Bitcoin Forum
June 21, 2024, 09:11:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Dünya sizce düz mü?
yuvarlak - 3 (17.6%)
düz - 4 (23.5%)
yuvarlak ama az basık - 10 (58.8%)
Total Voters: 17

Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Düz düya teorisi  (Read 1096 times)
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
October 31, 2017, 10:03:15 PM

Hiç düz dünya muhabbetine girmeyeceğim cahil eğlendirir ama ben yüksek irtifa halinde camdan baktığım zaman o ufuk çizgisine yuvarlak gibi geliyor.
burky155
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
November 01, 2017, 02:34:09 AM

Atmosferin dışından çekilen fotoğraflar açıkça kanıtlamıyor mu yani dünyanın yuvarlak olduğunu? Bence bunu tartışmamıza gerek yok beyler Smiley

salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
November 01, 2017, 04:50:29 AM

21. yüzyılda bu kadar fiziksel ve görsel kanıtlar varken hala insanların böyle saçmalıkları nasıl ortaya atabildiklerini anlayamıyorum. Dünya tabii ki de düz değil ve bu durum her türlü şekilde kanıtlanabiliniyorken niye böyle saçmalıklarla uğraşıyorlar. Nedeni basit, gündem değiştirip dünya halklarını uyutmak amaç..

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
lettucebee
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 250

View Profile
November 01, 2017, 05:05:22 AM

Dünya düz mü yuvarlak  mı gerçekten bilmiyorum ama tel bildiğim şey varsa bir sürü video ile sabit bir olay varki dünya yuvarlak gözüküyor. Yani düz olsa o videoları düzenlemek için o kadar eziyet çekmezler diye düşünüyorum. Ama tabi uzaya çıkıp kendi gözümüzle görmek lazım.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
E R N
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
TOKEN SALE
AIRDROP
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
  ▬▬   GET IN TOUCH   ▬▬ 
TELEGRAM  FACEBOOK  TWITTER
YOUTUBE   INSTAGRAM
Lcturkey
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
November 01, 2017, 08:30:29 AM

Dünya düz olsaydı en sonu uçurum olmaz mıydı Smiley))) Ya ne cahil insanlar var şu canım ülkemde. Tabi kaç kişidir ki gök bilimine ilgi duyan ve okuyan şu canım ülkede Sad
bluelabelowl
Member
**

Activity: 72
Merit: 10

View Profile
November 01, 2017, 03:34:35 PM

konu başlığından yorumlara ilginç bilgiler gelmiş.. iss (uluslararası uzay istasyonu) canlı yayınını takip ederseniz (http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream) hem ekibi hem de dönem dönem dünyayı canlı olarak izleyebilirsiniz.
bunun haricinde m.ö. 240'da nasıl insanlar yaşamış ve bu konu hakkında bilgi edinmiş.. Carl Sagan'ın belgeselinden harika bir kesit ile bu linkten görebilirsiniz. (https://www.youtube.com/watch?v=YnI7E3nKD8U)
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
November 01, 2017, 04:05:52 PM

Son dünya bükücü gelene kadar düzdü. Ondan sonra hallice yuvarlandı. Ama genelde düze yakın oval.
zenfon6
Member
**

Activity: 148
Merit: 10

View Profile WWW
November 02, 2017, 07:24:44 AM

arkadaşlar bu saçma salak teoriye inanıpta kendinizi komik ve cahil durumuna düşürmeyin..hadi internette tartışın neyse de valla gerçek hayatta biri denk gelirse böyle çok pis rezil ederim..

kardeşim akıl var mantık var bilimsel veriler ortada ...yani bu teoriye inanabilmek için coğrafya dersi görmemiş olmak lazım..bu kadar cahillik olamaz ya..

adam çıkmış coğrafi bilgileri bi kalemde çöpe atmak için diyor ki bugüne kadar bizi kandırmışlar...

bak ya elinde veri yok mevcut doğrulanmış veriyi çürütmek için adamın tek argümanı bizi kandırmışlar nasa yalan söylemiş ...ya bi defol ya..

bu saçma teorinin her tezine karşı bilimsel veri mevcut

mesela sen limandasın gemi uzaklaşıyor ufukta kaybolmuyor..adam yapıştırmış hemen ahaaaaaaaa düz dünya Cheesy

bilim diyorki uzaklaşan gemi ile bulunduğun limandaki kara parçası aynı deniz seviyesinde ise gemiyi hala görmeye devam edebilirsin...böyle bişeydi galiba youtube da çok güzel bilgiler mevcut ..

hala tatmin olmayanlar alsın bi tane coğrafya hocasını ciddi ciddi bilgilensin..yıl olmuş 2017 şu toplumun geldiği cehalete bak valla çıldırmamak elde değil ya

yav kardeşim dünya düz olsa gece gündüz olayı nasıl olacak burda gündüz amerika da gece mesela...ya da biz yazın plajda hatuınla aşk tazelerken kuzey kutuplarında eskimolar  donuyor..kuzeye gittikçe hava serinliyor niye ? yuvarlak olduğu için güneş ışınları kutuplara az geliyor...

yazık gerçekten bu ülkeden de bu toplumdan da umudum yok..giderek islamiyet öncesi cahiliye dönemine geçiyoruz..imkanım olursa avrupaya gideceğim zaten..bu ne ya

MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
November 02, 2017, 07:57:52 AM
Last edit: November 02, 2017, 10:38:02 AM by MorpheWQ

Videonun tamamını izledim. Adamın argümanları son derece mantılı ve doğru teoriler üzerine kurulu. Kendisini çürütmenin çok da basit bir yolunu bile öneriyor. Sevdim adamı, güzel yere dükkan açmış Smiley

Gece gündüz için diyor ki, güneş 93 milyon mil uzakta değil, 3100 mil uzakta. O yüzden koskaca dünyanın tamamını aydınlatamıyor Smiley

yav kardeşim dünya düz olsa gece gündüz olayı nasıl olacak burda gündüz amerika da gece mesela...ya da biz yazın plajda hatuınla aşk tazelerken kuzey kutuplarında eskimolar  donuyor..kuzeye gittikçe hava serinliyor niye ? yuvarlak olduğu için güneş ışınları kutuplara az geliyor...

Edit 2: Adam kesinlikle cahil değil.
Edit 3: Yine insan olduğumdan utandım. Başkalarını sömürmek üstüne kurulu bu düzen beni iğrendiriyor.

Edit 4:
“İnsanlar dünyanın düz olduğunu düşündüklerinde yanılıyorlardı. İnsanlar, dünyanın küre olduğunu düşündüklerinde de yanılıyorlardı. Ama eğer sen dünyanın küre olduğunu düşünenlerin yanılgısıyla onun düz olduğunu düşünenlerin yanılgısının aynı olduğunu düşünürsen, senin yanılgın ikisinin toplamından da fazla olur.”
Isaac Asimov
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2254
Merit: 1257

View Profile
November 02, 2017, 08:56:45 AM

düz düya?
düzdü ya?
Başlığı değiştirsenize. Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219
Merit: 100

View Profile
November 02, 2017, 09:22:35 AM

M.Ö. 350 yıllarında Aristo dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlarıyla ortaya atana kadar dünya düzdü, ama şimdiye kadar en çok kızdığım bilim adamı Isaac Newton dur eğer yer çekimini bulmasaydı uçurumdan aşağıya düşmezdik daha kolay uçabilirdik.   ( Amma saçmaladım ya  Grin )
btclife01
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
November 02, 2017, 01:35:25 PM
Last edit: November 03, 2017, 08:01:38 AM by btclife01

Üstte bir yerde yazdığım mesajımda da belirttiğim gibi uzun uzun yazmak istememiştim, ama madem konu Uplanıyor birşeyler eklemek istedim;

Önce şunu belirteyim ki; Videoyu baştan sona izledim.

Birşeye kafayı takarsan ne olur, işte bu olur! denecek bir durum. Bahsettiği şeyler içinde gözlem dışında bilimsel doğruluğa sahip olaylar da var fakat genel mantık şu; herşeyin aslında basit bir açıklaması var, evren o kadar da karmaşık/karışık değil ve biz onu bilimsel şeylere gerek duymadan sadece gözlemle bile anlarız!

Ya da kısaca şöyle bir bakış açısı var;  kütle çekim/yerçekimi, optik, ya da bilimsel hesaplamalara gerek yok, git gözlemle ve al sana gerçek!

Gözlemin bilimsel çalışmalar içindeki yeri elbette göz ardı edilemez, ama gözlem yeterli değildir! Gözlemin mevcut durumu açıklaması ya da uyumlu olması gerekir, yoksa o gözlemin çalışmaya hiçbir faydası olmaycağı açıktır, zaten böylesi bir durumda gözlem/hipotez değiştirilir.  Örneğin; Kuzey Dakota-Fargo da yaşayan insanlar sadece gözlemle bilim üretselerdi, dünyayı bir güneş değil çembersel bir halenin etrafındaki 3 güneş aydınlatıyor diyecekler, inanmayanlara da sizi kandırıyorlar, gözlerinizi açın, gelin bakın işte diyeceklerdi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Atmosfer_opti%C4%9Fi
http://web.itu.edu.tr/~kkocak/optik.htm

Videoda bahsedilen ve bizi kandırıyolar, saçma/aptalca olmaz böyle şey denen hemen herşey için Bilimsel bir çalışma/açıklama azıcık bir araştırma ile gayet kolay elde edilebilir, elbette birşeyin bilimsel bir açıklamasının var olması herkesin o şeye inanması gerektiği anlamına gelmez. Fakat yeni bir kurgu yapılacaksa, bunun sadece gözleme değil, tüm bilimsel(gerekirse sıfırdan bir bilim üreterek) hesaplamalara da uygun olması gerekir.

Bahsi geçen Düz Dünya fikrini desteklemek için öne sürülen gözlemsel gerçekliklerle şu sorular gibi onlarca/yüzlerce/binlerce soruya da cevap bulunması gerekir(gerekirse sıfırdan bir bilim üretilerek!);

Güneşin yaydığı ışığın sebebi veya videoda söz edilen! ayın yaydığı ışığın kaynağı nedir?
Eğer güneş bu kadar yakında ve o kadar küçükse, güneşin yaşı kaç olmalıdır?
Gel-git hadisesi nasıl oluşur?
Kuyruklu yıldızlar nerden geilp, nereye gidiyor?
Işık hızı aslında kaç km/sn dir?
Kutuplar denen bölgelerde hesaplanan yer çekimi ivmesi neden daha düşüktür?
Bu Düz Dünyada yönler nasıl oluşuyor, yani neden ve neresi kuzey veya güney?
Düz Dünyada şuanki Kuzey Kutbu denilen yerden güneş neden hep aynı görünmez?
Mevsimler nasıl oluşur?
Coriolis Kuvveti/Etkisi nasıl oluşuyor?   https://tr.wikipedia.org/wiki/Coriolis_etkisi
Dünyanın tıpkı bir bilye gibi mükemmel bir küre olduğunu kim söyledi?
Güneş ve Ay yada yıldızlar neden düşmüyor/nasıl havada asılı kalıyor?

Bu soruların sayısını arttırabiliriz, burada elbette sorulara gözlemin yanında bilimsel açıklamalar da eklenmesi gerekir!

Yukarıdakilerin dışında Videonun sonuna doğru Tevrat/10Emir gönderisi ve orada da böyle bir dünya tasvir ediliyor zaten şeklinde olayı bağlamaya çalışması ayrıca üzerinde konuşulması gereken bir konu!

Bu fikri ortaya atanlar hiç de azımsanacak kadar değil, şöyle birşey yapabilirler; Flat Earth ICO.

Yani bir fon kurup toplanan para ile güney kutbu denen yere giderler, ve orayı boydan boya geçerek dünyanın sonunu kayda alabilirler ve herkesi uyandırırlar!

BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
November 02, 2017, 04:20:54 PM

Bunu savunanlara sadece "he gülüm he, düz tabi" diyesim geliyor. Ben hayatımda bu kadar gerzekçe bir sav ne gördüm ne duydum. İnanan ve savunanlara bir sıfat yakıştırmak istemiyorum.
chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
November 03, 2017, 07:37:57 PM

dünyaz düz bir seyin üzerinde mi ? bence imkansız ama benim de kafamda su soru var biz en yukardamıyız e en alttaki insanın durusu da bizimki gibi değil mi ? yada nasıl olmalı bu adam bu kadar konuşmuşken bunun tezini kim çürütücek
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: