01, 2017, 08:58:51 PM

Motorun yalıtımı bitmiş. Kısmetse yarın yola çıkacak, kargoya verilecek. Diğer eksiklikler de gideriliyor. Ama ağırdan alıyorum. Çok aceleci davranmıyorum.

MTHOZ
Jr. Member
*

Activity: 58

View Profile
November 15, 2017, 02:46:37 PM

Makinaların fan gücünden yüksek güçte basınç verirseniz içeri fayda yerine zararı olur..Siz içeri hava alabilecek filtreli halde boşluk bırakın diğer taraftan sadece içerden hava çeken güçlü fan takın önemli olan içerdeki havayı devamlı taze tutmak..Makinelerdeki fan ın kodundan hava debisini öğrenip cihaz sayısı ile çarptığınızda çıkan total hava debisinden daha fazla toplam debili egsoz fanı takmanız lazım...
Eğer makinelerin hava aldıyı yere negatif bir basınç verilirse evet zarar olur ama positif bir basınç makinelere yarar olur.

▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
● PLINKO  (+) ROULETTE ║ BITVEST ║ |7| SLOTS    ▼ BIT SPIN (https://bitvest.io/)
▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
MTHOZ
Jr. Member
*

Activity: 58

View Profile
November 15, 2017, 02:47:31 PM

Size tavsiyem bu kadar fazla cihaz için havalandırma sistemi yerine Mineral Sıvı Yağ Soğutma yapmanız daha mantıklı ve sessiz bir sistem olacağıdır. Ben halen araştırıyorum,yakında sıvı soğutma sistemini kurup paylaşacağım.

Şu yağdan kullanılıyor; http://www.frigoduman.com.tr/sogutma-yaglari?s=alt_kategori:Mineral;

örnek olarak; https://www.youtube.com/watch?v=xo0g2dKPAcQ

Bu bence çok tehlikeli ben buna girmeye korkarım :=)
Adam da zaten eski s5 lerinin kullanmış o yüzden.

▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
● PLINKO  (+) ROULETTE ║ BITVEST ║ |7| SLOTS    ▼ BIT SPIN (https://bitvest.io/)
▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬
sahinkod
Member
**

Activity: 119

View Profile
November 15, 2017, 08:55:50 PM

Gayet güzel şekilde açıklamışsınız güzel fakat S9 miner oldukça eskidi. onun yerine farklı bir miner'a yatırım daha karlı olmaz mı?

Hocam öyle ama piyasada da en güvenilir cihaz gibi.Bende almayı çok düşündüm fakat 2018 'de yeni cihaz çıkartacak haberleri geziyor.Yeni cihazı bekleyip aynı şekilde 10-15 tane kendime özel almayı düşünüyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: